Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέλω παιδί αλλά σκέφτομαι την οικονομική κρίση


manoulina

Recommended Posts

γερες να ειμαστε να τα μεγαλωσουμε!!!!!!! ας μας τα στειλει ο θεος και θα κανω οτι μπορω ! δε καταλαβα δηλαδη??? δε ξερω για σας αλλα εμας δε μας μεγαλωσαν στα πουπουλα. δε χρειαζεται να εχουμε τα παντα! αντε να μιλησω σαν γιαγια... με μια σομπα και ενα πιατο τραχανα μεγαλωσε ολοκληρη οικογενεια...ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΓΑΠΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!! με θυσιες ολα γινονται απο καπου κοβεις και καπου κερδιζεις. υγεια πανω απολα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 364
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εμείς θέλουμε να γίνουμε πολύτεκνοι αλλά πολύ ανασφάλεια υπάρχει.

Και είμαστε και οι δύο δημόσιοι υπάλληλοι. Αλλά τα έξοδα είναι ήδη πάρα πολλά με 3 παιδιά. Πραγματικά όμως λαχταράμε για ακόμα ένα!

Link to comment
Share on other sites

Ρηνουλα,και εμεις ειμαστε στο club της εξωσωματικης, παμε για την πεμπτη προσπαθεια και οπως καταλαβαινεις τα εξοδα ειναι βουνο.Επειδη και εγω πρεπει να κανω λαπαροσκοπηση και το εψαξα το θεμα θα την κανω σε Πανεπιστημιακο νοσοκομειο και δεν θα δωσω τπτ,φακελακι ουτε ζωγραφιστο δεν θα δουν απο εμενα!!!Στο λεω για να το ψαξεις και σε πανεπιστημιακα νοσοκομεια.Επισης, επειδη και ο δικος μου εξωσωματικος ειναι πρωτο ονομα (Χαλανδρι) οταν μου προτεινε να κανω υστεροσκοπηση, ο ιδιος μου προτεινε να την κανω στον γιατρο που με παρακολουθει στην πολη μου, για να μην ταλαιπωρουμαι.Οταν την εκανα και του ειπα οτι ηταν οκ, ουτε καν κοιταξε το dvd.

Oσο για την κοπελα που εχει το διλημμα του δευτερου παιδιου,καταλαβαινω οτι ο καθενας τα βλεπει απο τη δικη του σκοπια, αλλα ειλικρινα τι δεν θα'δινα για να εχω και εγω αυτο το διλημμα......ειλικρινα σου ευχομαι να πανε ολα καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου rouliw και εύχομαι να τα καταφέρετε σύντομα να έχετε επιτυχία.Πέντε προσπάθειες στον ίδιο γιατρό; Τι σας λέει;

Εμείς με τρεις και ομολογώ ότι έχουμε φτάσει στα όριά μας από όλες τις απόψεις.Και δυστυχώς δεν έχω πολύ χρόνο να ψάχνομαι κάθε φορά όταν έρχομαι Ελλάδα,πάω συνήθως κάπου συστημένη,οπότε δύσκολο το βλέπω για τα πανεπιστημιακά τμήματα που λες.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς μια από τα ίδια. Η μικρή μας είναι τώρα 5 μηνών και κάτι και θα θέλαμε πολύ ένα δεύτερο παιδάκι τώρα σύντομα. Με τον αδερφό μου έχω ενάμισι χρόνο διαφορά, είμαστε οι καλύτεροι φίλοι, και θα ήθελα να είναι έτσι και τα παιδάκια μου, να μεγαλώσουν μαζί. ΑΛΛΑ, δουλεύει μόνο ο σύζυγος και νοικιάζουμε το σπίτι, οπότε είναι πολύ σκούρα τα πράγματα από οικονομικής άποψης. Φαντάζομαι πως μια εξωσωματική θα θέλει πολύ περισσότερα, αλλά και για'μένα που δεν υπάρχουν ιδιαίτερα προβλήματα υγείας, αλλά η εγκυμοσύνη και η γέννα μας βγήκαν γύρω στα 6500 ευρώ, χωρίς να υπολογίσουμε τα έξοδα για το δωμάτιο του παιδιού κτλ. Επίσης δεν υπάρχει βοήθεια από πουθενά, να μας κρατάει δλδ κάποιος το παιδί για να μπορεσω να δουλέψω εγώ, πράγμα που δυσκολεύει ακόμα πεισσότερο τα πράγματα.

