Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Νηπιαγωγός έδινε ηρεμιστικά στα παιδιά

Sam

Recommended Posts

Τους είχε χορηγηθεί ηρεμιστικά από τη νηπιαγωγό, προκειμένου να μην την ενοχλούν τις φωνές και τις φασαρίες τους.

Συγκλονίζεται ολόκληρη η Ισπανία από την είδηση πως μία νηπιαγωγός έδινε

ηρεμιστικά στα παιδιά ενός βρεφονηπιακού σταθμού, προκειμένου αυτά να μην

κάνουν φασαρία και να μένουν ήσυχα.Ωστόσο, κάποια στιγμή οι άλλες

νηπιαγωγοί είδαν ότι τα παιδιά είχαν μία ατονία και δεν έδειχναν καλά και

υποψιάστηκαν πως υπάρχει διαρροή αερίου και έτσι εκκένωσαν αμέσως τον

βρεφονηπιακό σταθμό.Μετά από αρκετή ώρα που οι έρευνες για διαρροή

αερίου απέβησαν άκαρπες, έκαναν εξετάσεις στα παιδιά και ανακάλυψαν το απίστευτο που είχε συμβεί.

πηγή http://www.sigmalive.com/news/international/254021

Απίστευτο από εκεί που λες ότι το παιδί σου είναι ασφαλές κι η/ο νηπιαγωγός φροντίζει για την εκπαίδευση και την αγωγή του παιδιού σου

μαθαίνεις ότι σου το μαστουρώνουνε τι το θελε και σπούδασε νηπιαγωγός η

συγκεκριμένη αν δεν άντεχε τα παιδιά και τις φωνές:roll::roll:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Διαφημίσεις

:(:(:(

Ως μαμά: Χωρίς να γινόμαστε υστερικές, πιστεύω ότι μπορούμε να αντιληφθούμε ότι κάτι πάει στραβά όταν ξέρουμε το παιδί μας.

Ως εκπαιδευτικός: Χρόνια τώρα γίνεται λόγος για την εξέταση των ατόμων που ασχολούνται με παιδιά απο ψυχολόγους. Και όχι μόνο όταν διορίζονται αλλά σε τακτά χρονικά διαστήματα. Όνειρα θερινής νυχτός....

Είσαι όλη μου η ζωή!!!!!

line_m122_beg_17_time_1168750800_text_cf20c1ebe5eee1ede4f1dceaeff220eceff520e5dfede1e9.gif

Ψυχολογικα τεστ θελουν πριν τους παραδωσουν αθωα παιδακια.

Η καθε μουρλη παιδαγωγος παει και γινεται γμτ :twisted:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

:shock::shock::shock: Εχω ακουσει (ευτυχως οχι συχνα) και περιπτωσεις εξωτερικο (διαβασει μαλλον συγνωμη) που ντανταδες που προσεχαν παιδια εκαναν ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο πραγμα. Τα μαστουρωναν να κοιμουνται ολη μερα και αυτες να μην ασχολουνται. Και ερχοταν η μανα σπιτι και της ελεγε κοιμοταν το αγγελουδι μια χαρα και απορουσε η ερμη μανα γιατι ποτε την ημερα δεν κοιματε ετσι μαζι της το παιδι.......:shock::shock: Τελικα δεν ειναι τοσο σπανιο απο οσο βλεπω το φαινομενο. Ειναι απολυτα σοκαριστικο ομως......δεν παει καλα ο κοσμος γενικα ετσι? Οτι να'ναι ο καθενας, ΟΠΟΥ να΄ναι.......τι να πω......:evil:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

:shock::shock::shock::shock::shock:

PatPan:

Ως μαμά: Χωρίς να γινόμαστε υστερικές, πιστεύω ότι μπορούμε να αντιληφθούμε ότι κάτι πάει στραβά όταν ξέρουμε το παιδί μας.

PatPan, αν το ηρεμιστικό έχει επίδραση π.χ. 3 ωρών, δεν θα το καταλάβεις. Όταν θα έρθει η ώρα να πάρεις το παιδί απο τον παιδικό, αυτό θα έχει συνέλθει. Ή ακόμη και να είναι λίγο ζαλισμένο, θα σκεφτείς ότι κουράστηκε απο το παιχνίδι και τις δραστηριότητες της ημέρας και θέλει να κοιμηθεί..... :?

