Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΑ-ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΙΟΝΤΑ ΠΑΝΤΟΣ ΤΥΠΟΥ


Recommended Posts

Για το ξεσκόνισμα των επίπλων εξαιρετικά είναι τα σουηδικά πανάκια microfiber από το Ecohouse που ανέφερε πιο πάνω ο Ζυμαρούλης.

 

αυτά χρησιμοποιώ και εγώ, όντως είναι πάρα πολύ αποτελεσματικά...ποτέ δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω και κάτι άλλο στα έπιπλα, τζάμια και τηλεόραση....

Αυτά χρησιμοποιεί και ο σύζηγος όταν καθαρίζει το αυτοκίνητο..

Καθαριστικό τζαμιών δεν έχω καν στο σπίτι...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 5,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οσο μεγαλύτερη θερμοκρασία βάλεις αυτούς τους καρπούς τόσο πιο πολύ θα βγάλουν το σαπούνι τους,

αλλά μετά δεν θα μπορείς να τα ξαναχρησιμοποιήσεις

(ιδίως εαν τα βράσεις)

Εγώ βάζω καυτό νερό απο την βρύση σε 1 ρολέτα και βάζω εκεί μέσα τους καρπούς (σε ένα υφασμάτινο σακουλάκι που έχουν στην συσκευασία τους)

και τα τοποθετώ κατευθείαν στον κάδο προγραμματίζοντας το πλυντήριο να δουλέψει μετά απο 1 ώρα (για να έχουν βγάλει και λίγο σαπουνάκι)

Aυτούς τους καρπούς τους ξαναχρησιμοποιώ για άλλη 1 φορά.

 

Το αιθέριο έλαιο πάντως που δοκίμασα εγώ

http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=29785

δεν μύριζε καθόλου!!...

Δεν θα το ξαναπάρω. :-(

 

να ρωτήσω μία βλακεία μάλλον, έχουν ημερομηνία λήξης οι καρποί?, τους έχω πολύ καιρό αλλά μετά με τον μπέμπη και για ευκολία έπαιρνα υγρό βιολογικό με βάση τους καρπούς, πάντως 1 2 φορές που έβαλα είχα αμφιβολία αν καθάρισαν, το κόλπο με το καυτό νερό δεν το είχα σκεφτεί και μάλλον θα το δοκιμάσω, καλό ακούγεται, όσο για απορρυπαντικά, ακόμη χρησιμοποιώ συμβατικά γιατί δεν έχω λεφτά να αγοράσω bio και γιατί ακόμη δεν έχω χρόνο να κάνω μίγματα, και το ξύδι μυρίζει, εγώ μόνο στην κουζίνα το χρησιμοποιώ, κάπου άκουσα ότι καθαρίζει καλά και το ροζ οινόπνευμα διαλυμένο σε νερό για σφουγγάρισμα και το δοκίμασα

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ για άρωμα βάζω αιθέριο έλαιο λεβάντας (αυτό από το Babykind που έβαλα το λινκ στο άλλο τόπικ χθες), 5-7 σταγόνες κατευθείαν στη θήκη του μαλακτικού.

 

Για ξανα-ρίξτο το λινκ σε παρακαλώ....

Link to comment
Share on other sites

Για τα τζάμια επίσης είναι "θαυματουργό" το πορτοκαλί πανάκι

(της wileda εαν δεν κάνω λάθος)

που είναι σαν το δέρμα που σκουπίζουν τα αυτοκίνητα.

Με αυτό φτάνει μόνο λίγο νερό και πολύ καλό στύψιμο!

(όπως και τα πανάκια τα Microfiber που λέτε πάνω)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για ξανα-ρίξτο το λινκ σε παρακαλώ....

