Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΑΙΔΙΟΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΑΚΟΜΑ, ΓΙΝΕΤΑΙ?


Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι,

 

Είμαι έγκυος 2μιση μηνών και επειδη δεν σκοπεύω να παντρευτώ με τον πατέρα του παιδιού μου θα ήθελα να μάθω αν γίνεται να το αναγνωρίσει ακόμα και πριν γεννηθεί για να μην έχουμε όλα τα διαδικαστικά μετά τη γέννηση που το όλο θέμα θα είναι πιο πολύπλοκο.

Επίσης, επειδή ο σύντροφός μου είναι άγγλος, έχει κάποια σημασία αυτό στην αναγνώριση;

Περιμένω να με βοηθήσετε, σας ευχαριστώ πολύ

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ναι γινετε

αν πας σε ενα συμβολαιογρααφο θα σου πει περισοτερα

μια αναγνωριση πραξης κοστιζει 30 περιπου αν εχετε αποφασισει και ονομα μπορειτε να το βαλετε

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπέρα! εγώ θα ήθελα να μάθω αν γίνεται αναγνώριση πριν γεννηθεί και αν ναι πόσο χρόνο παίρνει; και σε μια δεύτερη φάση αν το αναγνωρίσεις την μέρα της γέννησης πόσο χρόνο παίρνει και κυρίως αν θα έχουμε θέμα στο μαιευτήριο με το επίθετο του παιδιού; ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

μεσα σε μια βδομαδα ειναι ετοιμα τα χαρτια

στο μαιευτηριο αν δεν προλαβετε να το αναγνωρισετε θα μπει στο βραχιολακι το δικο σου επωνυμο αντι για του πατερα Αλλα

στο ληξιαρχειο δεν θα εχεις προβλημα αν βαλετε μεσα την πραξη αναγνωρισης με το επιθετο

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί φίλοι,

 

Είμαι έγκυος 2μιση μηνών και επειδη δεν σκοπεύω να παντρευτώ με τον πατέρα του παιδιού μου θα ήθελα να μάθω αν γίνεται να το αναγνωρίσει ακόμα και πριν γεννηθεί για να μην έχουμε όλα τα διαδικαστικά μετά τη γέννηση που το όλο θέμα θα είναι πιο πολύπλοκο.

Επίσης, επειδή ο σύντροφός μου είναι άγγλος, έχει κάποια σημασία αυτό στην αναγνώριση;

Περιμένω να με βοηθήσετε, σας ευχαριστώ πολύ

 

καλο ειναι να βαλεις και το δικο σου επιθετο στο παιδι

(υπαρχει ενα αλλο θεμα που διαφορες κοπελες εχουν προβληματα που τα παιδια τους εχουν μονο του αντρα το επιθετο και ειναι απο αλλη χωρα)

καλυτερα ενημερωσου πρωτα για να μην εχεις προβληματα!!!

με το καλο το μωρακι σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Γεια σας!

 

Μπήκα σήμερα στην 21η βδομάδα και όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο πολύ με απασχολούν διάφορα γραφειοκρατικά θέματα!

Με το σύντροφό μου και πατέρα του παιδιού δεν έχουμε παντρευτεί. Σκεφτόμαστε να κάνουμε αναγνώριση κυοφορούμενου τέκνου΄κι έχω τις εξής ερωτήσεις

1) Στην πράξη αναγνώρισης κυοφορούμενου τέκνου πρέπει να μπει το όνομα του παιδιου? Γιατί εμείς δε γνωρίζουμε το φύλο και δε θέλουμε και να το μάθουμε,προτιμούμε να είναι έκπληξη. Πρέπει να δηλώσουμε τουλάχιστον το επώνυμο που θα πάρει το παιδί?

2)Την επιμέλεια του παιδιού πρέπει να την καθορίσουμε με κάποιο τρόπο σε αυτήν ή σε κάποια άλλη πράξη? Θέλουμε να την έχουμε και οι δύο, σα να ήμασταν παντρεμένοι.

3) Το παιδί έχει ακριβως τα ίδια δικαιώματα σαν να είχε γεννηθεί σε γάμο? Κληρονομικα κτλ?

