Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Πώς να τον απασχολήσω, για να κάνω καμιά δουλειά?

Recommended Posts

Το μωρό μου ειναι 5μιση μηνων και αν δεν ειμαστε ΣΥΝΕΧΩΣ απο πανω του, ή μαζί του, τσιριζει ή γκρινιάζει. Και τωρα που γραφω, τον εχω αγκαλια. Δεν αντεχεται αυτο. Ακομα και το βραδυ που θελουμε να φαμε, τσιριζει και καταληγω να τρωω με το παιδι στα ποδια μου.

εν τω μεταξυ, οταν κλαιει, χτυπιεται πραγματικα, κανει σαν να εχει κατι σοβαρο. αλλα με το που τον σηκωνουμε, σταματαει αμεσως και αρχιζει τα γελια.

βρισκομαι στην μεση μετακομισης και πραγματικα εχω απελπιστει. ολη μερα ασχολουμαι μαζι του για να μην κλαιει, και το βραδυ φτανει χωρις να εχω μαζεψει τπτ.

για βοηθεια, εχω τη μανα μου αλλα δεν μπορει καθε μερα.

τί υπάρχει για να τον απασχολήσω καπως, εστω για μιση ωρίτσα, να προλαβω να κλεισω καμια κουτα?

επειδη δεν καθεται ακομα στον πωπο του, δεν τον βαζω στο παρκο γιατι πεφτει συνεχεια, και πρεπει να σκυβω ολη την ωρα. και τα παιχνιδάκια του τα βαριεται αν ειναι μονος του. του αρεσουν μονο οταν καποιος τα κραταει και του δινει σημασια.

καμιά ιδέα?

Διαφημίσεις

θα τον βαζεις στο ρυλαξ να εχει οπτικη επαφη μαζι σου γτ τα μωρα σε αυτη την ηλικα δεν καταλαβαινουν οτι πηγες στο διπλα δωματιο πραγματικα νομιζουν οτι σε χανουν και αστον να γκρινιαζει στην αρχη πολυ και μετα θα καταλαβει οτι η μαμα ειναι εκει που την βλεπει αλλα δεν μπορει να τον παρει αγκαλια θα του μιλας και θα του τραγουδας!μην συνεχισεις ετσι γτ θα υποφερεις τωρα δεν ειναι και βαρι κατσε να μεγαλωσει λιγο να δεις που θα σου κοβονται τα χερια και οντος δεν θα μπορεις να κανεις τπτ.ολα τα καταλαβαινουν και σε πουλαν και σε αγοραζουν απο την πρωτη στιγμη που ερχονται στον κοσμο.οταν εχει φαει ειναι αλλαγμενος δεν ποναει ειναι σταζεστα βλεπει και την μαμα του ε τοτε μπορει να κατσει λιγο για να πλενεις ενα πιατο ή να ξεσκονισεις!!!αχ!!αυτα τα πρωτα μας πως ειναι μωρε!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Μμμμμμ, το προβλημα ειναι οτι τον έχω ούτως ή άλλως πάντα δίπλα μου,κ μέσα στο καροτσι του. ( αυτο το καρότσι οσα χιλιόμετρα δεν εχει κανει στο δρομο τα εχει κανει μεσα στο διαμερισμα!!!) Οπότε δεν παιζει το οτι δεν με βλεπει και κλαιει. Και δίπλα του να ειμαι θέλει αγκαλια.

Το ριλαξ ποτέ δεν του αρεσε, προτιμαει το καροτσι, και το προτιμω και εγώ, γιατι μπορω και τον παιρνω μαζι απο δωματιο σε δωματιο και το κουναω να κοιμηθει που και που.

Για αυτο λεω αν υπαρχει κατι να του τραβαει το ενδιαφερον, χωρις να εινια απαραίτητη η παρουσια μου.

