Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ


Recommended Posts

Rosie

πόσο σε χρεώνουν επιπλέον για μεταφορικά εαν παραγγείλεις απο εδώ καλλυντικά;....

 

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο;

(μιας και σε βλέπω οτι το έχεις ψάξει πάάρα πολύ το θέμα και κοντεύεις να γίνεις

"επίκουρος καθηγητής της οικο-βιολογικής" :lol: :lol: )

 

Τι πρέπει να κοιτάζω στα βιολογικά τρόφιμα για να καταλάβω οτι είναι όντως καλά;...

...κάποια συγκεκριμένη πιστοποίηση;

 

(πχ. αγόρασα χθές βιολογικά όσπρια απο τον Σκλαβενίτη....

πως να τους τσεκάρω; )

 

 

Όταν ξεκίνησα να ψωνίζω βιολογικά αγόραζα στην αρχή από το σουπερ μαρκετ τα οσπρια ΤΡΟΦΙΝΟ μην τα πάρεις ποτέ, θα βράσουν σε μια εβδομάδα περίπου και η γεύση τους είναι απαίσια

Για τα βιολογικά της λαικής μου έχει πει φίλος παραγωγός να ζητάμε πάντα την πιστοποίηση από τον έμπορο και να κοιτάμε την παραγωγή του. Δηλαδή για πόσους τόνους κιλά από το προιόν που πουλάει είναι πιστοποιημένος. Γιατί μου το είπε αυτό? αν ας πούμε ένας καλλιεργητής έχει δυναμική για 100 κιλά λεμόνια δεν μπορεί η τιμή που πουλάει να είναι τόσο χαμηλή όσο ενός άλλου καλλιεργητή που παράγει 1 τόνο λεμόνια. Αν δεις στις βιολογικές λαικές υπάρχουν πιο ακριβά και πιο φθηνά προιόντα αυτός λοιπόν που έχει πολύ μεγάλη παραγωγή μπορεί να κατεβάσει την τιμή του ένα μικρότερος παραγωγός όμως δεν έχει αυτή την δυνατότητα. Επίσης πάντα κοιτάμε τις ποικιλίες δηλαδή πορτοκάλια η πιστοιποίηση πάντα αναφέρει την ποικιλία του προιόντος μην έχει δηλαδή στον πάγκο ναβαλίνες και η πιστοποίησή του είναι για μέρλιν;)

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παρήγγειλα για τελευταία φορά δύο μήνες πριν και είχανε σταθερή χρέωση για ό,τι έπαιρνες 22 λίρες (με κούριερ). Οπότε αν δεν θέλεις πολλά συμφέρει να μοιραστείς την παραγγελία με κάποια άλλη γνωστή σου που ενδιαφέρεται.

 

 

 

Πάνω σ' αυτό δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, μου αρκεί μια επίσημη πιστοποίηση.

 

Και φρούτα/λαχανικά συνήθως παίρνω από τη βιολογική λαϊκή που δεν είναι πακεταρισμένα, όπως και όσπρια συνήθως.

 

(μια και ανέφερες τον Μανδραγόρα πιο πάνω έχει πολύ ωραία βιολογικά όσπρια, ίσως τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει, ειδικά οι φακές του!)

 

Δεν ξέρω σε ποια λαική βιολογική πηγαίνεις την επόμενη φορά όμως ψάξε για παραγωγό ΚΑΡΑΜΑΝΟ, τα ωραιότερα καρπούζια και πεπόνια που έχεις δοκιμάσει ever. Πέρυσι που πήγαινα στην λαική κατά τις 10.00 φαντάσου του ζητούσα να μου κρατάει καρπούζια διότι ξεπούλαγε. Δυστυχώς στην λαική που πηγαίνω εγώ επειδή είναι πολύ μικρή έχει σταματήσει να έρχεται. Αν πουλάει στην λαική σου πάρε καρπούζι και θα με θυμηθείς. Έχει και πολύ ωραία όσπρια και λαχανικά

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Rosie

πόσο σε χρεώνουν επιπλέον για μεταφορικά εαν παραγγείλεις απο εδώ καλλυντικά;....

 

Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο;

(μιας και σε βλέπω οτι το έχεις ψάξει πάάρα πολύ το θέμα και κοντεύεις να γίνεις

"επίκουρος καθηγητής της οικο-βιολογικής" :lol: :lol: )

 

Τι πρέπει να κοιτάζω στα βιολογικά τρόφιμα για να καταλάβω οτι είναι όντως καλά;...

...κάποια συγκεκριμένη πιστοποίηση;

 

(πχ. αγόρασα χθές βιολογικά όσπρια απο τον Σκλαβενίτη....