4)Τί γίνεται με το θέμα της ασφάλειας υγείας? Μπορεί το παιδί να ασφαλιστεί στον πατέρα του στο ΤΣΑΥ? Και από πότε θα ισχύει αυτή η ασφάλεια? Επειδή από οτι κατάλαβα αρχικα στο μαιευτήριο το παιδί θα δηλωθεί μόνο ως δικό μου και μετά με τα χαρτια του μαιευτηριου θα πάμε στο ληξιαρχείο για να δηλωθεί με το όνομα του συντρόφου μου....δηλαδη μετά απο περίπου 10 μέρες...'Η έχω άδικο οσον αφορά τη διαδικασία? Το πρόβλημα είναι ότι εγώ θα ξεκινήσω να δουλεύω τον επόμενο μήνα στην πρώτη μου δουλειά, άρχικά θα είμαι ασφαλισμένη στο ΤΣΑΥ. Όμως μου είπαν από το ΤΣΑΥ ότι όταν πάρω την άδεια τοκετού,΄γίνεται διακοπή τησ ασφάλειάς μου, εγώ θα έχω υγειονομική περίθαλψη για 6 μήνες από τη διακοπή....με το παιδί όμως τί γίνεται???

Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα πολυ! Μακάρι να μπορεί να με βοηθήσει κάποιος!

 

Ευχαριστώ

cmavrani

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Κι εμείς το ίδιο κάναμε και μέχρι τώρα δεν έχει προκύψει κανένα προβλημα.

Στην πράξη αναγνώρισης δεν είναι ανάγκη να μπεί το όνομα - εμείς δεν το είχαμε αποφασίσει. Το επώνυμο το δηλώνεις όπως και σε ποια οικογενειακή μερίδα θα ανήκει το μωρο. Το μωρό έτσι κι αλλιώς στο μαιευτήριο θα "κυκλοφορεί" με το δικό σου όνομα γιατί την πράξη αναγνώρισης δεν την λαμβάνουν υπόψη τους. Εμάς το δήλωσαν απο εκεί στο ληξιαρχείο οπότε δηλώθηκε με το δικό μου όνομα. Πήγαμε μετά στο ληξιαρχείο και το αλλάξαμε δίνοντας την αναγνώριση. Μπορείς τότε, αν έχεις αποφασίσει, να κάνεις και την ονοματοδοσία. Δεν ξέρω τι γίνεται αν δεν το δηλώσουν απο το μαιευτήριο και πας κατ ευθείαν στο ληξιαρχείο - αν γίνεται είναι καλύτερα γιατί έτσι κι αλλιώς το ληξιαρχείο δεν το γλυτώνεις (και στο μαιευτήριο το χρεώνουν).

Η επιμέλεια και τα δικαιώματα κ.λ.π. θεωρώ ότι ισχύουν όπως θα ίσχυαν και με το γάμο, αλλά δεν το έχω ψάξει.

Με την ασφάλεια δεν είχαμε πρόβλημα, γράφτηκε στο ταμείο του πατέρα του) και του δικαιολόγησαν ό,τι είχαμε κάνει μέχρι τότε παρόλο που ήταν με το δικό μου επίθετο)

Επεξεργάστηκαν by kkika
Link to comment
Share on other sites

Ούτ'εμείς έχουμε παντρευτεί. Όλα ισχύουν για το παιδί, όπως αν ήσασταν παντρεμένοι (ασφάλεια, κληρονομικά κλπ)! Αυτό για την επιμέλεια δεν το ειχαμεσκεφτεί να σου πω την αλήθεια, αλλά την έχω εγώ. Στο διαβατήριό του απλά δεν θα αναφέρεται ο πατέρας και στο πιστοποιητικό της οικογενειακής σου κατάστασης θα είστε μόνο εσύ και το παιδί- νομίζω ότι αναφέρεται και το ότι έχει αναγνωριστεί απο τον τάδε π.χ. Εμείς παρ'όλο που ξέραμε το φύλο, η συμβολαιογράφος δεν το έγραψε, γιατί ένα λάθος να γίνει στον υπέρηχο...τρέχα γύρευε μετά! Να σας έρθει το μωράκι μετο καλό!