μονα τους σε αυτη την ηλικια για πολυ ωρα εγω δεν τα αφηνα!!για το καροτσι οκ αφου σε βολευει.το ρυλαξ εμενα με εσωσε και στα τρια μου.τηλεοραση δεν παιζει με τπτ σε αυτη την ηλικια μουσικουλα ισως?και αστον να κλαψει ειναι δυσκολο το ξερω θα το κανεις ομως σταθερα και σταδιακα και θα δεις που θα το καταλαβει επιμενω σε αυτο!!οπως τα μαθεις ειναι τα ζουζουνακια filoudaki μου!!αντε μηπως καμια κοπελα εχει καμια αλλη ιδεα!παντος αλλαζουν τοσο γρηγορα που και να μην καταφερνεις τωρα να τον κρατας κατω σε λιγους μηνες θα αρχισει να καθαιτε και μετα να μπουσουλαει και θα ρθει τοσο γρηγορα αυτος ο καιρος που θα ελεγα να μην αχνωνεσε γτ σε λιγο καιρο θα χεις αλλα!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

στο καροτσι αυτα τα παιχνιδακια που ενσωματωνονται πανω στο καροτσι για να απασχοληθει λιγο??

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Διαφημίσεις

στο καροτσι αυτα τα παιχνιδακια που ενσωματωνονται πανω στο καροτσι για να απασχοληθει λιγο??

αμα του τα κρατάω εγώ ή κάποιος άλλος, ναι τον απασχολούν. Μόνος του, ζήτημα είναι να ασχοληθεί κανα 5λεπτο.

κουφετάκι, ναι το ξέρω, σε λίγο καιρό θα μπουσουλάει, και δεν θα μαζεύεται!!!:D τώρα όμως που έχω και τη μετακόμιση έχω φρικάρει. και εμενα δεν μου αρε΄σει να τον αφήνω μόνο του στο δωμάτιο. παρεα θελει και αυτο. αλλα δεν μπορω να βγω απο το δωμάτιο ουτε για 5 λεπτα και τσιρίζει.

Σε γυμναστήριο κάθεται; Αν τον έβαζες ξαπλωμένο στο πάρκο κοντά σου και το γυμναστήριο του από πάνω;

Πάντως ότι σε εκμεταλλεύεται το έχεις καταλάβεις έτσι;

Το ίδιο πρόβλημα είχα με τον Αλέξανδρο ο οποίος κοιμόταν μόνο στην αγκαλιά μου και μετά στο καρότσι. Φωτιά είχε πάρει!!! Τελικά όταν άρχισε να τρώει στους 6 περίπου μήνες του πήρα καρεκλάκι φαγητού με διάφορες θέσεις. Τον έβαζα μαζί μου στην κουζίνα και έπαιζε με τα παιχνιδάκια που του είχα στο δίσκο. Βέβαια τον πρώτο καιρό είχε ανακαλύψει το νόμο της βαρύτητας και όλο τα πέταγε κάτω και φώναζε να του τα πιάσω.

τα πέρασα κι εγώ!!!

Δεν υπάρχουν και πολλά να κάνεις... το να τον αφήνεις να κλαίει δεν με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη, όμως κάποιο ρηλάξ με δόνηση ή σαν κούνια που είναι και τα κουνάνε ίσως είναι η λύση.

Μάρσιπο έχεις δοκιμάσει? Εγώ δεν πηγαινα πουθενα χωρις αυτόν!!!

Είναι δύσκολη η ηλικία γιατί δεν κάθεται και βαριέται όλο ξαπλωμένος....

Εύχομαι να βρεις τον τρόπο να τον απασχολείς.

λοιπον, και παρκο έχουμε και τον βαζω. καθεται για λίγο, μετα πέφτειειειεει, και αντε να τον σηκωσω παλι, μου φευγει η μεση. Και το γυμναστήριο του του εχω βαλει εκει μεσα, αλ΄λα συντομα το βαριομαστε!!!

