Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ


Recommended Posts

Sigg εμείς παίρνουμε από εδώ: http://www.sigg-aluminium.co.uk/.

 

Επειδή κι εγώ στράβωσα με το σκάνδαλο των Sigg (το πρώτο που του πήρα ήτανε από την παλιά σειρά!) θεωρώ μια καλύτερη επιλογή τα Klean Kanteen τα οποία είναι αμερικάνικα και από 18/8 ποιότητας Stainless Steel. Παλαιότερα δεν τα έβρισκα στην Ευρώπη οπότε το πρώτο μας ποτηράκι (sippy cup) μας το έστειλε η αδερφή μου από την Αμερική.

Τελευταία όμως τα βρήκα και στην Αγγλία, δέστε εδώ:

http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/Products.php'>http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk/Products.php

 

Αυτό το κατάστημα γενικά έχει πολύ καλά οικολογικά προϊόντα, όπως το Badger sunscreen το οποίο σύμφωνα με το EPA έχει hazard score 1 (!) και πριν από μερικά χρόνια πάλι σε έρευνα του EPA ανακυρήχθηκε ως το ασφαλέστερο παιδικό αντηλιακό.

 

Ακόμη εδώ θα βρείτε πιπίλες από φυσικό λάτεξ (οι πιπίλες του εμπορίου από λάτεξ έχουν υποστεί επεξεργασία με επικίνδυνα χημικά οπότε προτιμήστε αυτές τις σιλικόνης αν τις πάρετε από Ελλάδα).

 

 

Έβαλα σήμερα παραγγελία από το http://www.littleacornstomightyoaks.co.uk πήρα το αντηλιακό ένα παγούρι και ένα τάπερ. Αναμένω επιβεβαίωση της παραγγελίας. Έχει πολύ ωραία πράγματα

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Rosie, ευχαριστώ για την απάντηση. Το είχα δει το krill oil στον Mercola αλλά δεν ήμουν σίγουρη για το τι είναι τα krills, είναι δλδ το πλαγκτόν? Γενικά τον διαβάζω τον Mercola με eνδιαφέρον, αλλά λίγο με κάνει να είμαι επιφυλακτική καθώς σε όλα τα θέματά του (σχεδόν) διαφημίζει κι από ένα προϊόν του... Παρ' όλ' αυτά αφού λες ότι είχε αποτέλεσμα σε σας, δεν μπορεί να είναι τυχαίο. Μάλλον θα το δοκιμάσω το krill oil λοιπόν. Όσο για το σολωμό, ...τρώμε πολύ στο σπίτι, ψητό στο φούρνο, πιστεύοντας ότι τρώμε καλά λιπαρά οξέα... αλλά αν είναι Αλάσκας, δεν το ξέρω. Ά στο καλό, καλή είναι και η ταπεινή σαρδελίτσα τελικά που είναι και πιο απαλλαγμένη από τοξικά.

 

soevan07 ωραίο το θεμα με τα καθαριστικά! Όσο για τη χένα, ούτε και αυτή είναι ακίνδυνη, διάβασα τελευταία, δεν θυμάμαι όμως πού! Νομίζω στο βιβλίο του Lindberg (the famoys Greek doctors' diet) ή στο άλλο... ("Ο καρκίνος δεν είναι ασθένεια", του Μοριτζ, παρεπιπτόντως, πολύ καλό -και ανατρεπτικό- βιβλίο!):

http://www.dioptra.gr/page.aspx?itemID=PPG504_1313

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν σε ανησυχησα, ξεφυλλίζω αυτό το βιβλίο και δεν το βρίσκω. Ίσως να έκανα και λάθος, σίγουρα βρίσκω το πόσο επικίνδυνες είναι οι βαφές μαλλιών, για τη χένα δεν το βρίσκω. Ίσως το είχα διαβάσει αλλού, νομίζω ότι αυτό που διάβασα αφορούσε τα τατουάζ χένας, αυτά είναι σίγουρα επικίνδυνα. Mea culpa!