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Απ ότι βλέπω στα διαβατήρια έτσι κι αλλιώς δεν αναφέρεται ο πατέρας. Εμείς βγάλαμε και δεν είχε κανένα πρόβλημα, απλώς είναι λίγο διαφορετική η διαδικασία. Όταν πάρεις να ρωτήσεις για τα δικαιολογητικά να τους το πεις ότι δεν έχετε παντρευτεί γιατί θέλουν διαφορετικά χαρτιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλημερα κοριτσιαααα να ρωτησω ξερει καμια αν γινετε να αναγνωρισθει το μωρο κατα τη διακεια της κυησης?ετσι μας ειπε μια δικηγορος....και κοστειζει 200 ευρω....διαφορετικα ξερει καμια οταν γεννηθει μετα τι γινετε και ποσο κοστιζει η ολη διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσιαααα να ρωτησω ξερει καμια αν γινετε να αναγνωρισθει το μωρο κατα τη διακεια της κυησης?ετσι μας ειπε μια δικηγορος....και κοστειζει 200 ευρω....διαφορετικα ξερει καμια οταν γεννηθει μετα τι γινετε και ποσο κοστιζει η ολη διαδικασια?
καλημερα ,εμεισ που θα κανουμε την αναγνωριση τωρα μασ ζητησε ο συμβολαιογραφοσ 50 ευρω!!και σε αλλον που ρωτησα 50 με εκατο!!200 ειναι πολλα:shock:!!!και ναι γινεται ηα ναγνωριση νομιζω αλλιωσ μπαινει στο ονομα σου με τη γεννηση και την κανεισ αμεσωσ μετα!!ελπιζω να βοηθησα...
Link to comment
Share on other sites

50 ευρω?????????????? και εμας γτ μας ειπαν 200? α πρεπει να το ψαξω κι αλλο δλδ.....αρα ισχυει η αναγνωριση κυοφορουμενου τεκνου ε? ωραια....για να μην τρεχουμε μετα τη γεννηση......

Link to comment
Share on other sites

50 ευρω?????????????? και εμας γτ μας ειπαν 200? α πρεπει να το ψαξω κι αλλο δλδ.....αρα ισχυει η αναγνωριση κυοφορουμενου τεκνου ε? ωραια....για να μην τρεχουμε μετα τη γεννηση......
να το ψαξεισ σε συμβολαιγραφο..και να μη γινεται τωρα η αναγνωριση μολισ γεννησεισ στελνεισ μ ενα φαξ τα δικαιολογητικα στον συμβολαιογραφο μ ενα fax στη φτιαχνει,πασ και την παιρνεισ..μπορει να το κανει και ο πατερασ μολισ γεννησεισ οσο εισαι στο νοσοκομειο..δεν ειναι τιποτα....αλλα ναι τα χρηματα ειναι πολλα.και μια ξαδερφη μου που αναγνωρισε ο πατερασ το παιδι μετα τη γεννα 100 εδωσαν....αντε να βγαλει ο συμβολαιογραφοσ το κατι τισ του(που κανονικα δεν πρεπει)αλλα 200 ευρω ειναι αισχροκερδεια...και δεν νομιζω να υπαρχει διαφορα στο οτι ακομα δεν εχει γεννηθει το παιδακι....με το καλο!!!
Link to comment
Share on other sites

Και τι διαφορα εχει η αναγνωριση κυοφορούμενου τεκνου απο το να αναγνωριστει με την γεννησή του? Εννοω γίνεται σε ειδικες περιπτώσεις?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

να το ψαξεισ σε συμβολαιγραφο..και να μη γινεται τωρα η αναγνωριση μολισ γεννησεισ στελνεισ μ ενα φαξ τα δικαιολογητικα στον συμβολαιογραφο μ ενα fax στη φτιαχνει,πασ και την παιρνεισ..μπορει να το κανει και ο πατερασ μολισ γεννησεισ οσο εισαι στο νοσοκομειο..δεν ειναι τιποτα....αλλα ναι τα χρηματα ειναι πολλα.και μια ξαδερφη μου που αναγνωρισε ο πατερασ το παιδι μετα τη γεννα 100 εδωσαν....αντε να βγαλει ο συμβολαιογραφοσ το κατι τισ του(που κανονικα δεν πρεπει)αλλα 200 ευρω ειναι αισχροκερδεια...και δεν νομιζω να υπαρχει διαφορα στο οτι ακομα δεν εχει γεννηθει το παιδακι....με το καλο!!!

