Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντικουνουπικά για εσωτερικό χώρο (ταμπλέτες-κ.α)


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑΣΕ ΚΑΙ ΓΕΜΙΣΑΜΕ ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ!ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΦΥΣΙΚΟ ΑΝΤΙΚΟΥΝΟΥΠΙΚΟ?ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΥΓΡΟ ΣΤΗΝ ΜΠΡΙΖΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΒΡΕΦΑΚΙ ΑΚΟΜΑ!:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σιτρονέλα βασική φυσική σύσταση κατά των κουνουπιών....Ο βασιλικός, η αρτεμισία, το γαρίφαλο, το θυμάρι, το γεράνι και τα διάφορα είδη κυπαρισσιού απωθούν τα κουνούπια....

 

Το έλαιο ευκαλύπτου μπορεί να κρατήσει μακριά τα κουνούπια για 120 λεπτά, ενώ το έλαιο σόγιας 96 λεπτά.

 

Φτιάξε ένα φυσικό αντικουνουπικό και κάψτο....20 σταγόνες έλαιο ευκαλύπτου, 20 σταγόνες έλαιο κέδρου, 10 σταγόνες πράσινου τσαγιού, 3 σταγόνες έλαιο γερανιού και 60 ml jojoba.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει και οτι ο ευκαλυπτος ειναι φυσικο αντικουνουπικό...

Στη γειτονια που εχουμε τετοια δεντρα δεν εχουμε ποτε κουνουπια!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

χτες το βραδυ μας επισκεφθηκε το πρωτο κουνουπι. δεν θελω να τσιμπήσει το μωρο, αλλα η κουνουπιέρα δεν πολυβολεύει, γιατί τον σηκωνω συνεχεια για θηλασμό τα βραδια.

την σιτρονελλα την βαζεις και σε κλειστο χώρο? πχ στο δωματιο του μωρου? γιατί μου φαινεται εντονη μυρωδια. περσι παντως στο μπαλκονι η σιτρονελλα δεν εκανε τπτ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σιτρονέλα βασική φυσική σύσταση κατά των κουνουπιών....Ο βασιλικός, η αρτεμισία, το γαρίφαλο, το θυμάρι, το γεράνι και τα διάφορα είδη κυπαρισσιού απωθούν τα κουνούπια....

 

Μου θυμισες ενα καλοκαιρι που ημουν σε μια βεραντα με πολλα κουνουπια! Υπηρχαν γλαστρες με βασιλικο, διαλεξα τη μεγαλυτερη και την πηρα αγκαλια! Τιποτα δεν εκανε!

 

Το έλαιο ευκαλύπτου μπορεί να κρατήσει μακριά τα κουνούπια για 120 λεπτά, ενώ το έλαιο σόγιας 96 λεπτά.

 

Φτιάξε ένα φυσικό αντικουνουπικό και κάψτο....20 σταγόνες έλαιο ευκαλύπτου, 20 σταγόνες έλαιο κέδρου, 10 σταγόνες πράσινου τσαγιού, 3 σταγόνες έλαιο γερανιού και 60 ml jojoba.

 

Που τα βαζουμε ολα αυτα τα ελαια? Και τι εννοεις να το καψουμε?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Που τα βαζουμε ολα αυτα τα ελαια? Και τι εννοεις να το καψουμε?

 

 

Πως καις τα αρωματικά λαδάκια χώρου σε ρεσό? ετσι ακριβώς...

 

Τα λαδάκια αυτά τα βρίσκεις στα μαγαζιά που πουλάνε βότανα και ομοιοπαθητικά

Link to comment
Share on other sites

Πως καις τα αρωματικά λαδάκια χώρου σε ρεσό? ετσι ακριβώς...

 

Δηλαδή εννοείς αυτό που απομένει στο ρεσό όταν τελείωσει το κερί -ασημί "δοχειάκι"

να βάλουμε το έλαιο και να ανάψουμε το φυτιλάκι?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εννοείς αυτό που απομένει στο ρεσό όταν τελείωσει το κερί -ασημί "δοχειάκι"

να βάλουμε το έλαιο και να ανάψουμε το φυτιλάκι?

 

 

όχι, έχεις δεί κάτι πύλινα που απο κάτω έχουν ρεσό και απο πάνω βάζεις λαδάκι αρωματικό χώρου με λίγο νερό και το καίς για να αρωματίσει τον χώρο?

 

ε! αντι για ελαιο και νερό βάζεις το μείγμα παραπάνω.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι, έχεις δεί κάτι πύλινα που απο κάτω έχουν ρεσό και απο πάνω βάζεις λαδάκι αρωματικό χώρου με λίγο νερό και το καίς για να αρωματίσει τον χώρο?

 

ε! αντι για ελαιο και νερό βάζεις το μείγμα παραπάνω.....

 

Αχ, ναι καλέ!!.......:oops: :oops: :oops::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

όχι, έχεις δεί κάτι πύλινα που απο κάτω έχουν ρεσό και απο πάνω βάζεις λαδάκι αρωματικό χώρου με λίγο νερό και το καίς για να αρωματίσει τον χώρο?

 

ε! αντι για ελαιο και νερό βάζεις το μείγμα παραπάνω.....

 

Τα εχω δει τωρα που το λες, αλλα δε θυμαμαι που! Ποια καταστηματα τα πουλανε αραγε?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πολυ ενδιαφέρον, γιατι και με εμενα με απασχολουσε τι να κανω με τα κουνουπια, οταν θα ειμαστε στην αυλη μας με την μπεμπουλα. Βεβαια οταν θα ειμαστε βολτα θα πρεπει να ψαξουμε για καποιο σπρευ με φυσικα συστατικα.....κορρες ισως.....

 

Θα το ψαξω.