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση για rosie: κανω το μειγμα βορακας-σοδα-αλατι στο πλυντ.πιατων με την αναλογια που εγραψες και μετα απο 4-5 πλυσεις μαζευτηκαν λιπη στους σωληνες (το ψαξαμε σημερα) και σταματησε να καθαριζει τα πιατα. εβγαιναν βρωμικα οπως μπηκαν:? τι κανουμε τωρα;;;σου εχει συμβει;;λεω να βαλω τα καρυδοσαπουνα.....:roll: ευχαριστω........!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rosie, ευχαριστώ για την απάντηση. Το είχα δει το krill oil στον Mercola αλλά δεν ήμουν σίγουρη για το τι είναι τα krills, είναι δλδ το πλαγκτόν? Γενικά τον διαβάζω τον Mercola με eνδιαφέρον, αλλά λίγο με κάνει να είμαι επιφυλακτική καθώς σε όλα τα θέματά του (σχεδόν) διαφημίζει κι από ένα προϊόν του... Παρ' όλ' αυτά αφού λες ότι είχε αποτέλεσμα σε σας, δεν μπορεί να είναι τυχαίο. Μάλλον θα το δοκιμάσω το krill oil λοιπόν. Όσο για το σολωμό, ...τρώμε πολύ στο σπίτι, ψητό στο φούρνο, πιστεύοντας ότι τρώμε καλά λιπαρά οξέα... αλλά αν είναι Αλάσκας, δεν το ξέρω. Ά στο καλό, καλή είναι και η ταπεινή σαρδελίτσα τελικά που είναι και πιο απαλλαγμένη από τοξικά.

 

Ναι, είναι το πλαγκτόν, και επειδή είναι πολύ χαμηλά στην τροφική αλυσίδα είναι απαλλαγμένο από βαρέα μέταλλα και άλλα τοξικά. Δεν είναι μόνο ο Mercola μόνο που το συστείνει ως την καλύτερη πηγή ωμέγα-3 λιπαρών, πολλοί άλλοι γνωστοί ολιστικοί γιατροί στο εξωτερικό.

 

Γενικά όμως αγοράζω πολλά από τα προϊόντα του Mercola (πχ όλα τα συμπληρώματα διατροφής που παίρνουμε οικογενειακώς είναι από εκεί), θεωρώ ότι έχουνε εξαιρετική ποιότητα και πολύ λογικές τιμές σε σχέση με την ποιότητα και τις τιμές αντίστοιχων προϊόντων που βρίσκεις στην Ελλάδα.

 

Καλύτερα χίλιες φορές σαρδελίτσα παρά σολωμό από Ελλάδα, είναι εισαγώμενος ιχθυοτροφείου με διάφορες καρκινογόνες ουσίες (μέχρι και χρωστικές ταϊζουνε τους σολώμους ιχθυοτροφείου για να γίνει η σάρκα τους ροζ/κόκκινη!). Ποτέ δεν βάζω στο στόμα μου ψάρια ιχθυοτροφείου...

 

soevan07 ωραίο το θεμα με τα καθαριστικά! Όσο για τη χένα, ούτε και αυτή είναι ακίνδυνη, διάβασα τελευταία, δεν θυμάμαι όμως πού! Νομίζω στο βιβλίο του Lindberg (the famoys Greek doctors' diet) ή στο άλλο... ("Ο καρκίνος δεν είναι ασθένεια", του Μοριτζ, παρεπιπτόντως, πολύ καλό -και ανατρεπτικό- βιβλίο!):

http://www.dioptra.gr/page.aspx?itemID=PPG504_1313

 

Κάτι διάβασα κι εγώ για τη χέννα, συζητήται πολύ στα MDC forums αν θες να κάνεις μια αναζήτηση. Αν θυμάμαι καλά λένε ότι πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί από πού την αγοράζουμε γιατί πολλές δεν είναι 100% φυσικές (και σίγουρα δεν είναι όλα τα χρώματα φυσική χέννα, τώρα δεν θυμάμαι ποια είναι και ποια δεν είναι).