 

Ορίστε, για πολύ οικονομική λεβάντα και tea tree oil:

 

http://www.babykind.co.uk/nappyessentials.htm#ttoil

 

Εγώ πριν από 2,5 περίπου χρόνια πήρα ένα μπουκαλάκι 100 μλ λεβάντα και ένα TTO και παρόλο που τα χρησιμοποιώ καθημερινά στην μπουγάδα, στο καθάρισμα, στις πάνες, ακόμη δεν μου τελείωσαν!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια SOS !!!!!!!!!

 

Eκεί που πήγα να ψεκάσω την "αγγελικούλα" μου με το πράσσινο σαπούνι που είπαμε πριν

είδα οτι σε μια άλλη γλάστρα (με lucidum)

βγήκε ένα άσπρο χοντρό και απαίσιο σκουλήκι !!!!!!! (μπλιάξ!!)

000203F5.gif

Εχετε καμιά οικολογική λύση για τα σκουλήκια ?????????

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια,

την βρήκα μάλλον την λύση:

 

εμαθα τελευταια κατι κολπακια και σας τα λεω.εαν έχει η γλάστρα σκουλήκα βάζεις σκόνη μουστάρδα και ρίχνεις νερό και τα σκοτώνει,εαν εχουν οι τριανταφυλιες ψηριτσες ριχνει σοδα του φαγητου πανω και ψωφαν και αυτες αν το φυτο σου στην γλαστρα ειναι καχεκτικο βαζεις μεσα στην γλαστρα και ειναι και το ποιο κουφο αλλα η κυρια που το κανει χρονια εχει ενα μπαλκονι με δεντρα οχι με φυτα πλεον,βαζεις χαπια αντυσιληπτικα πεντε σε μεγαλη γλαστρα και ριχνεις νερο,εγω λεω να βαλω στην λεμονια μου που δεν λεει εδω και 3χρονια που την εχω να μου κρατηση ενα λεμονακι.

 

 

Σκέφτομαι να πάρω αυτό κάποια στιγμή:

http://www.ecofamily.gr/index.php?target=products&product_id=30036

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα που κοιμάται ακόμη ο μικρός βάζω μερικά ακόμη λινκς:

 

1. Τ' αγαπημένα μου βιολογικά καλλυντικά (όλα σε γυάλινα μπλε συσκευασία): Neal's Yard Remedies.

 

2. Για ποιοτικά αιθέρια έλαια και λαδάκια (χωρίς μεταφορικά!): Quinessence Aromatherapy.

 

3. Και για τους hard-core της υγιεινής διατροφής (ειδικά τους ωμοφάγους!) ένα ελληνικό site: Biosophy.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκα σε σκουλήκια...

 

ήθελα να σας πω οτι μπορεί να είμαι υπέρ των βιολογικών-οικολογικών

αλλά η εντομοφοβία μου... τα ισοπεδώνει όλα!! :lol: :lol:

 

Βρήκα αυτό:

http://www.apolimantikiltd.gr/greek/%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%9F%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CE%AC/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραίο θέμα!

Τελευταία διαβάζω συνεχώς για την πολύ μεγάλη σημασία των ω-3 λιπαρών οξέων. Εκτός από τις τροφές, συστήνεται γενικά ως συμπλήρωμα το μουρουνέλαιο ή το ιχθυέλαιο. Επειδή δεν ξέρω και πολλά πράγματα για τα βιολογικά τρόφιμα, μήπως έχετε να μου συστήσετε κάτι πιο συγκεκριμένο? Δεν θέλω απλά να πάω στο φαρμακείο και να ζητήσω μουρουνέλαιο ή ιχθυέλαιο, γιατί δεν ξέρω τι θα μου δώσουν...

 

Ευτυχώς που τρώμε πάντως και αρκετό ψάρι στο σπίτι. Διάβασα ότι 2 φορές την εβδομάδα δεν αρκεί! Χρειάζεται τουλάχιστον 3-4 !

Επίσης να ρωτήσω για τον λιναρόσπορο. Αν τον τρως ολόκληρο, ας πούμε μέσα στο γιαούρτι, κάνει καλό? Ή πρέπει να είναι υποχρεωτικά αλεσμένος? Αν τον προσθέτεις μέσα σε φαγητά που μαγειρεύονται σε υψηλές θερμοκρασίες, χάνει την αξία του?