εχω και 2 μαρσιπους, αλλα πόση ωρα να αντεξω ρε κορίτσια το βαρος? εχω και δισκοπαθεια. για αυτον βεβαια ειναι η καλύτερή του! :D

τωρα τελευταια στο καρεκλακι φαγητου καθεται αρκετα ήσυχος, εχω καια τα παιχνιδια του οπως λες Φροσω, και απασχολείται καπως. αλλα δεν μεταφερεται ευκολα απο δωματιο σε δωματιο!

παντως σημερα που ειχε ηλιο τον εβγαλα με το καροτσι στην βεραντα, και εκατσε με ενα παιχνιδακι. αλλα αν κανω να φυγω αρχιζει τη μιρλα...

Διαφημίσεις

Έαν θέλεις μπορείς να δοκιμάσεις ένα μαλακό μάρσιπο αγκαλιάς (σλινγκ). Εάν κάνεις ένα search στο φόρουμ με τον όρο sling ή babywearing θα βρεις σχετικά post. Έχει βοηθήσει πολλές κοπέλες και είναι πραγματικά άνετος. Εμείς είχαμε δυο διαφορετικούς τύπους - ring sling & mei tai - και βολευτήκαμε και τους δύο! 'Οχι μόνο στο σπίτι αλλά και έξω - σουπερ μάρκετ, πολυκαταστήματα, καράβια, αεροπλάνα.

'Οταν αρχίσει να μπουσουλάει θα κάθεται έλαχιστα στην αγκαλια...Μην ανησυχείς...

CGeop2.png

c8Z1p1.png

Λοιπν εμεις τα Χριστουγεννα που ειμασταν σε αυτη την ηλικια ειχαμε ενα φουσκωτο Αγιο Βασιλη γυρω στο 1 μετρο και του τον βαζαμε στο παρκο. Ελπιζε οτι θα τον παρει ο Αγιο Βασιλης αγκαλια και ξεχνιωταν για λιγο. Μετα καταλαβε οτι ηταν κολπο και δεν επιανρ πια..Τελικα αναλογα με το τι ωρα ειναι και το τι εχω να κανω τον αφηνω να κλαψει λιγο ή τον κραταω αγκαλια και κανω κατι. Α! εχω παρει και κατι σαν στατικη στρατα και στεκετε ορθιος, αυτο του αρεσει. Παντως συνηθισε στην αγκαλια και μονο στα χρια ειναι ηρεμος..

αχ κι εμενα ετσι ηταν...ουτε μπανιο δεν μπορουσα να κανω... ενα μομπιλε κατι εκανε, το ειχα στερεωσει με πατεντα στο καροτσι(κι εγω ετσι την ειχα στο σπιτι) και ξεχνιοτανε και λιγο...

Υπομονη!

eNeap2.pngNziDp2.png

Έαν θέλεις μπορείς να δοκιμάσεις ένα μαλακό μάρσιπο αγκαλιάς (σλινγκ). Εάν κάνεις ένα search στο φόρουμ με τον όρο sling ή babywearing θα βρεις σχετικά post. Έχει βοηθήσει πολλές κοπέλες και είναι πραγματικά άνετος. Εμείς είχαμε δυο διαφορετικούς τύπους - ring sling & mei tai - και βολευτήκαμε και τους δύο! 'Οχι μόνο στο σπίτι αλλά και έξω - σουπερ μάρκετ, πολυκαταστήματα, καράβια, αεροπλάνα.

'Οταν αρχίσει να μπουσουλάει θα κάθεται έλαχιστα στην αγκαλια...Μην ανησυχείς...

Αυτο!

