Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

δοντια κ πολλα προβληματα

Recommended Posts

εχω ενα γιο 7 μηνων τωρα ο κανημενοσ ακομα δεν εχει βγαλει ουτε ενα δοντι αλλα τα ουλα του ειναι πολυ πρησμενα και ασπρα ειδικα κατω.εδω και μια βδομαδα απο κει που δεν ειχε συγκαει ποτε απο τοτε που γεννηθηκε εκανε ενα συγμαμα τρελο.πηγαμε στην παιδιατρο κ μασ ειπε 3 μερες dactador k 4 dactarin.ειμαστε στην εκτη μερα και ακομα δεν εχει επουλωθει τελειωσ ενδιαμεσα βαζουμε κ σπαθολαδο.ενα αλλο που παρατηρησα εκτοσ απο τη μονιμη γκρινια κ το χερι στο στομα συνεχεια ειναι οτι κανουμε πολλεσ φορεσ τα κακα μασ .απο κει που κοιμοταν ολα το βραδυ εχει τρεισ μερες κανει κακα κ στη διαρκεια της νυχτασ με αποτελεσμα να τον σηκωνω να τον αλλαξω για να μη χειροτερεψει το συγκαμα μασ.εχουμε χασει τον υπνο μασ και οι δυο.εχει αντιμετωπισει καποια παρομοια εμπειρεια?δηλαδη τα δοντια φερνουν κ συγμαμα κ πολλα κακα?εχω απελπιστει που τον βλεπω ετσι εχουμε καταντησει να ειμαστε συνεχεια με μια πανα στο χερι .

Διαφημίσεις

δεν έχω αντιμετωπίσει την ίδια κατάσταση. η δική μου είναι 6,5 μηνών, αλλά το δόντι είναι άφαντο. αφού έχουν πρηστεί τα ουλάκια του κι έχουν ασπρίσει, άρα έχει το ζόρι του το μωρό. οπότε υποθέτω ότι από το σφίξιμο μπορεί να κάνει κακάκια του. φαντάζομαι όχι ποσότητα πάντα.

δεν έχω συμβουλή για τα δοντάκια, αλλά επειδή πάθαμε κι εμείς χοντρό σύγκαμα τις πρώτες μέρες της ζωής της, θα σε συμβούλευα να μην χρησιμοποιήσεις φάρμακα. δεν ξέρω αν περιέχουν κορτιζόνη τα συγκεκριμένα, αλλά επειδή σώθηκα μόνο με το ελαιόλαδο και το νισεστέ σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα. μην χρησιμοποιήσεις μωρομάντηλα.

να πλένεις το παιδί πάντα, σε κάθε αλλαγή πάνας, συχνές αλλαγές, να το σκουπίζεις με πετσέτα από τα πολλά νερά και μετά με χαρτί απαλό ταμποναριστά να αφαιρείς την υγρασία σχολαστικά στις πτυχώσεις του δέρματός του. περνάς με το πλυμμένο χέρι σου την περιοχή με μπόλικο λάδι και μετά με την παλάμη σου απλώνεις το νισεστέ. γίνεται σαν κρούστα και δεν υπάρχει καμία πολύτως περίπτωση να μην γίνει καλά το δερματάκι του. θα δεις θα ανακουφιστεί το πουλάκι σου σύντομα και χωρί φάρμακα, που δεν ξέρουμε τί παρενέργειες έχουν.

μου το σύστησε παιδίατρος, αφού είχαμε εξαντλήσει όλες τις δοκιμές (εοζήν, μελάνι, κρέμες ενυδατικές, λαδάκι φρεζυντέρμ, κρέμες φαρμακευτικές).

περαστικά!

Καλημέρα! Κάποιοι γιατροί πλέον αμφισβητούν το αν οι διάρροιες είναι σύμπτωμα των δοντιών, αλλά εγώ πιστεύω πως είναι σε αρκετές περιπτώσεις. Μιλάω για διάρροιες όμως και όχι το να κάνει απλά κακά περισσότερες φορές. Όσο για το σύγκαμα νομίζω ότι δεν έχει καμία απολύτως σχέση, είναι τυχαίο μάλλον και προσωπικά δύο πολύ σοβαρά συγκάματα τα έχω αντιμετωπίσει με travocort (με οδηγία της παιδιάτρου βέβαια) και έχω δει αποτέλεσμα από τη δεύτερη κιόλας ημέρα. Υπομονή και όλα θα περάσουν!