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση για rosie: κανω το μειγμα βορακας-σοδα-αλατι στο πλυντ.πιατων με την αναλογια που εγραψες και μετα απο 4-5 πλυσεις μαζευτηκαν λιπη στους σωληνες (το ψαξαμε σημερα) και σταματησε να καθαριζει τα πιατα. εβγαιναν βρωμικα οπως μπηκαν:? τι κανουμε τωρα;;;σου εχει συμβει;;λεω να βαλω τα καρυδοσαπουνα.....:roll: ευχαριστω........!!

 

:shock:

 

Δεν μου συνέβει ποτέ και το χρησιμοποιώ για κανά-δυο χρόνια τώρα!

 

Ξύδι και αλάτι βάζεις στις κατάλληλες θήκες;

 

Αν χρησιμοποιούσες ταμπλέτες 3 σε 1 παλαιότερα θα πρέπει ν' αλλάξεις και τις ρυθμίσεις του πλυντηρίου.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν σε ανησυχησα, ξεφυλλίζω αυτό το βιβλίο και δεν το βρίσκω. Ίσως να έκανα και λάθος, σίγουρα βρίσκω το πόσο επικίνδυνες είναι οι βαφές μαλλιών, για τη χένα δεν το βρίσκω. Ίσως το είχα διαβάσει αλλού, νομίζω ότι αυτό που διάβασα αφορούσε τα τατουάζ χένας, αυτά είναι σίγουρα επικίνδυνα. Mea culpa!

 

Αν βρεις κάτι ενημέρωσέ με σε παρακαλώ!

(Μπορεί να το πάρω κι εγώ αυτό το βιβλίο κάποια στιγμή)

 

Έχω ψάξει για την χένα μαλλιών

και το μόνο που έχω βρει να λένε μέχρι στιγμής

είναι το οτι κάνει καλό στα μαλλιά και οτι τα δυναμώνει

(δρα σαν μάσκα)

 

Εγώ την παίρνω απο μαγαζί με βότανα.

Υπάρχουν και συσκευασμένες στα μαγαζιά.

 

Για δες εδώ

http://www.hennabrahma.gr/history.html

 

και εδώ

http://www.mpaxarika-aggeletos.gr/xena.html

 

Την μόνη αμφιβολία που έχω είναι για τις μαύρες ή τις ξανθές χένες

για το έαν είναι όντως 100% φυσικές

γιατί έχει ακουστεί οτι κάποιες μπορεί να περιέχουν πρόσθετα χημικά συστατικά.

(η φυσική χένα λένε οτι είναι η "κόκκινη"....)

 

 

 

Όσο για την επικινδυνότητα των τατουάζ με χένα

έχεις δίκιο!!!!

(και αυτό ΟΧΙ για την καθαρή ουσία της χένας

αλλά για τα υπόλοιπα συστατικά που προσθέτουν για να φτιάξουν ένα έντονο τατουάζ)

 

http://www.cosmo.gr/Health/273120.html

 

δες και εδώ

http://www.aparadektoi.gr/smforum/index.php?topic=16102.0

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις κάτι ενημέρωσέ με σε παρακαλώ!

(Μπορεί να το πάρω κι εγώ αυτό το βιβλίο κάποια στιγμή)

 

Έχω ψάξει για την χένα μαλλιών

και το μόνο που έχω βρει να λένε μέχρι στιγμής

είναι το οτι κάνει καλό στα μαλλιά και οτι τα δυναμώνει

(δρα σαν μάσκα)

 

Εγώ την παίρνω απο μαγαζί με βότανα.

Υπάρχουν και συσκευασμένες στα μαγαζιά.

 

Για δες εδώ

http://www.hennabrahma.gr/history.html

 

και εδώ

http://www.mpaxarika-aggeletos.gr/xena.html

 

Την μόνη αμφιβολία που έχω είναι για τις μαύρες ή τις ξανθές χένες

για το έαν είναι όντως 100% φυσικές

γιατί έχει ακουστεί οτι κάποιες μπορεί να περιέχουν πρόσθετα χημικά συστατικά.