Συμφωνώ και επαυξάνω...Λες έχεις δυο μάρσιπους..Έχεις δοκιμάσει να τον βάλεις στην πλάτη σε mei tai?Εγώ έτσι έκανα τη μετακόμιση μου τον Νοέμβριο που ήταν 11 μηνών. Από την αρχή την είχα σε ring sling και μέχρι και σήμερα (16 μηνών) τη φοράω και έχω σωθεί-πραγματικά!Μη φοβάσαι που λένε ότι συνηθίζουν σε αγκαλιές-το αντίθετο ισχύει...Εμένα πλέον κάθεται μπορεί και μια ώρα στο δωμάτιο της, μόνη και παίζει, ξεφυλλίζει τα βιβλία της και ξεχνιέται, εγώ πάω και τη "διακόπτω"...Αλλά ποτέ δε της στέρησα την αγκαλιά και ακόμα, αν μου το ζητήσει, την παίρνω (εννοείται!)...Εσένα είναι ακόμη μικρούλη.

Επίσης, καμία κούνια που κουνιέται με μπαταρίες??Και από αυτή είχαμε και καθόταν εκεί με τις ώωωωωωωρες!

EukOp3.png 

Διαφημίσεις

Λες έχεις δυο μάρσιπους..Έχεις δοκιμάσει να τον βάλεις στην πλάτη σε mei tai?

'Οχι, στην πλάτη δεν έχω δοκιμάσει ακόμα....(τώρα είναι 10 μηνών και τη βάζω ακόμα μπροστά). Το φοβάμαι λίγο...Στην πλάτη την έχεις μόνο στο σπίτι ή και εκτός? Μου φαίνεται μπελαλίδικο το βάλε-βγάλε να πω την αλήθεια μου...

CGeop2.png

c8Z1p1.png

Οχι, στην πλάτη δεν έχω δοκιμάσει ακόμα....(τώρα είναι 10 μηνών και τη βάζω ακόμα μπροστά). Το φοβάμαι λίγο...Στην πλάτη την έχεις μόνο στο σπίτι ή και εκτός? Μου φαίνεται μπελαλίδικο το βάλε-βγάλε να πω την αλήθεια μου...

Όχι, μη το φοβάσαι το βάλε-βγάλε....Στην αρχή να δοκιμάσεις με κάποιον να σου τη φοράει, μετά θα συνηθίσεις και θα μάθεις και μόνη, δοκίμασε και ξαπλωμένη από κρεβάτι (το μωρό)...

Εγώ τη φοράω κυρίως εκτός σπιτιού πλέον-μέσα στο σπίτι κάθεται και παίζει μόνη ή και πάνω στον πάγκο όταν μαγειρεύω και με "βοηθάει"- οπότε κυρίως την φοράω στην πλάτη όταν πάω λαϊκή και ξέρω πως θα έχω ψώνια ή όταν πάμε για ορειβασία, όπου εκεί με βολεύει πιο πολύ το πίσω από το μπροστά. Είναι 16 μηνών και τη φοράω μόνη μου, χωρίς βοήθεια, την πιάνω από τα χεράκια και τη "φορτώνω"!!!Της αρέσει πολύ, γιατί βλέπει πάνω από την ώμο μου, και το καταδιασκεδάζει!Το μπροστά δεν της αρέσει πλέον τόσο πολύ, γιατί δε βλέπει, εκτός και αν την πάρει ο ύπνος, οπότε δεν την νοιάζει, κουρνίαζει πάνω μου...Βέβαια και στην πλάτη ρίχνει κάαααααατι ύπνους!Για μπροστά, χρησιμοποιώ το ring sling πιο πολύ, που μπορεί και κοιτάει...

Δοκίμασε το και θα με θυμηθείς, δε θα χάσεις...Ειδικά τώρα που μεγαλώνει και βαραίνει, είναι άλλη αίσθηση, δε νιώθεις καθόοοολου βάρος...