Νεφέλη:1-1-08 Άλκηστις:1-4-09 Ίριδα:17-6-10

δεν έχω αντιμετωπίσει την ίδια κατάσταση. η δική μου είναι 6,5 μηνών, αλλά το δόντι είναι άφαντο. αφού έχουν πρηστεί τα ουλάκια του κι έχουν ασπρίσει, άρα έχει το ζόρι του το μωρό. οπότε υποθέτω ότι από το σφίξιμο μπορεί να κάνει κακάκια του. φαντάζομαι όχι ποσότητα πάντα.

δεν έχω συμβουλή για τα δοντάκια, αλλά επειδή πάθαμε κι εμείς χοντρό σύγκαμα τις πρώτες μέρες της ζωής της, θα σε συμβούλευα να μην χρησιμοποιήσεις φάρμακα. δεν ξέρω αν περιέχουν κορτιζόνη τα συγκεκριμένα, αλλά επειδή σώθηκα μόνο με το ελαιόλαδο και το νισεστέ σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα. μην χρησιμοποιήσεις μωρομάντηλα.

να πλένεις το παιδί πάντα, σε κάθε αλλαγή πάνας, συχνές αλλαγές, να το σκουπίζεις με πετσέτα από τα πολλά νερά και μετά με χαρτί απαλό ταμποναριστά να αφαιρείς την υγρασία σχολαστικά στις πτυχώσεις του δέρματός του. περνάς με το πλυμμένο χέρι σου την περιοχή με μπόλικο λάδι και μετά με την παλάμη σου απλώνεις το νισεστέ. γίνεται σαν κρούστα και δεν υπάρχει καμία πολύτως περίπτωση να μην γίνει καλά το δερματάκι του. θα δεις θα ανακουφιστεί το πουλάκι σου σύντομα και χωρί φάρμακα, που δεν ξέρουμε τί παρενέργειες έχουν.

μου το σύστησε παιδίατρος, αφού είχαμε εξαντλήσει όλες τις δοκιμές (εοζήν, μελάνι, κρέμες ενυδατικές, λαδάκι φρεζυντέρμ, κρέμες φαρμακευτικές).

περαστικά!

ναι οχι παντα ποσοτητα λιγα αλλα συχνα .για το ελαιολαδο το εχω ξανακουσει αλλα μου ειπαν οτι το σπαθολαδο ειναι καλυτερο .θα δοκιμασω κ ελαιολαδο το νεσεστε γιατι το βαζεις?σκετο ελαιολαδο δεν κανει?

ναι οχι παντα ποσοτητα λιγα αλλα συχνα .για το ελαιολαδο το εχω ξανακουσει αλλα μου ειπαν οτι το σπαθολαδο ειναι καλυτερο .θα δοκιμασω κ ελαιολαδο το νεσεστε γιατι το βαζεις?σκετο ελαιολαδο δεν κανει?

το σπαθόλαδο κάνει αν το σύγκαμα είναι στην αρχή του και όχι σε μεγάλη επιφάνεια.μου το είπε και η παιδίατρος.

το λαδάκι μόνο του το βάζω και τώρα που δεν έχει κανένα πρόβλημα. είναι τζάμι. τότε έβαζα και νισεστέ, γιατί ήταν τεράστιο το σύγκαμα και βαθύ. άστα, να χτυπάς το κεφάλι σου. έκλαιγε αυτό κι έκλαιγα κι εγώ.

το περνάς με τα δάχτυλα στις πτυχώσεις. σωθήκαμε. και λίγο κόκκινος να είναι ο κωλαράκος, με λαδάκι και νισεστέ ξαναβρίσκουμε το χρωματάκι μας στην επόμενη αλλαγή.

φιλιά, περαστικά!

Διαφημίσεις

καλησπερα ... αστον επανω σε σελτεδακι χωρις πανα να παρει λιγο αερα ο ποπουλης του θα τον βοηθησει !! απο πειρα στο λεω ... εμεις σε καποια φαση ειχε ανοιξει σαν τους παπουδες που ειναι στο κρεβατι .. μπλιαχχχ τι θυμηθηκα!!

καλησπερα ... αστον επανω σε σελτεδακι χωρις πανα να παρει λιγο αερα ο ποπουλης του θα τον βοηθησει !!

αυτό είναι πάρα πολύ βασικό. συμφωνώ. αλλιώς δεν αερίζεται η περιοχή και αργεί να επανέλθει το δερματάκι τους.