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία διαβάζω συνεχώς για την πολύ μεγάλη σημασία των ω-3 λιπαρών οξέων. Εκτός από τις τροφές, συστήνεται γενικά ως συμπλήρωμα το μουρουνέλαιο ή το ιχθυέλαιο. Επειδή δεν ξέρω και πολλά πράγματα για τα βιολογικά τρόφιμα, μήπως έχετε να μου συστήσετε κάτι πιο συγκεκριμένο? Δεν θέλω απλά να πάω στο φαρμακείο και να ζητήσω μουρουνέλαιο ή ιχθυέλαιο, γιατί δεν ξέρω τι θα μου δώσουν...

 

Εγώ πάντα παίρνω συμπλήρωμα ιχθυέλαιου και φυσικά αύξησα τη δόση τώρα στην εγκυμοσύνη. Δεν το έχω αγοράσει όμως ποτέ από την Ελλάδα λόγω αμφίβολης ποιότητας (τα ψάρια είναι μολυσμένα οπότε πρέπει να υπάρχει ανεξάρτητος έλεγχος ότι το ιχθυέλαιο είναι καθαρό) και λόγω κόστους.

 

Για μένα και για τον μικρό παίρνω Krill Oil από το www.mercola.com. Έχει το απλό, αυτό για γυναίκες και το μικρό για παιδάκια.

Παλαιότερα έδινα στον μικρό ιχθυέλαιο ή και μουρουνέλαιο που έπαιρνα από την Αγγλία αλλά τον περασμένο χειμώνα του έδινα Krill Oil που προέρχεται από πλαγκτόν και δεν μου αρρώστησε ούτε μια φορά, ενώ άλλους χειμώνες είχε κάποια μικρά κρυολογήματα με μυξούλες, βήχα και πυρετό!

 

Ευτυχώς που τρώμε πάντως και αρκετό ψάρι στο σπίτι. Διάβασα ότι 2 φορές την εβδομάδα δεν αρκεί! Χρειάζεται τουλάχιστον 3-4 !

 

Τα ωμέγα-3 λιπαρά είναι πολύ ευαίσθητα στις θερμοκρασίες οπότε αμφιβάλλω αν το ψητό/τηγανιτό ψάρι μπορεί ποτέ να σου δώσει επαρκείς ποσότητες των λιπαρών αυτών.

Για παράδειγμα τον άγριο σολωμό Αλάσκας που έχει μεγάλες ποόστητες ωμέγα-3 συστείνεται είτε να τον καταναλώνουμε ωμό (πχ σούσι) ή ελαφρώς ψημένο.

Επίσης οι θάλασσες είναι πολύ μολυσμένες, ειδικά το Αιγαίο, οπότε μαζί με τυχών ωμέγα-3 λιπαρά καταναλώνεις και μια γερή δόση από τοξίνες. Εγώ σπάνια τρώω ψάρι για το λόγο αυτό και ποτέ δεν το δίνω στο μωρό.

 

Επίσης να ρωτήσω για τον λιναρόσπορο. Αν τον τρως ολόκληρο, ας πούμε μέσα στο γιαούρτι, κάνει καλό? Ή πρέπει να είναι υποχρεωτικά αλεσμένος? Αν τον προσθέτεις μέσα σε φαγητά που μαγειρεύονται σε υψηλές θερμοκρασίες, χάνει την αξία του?

 

O λιναρόσπορος πρέπει ν' αλεστεί και μετά να φυλαχθεί στην κατάψυξη. Όπως και τα ζωικά ωμέγα-3 έτσι και τα φυτικά αλλοιώνονται στις ψηλές θερμοκρασίες.