EukOp3.png 

Χμ...τώρα το συνειδητοποίσα...Η ερώτηση μου αν φοράει στην πλάτη το μωρό πήγαινε κυρίως στη filoudaki, η οποία είχε γράψει

εχω και 2 μαρσιπους, αλλα πόση ωρα να αντεξω ρε κορίτσια το βαρος? εχω και δισκοπαθεια. για αυτον βεβαια ειναι η καλύτερή του! :-D

Συγγνώμη Minoan αν σε μπέρδεψα...Αλλά δεν πειράζει (νομίζω...)

EukOp3.png 

Συγγνώμη Minoan αν σε μπέρδεψα...

:):):)

Η αλήθεια είναι ότι μου φάνηκε λίγο άσχετο το σχόλιο σε σχέση με αυτά που έγραφα άλλα βρήκα ευκαιρία να ρωτήσω περισσότερα!!!!:)

Θα δοκιμάσω λοιπόν και εγώ το πίσω γιατί μπροστά στο mei tai δεν τρελαίνεται πλέον ενώ έχει αρχίσει να με κουράζει και λιγο...(πρέπει να μελετήσω ξανά τα βίντεο!) Με το sling μια χαρά ακόμα. Σε αυτή την περίπτωση προτιμούμε στο πλάι!

CGeop2.png

c8Z1p1.png

Χαίρομαι λοιπόν που δεν με παρεξήγησες (πολύ!)...

Θα δοκιμάσω λοιπόν και εγώ το πίσω γιατί μπροστά στο mei tai δεν τρελαίνεται πλέον ενώ έχει αρχίσει να με κουράζει και λιγο...(πρέπει να μελετήσω ξανά τα βίντεο!) Με το sling μια χαρά ακόμα. Σε αυτή την περίπτωση προτιμούμε στο πλάι!

Ναι, έτσι και μένα, μπροστά στο Mei tai πλέον έχει βαρεθεί, γιατί βλέπει εμένα, τι το αξιοθαύμαστο να έχω εγώ πια?!Αλλά πλάτη στο mei tai και πλάι στο ring sling, την ξετρελλαίνουν!Μόλις βλέπει να φοράω κάποιο από τα δυο, αρχίζει τα γελάκια και τις χαρές και ηρεμεί, δεν κουνιέται καθόλου και περιμένει να τη φορέσω!

filoudaki, πώς πάει η μετακόμιση???

EukOp3.png 

Ναι, έτσι και μένα, μπροστά στο Mei tai πλέον έχει βαρεθεί, γιατί βλέπει εμένα, τι το αξιοθαύμαστο να έχω εγώ πια?!Αλλά πλάτη στο mei tai και πλάι στο ring sling, την ξετρελλαίνουν!Μόλις βλέπει να φοράω κάποιο από τα δυο, αρχίζει τα γελάκια και τις χαρές και ηρεμεί, δεν κουνιέται καθόλου και περιμένει να τη φορέσω!

Κορίτσια βοηθήστε λίγο, εσείς που τα ξέρετε καλά.Έχω ένα κλασικό μάρσιπο αλλά δεν με έχει βολέψει καθόλου.Οπότε την κρατάω πολύ αγκαλιά και κάνουμε μαζί τις δουλειές μας (λέμε τώρα).Επειδή όμως έχω σοβαρό πρόβλημα με τα χέρια μου, η γιατρός είπε να κρατάω όσον το δυνατόν λιγότερο βάρος.Θέλω να αγοράσω ένα ring sling, αλλά έχω μπερδευτεί!Διαβάζω για pouch, wrap, mei tai και δεν ξέρω τι πρέπει να δοκιμάσω.Βασικά με ενδιαφέρει για χρήση κυρίως μέσα στο σπίτι, (δηλ.πρέπει να μπαίνει και να βγαίνει εύκολα),να την φοράω πάνω μου όπως τώρα που είμαστε αγκαλίτσα (μάλλον δηλαδή στο πλάι), .Βέβαια είναι σχεδόν 9,5 μηνών, το ring sling στο πλάι ενδείκνυται ή πρέπει να την έχω στην πλάτη.Για δώστε καμία συμβουλή.Αλήθεια από που να αγοράσω;Είδα ότι μπορώ να παραγγείλω online, αλλά θέλω να πάω σε κατάστημα να τα δω από κοντά, γιατί δεν τα ξέρω καθόλου.

nCE2p3.png

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

γεια σας

ευχαριστω για τις ιδεες!