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Διαφημίσεις

Συγνώμη αλλα το εχω δει να το κανουν και γονεις:ημουν 19 και πηγαινα τακτικα στην μικρανηψιά μου, ενα μικρουλακι μουρλια (τωρα είναι 3ετης )Μια φορα στην παιδικη χαρα ήτνα ενα αγορακι πανω στην κουνια ουτε κιχ δεν εβγαζε, ριγμενο το κεφαλι στο πλαϊ σαν να ηταν ετοιμο να κοιμηθει. Τους πιανουμε κουβέντα οτι είναι τυχεροι και ο μπεμπης είναι ετοιμος για υπνο (μιλαμε για 15 μηνων μωρο) και της λενε " είναι υπερκινητικο και του δίνουμε ....... (δεν θυμαμαι το φαρμακο) για να ξεκουραστουμε και λιγο"

Είμαστε από τις λίγες χώρες στην Ευρώπη που οι νηπιαγωγοί αποφοιτούν από Πανεπιστήμιο και είναι εκπαιδευτικοί.Εχει ιδιαίτερη σημασία αυτό που λέω.Άλλο βρεφονηπιοκόμος και άλλο νηπιαγωγός.Η συγκεκριμένη δούλευε σε βρεφονηπιακό σταθμό αν δεν κάνω λάθος.Όσο για το θέμα μας ανισσόρροποι υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα γι'αυτό και ως γονείς πρέπει να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά και να μαθαίνουμε το παιδί από μικρό να συζητά μαζί μας τα πάντα.

Δεν θέλει σπουδές. Συνείδηση θέλει και κοινή λογική!!!

Έχω κι εγώ μια γνωστή, που, όπως λέει η alan, έδινε ηρεμιστικές σταγόνες (τις ξέρω, αλλά δεν λέω όνομα, μη βάλω ιδέες σε καμία ασυνείδητη που διαβάζει). Επειδή εκείνη δούλευε πολύ, γιατρός στο επάγγελμα :shock: και χρειαζόταν χρόνο να ξεκουραστεί, έδινε στο μωρό της ηρεμιστικό για να κοιμάται....Το πιστεύετε???? :confused::confused::confused:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

το εκπαιδευτικό μας σύστημα φταίει για όλα. στη σχολή νηπιαγωγών μπαίνουν οι υποψήφιες-οι (με μεσο ορο 18) που δεν εχουν αρκετή βαθμολογία για τη νομική ή τη φιλοσοφική που απαιτείται 19+. και σου λεει "αφού μπήκα θα μείνω, σιγα μην ξαναδώσω" χωρίς να σκεφτούν ότι θα εχουν να κάνουν με παιδικές ψυχές.

λίγες-οι εχουν οντως δηλώσει πρώτη επιλογή σχολή νηπιαγωγών ή δημοτικής εκπαίδευσης.

age.png

Κι εγω εχω ακουσει για αρκετους γονεις που εδιναν σταγονες στα παιδια τους για να κοιμηθουν -και μεσα σε αυτες συγκαταλεγεται και η πεθερα μου, που εδινε στον αντρα μου, η οποια οταν της ελεγε ο αντρας μου πως το παιδι ξυπναει αρκετες φορες τα βραδυα, επεμενε να δωσουμε τις ιδιες σταγονες γιατι ειναι, λεει, ακινδυνες! :shock::shock::evil::evil: )

Η αληθεια ειναι πως για νηπιαγωγο και ντανταδες πρωτη φορα το ακουω..! :?

Τι αλλο θα δουν τα ματακια μας??? :roll::roll:

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Διαφημίσεις

......μα για αυτό είχαν αποσύρει από την Ελλάδα το "φενεργκαλ" (κάπως έτσι το έλεγαν), στα μέσα τις δεκαετίας του '80!!!!!!!!!!!!

είχαμε μια γειτόνισσα το πρώτο της παιδί (1983) με αυτό το μεγάλωσε, στο δεύτερο (1986) είχε αποσυρθεί και η "κακομοίρα" έκλαιγε τη τύχη της!!!!!!!!!!!