 

Η κάνναβη και τα chia seeds είναι επίσης καλές πηγές ωμέγα-3 λιπαρών, έχει το www.biosophy.gr.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

εγω τις εδινα ολο το χειμωνα http://www.vitabiotics.com/Aquamarine/liq_productinfo.aspx και εγω επερνα το ιδιο σε καψουλες. Ηταν πολυ καλο αρκει να φανταστεις οτι δεν αρρωστησαμς καθολου κανενας μας. Φυσικα να σου πω οτι ρωτησα την παιδιατρο

Link to comment
Share on other sites

 

Στο ξύλινο πάτωμα δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια για το ξύδι :?

 

Για τα πλακάκια το συνιστούν πολύ

γιατί τα γυαλίζει απίστευτα

 

το ξυδι ειναι σουπερ για το ξυλο, το γυαλιζει. κανει για καθαρισμα ολων των ξυλινων επιφανειων -ντουλαπες, τραπεζια, πατωματα κ μην ξεχναμε ποσο καλο ειναι κ για τα χαλια:D!!το σκουρο ξυδι ανακατεμενο με νερο δεν λεκιαζει καθολου.

 

να συμπληρωσω (οπως κανω παντα, γιατι πολυ τους συμπαθω)στη 'λιστα΄τον σπορο , που εκτος απο οικολογικος ειναι κ αλληλεγγυος σε κοινοτητες κ στηριζεται στην εθελοντικη δουλεια των μελων του:Dhttp://sporos.org/

εχουν διαφορα προιοντα καθαριστικα, ροφηματα, φαγωσιμα.....κ τη φτηνοτερη βιολογικη σοκολατα!:mrgreen:

επισης για πανες μωρου: χρησιμοποιουμε τις moltex , προσφατα ξεκινησαμε κ τις πλενομενες βαμβακερες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακούσει το εξής:

ξύνεις πράσσινο σαπούνι, μετά βράζεις αυτό το ξύσμα

και μετά το ψεκάζεις

και σκοτώνει λέει τα πάντα!...

 

Για δοκίμασέ το βρε Ντάλια να μας πεις...

 

 

Tώρα που το σκέφτομαι

θα ψεκάσω την "αγγελικούλα" μου

που έπιασε μελίγκρα και...θα σας πω κι εγώ!

 

Λοιπόν,

ψέξασα την αγγελικούλα μου

(για να καταλάβετε έσταζε κάτω το μέλι :roll:)

 

και ΕΦΥΓΕ ΤΕΛΕΙΩΣ κορίτσια!!

 

Την επόμενη μέρα που στέγνωσε, έπιασα τα φύλλα της και δεν είχε τίποτα!!

Δεν μπορούσα να το πιστέψω!

 

Πολύ καλό το πράσσινο σαπουνάκι!!

 

Χρησιμοποίησα αρκάδι που είναι έτοιμο -τρίμμα

και έλουσα στην κυριολεξία την αγγελικούλα!!

Μια χαρά!! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρήκα το παρακάτω στο εξής link

http://noikokyrokoritso.blogspot.com/2009_07_01_archive.html

 

 

το κάνω copy για να το έχουμε άμεσα διαθέσιμο:

 

 

11/07/2009

 

Καταργήστε τα χημικά

 

 

Αν κάτσουμε και υπολογίσουμε πόσα χρήματα πετάμε στην κυριολεξία αγοράζοντας επώνυμα απορρυπαντικά τα οποία υπόσχονται θαύματα θα μας πάρει από κάτω.

Μπροστά στην καθαριότητα θα'λεγε κανείς, να τα βράσω τα λεφτά..

Την υγεία όμως; Τα επιβλαβή χημικά που περιέχονται σε όσα χρησιμοποιούμε, πέρα από πεταμένα λεφτά, είναι και ρίσκο για την υγεία μας, και το περιβάλλον.

 

Μερικές από της βλάβες που προκαλούνται ή/και επιδεινώνονται από τη μεμονωμένη ή χρόνια χρήση τους είναι αυτές του αναπνευστικού, του δέρματος, των ματιών, ακόμα και καρκίνος.