μαρσιπους εχω και σλινγκ και μει ται. ο καθενας βολευει σε αλλη περιπτωση,αλλα για να κανω δουλειες του σπιτιου, δεν...

στην αρχη τον φοραγα στο μει ται και εβαζα σκουπα, αλλα δεν αντεχω πια λογω μεσης. τωρα τον φοραω για να παω για ψωμι πχ, δλδ για μικρες αποστασεις. αν βεβαια αντεχει η μεση σου, κανουν μια χαρα δουλεια!

το γυμναστηριο εχει 2 μουσικουλες (ειναι αυτο με το ενυδρειο και τα ψαρακια), που τις εχει βαρεθει βεβαια, αλλα και μια μπαλιτσα φουσκωτη, που εχει μεσα μια μπιλια που κανει θορυβο οπως γυρναει η μπαλα. αυτο του αρεσει και το τραβαει και το βαζει στο στομα, αλλα μετα απο λιγο το παραταει.

αυτο που καταλαβαινω, ειναι οτι τα μωρα σε αυτη την ηλικια θελουν οπωσδηποτε καποιον να τους κραταει συντροφια με τον εναν ή τον αλλο τροπο.ειναι δυσκολο να τα αφησεις μονα τους. δεν εχουν και με κατι να ασχοληθουν αφου ακομα ουτε μπουσουλανε, ουτε καθονται καλα.

Κορίτσια βοηθήστε λίγο, εσείς που τα ξέρετε καλά.Έχω ένα κλασικό μάρσιπο αλλά δεν με έχει βολέψει καθόλου.Οπότε την κρατάω πολύ αγκαλιά και κάνουμε μαζί τις δουλειές μας (λέμε τώρα).Επειδή όμως έχω σοβαρό πρόβλημα με τα χέρια μου, η γιατρός είπε να κρατάω όσον το δυνατόν λιγότερο βάρος.Θέλω να αγοράσω ένα ring sling, αλλά έχω μπερδευτεί!Διαβάζω για pouch, wrap, mei tai και δεν ξέρω τι πρέπει να δοκιμάσω.Βασικά με ενδιαφέρει για χρήση κυρίως μέσα στο σπίτι, (δηλ.πρέπει να μπαίνει και να βγαίνει εύκολα),να την φοράω πάνω μου όπως τώρα που είμαστε αγκαλίτσα (μάλλον δηλαδή στο πλάι), .Βέβαια είναι σχεδόν 9,5 μηνών, το ring sling στο πλάι ενδείκνυται ή πρέπει να την έχω στην πλάτη.Για δώστε καμία συμβουλή.Αλήθεια από που να αγοράσω;Είδα ότι μπορώ να παραγγείλω online, αλλά θέλω να πάω σε κατάστημα να τα δω από κοντά, γιατί δεν τα ξέρω καθόλου.

εγω και τους 2 τους πηρα απο εδω:

www.babywearing.gr

η κοπελα που τους φτιαχνει λεγεται Στελλα, ειναι πολυ εξυπηρετικη και ευγενικη και στα εξηγει ολα. σε αυτο το σαιτ θα δεις και τί σε βολευει καλυτερα.

εχω δει ενα ρινγκ σλινγκ σε καταστημα με παιδικά επωνυμα (δεν θυμαμαι ποιο) στο εμπορικο κεντρο αβενιου στο μαρουσι. αλλα ηταν πολυ ακριβο και δεν ειχε σχεδια, μονο ενα κομματι.