Πολύ στεναχωριέμαι αλλά δεν απογοητεύομαι. Βέβαια, αν έρθει "τυχαία" το δεύτερο μωράκι δεν θα το πετάξουμε! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν θελετε τοσο 1 παιδακι δεν νομιζω οτι ειναι λογος να μη κανετε!!!γεννας σε 1 δημ.νοσοκομειο,κ τα πραγματα του τα περισσοτερα τα εχεις απο το προηγουμενο παιδακι σου..τωρα οκ,ολο κ καποια εξοδα εχει(πανες,κτλ)γαλα μπορεις να θηλασεις..ολο κ κατι θα κοψεις να ανταπεξελθετε!!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ θεωρητικά γίνεται, αλλά στην πράξη είναι δύσκολο. Για σκέψου να ζήσουν 4 άτομα με ένα νορμάλ επίπεδο ζωής, έχοντας νοίκι 500Ε και παίρνοντας 1500 ευρώ το μήνα. Μόνο εγώ το βλέπω ζόρικο?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου rouliw και εύχομαι να τα καταφέρετε σύντομα να έχετε επιτυχία.Πέντε προσπάθειες στον ίδιο γιατρό; Τι σας λέει;

Εμείς με τρεις και ομολογώ ότι έχουμε φτάσει στα όριά μας από όλες τις απόψεις.Και δυστυχώς δεν έχω πολύ χρόνο να ψάχνομαι κάθε φορά όταν έρχομαι Ελλάδα,πάω συνήθως κάπου συστημένη,οπότε δύσκολο το βλέπω για τα πανεπιστημιακά τμήματα που λες.

Ρηνουλα,καλη επιτυχια σου ευχομαι!!!!Τις δυο τελευταιες τις εκανα στην Αθηνα και τωρα απο την νεα χρονια θα δω που θα κανω την επομενη προσπαθεια.Και εγω εχω εξαντληθει αλλα εχω τοση λαχταρα για παιδι που δεν βλεπω την ωρα να ξαναξεκινησω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ θεωρητικά γίνεται, αλλά στην πράξη είναι δύσκολο. Για σκέψου να ζήσουν 4 άτομα με ένα νορμάλ επίπεδο ζωής, έχοντας νοίκι 500Ε και παίρνοντας 1500 ευρώ το μήνα. Μόνο εγώ το βλέπω ζόρικο?

ε οκ τοτε,δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα,κ το σπιτι των 500ε.πας κ σε μικροτερο.ολα γινονται αρκει να θες,κ ναι!!4 ατομα με 1500ε εισαι πασασ για μενα.δεν σου ειπα οτι μενουν για ακριβα ρουχα,μπουζουκια κ ταξιδια αλλα για να ζησεις μια χαρα χωρις να πεινας φτανουν..καλη διαχειριση θελει..;)

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι ωραίο θέμα και τι επίκαιρο!!!!

Θέλουμε πολύ ένα 2ο παιδάκι εδώ και καιρό...είναι κάτι που μας λείπει αλλά...θα ήθελα πολύ όμως αρχίζει και μου φαίνεται μακρίνο όνειρο...περνάει και ο καιρός (είμαι 34) με την απόλυση στο χέρι (σε 10 μέρες σταματάω) και με τον άντρα μου να έχει μαγαζί εχουμε πάψει να το σκεφτόμαστε...Ξέρω πως πολλές κοπέλες προσπαθούν με χίλια ζόρια να κρατήσουν το μωράκι τους αγκαλιά αλλά και πάλι με σταματάει ο φόβος του αύριο...

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεγάλη συζήτηση το θέμα αυτό....και αρκετά επίκαιρο και για εμάς...αν και ακόμα δε θέλουμε για τώρα αλλά το βλέπουμε και δύσκολο για το μέλλον! Δε μπορώ να σκεφτώ βέβαια να αφήσω μόνη μου τη μικρή μου στο κόσμο αλλά όσο πάνε τα πράγματα δυσκολεύουν.