 

Σκεφτήκατε ποτέ αν όλα αυτά υπήρχαν στην εποχή της γιαγιάς σας;

Δε νομίζω! Και τότε τι έκαναν; Ανέχονταν να είναι βρώμικοι οι άνθρωποι και τα σπίτια τους;

Σαφώς και όχι.

 

Για παράδειγμα, παλιά, τα λευκά ρούχα δε γάριαζαν και δεν έχαναν τη λάμψη τους, και τότε δεν υπήρχαν ούτε απορρυπαντικά με πράσινους και μπλε ενεργούς κόκκους, ούτε ενισχυτικά πλυσίματος. Αυτά που ήταν διαθέσιμα τότε ήταν οι λεμονόκουπες με τη στάχτη (η γνωστή αλυσίβα, η οποία έγινε της μόδας και χρησιμοποιήθηκε σε σύγχρονο απορρυπαντικό), η μαγειρική σόδα (κι αυτό πολύ της μόδας τελευταία) και το πράσινο σαπούνι, που έρχεται και πληρώνει ο τουρίστας σε αμπιγιέ πακετάκι των 100 γραμμαρίων, κι εμείς το έχουμε στο φτύσιμο επειδή δε μυρίζει "ανοιξιάτικο πρωινό στα ελληνικά νησιά".

 

Ακόμα, από τότε το νερό άφηνε λεκέδες αλάτων, και τα τζάμια χρειάζονταν καθάρισμα, αλλά δεν υπήρχαν αφαλατικά, ούτε καθαριστικά τζαμιών με αμμωνία. Όπως λέρωνε και τα μάρμαρα το χώμα από τις γλάστρες, αλλά δεν υπήρχαν παρκετίνες..

 

Όπως είναι κατανοητό λοιπόν, οι άνθρωποι κάπως τα καθάριζαν όλα αυτά, αλλά με την έλευση της σύγχρονης εποχής, της βιομηχανίας, της διαφήμισης, και της μόδας των τεχνητών αρωμάτων, τα ξεχάσαμε.

 

Και το χειρότερο είναι ότι ενώ όλοι κλαιγόμαστε πως το κόστος ζωής ανεβαίνει και προσέχοντας το λογαριασμό που πληρώνουμε για τα απαραίτητα στο σπίτι, θα παρατηρήσουμε ότι τα πιο πολλά πηγαίνουν σ'αυτά που μας βλάπτουν κι από πάνω!

Αν αντιθέτως χρησιμοποιούσαμε ότι και οι γιαγιάδες μας για το καθάρισμα του σπιτιού, των ρούχων μας και της προσωπικής μας υγιεινής, τα πράγματα θα ήταν πιο καλά, πιο αβλαβή, πιο φθηνά και μεις πιο υγιείς.

 

Μερικά από τα απορρυπαντικά που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν χρειάζεται να αγοράσουμε ποτέ ξανά θα παραθέσω εδώ, με τις εναλλακτικές που μπορούμε να χρησιμοποιούμε.

 

Καθαριστικό τζαμιών: Απαλλαγείτε από αυτό που έχει μείνει μέσα στο ψεκαστήρι, κι όταν αδειάσει, βάλτε μισό ξύδι και μισό νερό. Ψεκάστε τα τζάμια ή οποιαδήποτε άλλη επιφάνεια γυαλίζετε συνήθως με αυτή τη χημικούρα, και σκουπίστε με χαρτί. Όχι χαρτί κουζίνας.. Χαρτί εφημερίδας! Σαφώς και μετά μπορείτε να την ανακυκλώσετε, δεν έπαθε και τίποτα που βράχηκε..