 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σου Stellinula και χαιρετώ όλες τις μανούλες!

 

Είμαι νέο μέλος του forum και έχω ένα κοριτσάκι 14 μηνών. Είναι όμως γλυκοαίματη, μάλλον και τραβάει όλα τα κουνούπια! Να φανταστείτε ότι εδώ και δύο μήνες προσπαθούμε να τις κάνουμε το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς και δεν μπορούμε, γιατί την τσιμπήσανε κουνούπια, τις κάνανε μόλυνση και δοκιμάσαμε διάφορες αλοιφές, με κορτιζόνη και χωρίς, είπιαμε αντιβίοση και τελικά τα καταφέραμε, τις φύγανε!

 

Εχθές όμως την τσιμπήσανε πάλι (ευτυχώς όχι στο πρόσωπο αυτή τη φορά) και έχω απηυδήσει. Εντωμεταξύ, δεν μπορώ να τις βάλω μακριά ρούχα για να κοιμάται το βράδυ γιατί ζεσταίνεται και ξυπνάει. Η αλήθεια είναι ότι δεν της έχω βάλει καθόλου κουνουπιέρα, γιατί είναι πολύ ζωηρή και φοβάμαι ότι θα την κατεβάσει κάτω! Θα της την βάλω όμως σήμερα.

 

Θα πάρω αυτά τα έλαια που είπες Stellinula και θα τα κάψω. Μπήπως ξέρεις κάποια κρέμα του Κορέ που επιτρέπεται να αλοίφεις προληπτικά τα μωρά ή κάποιο stick χώρου που επιτρέπεται να το βάλω στο δωμάτιο της? Μου είπαν ότι υπάρχει κάποιο stick που μπορεις να το βάλεις κατώ από την κούνια. Κάνω έκκληση σε όλες τις μανούλες, ξέρετε κάτι...........?

 

evangelie roz!:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο μωράκι που ήταν της έβαζα προιον της Frezyderm για την ακρίβεια όχι πάνω της αλλά στα ρουχαλάκια της ειδικά κάτω στο τελείωμα του παντελονιόυ στην πάντα της κούνιας της και λίγο στο καρότσι της και σχετικά αναίμακτα κυλάει κάθε καλοκαιράκι μέχρι τώρα .:wink:Γιατί δεν ρωτάτε τον παιδιάτρο σας?Στην πρίζα πάντως αντικουνουπικα μου είχε απαγορεύσει να βάζω.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα πηλινα τα πουλάνε στο body shop η στο fresh line, εγώ από εκεί τα πήρα και καιω έλαιο σιτρονελας που βρηκα στο βιολογικο καταστημα. Βασιλικούς έχω και εγω αλλά δεν νομιζω πως κανουν κατι!

Link to comment
Share on other sites

για έξω αλλά και μέσα στο σπίτι παλιότερα χρησιμοποιούσα αυτά τα τσερότο νομίζω λέγονται είναι αυτοκόλλητα τα πατάς και περιέχουν σιτρονέλα στο σπίτι τα έβαζα δίπλα στην κούνια της

Ώσπου κάποια στιγμή μου έκοψε (το παθαίνω καμιά φορά):roll::roll: και πέρσι άρχισα να βάζω στο δωμάτιο που κοιμόταν το παιδί (και στο δικό μας μετά):D αυτές τις λάμπες με το φώς που έλκουν τα κουνούπια κανά μισάωρο μία ώρα πριν βάλω την μικρή για ύπνο με τα παντζούρια κλειστά ώστε να έχει πλήρως σκοτάδι……….δουλεύει και στην βεράντα φυσικά (γι αυτό τα είχα αγοράσει) με την προϋπόθεση ότι υπάρχει αρκετό σκοτάδι έτσι ώστε να τραβάει εκεί τα κουνούπια……….. :-D:-D

Link to comment
Share on other sites

Πώς τη λένε αυτή της FrezyDerm? Θυμάσαι? Έχει αποτέλεσμα? Θα πάρω και τα έλαια και αυτά τα αυτοκόλλητα τσερότο και ελπίζω να μην ξαναπλησιάσουν τη γλυκούλα μου.

 

Έχει και στο BodyShop αυτό το πήλινο για τα έλαια?

 

 

P.S.: Μην μου μιλάτε στον πληθυντικό, είμαι νέα μανούλα!

 

:oops: Thank you!

Link to comment
Share on other sites

ευαγγελία αν κατάλαβα καλά, την κρέμα της frezyderm που σου προτείνουν είναι η crilen. αυτη τουλάχιστον μας είχε προτείνει και η παιδιατρός μας και σε μας κάνει όντως δουλεια.

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

 

Εχθές που γύρισα σπίτι το βρήκα το παιδάκι μου πάλι κεντημένο από τα κουνούπια σε χεράκι και ποδαράκι! Είχε μπει ένα μέσα το οποίο το δολοφονήσαμε τελικά, αλλά είχε κάνει τη ζημιά του. Anyway, της έβαλα σε πάντα και ρουχαλάκια της την Clylen και της έβαλα και δύο τσερότα με σιτρονέλα στην κούνια, της έβαλα και την κουνουπιέρα!

 

Σήμερα θα πάμε στην παιδίατρο να τη δεί, να δούμε αν θα της κάνει το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς (αμφιβάλλω)!

 

Αυτό το After Nip για μετά το τσίμπημα το έχει χρησιμοποιήσει κανείς? Κάνει τίποτα? Εμένα λίγα πράγματα της κάνει (πάλι της κάνουν γρόμπους). Μας είχε δώσει και μια κρέμα με αντιβίωση, τη fucidine, αυτήν την ξέρει κανείς?

 

Έχει κανείς αλλός τέτοιο πρόβλημα σε Φάληρο?

 

:roll: Kisses!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...