Και μη κοιτάμε μόνο τα έξοδα της γέννας και των πρώτων μηνών..ένα δεύτερο παιδί έχει τα δικά του έξοδα...άλλο ένα παιδί στο παιδικό σταθμό π.χ και άλλο 2...στη τελική βέβαια η ευτυχία που έχεις είναι υπεράνω ολων αυτών αλλά πριν το κάνεις τα σκέφτεσαι όλα! Αφού αρχίζω να σκέφτομαι ότι καλύτερα να μας τύχει σε λίγο καιρό (εντάξει μετά από κανά εξάμηνο) γιατί αν περιμένει να το αποφασίσουμε θα περιμένει πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

ε οκ τοτε,δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα,κ το σπιτι των 500ε.πας κ σε μικροτερο.ολα γινονται αρκει να θες,κ ναι!!4 ατομα με 1500ε εισαι πασασ για μενα.δεν σου ειπα οτι μενουν για ακριβα ρουχα,μπουζουκια κ ταξιδια αλλα για να ζησεις μια χαρα χωρις να πεινας φτανουν..καλη διαχειριση θελει..;)

 

Νομίζω ζούμε στην ίδια χώρα... το οποίο σημαίνει πως ένα σπίτι 500 ευρώ έχει 2 υπνοδωμάτια και σαλοκουζίνα. Δε νομίζω πως αυτό μας κάνει πασάδες! Κατ'επέκταση το να ζήσουν 4 άτομα, να πληρώνουν τους λογαριασμούς τους και να μην χρωστάνε της Μιχαλούς με τα υπόλοιπα 1000 ευρουδάκια δεν είναι κομματάκι δύσκολο? Και δε νομίζω πως μίλησα για ρούχα, ταξίδια και μπουζούκια. Αυτά έτσι κι αλλιώς είναι από τα κομένα σήμερα, έχει δεν έχει κανείς παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ζούμε στην ίδια χώρα... το οποίο σημαίνει πως ένα σπίτι 500 ευρώ έχει 2 υπνοδωμάτια και σαλοκουζίνα. Δε νομίζω πως αυτό μας κάνει πασάδες! Κατ'επέκταση το να ζήσουν 4 άτομα, να πληρώνουν τους λογαριασμούς τους και να μην χρωστάνε της Μιχαλούς με τα υπόλοιπα 1000 ευρουδάκια δεν είναι κομματάκι δύσκολο? Και δε νομίζω πως μίλησα για ρούχα, ταξίδια και μπουζούκια. Αυτά έτσι κι αλλιώς είναι από τα κομένα σήμερα, έχει δεν έχει κανείς παιδί.

 

Έτσι είναι ..έχεις δίκιο! Αφού καμιά φορά ντρέπομαι να πω πόσα λεφτά μπαίνουν στο σπίτι μας και πόσα μας μένουν ... όχι ότι είναι πολλά αλλά ακούω και κάποιους που ζουν με 1000ευρω το μήνα και λέω κάτι κάνουμε λάθος δε μπορεί....όσο για μπουζούκια και ξενύχτια...χα χα ακουγεται αστείο πια στις μέρες μας!!!

Link to comment
Share on other sites

ε οκ τοτε,δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα,κ το σπιτι των 500ε.πας κ σε μικροτερο.ολα γινονται αρκει να θες,κ ναι!!4 ατομα με 1500ε εισαι πασασ για μενα.δεν σου ειπα οτι μενουν για ακριβα ρουχα,μπουζουκια κ ταξιδια αλλα για να ζησεις μια χαρα χωρις να πεινας φτανουν..καλη διαχειριση θελει..;)

 

Μαλλνον δεν ζουμε στην ιδια χωρα....Το ενοικιο ειναι 450ευρω συν κοινοχρηστα, δεη, οτε,νερο παμε στα 650ευρω χοντρα το μηνα. Συν θερμανση παμε στα 750ευρω..... αρα τι μενει??? Στην καλυτερη μενουν αλλα τοσα...

Και με αυτα τα βγαζει περα μια 4μελης οικογενεια και ειναι οκ??