 

Αφαλατικό μπάνιου: Τα άλατα που καθαρίζετε με αυτό, φεύγουν πολύ πιο εύκολα με απλο ξυδάκι. Αν θέλετε και μια απολυμαντική δράση στο μείγμα που χρησιμοποιείτε (για μπανιέρες και νηπτήρες), ανακατέψτε σε ένα ψεκαστήρι ξύδι με διττανθρακική σόδα. Μ'αυτό τον τρόπο φεύγουν πιθανά στίγματα μούχλας από το μπάνιο, ειδικά από αρμούς ανάμεσα στα πλακάκια. Το ξύδι μόνο του αφαιρεί άλατα από πλακάκια, νηπτήρες, κεραμικές ή ανοξείδωτες επιφάνειες, από συσκευές όπως βραστήρες και ατμοσίδερα, και η μυρωδιά δεν μένει παρά για λίγη μόνο ώρα.

 

Λευκαντικό ρούχων: Όλα τα ενισχυτικά πλυσίματος περιέχουν τη γνωστή σε όλους μας μαγειρική (διττανθρακική) σόδα, με τη διαφορά ότι περιέχουν και στερεή μορφή χλωρίου με αποτέλεσμα να ξεθωριάζουν τα σκούρα ρούχα, να γαριάζουν τα λευκά, και το νερό που βγαίνει από το πλυντήριο μετά την άντληση να είναι δηλητήριο, εφόσον η ανάμειξη χλωρίου με άλλα χημικά είναι άκρως επικίνδυνη στην εισπνοή. Αντί για όλο αυτό λοιπόν, χρησιμοποιείστε (ειδικά στα λευκά) μισή δόση απορρυπαντικού και ένα κουταλάκι μαγειρική σόδα.

 

Αποφρακτικά σιφωνιών και καθαριστικά φούρνου: Αυτά κι αν προκαλούν προβλήματα στο αναπνευστικό. Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι περιέχουν ποσότητες χημικών που ρίχνουν κάτω ελέφαντα. Βάλτε αντί για αυτά τα καυστικά χημικά στο σιφώνι σας, μια κούπα διττανθρακική σόδα, ρίξτε μια κούπα ξύδι, και 1-2 λίτρα βραστό νερό. Τον ίδιο συνδυασμό μπορείτε να χρησιμοποιήσετε για να καθαρίσετε τις σωληνώσεις και τον κάδο του πλυντηρίου σας, τη σκουριά που πιθανώς να έχουν στάξει οι γλάστρες σας στο μπαλκόνι, καμένα λίπη στο φούρνο, μέχρι και κατσαρόλες στις οποίες κάψατε το φαγητό. Ξύδι+Σόδα+Βραστό νερό και καθάρισες.

 

Αποσμητικά χώρου: Ναι μεν έχουμε πολλές επιλογές χρησιμοποιώντας τεχνητά αρώματα, αλλά μαζί με τις ευωδιές εισπνέουμε και το χημικό. Το λεμόνι λοιπόν είναι ότι καλύτερο, απλούστερο, και φτηνότερο. Αν βάλουμε σε ένα σκεύος για ποτ πουρί, νερό με χυμό λεμόνι είναι αρκετό για να απαλλαγούμε από δυσάρεστες μυρωδιές φαγητού, τσιγάρου, κλπ.

 

Το λεμόνι λόγω της μυρωδιάς του, χρησιμοποιείται και σαν αρωματικό μαζί με το ξύδι. Αν σας κακοφαίνεται η μυρωδιά που αφήνει το ξύδι, μπορείτε να το ανακατέψετε με λεμόνι, και το πρόβλημα λύθηκε.

 

Γυαλιστικά ασημικών/κοσμημάτων: Μιλάμε για ένα από τα πιο επιβλαβή κοκτέηλ χημικών με τα οποία έρχεται σε επαφή το δέρμα μας. Αντί αυτού λοιπόν, χρησιμοποιήστε χυμό λεμόνι με διττανθρακική σόδα πάνω σε ένα μαλακό πανί.