(η φυσική χένα λένε οτι είναι η "κόκκινη"....)

 

 

 

Όσο για την επικινδυνότητα των τατουάζ με χένα

έχεις δίκιο!!!!

(και αυτό ΟΧΙ για την καθαρή ουσία της χένας

αλλά για τα υπόλοιπα συστατικά που προσθέτουν για να φτιάξουν ένα έντονο τατουάζ)

 

http://www.cosmo.gr/Health/273120.html

 

δες και εδώ

http://www.aparadektoi.gr/smforum/index.php?topic=16102.0

 

Καλημερούδια μας

Τελειώνει το οικολογικό καθαριστικό που είχα και αποφάσισα να πάρω τους καρπούς οι πιο οικονομικοί που έχετε βρει από ποιο κατάστημα είναι?

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρό στα κέικ που φτιάχνω για τον γιο μου χρησιμοποιώ αλεύρι ολικής, λάδι και για γλυκαντικό μέλι

Παίρνω το μέλι του φούκα που είναι άθερμο

Στην βιολογική λαική που ψωνίζω υπάρχει ένας έμπορος που πουλάει μέλι το οποίο επιμένει κάθε φορά ότι είναι άθερμο. Εάν όντως είναι άθερμο δεν θα έπρεπε να το αναφέρει η πιστοποίησή του? Διότι δεν το αναφέρει την έχω δει

Επίσης εκτός από αγάβη την οποία μετά από αυτά που διάβασα στον mercola την πέταξα τι άλλο γλυκαντικό μπορώ να χρησιμοποιώ? Του αρέσουν πολύ τα γλυκά δυστυχώς:-( και μου τα ζητάει οπότε προσπαθώ να του φτιάχνω εγώ δικά μου υγειινά. Αλλά η ποικιλία μας είναι περιορισμένη πολύ. Μέχρι στιγμής έχουμε το κέικ, μπισκότα με βρώμη ταχίνι, μέλι, ξηρούς καρπούς, και αυτά. Καμιά ιδέα?

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τόσο καιρό στα κέικ που φτιάχνω για τον γιο μου χρησιμοποιώ αλεύρι ολικής, λάδι και για γλυκαντικό μέλι

Παίρνω το μέλι του φούκα που είναι άθερμο

Στην βιολογική λαική που ψωνίζω υπάρχει ένας έμπορος που πουλάει μέλι το οποίο επιμένει κάθε φορά ότι είναι άθερμο. Εάν όντως είναι άθερμο δεν θα έπρεπε να το αναφέρει η πιστοποίησή του? Διότι δεν το αναφέρει την έχω δει

Επίσης εκτός από αγάβη την οποία μετά από αυτά που διάβασα στον mercola την πέταξα τι άλλο γλυκαντικό μπορώ να χρησιμοποιώ? Του αρέσουν πολύ τα γλυκά δυστυχώς:-( και μου τα ζητάει οπότε προσπαθώ να του φτιάχνω εγώ δικά μου υγειινά. Αλλά η ποικιλία μας είναι περιορισμένη πολύ. Μέχρι στιγμής έχουμε το κέικ, μπισκότα με βρώμη ταχίνι, μέλι, ξηρούς καρπούς, και αυτά. Καμιά ιδέα?

 

Τι διάβασες στο Mercola για την αγάβη; Θέλω να δώσω γάλα αμυγδάλου στην κόρη μου που περιέχει και αγάβη, δεν είναι καλό;

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα δεν είναι να χρησιμοποιείς άθερμο μέλι στα γλυκά αν αυτά δεν είναι ωμοφαγικά;

 

Το άθερμο μέλι το επιλέγουμε γιατί διατηρεί αναλλοίωτα τα θρεπτικά του συστατικά, αν όμως το θερμάνουμε τότε αυτό που θα πάρουμε είναι σκέτο σάκχαρο, σωστά;

 

Γλυκά δεν φτιάχνω γιατί δεν αρέσουνε στο γιο μου, όσες φορές τα έφτιαξα κατέληξα να τα πετάξω και λυπήθηκα γιατί έβαλα και πολύ ακριβά συστατικά...