Βαλε κινητα, 80ευρω....βαλε βενζινες αλλα 200-300ευρώ οταν δουλευουν και οι δυο μακρια απο το σπιτι (και μην ακουσω να νοικιασω κοντα στη δουλεια...) αρα τι μενει? ΜΕνουν στην καλυτερη ενα 400αρι 500αρικο για σουπερ και καφεδες...

Ναι...καλα!!!

Στην θεωρεια ολα καλα ειναι...

 

Και εμεις θελουμε δευτερο....εγω δηλαδη εδω και 6-8μηνες αλλα εκεινος ελευθ.επαγγελματιας...εγω αναπληρωτρια/ωρομισθια....οποτε δεν κανουμε και ουτε βλεπω να κανουμε δευτερο παιδακι συντομα! Και αυτο που με στεναχωρει ειναι ο λογος που δεν κανω μωρακι....για τα παλιο χρηματα...

Γιατι προτιμω να ειμαστε 3 και να ειμαστε σχετικα καλα...παρα να ειμαστε 4 και να μιζεριαζουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες!!!!Είμαι και γω στον πρώτο μήνα προσπαθειών για δευτερο παιδάκι, έχοντας ήδη ένα 1 έτους.Ειμαι και γω με δάνειο σπιτιου και μέχρι στιγμής με 2 μισθούς....βεβαια έτσι όπως έχουμε γίνει να παρακαλάμε να τους έχουμε.Δεν λέω έχω αγχωθεί με το οικονομικό, ήδη έχουμε κόψει πολλά έξοδα π.χ ρούχα, εξόδους, εκδρομούλες...δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο να κόψω. Αλλά κορίτσια θέλω πολύ να χαρίσω στο μικρό μου ένα αδελφάκι...κρίμα είναι να μεγαλώνει μόνο του....

Xanthi

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω με kalamaraki, MAPITA και my beba. Στο δικό μας σπίτι μπαίνουν 2 καλοί μισθοί κι όμως αν δείτε πώς εξανεμίζονται, δεν θα το πιστεύετε!!! 500 ευρώ το μήνα σε βενζίνες (γιατί ο ένας δουλεύει δυτικά κι ο άλλος ανατολικά σε άλλο νομό). Και σαν να μην έφταναν οι βενζίνες, τα 2 αυτοκίνητα έχουν μεγάλα έξοδα: πολύ τακτικά σέρβις, ασφάλειες, τέλη κυκλοφορίας. Επειδή τυχαίνει να κρατάω ημερολόγιο εξόδων, το 1/3 του εισοδήματος πάει σε βενζίνες, το άλλο 1/3 σε σούπερ μάρκετ, μετά υπάρχουν τα πάγια έξοδα όπως κοινόχρηστα/λογαριασμοί/θέρμανση κι ένα αρκετά μεγάλο ποσό σε εξετάσεις και γιατρούς. Και δεν υπολογίζω καν κάποια έκτακτα έξοδα που πάντα προκύπτουν. Ρούχα αγοράζουμε ΟΚ, αλλά δεν φεύγουν εκεί τα πολλά λεφτά, ούτε στις εξόδους μας. Αυτά είναι τα λιγότερα. Πάλι καλά που δεν έχουμε ενοίκιο! Απορώ λοιπόν πώς μπορεί να ζει μια 4μελής οικογένεια με 1500 ευρώ!

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς μπαίνει ένας στάνταρ μισθός (είμαι μισθωτή) και ο άντρας μου ελεύθερος επαγγελματίας (δύσκολοι καιροί), παρ' όλ' αυτά είμαι έγκυος στο δεύτερο μωράκι μας και έχουμε ένα γιο 24 μηνών. Αναβάλαμε για αρκετά χρόνια το θέμα παιδιού γιατί θέλαμε να τακτοποιήσουμε άλλα θέματα και γιατί ξέραμε ότι έπρεπε να καταφύγουμε στην εξωσωματική και μας τρόμαζε πολύ και το οικονομικό!!!! Τελικά από το 2006 μέχρι το 2011 (που θα γεννήσω με το καλό) έχουμε δώσει όλες μας τις οικονομίες σε γιατρούς, εξετάσεις κλπ (αφού όλα γίνονται ιδιωτικά). Παρ' όλ' αυτά δε το μετανοιώνουμε ούτε στιγμή και κακώς δεν το αποφασίζαμε νωρίτερα, γιατί δυστυχώς το παιδί δεν είναι παραγγελία να έρθει όποτε το θέλεις, και τα οικονομικά μας μονίμως στην ίδια μοίρα θα είναι!!!!