Για να μην παρεξηγηθώ το "κακομοίρα" είναι άκρως ειρωνικό!!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Ως εκπαιδευτικός: Χρόνια τώρα γίνεται λόγος για την εξέταση των ατόμων που ασχολούνται με παιδιά απο ψυχολόγους. Και όχι μόνο όταν διορίζονται αλλά σε τακτά χρονικά διαστήματα. Όνειρα θερινής νυχτός....

Δεν διάβασα όλα τα μηνύματα αλλά θυμάμαι όταν έβγαλα την άδεια διδασκαλίας έπρεπε να περάσω κάποιες ιατρικές εξετάσεις και συνεδρία με ψυχολόγο/ψυχίατρο για να διαπιστωθεί αν είμαι ικανή να δουλέψω με παιδιά.

Σας πληροφορώ ότι η επιτροπή με ρώτησε πως με λένε και υπέγραψε το χαρτί της άδειας. Θα μπορούσα να είμαι η χειρότερη, ή η καλύτερη. Δεν υπάρχει τρόπος να διαπιστωθεί αυτό πλέον αφού η άδεια ισχύει!

Αν κάνω κάποιο έγκλημα εις βάρος των παιδιών που διδάσκω, τι θα βρουν να πουν μετά;

Παρόμοιο παράδειγμα με τον γιατρό που εξέτασε την όρασή μου όταν πήγα να δώσω για δίπλωμα. Μέτρησε τα γυαλιά μου και αυτό ήταν. Μπορεί να ήμουν και τυφλή και δεν θα το ήξερε! Δεν υπάρχει αξιοπρέπεια και δεν καταλαβαίνουν ότι φέρουν μεγάλη ευθύνη απένταντι στην κοινωνία όλοι όσοι εργάζονται σε μηχανισμούς ελέγχου.

Όμως έτσι μάθαμε να λειτουργούμε εμείς εδώ στην Ελλάδα. Όταν εργαζόμουν στο εξωτερικό είχαμε περάσει απίστευτα σεμινάρια για το πως πρέπει να φαιρόμαστε σε ανηλίκους.

το εκπαιδευτικό μας σύστημα φταίει για όλα. στη σχολή νηπιαγωγών μπαίνουν οι υποψήφιες-οι (με μεσο ορο 18) που δεν εχουν αρκετή βαθμολογία για τη νομική ή τη φιλοσοφική που απαιτείται 19+. και σου λεει "αφού μπήκα θα μείνω, σιγα μην ξαναδώσω" χωρίς να σκεφτούν ότι θα εχουν να κάνουν με παιδικές ψυχές.

λίγες-οι εχουν οντως δηλώσει πρώτη επιλογή σχολή νηπιαγωγών ή δημοτικής εκπαίδευσης.

Θες φιλοσοφική, θες νηπιαγωγοί, και οι δυο είναι εκπαιδευτικοί και ασχολούνται με παιδιά. Μην κατακρίνετε όλο τον κλάδο για δυο-τρεις. Σε όλες τις εργασίες υπάρχουν υπεύθυνοι και ανεύθυνοι. Γι' αυτό και προσέχουμε όσο μπορούμε, για να γλυτώνουμε τις κακοτοπιές.

Επιπλέον κατακρίνεις το ελληνικό σύστημα, ενώ το συμβάν έχει γίνει στο εξωτερικό (όχι ότι δεν θα γίνονται κι εδώ, αν και ελπίζω πωσ όχι) και δεν γνωρίζουμε το εκεί σύστημα επιλογής νηπιαγωγών-βρεφονηπιοκόμων. Μην τα ρίχνουμε όλα στην Ελλάδα. Ας την αφήσουμε να αναπνεύσει και λίγο:-P

Είσαι όλη μου η ζωή!!!!!

line_m122_beg_17_time_1168750800_text_cf20c1ebe5eee1ede4f1dceaeff220eceff520e5dfede1e9.gif