 

Γυαλιστικά επίπλων: Και πάλι το λεμονάκι κάνει τη δουλειά του, αλλά αυτή τη φορά σε μορφή λαδιού. Σε καταστήματα με μουσικά όργανα ή παλιά έπιπλα, θα βρείτε το "λεμονόλαδο" που θα αντικαταστήσει τα χημικά που κοστίζουν, και θα κάνει το σπίτι να μυρίζει πιο όμορφα κάθε φορά που γυαλίζετε τα έπιπλά σας.

 

Σαμπουάν χαλιών: Αυτά είναι απολύτως άχρηστα, εφόσον οι λεκέδες μπορούν να αφαιρεθούν με ξύδι (που θα εξουδετερώσει και πιθανές οσμές αν ενέχονται και κατοκίδια στους λεκέδες) και ελάχιστο πράσινο σαπούνι που θα ξεβγάλουμε με πολύ υγρό πανί, και μετά θα σκουπίσουμε πατώντας πάνω σε πετσέτα. Απλό;

 

Καθαριστικό για πατώματα: Ένα κουταλάκι τρίμμα "αρκάδι", μισή κούπα χυμός λεμόνι και ένα κουταλάκι σόδα αρκούν για να σφουγγαρίσουν ολόκληρο διαμέρισμα.

 

Μετά από αυτά θέλω να πιστεύω ότι θα νιώθετε καλύτερα, και θα διαπιστώσετε ότι γλιτώνετε αρκετά χρήματα.

 

Μια τελευταία συμβουλή είναι να βρείτε αυτά τα φιλικά προς το περιβάλλον καθαριστικά, σε καταστήματα απ'όπου μπορείτε να τα προμηθευτείτε σε μεγάλες ποσότητες. Για να εξηγήσω: Δεν νομίζω ότι σας συμφέρει να αγοράζετε σόδα σε συσκευασία 100 γραμμαρίων ή ξύδι σε μπουκάλι 300ml. Βρείτε τα σε καταστήματα όπως είναι τα cash&carry όπου πωλούνται σε συσκευασίες χοντρικής (για εστιατόρια)..

Μη σας τρομοκρατεί ο όγκος μιας επαγγελματικής συσκευασίας σόδας ή ξυδιού. Σκεφτείτε ότι θα αγοράσετε μόνο τρία προϊόντα, που θα αντικαθιστούν καμιά δεκαριά..

Παίζει να σας μείνει και χώρος δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία συμβουλή είναι να βρείτε αυτά τα φιλικά προς το περιβάλλον καθαριστικά, σε καταστήματα απ'όπου μπορείτε να τα προμηθευτείτε σε μεγάλες ποσότητες.

Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω μεγάλη συσκευασία σόδας και ξυδιού για καθάρισμα, στα ν.προάστεια; (και να μη με γδάρουν). Στα μαγαζιά τύπου μάκρο νομίζω ότι πρέπει να είσαι έμπορος για να μπεις. Ξέρετε αν τα πουλάνε στα μαγαζιά με οικολογικά προϊόντα στο κέντρο?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πού μπορώ να βρω μεγάλη συσκευασία σόδας και ξυδιού για καθάρισμα, στα ν.προάστεια; (και να μη με γδάρουν). Στα μαγαζιά τύπου μάκρο νομίζω ότι πρέπει να είσαι έμπορος για να μπεις. Ξέρετε αν τα πουλάνε στα μαγαζιά με οικολογικά προϊόντα στο κέντρο?

 

Αυτό μ' ενδιαφέρει κι εμένα. Μένω στα βόρεια αλλά ο άντρας μου δουλεύει στον Πειραιά και πιστεύω ότι οι πιθανότητες να βρει κάτι πιο οικονομικό εκεί κάτω είναι μεγαλύτερες.

 

Ήδη μου φέρνει λευκό ξύδι από μια μικρή βιοτεχνία (όχι και ιδιαίτερα φθηνό αλλά και πάλι είναι αρκετά φθηνότερο απ' αυτό του σούπερ) και για σόδα προς το παρόν χρησιμοποιώ την Ήλιος του σούπερ. Είχε βρει χύμα σόδα στο Μανδραγόρα στον Πειραιά αλλά έκανα τους υπολογισμούς και είδα ότι είναι πολύ πιο ακριβή από την Ήλιος.