Βέβαια έχουν κοπεί εξόδοι, διακοπές (ευτυχώς έχουμε κάποιο οικογενειακό εξοχικό) κλπ.

Link to comment
Share on other sites

...γιατί δυστυχώς το παιδί δεν είναι παραγγελία να έρθει όποτε το θέλεις

 

Σ' αυτό θα συμφωνήσω, αλλά στους χαλαιπούς καιρούς που ζούμε το θεωρώ αν μη τι άλλο έλλειψη υπευθυνότητας να μην μπορείς να συντηρηθείς, αλλά ν' αραδιάζεις παιδιά. Απ΄την άλλη ήθελα να δείξω στην aria1980, ότι εμείς που γράφουμε εδώ μέσα δεν τρώμε τα λεφτά μας σε ταξίδια και μπουζούκια, αλλά ζούμε μετρημένη ζωή, που δυστυχως έχει απαιτήσεις πολλές φορές και λόγω εργασίας. Ή κάποιες από μας λόγω δυσκολίας να συλλάβουμε. Έχω δώσει 2000 ευρώ αυτό το χρόνο σε εξετάσεις και γιατρούς για να μπορέσω να κάνω ένα παιδάκι. Κι αν χρειαστεί εξωσωματική, θα πρέπει να έχω ζεστά άλλα 4000-5000 τουλάχιστον. Θα συμφωνήσω με το ότι "θέλει καλή διαχείριση", αλλά θα διαφωνήσω κάθετα με το "ολα γινονται αρκει να θες"

 

Συγχωρήστε με που βγήκα πάλι εκτός θέματος, το'χει η μέρα φαίνεται.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Σ' αυτό θα συμφωνήσω, αλλά στους χαλαιπούς καιρούς που ζούμε το θεωρώ αν μη τι άλλο έλλειψη υπευθυνότητας να μην μπορείς να συντηρηθείς, αλλά ν' αραδιάζεις παιδιά. Απ΄την άλλη ήθελα να δείξω στην aria1980, ότι εμείς που γράφουμε εδώ μέσα δεν τρώμε τα λεφτά μας σε ταξίδια και μπουζούκια, αλλά ζούμε μετρημένη ζωή, που δυστυχως έχει απαιτήσεις πολλές φορές και λόγω εργασίας. Ή κάποιες από μας λόγω δυσκολίας να συλλάβουμε. Έχω δώσει 2000 ευρώ αυτό το χρόνο σε εξετάσεις και γιατρούς για να μπορέσω να κάνω ένα παιδάκι. Κι αν χρειαστεί εξωσωματική, θα πρέπει να έχω ζεστά άλλα 4000-5000 τουλάχιστον. Θα συμφωνήσω με το ότι "θέλει καλή διαχείριση", αλλά θα διαφωνήσω κάθετα με το "ολα γινονται αρκει να θες"

 

Συγχωρήστε με που βγήκα πάλι εκτός θέματος, το'χει η μέρα φαίνεται.:confused:

 

Αχ! Καλά τα είπες! Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό. Και στεναχωριέμαι...γιατί είμαι στην ίδια και χειρότερη μοίρα! Και το οικονομικό πάει από το κακό στο χειρότερο, ο σύζυγος είναι σχεδόν άνεργος, εγώ δημόσιος υπάλληλος και περιμένω αισθητή μείωση μισθού, ενώ φοβόμαστε ΚΑΙ για απολύσεις, τα έξοδα τρέχουν, μεγαλώνουμε ηλικιακά, δεν μπορούμε να συλλάβουμε, ξοδεύουμε για εξωσωματικές χωρίς αποτέλεσμα κλπ κλπ κλπ. Είμαστε τυχεροί όμως γιατί μένουμε σε δικό μας σπίτι. Φυσικά, μας το έχουν δώσει οι γονείς μας. Από μόνοι μας, δεν θα μπορούσαμε όχι σπίτι να πάρουμε, ούτε σπιτάκι για το σκύλο. Κρίμα. Η δική μας η γεννιά, δεν θα μπορέσει να φτιάξει τίποτα από μόνη της, έτσι που μας έχουν καταντήσει.