πως να τους τσεκάρω; )

 

 

Αν βάλεις παραγγελία πάντως θα ήθελα να βάλω και εγώ οπότε μπορούμε να μοιραστούμε τα μεταφορικά. Στείλε μου πμ αν σε ενδιαφέρει

 

Βασικά στα τρόφιμα που αγοράζεις να κοιτάς ότι έχουν πιστοποίηση στην συσκευασία τους. Πάρα πολύ νόστιμα όσπρια είναι της εταιρείας Αντωνόπουλος

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε ποια λαική βιολογική πηγαίνεις την επόμενη φορά όμως ψάξε για παραγωγό ΚΑΡΑΜΑΝΟ, τα ωραιότερα καρπούζια και πεπόνια που έχεις δοκιμάσει ever. Πέρυσι που πήγαινα στην λαική κατά τις 10.00 φαντάσου του ζητούσα να μου κρατάει καρπούζια διότι ξεπούλαγε. Δυστυχώς στην λαική που πηγαίνω εγώ επειδή είναι πολύ μικρή έχει σταματήσει να έρχεται. Αν πουλάει στην λαική σου πάρε καρπούζι και θα με θυμηθείς. Έχει και πολύ ωραία όσπρια και λαχανικά

 

Αυτός δεν είναι που έχει και τις φράουλες; Πάνω στο κουτάκι που παίρνουμε λέει αγρόκτημα Καραμάνου. Οι φράουλες πάντως είναι καταπληκτικές, τρώω ένα μεγάλο πακετάκι στην καθισιά :oops:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

(μια και ανέφερες τον Μανδραγόρα πιο πάνω έχει πολύ ωραία βιολογικά όσπρια, ίσως τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει, ειδικά οι φακές του!)

 

Θα πάω να τα δω...

είναι όμως πιστοποιημένα; το έχεις τσεκάρει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτός δεν είναι που έχει και τις φράουλες; Πάνω στο κουτάκι που παίρνουμε λέει αγρόκτημα Καραμάνου. Οι φράουλες πάντως είναι καταπληκτικές, τρώω ένα μεγάλο πακετάκι στην καθισιά :oops:

 

Ναι ναι αυτός είναι άστα μεγάλο κόλλημα οι φράουλες

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μετά λοιπόν τα όσπρια και τις φράουλες έχω νέο θέμα

Ο γιος μου έχει τεράστιο πρόβλημα το καλοκαίρι με τα κουνούπια. Ψεκάζω σιτρονέλα σε βαμβάκι και βάζω στο δωμάτιο του αλλα ψάχνω κάποια κρέμα για τα τσιμπήματα. Διότι όταν τον τσιμπάνε στο δέρμα του κάνει τεράστιες καντήλες και πρήζεται πολύ. Δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο. Έχετε κάτι υπόψιν σας? Πήρα πέρυσι την rescue cream του bach αλλά είδα ότι έχει paraben:-(

Μετά δοκίμασα λάδι καλέντουλας της weleda δεν κάνει τίποτα

Του κάνω κομπρέσες με ξύδι πάλι τίποτα.

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα πάω να τα δω...

είναι όμως πιστοποιημένα; το έχεις τσεκάρει;

 

Δεν γνωρίζω, ο άντρας μου πηγαίνει εκεί μετά τη δουλειά και αν του ζητήσω να ελέγξει πιστοποιήσεις θα με κράξει! :lol:

 

Πάντως έχω δοκιμάσει πάμπολα βιολογικά όσπρια και από τα περισσότερα απογοητεύτικα, ή δεν ψηνόντουσαν με τίποτα ή ήτανε άνοστα οπότε κατέληγα να μην τα μαγειρεύω...

 

Τουλάχιστον του Μανδραγόρα είναι ελληνικά (τα περισσότερα πακεταρισμένα στα βιολογικάδικα είναι εισαγωγής) και φρέσκα οπότε ψήνονται εύκολα.

Τελευταία μου φέρνει απ' εκεί κόκκινες φακές και τις κάνω σουπίτσα βελουτέ και την καταβροχθίζει ο γιος μου!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Μετά λοιπόν τα όσπρια και τις φράουλες έχω νέο θέμα

Ο γιος μου έχει τεράστιο πρόβλημα το καλοκαίρι με τα κουνούπια. Ψεκάζω σιτρονέλα σε βαμβάκι και βάζω στο δωμάτιο του αλλα ψάχνω κάποια κρέμα για τα τσιμπήματα. Διότι όταν τον τσιμπάνε στο δέρμα του κάνει τεράστιες καντήλες και πρήζεται πολύ. Δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο. Έχετε κάτι υπόψιν σας? Πήρα πέρυσι την rescue cream του bach αλλά είδα ότι έχει paraben:-(

Μετά δοκίμασα λάδι καλέντουλας της weleda δεν κάνει τίποτα

Του κάνω κομπρέσες με ξύδι πάλι τίποτα.

