Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα γυρίσω στη δουλειά?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες σας. Εχω ένα μπουμπούκι πέντε μηνών και το Σεπτέμβριο θα πρέπει να αποφασίσω τί θα κάνω με τη δουλειά! Ακόμα τον θηλάζω και το δέσιμο είναι μεγάλο. Το μεγαλο μου θέμα όμως είναι αν θα πρέπει να γυρίσω στη δουλειά, αφού ούτε γονείς υπάρχουν για βοήθεια, ούτε κάποιο πρόσωπο εμπιστοσύνης. Η δουλειά μου είναι απογευματινή, 5ωρη, σε κάποιο φιλανθρωπικό σωματείο για παιδιά και είναι ιδανική! Σκέφτομαι όμως ότι (ως παιδαγωγός) τί παραπανω μπορεί να μου προσφερει ενας παιδικός σταθμός ή κάποιου είδους baby sitting... Συν τοις άλλοις ξέρω καλά ότι τα πρώτα 3 έτη της ηλικίας των παιδιών είναι σημαντικά στο να βρίσκονται με την μάνα, αφού αυτή την περίοδο διαμορφώνουν το μεγαλύτερο κομμάτι του χαρακτήρα τους... Εχει καμμιά σας παρόμοια εμπειρία? Ειλικρινά έχω χιλιομπερδευτεί :confused:

eNortjKzUjI0NDO2NFKyBlwwFX8C0w,,02.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα πράγματα με τις δουλείες είναι δύσκολα, αν η δουλειά σου είναι ιδανική μην την αφήσεις. Προσπάθησε να κάνεις βάρδιες με το σύζυγο...

Το Σεπτέμβρη, θα έχετε πάρει μια σειρά με το μωρό και το απογευματινό γεύμα μπορείς να το αντικαταστήσεις με κρέμα, γιαούρτι ή ότι άλλο σου προτείνει ο γιατρός... Εξάλλου...οι σταθμοί δεν είναι απογευματινοί απ´ όσο ξέρω.

 

Στο μελλον θα μπορείς να το αφήνεις σε φιλικά σπίτια ή να το παίρνεις μαζί στη δουλειά.

Αν δεν αρχίσεις τώρα αργότερα θα είναι πιο δύσκολα να το αφήσεις... και για τους δυο σας (εσένα και το μωρό).

Αν έρθει και δεύτερο μωρό τα ξαναλέμε;)

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα με τις δουλείες είναι δύσκολα, αν η δουλειά σου είναι ιδανική μην την αφήσεις. Προσπάθησε να κάνεις βάρδιες με το σύζυγο...

 

συμφωνω οι καιροι ειναι δυσκολοι,οι καλες δουλειες δε βρισκονται οποτε το θελουμε ,εξαλλου το σεπτεμβρη θα έχεις θηλασει πανω απο 10 μηνες ,σωστα?δεν ειναι και λιγο. συν οτι θα μπορεις να διατηρησεις καποια γευματα θηλασμου συν οτι το παιδι θα τρωει και αλλα πραγματα μεχρι τοτε συν οτι η δουλεια σου ειναι σχετικα ολιγοωρη,στη θεση σου ουτε καν θα το σκεφτομουνα να μεινω σπιτι.Οπως ειπε και η μαρον καντε βαρδιες με το συζυγο κι αν καπου για λιγες ώρες δεν αλληλοκαλυπτεστε παρε κοπελα για κανενα τριωρο ας πουμε ,δε θα στοιχισει και τοσο πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να πω την αλήθεια, δεν κατάλαβα τι ακριβώς ρωτάς και ποιο είναι το δίλημμα σου...Συγγνώμη κιόλας.

 

Εξηγώ.Σίγουρα όλες μας δενόμαστε με τα μωρά μας. Σίγουρα από τώρα μέχρι το Σεπτέμβρη είναι πολύς καιρός και πολλά θα αλλάξουν (από το φαγητό του μέχρι....την καθημερινότητα σου!). Το θέμα πού θα αφήσεις το μωρό το έχουν πολλά κορίτσια, όπως κι εγώ...

 

Υπάρχουν κάποια ερωτήματα. Το βασικό είναι μπορείτε να τα βγάλετε πέρα με ένα μισθό? Ακόμα ένα άλλο ερώτημα είναι ΕΣΥ θες να πας στη δουλειά ή δε σε πειράζει να μείνεις με το μωρό σπίτι?

 

Αν σας παίρνει οικονομικά και μπορείς να σε φανταστείς όλη μέρα στο σπίτι, τότε κάτσε σπίτι σου με το μωρό σου, με τα χίλια!Αν δε σας παίρνει οικονομικά, τότε μην αφήσεις την ιδανική δουλειά που έχεις (σε αυτή την περίπτωση δεν έχει σημασία τι θέλεις, χιχι)...Θα βρεις τρόπο και κάπου να αφήνεις το μωρό και όλα να τα φέρεις βόλτα...