Στεναχωριέμαι και για τα ζευγάρια που, από άποψη υγείας, μπορούν να κάνουν δεύτερο παιδί, αλλά τους φρενάρει το οικονομικό και η αβεβαιότητα για το μέλλον. Δίκιο έχετε και εσείς....τι να πω, πολύ δύσκολες εποχές. Μακάρι να βρεθεί μια λύση και να μεγαλώσετε την οικογένεια σας, από τη στιγμή που το θέλετε.

Εγώ μεγάλωσα σε 5 μελή οικογένεια, ζούσαμε με ένα μισθό μόνο και σε ένα σπίτι-σπιρτόκουτο, ο ένας πάνω στον άλλον. Στερηθήκαμε σαν παιδιά πολλά πράγματα, αλλά εκείνη την εποχή τουλάχιστον υπήρχε η ελπίδα, ότι θα κάνεις κάτι καλύτερο με τη ζωή σου, θα προχωρήσεις, θα φτιάξεις κάτι για τα παιδιά σου...ο πατέρας μου και η μάνα μου, με ένα μισθό και με κάτι χωραφάκια που είχαν στο χωριό και τα πούλησαν, έκαναν τρία παιδιά μας σπούδασαν, μας πάντρεψαν και μας έφτιαξαν διαμερίσματα. Εμείς, έτσι όπως πάμε, αντί να χτίζουμε, θα πουλάμε την πατρική περιουσία. :roll:

Ας πω όμως και ένα ευχάριστο, γιατί πολύ μαυρίσαμε: ευτυχώς, δεν μου αρέσουν καθόλου τα μπουζούκια :lol: Και τζάμπα να με πήγαιναν, δεν θα έμπαινα μέσα με τίποτα. Θα προτιμούσα να μου έδιναν τα λεφτά και να ξανακάνω σαλπιγγογραφία! Καλύτερα να πονάει η μήτρα, παρά τα αυτιά:shock:

Link to comment
Share on other sites

Ας πω όμως και ένα ευχάριστο, γιατί πολύ μαυρίσαμε: ευτυχώς, δεν μου αρέσουν καθόλου τα μπουζούκια :lol: Και τζάμπα να με πήγαιναν, δεν θα έμπαινα μέσα με τίποτα. Θα προτιμούσα να μου έδιναν τα λεφτά και να ξανακάνω σαλπιγγογραφία! Καλύτερα να πονάει η μήτρα, παρά τα αυτιά:shock:

 

Εγώ θα αγόραζα μπύρες και γαριδάκια. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα αγόραζα μπύρες και γαριδάκια. :mrgreen:

 

μπύρες - φουντούνια - τσιγάρα. Ούτε εγώ θελω να πονάνε τα αυτιά! Η αν πονάνε, να είναι από Βασίλη Παπακωνσταντίνου!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω συμφωνω για τα μπουζουκια!!Ουτε απεξω.Εμεις παντως,εγω ιδ.υπαλληλος και ο συζηγος δημοσιος ,τα τελευταια 2 χρονια εχουμε χαλασει πανω απο 10.000 ευρω για εξετασεις,σπερματεγχυσεις,αποξεσεις κλπ,εχω ξεχασει τι ειναι να ψωνιζω ρουχα και διακοπες μονο στο εξοχικο....Το μονο που μας σωζει ειναι οτι δεν εχουμε χρεη και νοικια...

Link to comment
Share on other sites

Εμάς δουλευει μόνο ο σύζηγος και παίρνει έναν βασικό μισθό ώς ιδ. υπάλληλος της τάξης των 900 ευρώ (αν πάρει κανενα πριμ βάση παραγωγικότητας ακουμπάει τα 930.....

εγώ δεν εργαζομαι τα τελυταια 2 χρόνια γιατι απλά δεν βρίσκω δουλειά, μου έχουν κλεισει ΠΟΛΛΕΣ πορτες....ΔΥΣΤΗΧΩΣ

 

Έχουμε 2 δάνεια, τα κλασσικά έξοδα του σπιτιού (λογαριασμούς/σουπερ μαρκετ), τις βενζίνες του συζηγου.... τώρα τελευταια και τις εξετάσεις του μωρού...

