Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πλασμα αιματος


Recommended Posts

Kαλημερα σας κοριτσια.Ζητησαν απο τον γιο μου να δωσει πλασμα αιματος και να του δωσουν μετα 5 μερες αδεια ( ειναι φανταρος) του ειπαν οτι θα αφαιρεσουν το πλασμα και θα επιστρεψουν στον οργανισμο το αιμα.Θα ηθελα αν καποια κοπελα γνωριζει την διαδικασια και αν εχει καποια επυβαρηνση ολο αυτο για τον οργανισμο.Σας ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλυτερα να ενημερωθεις απο ενα γιατρο.παρε τηλ σε καποιο νοσοκομειο να ρωτησεις.το εχω ακουσει απο ενα γνωστο μου οτι το ειχε κανει σαν δοτης για καποιον αλλο δεν ειχε επιπτωσεις.χρειαζεται ομως αν λεμε το ιδιο να ειναι συμβατος δοτης και να εχει κανει πολλες εξετασεις.

ενημερωθειτε καλυτερα απο καποιον ειδικο.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑρε και σε αιμοδοτικά κεντρα και ρωτα να σου πουν διαδικασια και πιθανους κινδυνους. Οταν ειχα ρωτησει για ληψη αιμοπεταλιων και εχει κανει γνωστος μου τη διαδικασια, σου αφαιρουν περιπου 30000 αιμοπεταλια σε 2 ωρες, νοιώθεις ενα ρευματακι να σε διαπερνα και μπορεις να ξαναδωσεις σε 15 ημερες, αρα τα ξαναδημιουργει ο οργανισμος γρηγορα. Οντως απο το λένα χερι βγαινει αιμα και απο το αλλο μπαινει.

0b8bfa6eaf.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σας κοριτσια.Ζητησαν απο τον γιο μου να δωσει πλασμα αιματος και να του δωσουν μετα 5 μερες αδεια ( ειναι φανταρος) του ειπαν οτι θα αφαιρεσουν το πλασμα και θα επιστρεψουν στον οργανισμο το αιμα.Θα ηθελα αν καποια κοπελα γνωριζει την διαδικασια και αν εχει καποια επυβαρηνση ολο αυτο για τον οργανισμο.Σας ευχαριστω.

Είμαι εθελόντρια αιμοδότρια και δίνω 3 με 4 φορές τον χρόνο αίμα. Η συλλογή μόνο του πλάσματος από το αίμα έχει λιγότερες παρενέργειες από την απλή αιμοδοσία, δηλαδή ζαλάδες, να μην μπορείες να οδηγήσεις για μία ώρα μετά την λήψη. Το μόνο αρνητικό είναι ο χρόνος απαιτείται περίπου μία ώρα και 10 λεπτά. Από το ένα παίρνουν το αίμα, γίνεται η αφέρεση του πλάσματος και από το άλλο χέρι ξαναμπαίνει το αίμα. Η ανανέωση του πλάσματος και πάλι στον οργανισμό του γίνεται αν θυμάμαι καλά μέσα στο 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...