Τι διαβαζω ρε παιδια μιλατε σοβαρα? Γονεις εδιναν/δινουν ηρεμιστικα στα παιδια για να ηρεμησουν.......? Δεν μου κανετε πλακα ετσι? Νηπιαγωγος και νταντα οκ ειναι ξενοι και φεστηκαν για το παιδι .......οι γονεις του?.........πλακα κανετε......:D

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Διαφημίσεις

Σε αυτό κάνεις κάποιο λάθος αν μου επιτρέπεις(αν και άσχετο με το θέμα μας.)Με 10 περνάς σε ΤΕΙ και όχι σε Πανεπιστήμιο.Εγώ πέρασα στο ΤΕΑΠΗ Αθήνας με μέσο όρο 17 και αποφοίτησα με 8,5 καταβάλλοντας μεγάλη προσπάθεια και με συστηματικές πρακτικές στα δημόσια νηπιαγωγεία.Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.Λέω ότι στην Ευρώπη η εκπαίδευσή τους΄δεν είναι τετράχρονη ενώ εδώ μιλάμε για Πανεπιστημιακή εκπαίδευση που δίνει εμφαση σε Ψυχολογία, Κοινωνιολογία, Διδακτική μεθοδολογία και μια σφαιρική προσέγγιση γνώσεων(λογοτεχνία, Ιστορία Ελληνική και Ευρωπαική, πληροφορική, Στατιστική,Φυσικές επιστήμες,καλλές τέχνες και πολλά άλλα.)Γι'αυτό και τονίζω ότι άλλο είναι οι απόφοιτοι των ιεκ άλλο του τει βρεφονηπιοκομίας και άλλο οι νηπιαγωγοί.(Γ΄'αυτό και από όλους αυτούς που προαναφέρθηκαν οι τελευταίοι είναι εκπαιδευτικοί Προσχολικής εκπαίδευσης και διορίζονται στη δημόσια εκπαίδευση, δηλαδή τα νηπιαγωγεία.Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

:shock::shock::shock::shock::shock:

PatPan, αν το ηρεμιστικό έχει επίδραση π.χ. 3 ωρών, δεν θα το καταλάβεις. Όταν θα έρθει η ώρα να πάρεις το παιδί απο τον παιδικό, αυτό θα έχει συνέλθει. Ή ακόμη και να είναι λίγο ζαλισμένο, θα σκεφτείς ότι κουράστηκε απο το παιχνίδι και τις δραστηριότητες της ημέρας και θέλει να κοιμηθεί..... :?

Κάποιες ξαφνικές και απροειδοποίητες επισκέψεις το πρωί αρκουν για να βολιδοσκοπήσεις το έδαφος και φυσικά να σιγουρευτείς αν τίθεται θέμα χορήγησης ηρεμιστικών ή όχι.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Σε αυτό κάνεις κάποιο λάθος αν μου επιτρέπεις(αν και άσχετο με το θέμα μας.)Με 10 περνάς σε ΤΕΙ και όχι σε Πανεπιστήμιο.Εγώ πέρασα στο ΤΕΑΠΗ Αθήνας με μέσο όρο 17 και αποφοίτησα με 8,5 καταβάλλοντας μεγάλη προσπάθεια και με συστηματικές πρακτικές στα δημόσια νηπιαγωγεία.Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.Λέω ότι στην Ευρώπη η εκπαίδευσή τους΄δεν είναι τετράχρονη ενώ εδώ μιλάμε για Πανεπιστημιακή εκπαίδευση που δίνει εμφαση σε Ψυχολογία, Κοινωνιολογία, Διδακτική μεθοδολογία και μια σφαιρική προσέγγιση γνώσεων(λογοτεχνία, Ιστορία Ελληνική και Ευρωπαική, πληροφορική, Στατιστική,Φυσικές επιστήμες,καλλές τέχνες και πολλά άλλα.)Γι'αυτό και τονίζω ότι άλλο είναι οι απόφοιτοι των ιεκ άλλο του τει βρεφονηπιοκομίας και άλλο οι νηπιαγωγοί.(Γ΄'αυτό και από όλους αυτούς που προαναφέρθηκαν οι τελευταίοι είναι εκπαιδευτικοί Προσχολικής εκπαίδευσης και διορίζονται στη δημόσια εκπαίδευση, δηλαδή τα νηπιαγωγεία.Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

ετσι ειναι..αλλα ποιος καταλαβαινει...!