 

Αν έκαιγες αιθέριο έλαιο σιτρονέλλας στο δωμάτιό του πριν κοιμήθει; Βρωμάει αλλά τι να κάνουμε...

 

Κι ο γιος μου κάνει εξανθήματα από τα τσιμπήματα. Εδώ πήγαμε διακοπές το Πάσχα και τον τσίμπησαν τρεις φορές στο πρόσωπο και ακόμη έχει έντονα σημαδάκια!

 

Ο Μερκόλα έχει ένα αντικουνουπικό σπρέυ, δεν το δοκίμασα όμως, αλλά φαντάζομαι θα είναι ακίνδυνο για τα παιδάκια.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω, ο άντρας μου πηγαίνει εκεί μετά τη δουλειά και αν του ζητήσω να ελέγξει πιστοποιήσεις θα με κράξει! :lol:

 

Πάντως έχω δοκιμάσει πάμπολα βιολογικά όσπρια και από τα περισσότερα απογοητεύτικα, ή δεν ψηνόντουσαν με τίποτα ή ήτανε άνοστα οπότε κατέληγα να μην τα μαγειρεύω...

 

Τουλάχιστον του Μανδραγόρα είναι ελληνικά (τα περισσότερα πακεταρισμένα στα βιολογικάδικα είναι εισαγωγής) και φρέσκα οπότε ψήνονται εύκολα.

Τελευταία μου φέρνει απ' εκεί κόκκινες φακές και τις κάνω σουπίτσα βελουτέ και την καταβροχθίζει ο γιος μου!

 

Θα το δώ...

(κι εγώ στον Πειραιά δουλεύω)

 

Ελπίζω μόνο να μην τα έχει χύμα έξω

γιατί θα έχουν φάει το καυσαέριο του αιώνα στην Γούναρη!!....

 

Θα τσεκάρω όταν περάσω απο εκεί και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περιμένω τότε να μου πεις! Γιατί κι εγώ ρώτησα τον άντρα μου πολλές φορές αν τα έχει σε εξωτερικό χώρο και με διαβεβαίωσε ότι τα έχει μέσα.

Φυσικά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρη με τους άντρες :roll:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο Rosie μου:

 

Δεν υπάρχει κάποιο ελληνικό site που να έχει καλά βιολογικά καλλυντικά;

 

(Σαν πολλά μου κάθονται οι 22 λίρες

για μεταφορικά στο nealsyardremedies

-ανεξάρτητα απο το εαν μοιραστώ τα έξοδα με κάποια κοπελιά)

 

Tόσο χάλια είναι αυτά που εισάγουν εδώ;

Tι είναι αυτό που σε χάλασε δηλαδή ;

Link to comment
Share on other sites

Μετά λοιπόν τα όσπρια και τις φράουλες έχω νέο θέμα

Ο γιος μου έχει τεράστιο πρόβλημα το καλοκαίρι με τα κουνούπια. Ψεκάζω σιτρονέλα σε βαμβάκι και βάζω στο δωμάτιο του αλλα ψάχνω κάποια κρέμα για τα τσιμπήματα. Διότι όταν τον τσιμπάνε στο δέρμα του κάνει τεράστιες καντήλες και πρήζεται πολύ. Δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο. Έχετε κάτι υπόψιν σας? Πήρα πέρυσι την rescue cream του bach αλλά είδα ότι έχει paraben:-(

Μετά δοκίμασα λάδι καλέντουλας της weleda δεν κάνει τίποτα

Του κάνω κομπρέσες με ξύδι πάλι τίποτα.

υπαρχουν καποια στικς του κορρε και της απιβιτα, περσι που ειχαν κανει σουρωτηρι τον δικο μου αυτο του εβαζα και βελτιωθηκαν πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Οι εξωφρενικές τιμές και οι πλαστικές συσκευασίες!

 

Δηλαδή δεν ήταν κάτι που διαπίστωσες στα συστατικά τους

που δεν σου άρεσε;

 

Για παράδειγμα προσθήκη χημικών

(όπως ανάφερες κάπου για τον κορρέ και την apivita)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν αναφέρεσαι στα ελληνικά "φυσικά" καλλυντικά αυτά σίγουρα δεν τα εμπιστεύομαι καθόλου, έχουνε πολύ χημικό μέσα.

 

Τα καλλυντικά για το πρόσωπο και το σώμα μου καθώς και τα λιγοστά που χρησιμοποιώ στον μικρό (με εξαίρεση τα σαπουνάκια του Ροζμαρίνο) τα παίρνω πάντα από το εξωτερικό.