 

Προσωπικά λατρεύω τη δουλειά μου (καθηγήτρια σε Λύκειο), αλλά όταν μετά από ένα χρόνο με το μωρό μου (και ενώ ακόμα θήλαζα) έπρεπε να γυρίσω και να αφήσω το μωρό μου, έκλαιγα με μαύρο δάκρυ για ένα μήνα...Αν μπορούσαμε οικονομικά να τα βγάλουμε πέρα με ένα μισθό, θα έμενα σπίτι-μέχρι και να αφήσω δουλειά δημοσίου σκέφτηκα!Αλλά αυτό ήταν αδύνατο, οπότε και δουλειά γύρισα και συνέχισα να θηλάζω και κοπέλα βρήκα να αφήνω το μωρό μου...

 

Τώρα, δεν μπορώ να με φανταστώ να μη δουλεύω (αν και είμαι μέσα στην τρελλή χαρά που για 2 βδομάδες θα είμαι και πάλι όοοοοολή μέρα με την μπέμπα μου!)

 

Νομίζω αν περάσει ακόμα λίγος καιρός, θα τα ξεκαθαρίσεις...είναι ίσως λίγο νωρίς ακόμα. Απόλαυσε αυτόν τον καιρό με το μπεμπάκι σου και μη στενοχωρίεσαι...Όλα θα έρθουν πολύ φυσικά...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tο μεγαλύτερο θέμα μου είναι οτι ο άντρας μου έχει κατάστημα, οπότε ούτε και εκείνος μπορεί να βοηθήσει.

Τα χρήματα που παίρνω από την δουλειά μου είναι τόσα όσα θα έδινα σε μια κυρία να μου κρατήσει το μωρό τις ώρες που θα έλειπα...

Οσον αφορά εμένα, υπάρχουν στιγμές που θέλω να πάρω μια ανάσα από την καθημερινότητα και δεν είναι εφικτό αφού ακόμα και μια βοήθεια από κάποια φίλη μου δεν είναι εύκολο μιας και εκείνες έχουν μωρά...

Το ξέρετε όμως πολύ καλά ότι εκεί που λες δεν αντέχω, εκεί πάλι τα ξεχνάς όλα. Δεν θεωρώ ότι είμαι μια μητέρα που έχει κολλήσει απάνω στο παιδί της και δεν θέλει να το αφήσει. Σίγουρα οι ώρες που περνάω με τον μπεμπουλη είναι πολλές (μην σας πώ και 24ωρο...χαχαχα), όμως το παιδί ήταν επιλογή μας... Το θέμα μου είναι μάλλον πρακτικό...

eNortjKzUjI0NDO2NFKyBlwwFX8C0w,,02.png
Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα που παίρνω από την δουλειά μου είναι τόσα όσα θα έδινα σε μια κυρία να μου κρατήσει το μωρό τις ώρες που θα έλειπα...

 

Αν ειναι ετσι τοτε κατσε με το παιδι σου χαρα μου. Δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα. Και εγω ετσι σκεφτηκα. Θα δουλευω για να πληρωνω καποια αλλη να κανει την δουλεια μου με το παιδι? Αν ειναι δυνατον. Ειναι βεβαια μεγαλη θυσια και καποιες στιγμες λυγιζω αλλα δεν θα το αλλαζα με τιποτα. Και θα το ξανακανα παλι και παλι και παλι. Κατσε με το μικρο σου........:mrgreen: Απλα να ξερεις οτι αυτη ειναι η πιο δυσκολη δουλεια που θα κανεις σε ολη σου την ζωη.......μα ΠΑΡΑ πολυ δυσκολη. Με την μεγαλυτερη ομως αξια......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Από καθαρή περιέργεια, πόσο πληρώνεις για μια γυναίκα στην Αθήνα να σου κρατάει το παιδί?Τονίζω την Αθήνα, γιατί είμαι από επαρχία και πληρώνω 300-320 ευρώ το μήνα για την κοπέλα (την έχω με την ώρα). Στην Αθήνα πόσα χρειάζεσαι?

(είναι οφ τόπικ, αλλά ρωτάω μήπως και...θελήσω να μετακομίσω Αθήνα!)

 

Στο θέμα τώρα, αν όντως όσα παίρνεις τα δίνεις για τη γυναίκα, κάθησε στο σπιτάκι σου...Βέβαια, στο μέλλον τι θα κάνεις?Γιατί λες ότι η δουλειά σου είναι ιδανική και φαντάζομαι θα ήθελες να μπορούσες να γυρίσεις, αλλά νομίζω ότι δεν μπορείς να παίρνεις αποφάσεις ΤΩΡΑ για το μέλλον. Απόλαυσε αυτή την περίοδο και μεγάλωσε το μπεμπάκι σου, γιατί αυτά τα χρόνια δε ξαναγυρίζουν πίσω...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι βεβαια μεγαλη θυσια και καποιες στιγμες λυγιζω αλλα δεν θα το αλλαζα με τιποτα.