 

σε ευχαριστω πολυυυυυ!!!!! ρωτησαμε σημερα κι αλλους συμβολαιογραφους και μας ειπαν 50-80 ευρω !!! απλα μας ειπαν οτι αν γινει η αναγνωριση τωρα πριν γεννηθει καποια ληξειαρχεια δεν τη δεχονται επεισης μας ειπαν πως αν γινει μετα θελει πολυ διαδικασια στο ληξιαρχειο με πολλα χαρτια και τρεξιμο, οτι και καλα ειναι καλυτερα να γινει πολιτικος γαμος....αλλα εμεις δεν μποουμε να κανουμε τωρα πολιτικο γαμο γτ παιρνω μια συνταξη κ αν παντρευτω κοβεται.....ο γαμος μας θα γινει το σεπτεμβριο....ξερεις μηπως τι διαδικασια θελει κ ποσο πια ειναι αυτο το τρεξιμο που μας λενε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και τι διαφορα εχει η αναγνωριση κυοφορούμενου τεκνου απο το να αναγνωριστει με την γεννησή του? Εννοω γίνεται σε ειδικες περιπτώσεις?

απλα μας ειχα ακουσει οτι ετσι γλυτωνεις την ολη διαδικασια μετα την γεννηση που θα παρει το ονομα της μητερας και πρεπει να αλλαξει για το ονομα του πατερα....και εγω στο ψαξιμο ειμαι ακομη

Link to comment
Share on other sites

Να την κανεις μετα τη γεννα γιατι η διαδικασια του κυοφορουμενου δεν ειναι γνωστη ..και ισως σας δημιουργησουν προβλημα

Να φανταστεις προπερσι ρωτουσα συμβολαιογραφους και μου ελεγαμ οτι αυτο δεν γινεται..ουτε οι ιδιοι δεν ηξεραν

Ετσι κι εμεις το καναμε μετα τη γεννηση

 

Στο συμβολαιογραφο για να υπογραψεις πρεπει να παρουσιαστεις και η ιδια

Προπερσι 40 κατι ευρω αν θυμαμαι καλα

Να πεις στη συμβολαιογραφο να διευκρινησει στο εγγραφο σε πιανου το δημοτολογιο θα ειναι το μωρο

Με το καλο!

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυυυυυ!!!!! ρωτησαμε σημερα κι αλλους συμβολαιογραφους και μας ειπαν 50-80 ευρω !!! απλα μας ειπαν οτι αν γινει η αναγνωριση τωρα πριν γεννηθει καποια ληξειαρχεια δεν τη δεχονται επεισης μας ειπαν πως αν γινει μετα θελει πολυ διαδικασια στο ληξιαρχειο με πολλα χαρτια και τρεξιμο, οτι και καλα ειναι καλυτερα να γινει πολιτικος γαμος....αλλα εμεις δεν μποουμε να κανουμε τωρα πολιτικο γαμο γτ παιρνω μια συνταξη κ αν παντρευτω κοβεται.....ο γαμος μας θα γινει το σεπτεμβριο....ξερεις μηπως τι διαδικασια θελει κ ποσο πια ειναι αυτο το τρεξιμο που μας λενε?

καλα εμεισ να δεισ!!!ημουν εγγυοσ και χωρισμενη απ τον πρωτο μου αντρα (το παιδι βεβαιωσ ειναι του δευτερου)..στο νοσοκομειο μου ειπαν πωσ επειδη απο τοτε που βγηκε το διαζυγιο δεν ειχαν περασει 300 μερεσ θα εμπαινε το παιδι στο ονομα του πρωην!!!επαθα εγκεφαλικο..τελικα με το που γεννησα δευτερη μερα κατεβηκα στο παραρτημα ληξιαρχειου του νοσοσκομειου και εγινε .....μαχη!!!το παιδι μπηκε στο ονομα μου (το δεχονται)και τωρα που θα κανουμε την αναγνωριση θα παω ν αλλαξω τα χαρτια..η διαδικασια ειναι απλη ...θα παω με την αναγνωριση στο ληξιαρχειο θ αλλαχτει το ονομα στη ληξιαρχικη πραξη γεννησησ θα παρω αντιγραφα θα παω στο δημο (στο δημοτολογιο να το αλλαξω κι εκει)και στο ικα που εχω το βιβλιαριο...αυτα...μπορει να ερθει ο συμβολαιογραφοσ στο νοσοκομειο(ισωσ ζητησει κανα 20αρικο παραπανω)αφου γεννησεισ και να την κανετε κατευθειαν και πριν φυγεισ να δηλωσεισ το παιδι στο νοσοκομειο..εμενα θα στειλω τα χαρτια με φαξ και θα μου κανει το χαρτι..δε μου ζητησε να ειμαι παρουσα....