να σου πω για τα συν και πλην ετσι οπως τα βλεπω εγω. Το ρινγκ σλινγκ ειναι ευκολο στο βγαλε βαλε, και γρηγορο, απλα θελει να το μαθεις λιγο. προτιμησε ενα υφασμα που να ειναι λεπτο και να γλιστραει καπως, για να μη σου μαζευει στους κρικους. το μειον του ειναι οτι το βαρος παει μονοπλευρα, εκει που ειναι οι κρικοι. μπορεις να βαλεις το μωρο στο πλαι, που τους αρεσει.

το μει ται πιανει και στους 2 ωμους, οποτε ειναι πιο ανετο, θελει λιγο χρονο να το βαλεις (οχι πανω απο 3 λεπτα βεβαια, αν το εχεις μαθει), και μπαινει και πλατη το παιδι. απλα δεν μπαινει ξαπλωτο ή πλαι.

ελπιζω να σε βοηθησα!

Πόσο σε καταλαβαίνω... Είχα φτάσει στα όριά μου...2-3 πραγματάκια να μοιραστώ σχετικά, μήπως και βοηθήσουν!

Είχα βάλει το γυμναστήριο στο πάτωμα, απέναντι από έναν μεγάλο καθρέπτη του σπιτιού (έβλεπε πλάγια) κ την έβαζα κ μπρούμυτα κ καθόταν λίγη ώρα. Το πάρκο "πνίγει" πολλά παιδιά... Έπειτα έβαζα ένα ραδιοφωνάκι, πότε με ομιλίες, πότε με μουσική, πότε με παραμύθια...περνούσε κ εκεί λίγη ώρα, μετά την ώρα του μαγειρέματος μετέφερα το πάρκο στην κουζίνα ή μία "σαμπρέλα"-πολυθρόνα από το ELC κ έκανα το μαγείρεμα (άνοιγμα ντουλαπιών, βρύσης, απορροφητήρας κτλ) υπερπαραγωγή... Καθόταν στον πισινό της με υποβοήθηση μαξιλαριών τότε. Πολύ μεγάλη αλλαγή στη συμπεριφορά της όταν καθόταν με άνεση στον πισινό της, με 2-3 παιχνιδάκια μπροστά της και όχι από πάνω της, είμασταν πολύ καλύτερα και φτάσαμε τη μισή ώρα αυτοαπασχόληση (δεν ξέρω εσείς ποιο είναι το ρεκόρ σας...)

Έπειτα την άφηνα να κλαίει κάθε φορά κ λίγο περισσότερο. 4-5 φορές κοιμήθηκε εξαντλημένη από το κλάμα...άλλοτε τη λυπόμουν, αλλοτε μου έσπαγαν τα νεύρα...έμαθε όμως να κάθετε λίγο περισσότερο στο Mute... μου κρατούσε κ μούτρα μετά!

Υπομονή, άσε λίγο το σπίτι σε δεύτερη μοίρα γιατί θα το χάσεις... Πέρνα κάποιο καθαρό χρόνο με το παιδί, όταν προσπαθείς να κάνεις πράγματα ταυτόχρονα, γίνονται όλα πιο δύσκολα...

Είδα επίσης διαφορά όταν έδωσα μπουκάλι γάλα (θήλαζα μέχρι τότε) και ήταν λίγο πιο ήσυχη γενικά.

Είχα φτάσει σε σημείο να ανοίγω και την τηλεόραση που τη θεωρώ άκρως βλαπτική ακόμη κ για εμάς... αλλά ήθελα να κάνω κάποια πράγματα χωρίς το 'νιαου-νιάου' από πίσω...

Τώρα είναι 8,5 κ μπουσουλάει εδώ και 20 μέρες, έχει ανεξαρτητοποιηθεί τρόπον τινά και είμαστε όλοι ποοολυυ καλύτερα! Κάθεται όρθια στο πάρκο κ κοιτάζει γύρω, γύρω, 1 ώρα μόνη της με τα παιχνίδια της χωρίς να ακουστεί, με ακολουθεί στα δωμάτια... μια χαρά!