 

Μπορεί και να είμαι υπερβολική, αλλά διστάζω να χρησιμοποιήσω κάτι αμφιβόλου ποιότητος στο δέρμα μου ειδικά τώρα που είμαι στα thirties μου :wink:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στα ελληνικά "φυσικά" καλλυντικά αυτά σίγουρα δεν τα εμπιστεύομαι καθόλου, έχουνε πολύ χημικό μέσα.

 

Τα καλλυντικά για το πρόσωπο και το σώμα μου καθώς και τα λιγοστά που χρησιμοποιώ στον μικρό (με εξαίρεση τα σαπουνάκια του Ροζμαρίνο) τα παίρνω πάντα από το εξωτερικό.

 

Μπορεί και να είμαι υπερβολική, αλλά διστάζω να χρησιμοποιήσω κάτι αμφιβόλου ποιότητος στο δέρμα μου ειδικά τώρα που είμαι στα thirties μου :wink:

 

Τα καλλυντικά που έχει το www.ecofamily.gr

τα έχεις τσεκάρει εαν περιέχουν χημικά;

 

(βρίσκονται στον Πειραιά και θα με βόλευε να ψωνίζα απο εκεί)

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στα BioPlasis έχουνε τόσα πολλά συστατικά που δεν μου γεμίζουνε καθόλου το μάτι. Ακόμη και τα δειγματάκια που μου έδωσαν τα πέταξα.

 

Τα αφρόλουτρα της Earth Friendly Baby που έχουνε τα χρησιμοποιώ κι εγώ στον μικρό όταν θέλει να κάνει bubble bath αλλά τα παίρνω πολύ πιο φθηνά από το Babykind.

 

Sanoflore έχω δοκιμάσει, η υδατική μέρας που έχω τώρα είναι Sanoflore αλλά ανυπομονώ να τελειώσει γιατί δεν μου άρεσε καθόλου. Ίσως για άλλες κοπέλες να είναι πιο κατάλληλα, αλλά έχουνε πολύ πλαστικό στις συσκευασίες τους.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι στα BioPlasis έχουνε τόσα πολλά συστατικά που δεν μου γεμίζουνε καθόλου το μάτι. Ακόμη και τα δειγματάκια που μου έδωσαν τα πέταξα.

 

Eγώ πάλι που είμαι άσχετη

πως να καταλάβω ποιά είναι τα χημικά συστατικά ;; :confused:

 

(Συγγνώμη για τις ηλίθιες ερωτήσεις αλλά δεν ξέρω πια τι να εμπιστευτώ!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάλι που είμαι άσχετη

πως να καταλάβω ποιά είναι τα χημικά συστατικά ;; :confused:

 

(Συγγνώμη για τις ηλίθιες ερωτήσεις αλλά δεν ξέρω πια τι να εμπιστευτώ!!!!)

 

Λοιπόν εγώ κάνω το εξής

αναζητώ στο λινκ που σου έστειλε η rosie την μάρκα που με ενδιαφέρει

αν δεν βρω την μάρκα ελέγχω τα συστατικά του προιόντος που σκέφτομαι να αγοράσω και έπειτα αποφασίζω

Μπες σε αυτό το λινκ και θα βρεις ένα θησαυρό

Με τον καιρό κάποια συστατικά τα αναγνωρίζω οπότε και τα αποφεύγω

FXWyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο ζυμαρούλης έδωσε στο πρώτο πρώτο ποστ το εξής λινκ: http://www.cosmeticsdatabase.com/

 

Αναζήτησε το συστατικό που σ' ενδιαφέρει.

 

Λοιπόν εγώ κάνω το εξής

αναζητώ στο λινκ που σου έστειλε η rosie την μάρκα που με ενδιαφέρει

αν δεν βρω την μάρκα ελέγχω τα συστατικά του προιόντος που σκέφτομαι να αγοράσω και έπειτα αποφασίζω

Μπες σε αυτό το λινκ και θα βρεις ένα θησαυρό

Με τον καιρό κάποια συστατικά τα αναγνωρίζω οπότε και τα αποφεύγω

 

Aχ μπράβο βρε κορίτσια!....

 

Αντε, μπας και ξεστραβωθούμε λιγάκι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο ζυμαρούλης έδωσε στο πρώτο πρώτο ποστ το εξής λινκ: http://www.cosmeticsdatabase.com/

 

Αναζήτησε το συστατικό που σ' ενδιαφέρει.

 

To hazard score που βγάζει στο πλάι τι σημαίνει ??

 

Δηλαδή όσο πιο πολλούς πόντους έχει

σημαίνει οτι τόσο πιο επικίνδυνο είναι ??

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...