 

Και βόρακα πάλι μου φέρνει από ένα φαρμακείο στον Πειραιά, έχει πολύ πιο χαμηλή τιμή από τον ίδιο βόρακα στα φαρμακεία των βορείων προστείων :evil:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα που κοιμάται ακόμη ο μικρός βάζω μερικά ακόμη λινκς:

 

1. Τ' αγαπημένα μου βιολογικά καλλυντικά (όλα σε γυάλινα μπλε συσκευασία): Neal's Yard Remedies.

 

 

Rosie ήθελα να σε ρωτήσω:

επειδή βλέπω οτι οι τιμές είναι σε £ λιρες Αγγλίας

πως κάνεις τις αγορές?

Link to comment
Share on other sites

Rosie ήθελα να σε ρωτήσω:

επειδή βλέπω οτι οι τιμές είναι σε £ λιρες Αγγλίας

πως κάνεις τις αγορές?

 

Με ελληνική πιστωτική κάρτα.

 

Έχω και αγγλικές πιστωτικές αλλά δεν τις χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ τα τελευταία χρόνια μια και η λίρα έχει υποτιμηθεί πολύ οπότε συμφέρει να κάνω τις αγορές μου σε Ευρώ.

 

Γενικά οι αγορές από Αγγλία συμφέρουνε πολύ τώρα με την υποτίμηση της λίρας σε σχέση με τις αγορές από χώρες που έχουνε Ευρώ.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν βιολογικά βερνίκια νυχιών? Στην εγκυμοσύνη δεν μπορούσα να ανεχθώ τη μυρωδιά τους και τρία χρόνια μετά ακόμα ανακατεύομαι. Ευτυχώς που πλέον τα βάφω σπάνια. :)

 

Εγώ έχω πάρει από εδώ: Polished Mama

 

What Makes Polished Mama safe for use during pregnancy, and beyond?

 

Polished Mama……

  • is water-based and has NO significant odor or harmful fumes, making it perfect for the sensitive nose of pregnancy!
  • is nontoxic and safe for use during pregnancy, and beyond! Women can feel comfortable using Polished Mama while pregnant, breastfeeding, or painting their nails around children.
  • uses no toxic chemicals including those found in conventional solvent-based nail polish and remover; i.e., no toluene, xylene, formaldehyde, ethyl acetate, acetone or dibutyl phthalate.
  • meets ASTM D4236 consumer safety standards.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε, για πολύ οικονομική λεβάντα και tea tree oil: http://www.babykind.co.uk/nappyessentials.htm#ttoil

Εγώ πριν από 2,5 περίπου χρόνια πήρα ένα μπουκαλάκι 100 μλ λεβάντα και ένα TTO και παρόλο που τα χρησιμοποιώ καθημερινά στην μπουγάδα, στο καθάρισμα, στις πάνες, ακόμη δεν μου τελείωσαν!

zymaroulis τελειο θεμα ανοιξες!!! :P

κοριτσια ευχαριστουμε παρα πολυ για τις συμβουλες...

rosie να σαι καλα!

tea tree oil μολις αγορασα κι εγω απο αυτο το site! :):D:p

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε εαν υπάρχουν 100% βιολογικές βαφές μαλλιών;

 

Eγώ τα βάφω με χένα

που παίρνω απο μαγαζί με βότανα.

 

Αναμειγνύω κόκκινη με μαύρη και είμαι πολύ ευχαριστημένη με το αποτέλεσμα

γιατί μοιάζει αρκετά με το φυσικό μου.

 

Εχω λίγες (προς το παρόν!:mrgreen:) άσπρες τρίχες

και τις καλύπτει μια χαρά...

 

...αλλά σε λίγο καιρό φοβάμαι οτι δεν θα φτάνει η χένα μόνο! :?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...