 

Να μια συνταγή για μπισκοτάκια που έχω δοκιμάσει και βγαίνει πολύ ωραία. Χρησιμοποιεί μπανάνα και σταφίδες για γλυκαντικά:

 

Banana Oatmeal CookiesBanana Oatmeal Cookies

 

(για λάδι καλύτερα να χρησιμοποιείς καρυδέλαιο που αντέχει στις ψηλές θερμοκρασίες αντί για ελαιόλαδο).

 

Για τους καρπούς αν και δεν το έψαξα και πολύ, έχω την εντύπωση ότι μόνο το Ecofamily τους έχει στην Ελλάδα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω μεγάλη συσκευασία σόδας και ξυδιού για καθάρισμα, στα ν.προάστεια; (και να μη με γδάρουν). Στα μαγαζιά τύπου μάκρο νομίζω ότι πρέπει να είσαι έμπορος για να μπεις. Ξέρετε αν τα πουλάνε στα μαγαζιά με οικολογικά προϊόντα στο κέντρο?

 

Βρήκα χθές ξύδι σε μπιτόνι στον Σκλαβενίτη στην Πειραιώς (στο Νέο Φάληρο) με 2 ευρώ.

 

Όσο για την σόδα εγώ την παίρνω απο τον Μανδραγόρα στον Πειραιά το 1 κιλό 1,60 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή ο μπέμπμης μου είναι μικρός, τα φτιάχνω για εμένα: είναι τέλειες "μπάρες δημητρικών"

 

Αχ και δεν το ήξερα να στις στείλω γιατί τις πέταξα όλες την τελευταία φορά που τις έφτιαξα!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Rosie, αν και δεν τρώτε γλυκά, έχει δοκιμάσει στέβια; Ο Mercola την εγκρίνει, όμως πρακτικά δινει καλό αποτέλεσμα;

 

Δεν μ' αρέσει κανένος είδους γλυκαντικό (έχω πάρει και ξυλιτόλη). Μόνη της στέβια δεν δοκίμασα αλλά μια από τις πρωτεϊνες του Μercola που πίνει ο άντρας μου περιέχει στέβια και δεν μ' αρέσει καθόλου (ο γιος μου την πίνει όμως!). Εγώ παίρνω πρωτεϊνη από την άλλη σειρά που έχει που δεν έχει στέβια.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα δεν είναι να χρησιμοποιείς άθερμο μέλι στα γλυκά αν αυτά δεν είναι ωμοφαγικά;

 

Το άθερμο μέλι το επιλέγουμε γιατί διατηρεί αναλλοίωτα τα θρεπτικά του συστατικά, αν όμως το θερμάνουμε τότε αυτό που θα πάρουμε είναι σκέτο σάκχαρο, σωστά;

 

Γλυκά δεν φτιάχνω γιατί δεν αρέσουνε στο γιο μου, όσες φορές τα έφτιαξα κατέληξα να τα πετάξω και λυπήθηκα γιατί έβαλα και πολύ ακριβά συστατικά...

 

Να μια συνταγή για μπισκοτάκια που έχω δοκιμάσει και βγαίνει πολύ ωραία. Χρησιμοποιεί μπανάνα και σταφίδες για γλυκαντικά:

 

Banana Oatmeal CookiesBanana Oatmeal Cookies

 

(για λάδι καλύτερα να χρησιμοποιείς καρυδέλαιο που αντέχει στις ψηλές θερμοκρασίες αντί για ελαιόλαδο).

 

Για τους καρπούς αν και δεν το έψαξα και πολύ, έχω την εντύπωση ότι μόνο το Ecofamily τους έχει στην Ελλάδα.