 

Ellemphriem,γενικά συμφωνώ μαζί σου σε όσα λες σε άλλα θέματα, αλλά σε αυτό διαφωνώ...Με τη λέξη θυσία. Δεν είναι θυσία να κάτσεις σπίτι με το μωρό σου...Είναι ότι καλύτερο και παρακαλάω να μπορούσα να μείνω σπίτι μου με το μωρό μου...Θυσία είναι που εγώ και πολλές άλλες κοπέλες, αφήνουμε το μωρό μας στα χέρια κάποιας κοπέλας να μας το μεγαλώσει (ακόμα και για κάποιες ώρες)...Εσύ είσαι τυχερή. Ένα χρόνο έκατσα με το μωρό μου, δεν κουράστηκα καθόλου, δε λύγισα ποτέ, δεν κλείστηκα καθόλου και παρακαλάω να μπορούσα να είμαι κάθε μέρα μαζί της...

 

Συγχώρεσε με που το λέω, δεν έχω κανένα ίχνος κριτικής ή οτιδήποτε άλλο, το λέω γιατί σε "ζηλεύω" και ξέρω πολλές κοπέλες που θα ήθελαν να ήταν στη θέση σου και σίγουρα δε θα το έβλεπαν ως θυσία.

 

Φυσικά, πάντα κάθε νόμισμα έχει δυο όψεις, έτσι? αλλά αυτό είναι θέμα για άλλο τόπικ...

 

Φιλικά, πάντα...

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Ellemphriem,γενικά συμφωνώ μαζί σου σε όσα λες σε άλλα θέματα, αλλά σε αυτό διαφωνώ...Με τη λέξη θυσία. Δεν είναι θυσία να κάτσεις σπίτι με το μωρό σου...Είναι ότι καλύτερο και παρακαλάω να μπορούσα να μείνω σπίτι μου με το μωρό μου...Θυσία είναι που εγώ και πολλές άλλες κοπέλες, αφήνουμε το μωρό μας στα χέρια κάποιας κοπέλας να μας το μεγαλώσει (ακόμα και για κάποιες ώρες)...Εσύ είσαι τυχερή. Ένα χρόνο έκατσα με το μωρό μου, δεν κουράστηκα καθόλου, δε λύγισα ποτέ, δεν κλείστηκα καθόλου και παρακαλάω να μπορούσα να είμαι κάθε μέρα μαζί της...

 

Συγχώρεσε με που το λέω, δεν έχω κανένα ίχνος κριτικής ή οτιδήποτε άλλο, το λέω γιατί σε "ζηλεύω" και ξέρω πολλές κοπέλες που θα ήθελαν να ήταν στη θέση σου και σίγουρα δε θα το έβλεπαν ως θυσία.

 

Φυσικά, πάντα κάθε νόμισμα έχει δυο όψεις, έτσι? αλλά αυτό είναι θέμα για άλλο τόπικ...

 

Φιλικά, πάντα...

 

Εχεις απολυτο δικιο, απλα καμια φορα η κουραση ζαλιζει....Χρησιμοποιησα πολυ λαθος λεξη με το θυσια. Ευχαριστω που μου επισημανες και την αλλη πλευρα ετσι ωστε να βγαλω την κουτρα μου απο την μαυριλα που με δερνει ορισμενες φορες και να δω πως πραγματικα ειναι τα πραγματα. Μιλαω σοβαρα. Και παλι εχεις πολυ δικιο. Παιρνω την λεξη θυσια πισω. Ειναι το καλυτερο λοιπον που μπορειτε να κανετε για τα μωρακια σας......

 

Να σαι καλα κοριτσι μου......:-)

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις απολυτο δικιο, απλα καμια φορα η κουραση ζαλιζει....Χρησιμοποιησα πολυ λαθος λεξη με το θυσια. Ευχαριστω που μου επισημανες και την αλλη πλευρα ετσι ωστε να βγαλω την κουτρα μου απο την μαυριλα που με δερνει ορισμενες φορες και να δω πως πραγματικα ειναι τα πραγματα. Μιλαω σοβαρα. Και παλι εχεις πολυ δικιο. Παιρνω την λεξη θυσια πισω. Ειναι το καλυτερο λοιπον που μπορειτε να κανετε για τα μωρακια σας......

 

Να σαι καλα κοριτσι μου......:-)

 

Χαίρομαι που δε με παρεξήγησες. Γιατί ο γραπτός λόγος ως γνωστόν είναι...κάπως!

 

Δείχνεις πόσο ανοιχτόμυαλος και δεκτικός άνθρωπος είσαι, πράγμα που είχα υποπτευθεί και από άλλα ποστ σου...

 

Να χαίρεσαι την μπουμπούκα σου!

 

(κλείνει εδώ το οφ τόπικ, γιατί έκανα το θέμα της κοπέλας...σαλάτα!!!Συγγνώμη.)

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...