 

Σκεφτόμαστε ακόμα και το πως θα γεννήσω.....όχι διασκέδαση και τέτοια που διάβασα παραπάνω...

 

Οπότε όχι δεύτερο παιδί δεν θα μας βοηθούσε οικονομικά αλλά ακόμα και το πρώτο μου μπεμπάκη που μας έρχετε τώρα μας έχει αποτελειώσει οικονομικά, σκέψου και τα έξοδα που θέλει αφου γεννήθεί

 

ΟΠΟΤΕ διαφωνώ καθετως, παραλλήλως, διαγωνίως και οριζοντίως ότι

"όλα γίνονται αν το θες αρκει να υπάρχει καλή διαχειρηση"

 

πόσο καλύτερη διαχειρηση να γίνει???

Link to comment
Share on other sites

όπως και να το δούμε κορίτσια η κάθε μία απο την δικιά της πλεύρα τραβάει μεγάλο ζόρι...σίγουρα να έχεις το οικονομικό και μαζί την προσπάθεια και τα έξοδα για να αποκτήσεις ένα αγγελούδι είναι πάρα παρα πολύ δυσκολό...αλλά να μπορείς και να μην σου επιτρέπουν οι συνθήκες να κάνεις 2ο παιδάκι όσο και αν το θες σε πληγώνει παρα πολύ...και μην ακούσω για το πως μεγάλωσαν πχ μετα τον πόλεμο γιατι θα φάω τις κοτσίδες μου έλεος άλλες εποχές τότε...συγνώμη που δεν θέλω να μεγαλώσει το παιδί μου με σκέτο ρύζι...συγνώμη που προτιμω να του δίνω ακόμα σκόνη γάλα...συγνώμη που θέλω να μπορώ να το πηγάινω μιά βόλτα...συγνώμη που δεν θέλω να πιέσω τόσο πολύ τον εαυτό μου ωστε να είμαι μέσα στα νεύρα και την μιζέρια πράγμα που σίγουρα θα καταλάβαινε το παιδάκι μου...θέλω πολύ ένα 2ο παιδάκι αλλά θέλω να το μεγαλώσω με αξιοπρέπεια...όσο για τα μπουζούκια πλάκα μου κάνετε πάει ακόμα κόσμος εκεί???

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Συγχωρέστε με κορίτσια, που φέρνω ένα τόσο χαζό θέμα στο προσκήνιο, αλλά εκτός του ότι ήδη είναι στο προσκήνιο, θα ήθελα να το συζητήσω με κάποιον. Έτσι όπως πάνε τα πράγματα, σε λίγο δεν θα έχει κανείς παιδιά, διότι δεν θα έχει λεφτά να τα μεγαλώσει (τραβηγμένο το παράδειγμα...!). Από τη μια σκέφτομαι ότι είναι άδικο και εγωιστικο να φέρω ντε και καλά στον κόσμο ενα παιδί, χωρίς να ξέρω τι μου ξημερώνει αύριο. Απο την άλλη, σκέφτομαι, ότι για να αλλάξει αυτός ο κόσμος, χρειάζεται ανθρώπους! Επίσης, από αυτή την πλευρά, σκέφτομαι και το σύντροφό μου και το πόσο πολύ θα αγαπούσαμε ένα πλασματάκι σαν κι αυτό! Αγαπιόμαστε πάρα πολύ (έχουμε και τα καβγαδάκια μας, δε λέω...!:rolleyes:)! Τέλος πάντων, ήθελα να καταλήξω στο ότι υπερισχύει μέσα μου το ότι θέλω ένα μωράκι και ότι θέλω να κάνω τα πάντα γι' αυτό! Άλλωστε, θεωρώ πως εκτός από τα βασικά που χρειάζεται ένα παιδί που θέλουν λεφτά, σε ένα παιδί μπορείς να δώσεις πολλά περισσότερα πράγματα...!!! Και πιστεύωότι έχουμε πολλά να του δώσουμε!! Θέλω τη γνώμη σας.. συγνώμη αν σας κούρασα...!!

Αν δε μπορείς, πρέπει. Αν πρέπει, μπορείς..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...