Link to comment
Share on other sites

καλα εμεισ να δεισ!!!ημουν εγγυοσ και χωρισμενη απ τον πρωτο μου αντρα (το παιδι βεβαιωσ ειναι του δευτερου)..στο νοσοκομειο μου ειπαν πωσ επειδη απο τοτε που βγηκε το διαζυγιο δεν ειχαν περασει 300 μερεσ θα εμπαινε το παιδι στο ονομα του πρωην!!!επαθα εγκεφαλικο..τελικα με το που γεννησα δευτερη μερα κατεβηκα στο παραρτημα ληξιαρχειου του νοσοσκομειου και εγινε .....μαχη!!!το παιδι μπηκε στο ονομα μου (το δεχονται)και τωρα που θα κανουμε την αναγνωριση θα παω ν αλλαξω τα χαρτια..η διαδικασια ειναι απλη ...θα παω με την αναγνωριση στο ληξιαρχειο θ αλλαχτει το ονομα στη ληξιαρχικη πραξη γεννησησ θα παρω αντιγραφα θα παω στο δημο (στο δημοτολογιο να το αλλαξω κι εκει)και στο ικα που εχω το βιβλιαριο...αυτα...μπορει να ερθει ο συμβολαιογραφοσ στο νοσοκομειο(ισωσ ζητησει κανα 20αρικο παραπανω)αφου γεννησεισ και να την κανετε κατευθειαν και πριν φυγεισ να δηλωσεισ το παιδι στο νοσοκομειο..εμενα θα στειλω τα χαρτια με φαξ και θα μου κανει το χαρτι..δε μου ζητησε να ειμαι παρουσα....[/quote

πωωωω τι τραβηξες κ εσυ ?? θα μιλησω μ ετον συμβολαιογραφο και το ληξιαρχειο και βλεπουμε...σε ευχαριστω πολυυυυυ παντως.....

Link to comment
Share on other sites

καλα εμεισ να δεισ!!!ημουν εγγυοσ και χωρισμενη απ τον πρωτο μου αντρα (το παιδι βεβαιωσ ειναι του δευτερου)..στο νοσοκομειο μου ειπαν πωσ επειδη απο τοτε που βγηκε το διαζυγιο δεν ειχαν περασει 300 μερεσ θα εμπαινε το παιδι στο ονομα του πρωην!!!επαθα εγκεφαλικο..τελικα με το που γεννησα δευτερη μερα κατεβηκα στο παραρτημα ληξιαρχειου του νοσοσκομειου και εγινε .....μαχη!!!το παιδι μπηκε στο ονομα μου (το δεχονται)και τωρα που θα κανουμε την αναγνωριση θα παω ν αλλαξω τα χαρτια..η διαδικασια ειναι απλη ...θα παω με την αναγνωριση στο ληξιαρχειο θ αλλαχτει το ονομα στη ληξιαρχικη πραξη γεννησησ θα παρω αντιγραφα θα παω στο δημο (στο δημοτολογιο να το αλλαξω κι εκει)και στο ικα που εχω το βιβλιαριο...αυτα...μπορει να ερθει ο συμβολαιογραφοσ στο νοσοκομειο(ισωσ ζητησει κανα 20αρικο παραπανω)αφου γεννησεισ και να την κανετε κατευθειαν και πριν φυγεισ να δηλωσεισ το παιδι στο νοσοκομειο..εμενα θα στειλω τα χαρτια με φαξ και θα μου κανει το χαρτι..δε μου ζητησε να ειμαι παρουσα....[/quote

πωωωω τι τραβηξες κ εσυ ?? θα μιλησω μ ετον συμβολαιογραφο και το ληξιαρχειο και βλεπουμε...σε ευχαριστω πολυυυυυ παντως.....

παρακαλω και οτι θεσ στη διαθεση σου!!!!!!!με το καλο το μπεμπακι σου!!!!:)
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...