Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΡΑΜΜΑΤΑ & ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ


depybal

Recommended Posts

το πρωί αισθάνομαι καλά, όσο περνάει η μέρα τόσο με τραβάνε κάθε φορά που κάθομαι. Υπομονή κάνω... απλά δεν βλέπω βελτίωση

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα και από μένα!!!

εμενα μου είχε κάνει έργο τέχνης ο γιατρός από το πολύ ράψιμο.....είχα σκιστεί πολύυυυυυυυ.............

και ως φυσικό επόμενο πόναγα για ένα μήνα περίπου....μου έβαζε ο άντρας μου ένα σπρέυ και μια κρέμα αλλά θυμάμαι που θήλαζα το μωρό πλαγιαστή επειδή δεν μπορούσα να καθίσω ολόκληρη:!::!::!:

όμως με τον καιρό πέρασε και σιγά σιγά εξασθενούσε το όλο πράγμα!!!!

κάνε ακόμα λίγη υπομονή!!!!!!!!!!!

LzEcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πονούσαν περίπου 10 μέρες μετά τη γέννα. Δεν έπαιρνα ντεπόν γιατί δεν πονούσα και τόσο πολύ, ωστόσο δε μου άρεσε καθόλου που δυσκολευόμουν να καθίσω, ειδικά όταν θηλάζεις και περνάς πολλές ώρες καθιστή. Ένα πράγμα που πρέπει να προσέξεις τις πρώτες μέρες είναι να μη μένεις πολύ ώρα στο μπάνιο και μουλιάσει το δέρμα στην περιοχή γιατί η πληγή ξαναανοίγει. Αλλά να πλένεσαι συχνά και κάθε φορά μετά που πας τουαλέττα για κακά:oops:

 

Τώρα περιμένω σε λίγους μήνες το δεύτερο μωρό μου και αγχώνομαι για τα ράμματα. Μετά την πρώτη μου γέννα δεν είχα κανένα πρόβλημα με τη σεξουαλική επαφή (μετά τις πρώτες 40 μέρες δηλαδή). Φοβάμαι τώρα μήπως δε με ράψουν καλά και μου κάνουν ζημιά σε αυτό το θέμα. Είναι αρκετά πιθανό άραγε;

 

Τώρα στο δεύτερο μωρό που είμαι και πιο έμπειρη με το θηλασμό θα κοιτάξω να το θηλάζω ξαπλωτή από την αρχή ώστε να μην κάθομαι συνέχεια και μου είναι δυσάρεστο. Επίσης κάπου ειχα ακούσει ότι βοηθάει να τυλίξεις μία πετσέτα ρολό και να κάνεις ένα κουλούρι και να καθίσεις εκεί πάνω ώστε να μην ασκείται πίεση στην περιοχή των ραμμάτων.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Κάθε εγκυμοσύνη και κάθε γέννα είναι τελείως διαφορετική. Ενώ στην πρώτη δεν με πονάγανε τα ράμματα καθόλου, τώρα με πεθαίνουν.

Τον ίδιο γιατρό είχα και στις 2 γέννες.

Υπάρχει και ειδικό μαξιλάρι να κάθεσαι .... πάντως αυτό με την πετσέτα καλό μου ακούγεται.

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάθε εγκυμοσύνη και κάθε γέννα είναι τελείως διαφορετική. Ενώ στην πρώτη δεν με πονάγανε τα ράμματα καθόλου' date=' τώρα με πεθαίνουν.

Τον ίδιο γιατρό είχα και στις 2 γέννες.

Υπάρχει και ειδικό μαξιλάρι να κάθεσαι .... πάντως αυτό με την πετσέτα καλό μου ακούγεται.[/quote']

Συμφωνώ για το οτι κάθε εγκυμοσύνη και κάθε γέννα διαφέρουν .Εμένα τα ράμματα απορροφήθηκαν μέσα σε 9 ημέρες.Ράμματα δεν είδα στο εσώρουχό μου.Την 10η ημέρα δεν πονούσα καθόλου και καβάλησα το ποδήλατό μου κ πήγα στο φούρνο....!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οταν ημουν στο μαιευτηριο επισκεφθηκα μια φιλη που θα γεννουσε. "Κατσε μη στεκεσαι ορθια" μου ελεγε κ μου ξαναελεγε ο μπαμπας της. Οχι ευχαριστω, οχι ευχαριστω κοκ. Καποια στιγμη του λεω "συγνωμη αλλα λογω ραμματων δεν μπορω να καθισω"!!! Καθόμουν μονο στο πλαι. Σιχαινομαι τα υποθετα κ παρολα αυτα περιμενα πως κ πως την ωρα που θα μου εβαζαν voltaren. Πονουσα πολυ. Κ εγω σαν εσενα δεν κοιτουσα με τπτ την περιοχη. Οταν την κοιταξα ειπα στον γιατρο "Ειμαι σαν χριστουγεννιατικη γαλοπουλα". Δεν μπορουσα ουτε στο κρεβατι να κατσω για να σηκωσω το μωρο. Ο πονος ηρεμησε κατα πολυ σε μια βδομαδα. Με τον θηλασμο απο το καθισιο ειχα γινει παλι χαλια καθοτι δεν μου εκοψε να κανω αυτο με την πετσετα! Ενα ραμμα μου επεσε αν θυμαμαι καλα μετα απο καμια 15αρια μερες. Ελαφρυ πονο καποιες φορες μες στη μερα ειχα για αρκετο καιρο που ουτε που θυμαμαι καν. Σιγουρα πανω απο διμηνο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πριν απο 1 μιση μηνα εσπασα το γονατο μοθ βασικα οχι το εσπασα φηγαν δυο κοματια απο την επιγονατιδα και αναγκαστικα εκτοσ απο το οτι εβαλα γυ4ο για εναμιση μηνα επρεπε να

κανο και χειροθργιο ραματα και χτεσ εβγαλα τα ραματα και εκτοσ τοθ οτι ειναι πραγματικα φρικιαστικα φοβαμε ποσ 8α μοθ μηνει σημαδη .δεν 3ερο βεβαια αν 8α εποθλο8ει ειναι 16 ραματα κα8ετα στο γονατο και ολοι μοθ λενε οτι επειδη ειμαι μικρη (14 χρονον )8α επουλο8ει αλλα 8α η8ελα να σασ ροτησο αν εχετε παρομοια εμπειρια τι πρεπει να κανο ο πατερασ μοθ λεει για αλοιφη σαλικγαριου αλλα πραγματικα δεν 3ερω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...