Υπομονή κ πάλι! Εύχομαι να βελτιωθείτε σύντομα!

Πόσο σε καταλαβαίνω... Είχα φτάσει στα όριά μου...2-3 πραγματάκια να μοιραστώ σχετικά, μήπως και βοηθήσουν!

Είχα βάλει το γυμναστήριο στο πάτωμα, απέναντι από έναν μεγάλο καθρέπτη του σπιτιού (έβλεπε πλάγια) κ την έβαζα κ μπρούμυτα κ καθόταν λίγη ώρα. Το πάρκο "πνίγει" πολλά παιδιά... Έπειτα έβαζα ένα ραδιοφωνάκι, πότε με ομιλίες, πότε με μουσική, πότε με παραμύθια...περνούσε κ εκεί λίγη ώρα, μετά την ώρα του μαγειρέματος μετέφερα το πάρκο στην κουζίνα ή μία "σαμπρέλα"-πολυθρόνα από το ELC κ έκανα το μαγείρεμα (άνοιγμα ντουλαπιών, βρύσης, απορροφητήρας κτλ) υπερπαραγωγή... Καθόταν στον πισινό της με υποβοήθηση μαξιλαριών τότε. Πολύ μεγάλη αλλαγή στη συμπεριφορά της όταν καθόταν με άνεση στον πισινό της, με 2-3 παιχνιδάκια μπροστά της και όχι από πάνω της, είμασταν πολύ καλύτερα και φτάσαμε τη μισή ώρα αυτοαπασχόληση (δεν ξέρω εσείς ποιο είναι το ρεκόρ σας...)

Έπειτα την άφηνα να κλαίει κάθε φορά κ λίγο περισσότερο. 4-5 φορές κοιμήθηκε εξαντλημένη από το κλάμα...άλλοτε τη λυπόμουν, αλλοτε μου έσπαγαν τα νεύρα...έμαθε όμως να κάθετε λίγο περισσότερο στο Mute... μου κρατούσε κ μούτρα μετά!

Υπομονή, άσε λίγο το σπίτι σε δεύτερη μοίρα γιατί θα το χάσεις... Πέρνα κάποιο καθαρό χρόνο με το παιδί, όταν προσπαθείς να κάνεις πράγματα ταυτόχρονα, γίνονται όλα πιο δύσκολα...

Είδα επίσης διαφορά όταν έδωσα μπουκάλι γάλα (θήλαζα μέχρι τότε) και ήταν λίγο πιο ήσυχη γενικά.

Είχα φτάσει σε σημείο να ανοίγω και την τηλεόραση που τη θεωρώ άκρως βλαπτική ακόμη κ για εμάς... αλλά ήθελα να κάνω κάποια πράγματα χωρίς το 'νιαου-νιάου' από πίσω...

Τώρα είναι 8,5 κ μπουσουλάει εδώ και 20 μέρες, έχει ανεξαρτητοποιηθεί τρόπον τινά και είμαστε όλοι ποοολυυ καλύτερα! Κάθεται όρθια στο πάρκο κ κοιτάζει γύρω, γύρω, 1 ώρα μόνη της με τα παιχνίδια της χωρίς να ακουστεί, με ακολουθεί στα δωμάτια... μια χαρά!

Υπομονή κ πάλι! Εύχομαι να βελτιωθείτε σύντομα!

ειμαστε και απο την ιδια περιοχη!

και εγω προβλεπω βελτίωση οταν θα καθισει στον πωπο του και οταν μπουσουλίσει.

μεχρι τοτε, αστα να πανε. με το που παω να τον αφήσω στο καροτσι του, αρχιζει αμεσως την κλαψα. ε, ποσο να αντεξεις χωρις να τον ξαναπαρεις αγκαλια, για να μην ακους αυτο το απιστευτο κλαμα!!!