Εκπαιδευτικός δεν είμαι αλλά ας μην κατακεραυνώμουμε όλους τους εκπαιδευτικούς εξαιτίας μεμονωμένων περιστατικών.

Υπάρχουν πολλοί νηπιαγωγοί καταξιωμένοι στο επάγγελμα τους.

Δεν μου αρέσει το τσουβάλιασμα==όλοι μαζί σε ένα τσουβάλι.

Όσο για την συγκεκριμένη παιδαγωγό δεν μου κάνει εντύπωση να πω, έχω ακούσει περιστατικό νταντάς να δίνει ηρεμιστικά σε παιδιά που κρατούσε, αριθμό 2, πόσο μάλλον αν έχει να κάνει με 22 λέμε τώρα.

Γι'αυτό λοιπόν μεγάλη προσοχή που εμπιστευόμαστε τα παιδάκια μας

Kαι εγω μετα λυπης μου σας βεβαιωνω οτι πολλοι νεοι γονεις μου συστησαν να λυσω την αρνηση του γιου μου να κοιμηθει με σιροπακια και διαφορα τετοια κολπα. Σημερινοι γονεις με μορφωση και επιπεδο υποτιθεται.

Δεν συζητω για μεγαλυτερους που μου αραδιαζαν ενα καρο κολπα για να κοιμισεις ενα παιδι που δεν εχει αναγκη τον πολυ υπνο. Εχουν μεγαλωσει γεννιες και γεννιες με τετοια απαραδεκτα κολπα.

Με 10 ούτε στο ΤΕΙ δεν παιρνάς τουλάχιστον τότε που έδινα εγώ πανέλληνιες.

Έχω την εντύπωση όμως οτι 18 θέλει να πει η ismeni και όχι 10.

Υπήρχε κάποια φάση μετά τον πρώτο χρόνο ζωής του παιδιού μου, που τα βράδια είχαμε πανηγυράκια...σηκωνόταν κανονικότατα τη νύχτα κι έπαιρνε παιχνίδια να παίξει...μα καλό μου, μα χρυσό μου...τίποτα.Ακούγονταν μουσικές στις 4 μετά τα μεσάνυκτα.Έπρεπε δηλαδή να χρησιμοποιήσω ηρεμιστικά?Φάση ήταν και πέρασε κι αν ξενύχτησα λίγο τι πειράζει?Εδώ στην επαρχία που εργάζομαι ,η σύμβουλος και ο προιστάμενος κάνουν τακτικές αιφνιδιαστικές επισκέψεις.Μη νομίζετε ότι ο εκπαιδευτικός δρά ανεξέλεγκτα.Μας περνάν από 40 κύματα και ξέρουν σε μέσες άκρες τι εστί η κάθεμία μας.Αλλά σίγουρα πρέπει να έχουμε όλοι μας τα μάτια μας ανοικτά γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται.Συμφωνώ ότι παλιά στο τει δεν περνούσες ούτε με 10...από 13 και πάνω...όσο για τις παιδαγωγικές σχολές έχουν πάρει ανοδική πορεία τα τελευταία χρόνια γιατί υπάρχει ζήτηση.Να φανταστείς ότι τότε που έδινα εγώ με 17 μπορούσα να περάσω στη φιλοσοφική Θεσσαλονίκης αλλά αυτό με άφηνε απλώς αδιάφορη.Είχαν πάνω κάτω την ίδια βάση.

Εδώ που τα λέμε , κι εγώ έτυχε να αναφέρω στην παιδίατρο ότι ο μικρός άλλες φορές έχει ανήσυχο ύπνο και άλλες φορές κάνουμε τάμα στη μεγαλόχαρη για να κοιμηθεί. Μου απάντησε :Αν θέλεις , μπορώ να σου γράψω κάποιες σταγόνες , για να "ηρεμεί" το παιδί. Της είπα ότι δεν ήθελα και η κουβέντα μας σταμάτησε εκεί, ούτε καν ρώτησα ποιές είναι αυτές οι σταγόνες...

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.