 

 

Κρίμα κι άδικο είναι αυτό είναι σίγουρο:D αλλά τι να τον κάνω που βλέπει τα παιδιά στις κούνιες να τρώνε παγωτά και τα κοιτάει μέσα στα μάτια η λατρεία μου. Θα ψάξω να δω στα βιολογικάδικα τα παγωτά έχουν και θα του φτιάξω και γρανίτες χωρίς ζάχαρη

Τα μπισκοτάκια τα έχω φτιάξει είναι τέλεια

Καρυδέλαιο χμ ενδιαφέρον

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τι διάβασες στο Mercola για την αγάβη; Θέλω να δώσω γάλα αμυγδάλου στην κόρη μου που περιέχει και αγάβη, δεν είναι καλό;

 

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/03/30/beware-of-the-agave-nectar-health-food.aspx

 

Διάβασε το λινκ

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο γλυκό που λιγουρεύομαι τώρα το καλοκαίρι είναι το παγωτό!

Γι' αυτό μέσα-μέσα αγοράζω το Green & Black's από τα βιολογικάδικα και σερβίρω τη βανίλια με μπόλικες φρέκιες φράουλες και αν ο μικρός είναι παρών του προσφέρω λίγο και αυτού και του αρέσει.

Το συγκεκριμένο είναι από τα πιο αγνά που θα βρεις στην ελληνική αγορά.

 

Ένα τεύχος του Mothering είχε πολύ ωραίες συνταγές για παγωτά, τα περισσότερα χωρίς αγελαδινό γάλα (πχ με γάλα καρύδας, αμυγδάλου κτλ) και όλο λέω να δοκιμάσω να φτιάξω κανένα αλλά βαριέμαι :oops:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

1. Τ' αγαπημένα μου βιολογικά καλλυντικά (όλα σε γυάλινα μπλε συσκευασία): Neal's Yard Remedies.

 

Rosie

πόσο σε χρεώνουν επιπλέον για μεταφορικά εαν παραγγείλεις απο εδώ καλλυντικά;....

 

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο;

(μιας και σε βλέπω οτι το έχεις ψάξει πάάρα πολύ το θέμα και κοντεύεις να γίνεις

"επίκουρος καθηγητής της οικο-βιολογικής" :lol: :lol: )

 

Τι πρέπει να κοιτάζω στα βιολογικά τρόφιμα για να καταλάβω οτι είναι όντως καλά;...

...κάποια συγκεκριμένη πιστοποίηση;

 

(πχ. αγόρασα χθές βιολογικά όσπρια απο τον Σκλαβενίτη....

πως να τους τσεκάρω; )

Link to comment
Share on other sites

Rosie

πόσο σε χρεώνουν επιπλέον για μεταφορικά εαν παραγγείλεις απο εδώ καλλυντικά;....

 

Παρήγγειλα για τελευταία φορά δύο μήνες πριν και είχανε σταθερή χρέωση για ό,τι έπαιρνες 22 λίρες (με κούριερ). Οπότε αν δεν θέλεις πολλά συμφέρει να μοιραστείς την παραγγελία με κάποια άλλη γνωστή σου που ενδιαφέρεται.

 

Τι πρέπει να κοιτάζω στα βιολογικά τρόφιμα για να καταλάβω οτι είναι όντως καλά;...

...κάποια συγκεκριμένη πιστοποίηση;

 

(πχ. αγόρασα χθές βιολογικά όσπρια απο τον Σκλαβενίτη....

πως να τους τσεκάρω; )

 

Πάνω σ' αυτό δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, μου αρκεί μια επίσημη πιστοποίηση.

 

Και φρούτα/λαχανικά συνήθως παίρνω από τη βιολογική λαϊκή που δεν είναι πακεταρισμένα, όπως και όσπρια συνήθως.

 

(μια και ανέφερες τον Μανδραγόρα πιο πάνω έχει πολύ ωραία βιολογικά όσπρια, ίσως τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει, ειδικά οι φακές του!)

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...