Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ


ekotsifi

Recommended Posts

Εδώ και 2 μήνες, η μικρή μου (13μηνών) έχει κόψει τελείως το φαγητό (αλεσμενο), που έτρωγε πάρα πολύ. Προσπαθώ και τις δίνω μπουκίτσες από φρούτα, μπισκοτάκια, κομματάκια φαγητού ότι μπορώ τελος πάντων, την κυνηγάω συνεχώς, αλλά δεν τα καταφέρνω, με αποτέλεσμα να έχει αδυνατίσει αρκέτα. Τι να κάνω? Πόσο καιρό μπορεί να κρατήσει αυτό? Εχω απελπιστεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


επειδη την κυνηγας δε τρωει!!!τα εχω παθειι κ εγω κ ολες!μη την παρακαλας καθολου.κατσε να φας μπροστα της χωρις να της πεις ελα κ μαλλον θα ερθει να τσιμπολογισει!σε εμενα επιασε.

Link to comment
Share on other sites

επειδη την κυνηγας δε τρωει!!!τα εχω παθειι κ εγω κ ολες!μη την παρακαλας καθολου.κατσε να φας μπροστα της χωρις να της πεις ελα κ μαλλον θα ερθει να τσιμπολογισει!σε εμενα επιασε.

συμφωνω με την πιεση κανεις δεν καταφερε τιποτα...:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι στο DNA της μάνας το "έλα παιδάκι μου να φας"! Ωστόσο θα συμφωνήσω ότι η πίεση δε βοηθάει και θα προσθέσω ότι η πείνα είναι ο καλύτερος μάγειρας!

 

ΥΓ: Ωραία που είναι να δίνεις συμβουλές, να με δω πάλι το απόγευμα όταν η δική μου θα με πρήξει στα "δεν πεινάω σου λέω" και "δε θέλω άλλο, χόρτασα" με το που θα δει το πιάτο της (για να φάει ούτε λόγος!)...

 

Μν απογοητεύεστε, τα παιδιά περνάνε φάσεις, κάποια στιγμή επανέρχονται στην κανονική τους όρεξη (και δυστυχώς κάποια στιγμή τους ξανακόβεται) και η ζωή συνεχίζεται. Όπως λέει και η πεθερά μου, μη σκάς, τα παιδιά θα γίνουν σαν εσένα, εσύ δεν θα ξαναγίνεις σαν αυτά...;)

Link to comment
Share on other sites

Απλά στενοχωριέμαι και φοβάμαι μην πάθει τίποτα από την αφαγία. Μου κάνει εντύπωση πως πριν 2 μήνες έτρωγε σαν λυσσασμένο και τώρα τίποτα, φοβάμαι μην κόψει και το γάλα έτσι όπως πάει.

Μήπως υπάρχει κάτι που να ανοίγει την όρεξη??

Έχετε ακούσει για κάποια σκόνη Pediasure?? γεύμα σε ρόφημα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι λέει ο γιατρός σας; Εμένα μου λέει να στενοχωριέμαι μόνο αν δεν έχω να της δώσω να φάει! Όσο για τα συμπληρώματα και τις σκόνες... τι να πω, εγώ θα ήμουν πολύ επιφυλακτική κι ας μου αδυνάτιζε κι άλλο η μικρή μου...

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου λέει να μην στενοχωριέμαι, αλλά όσο την βλέπω έτσι.....με πιάνει άγχος. Η παροιμία λέει "τα μισά του γιάτρου και τα μισά της μάνας"

Link to comment
Share on other sites

μη παρεις τιποτα που να ανοιγει την ορεξη γιατι ισως φερει ακραια αποτελεσματα.προτιμω ενα αδυνατο παιδι παρα ενα παχυσαρκο!καποια κοπελα εχει μια ωραια υπογραφη ''ενα παιδι που δεν τρωει καποια στιγμη θα φαει.ενα παιδι που τρωει πολυ δε θα σταματησει ποτε!'' προσεχε με αυτα τα συμπληρωματα...τι υψος κ βαρος εχει το παιδι?

Link to comment
Share on other sites

Απλά στενοχωριέμαι και φοβάμαι μην πάθει τίποτα από την αφαγία. Μου κάνει εντύπωση πως πριν 2 μήνες έτρωγε σαν λυσσασμένο και τώρα τίποτα, φοβάμαι μην κόψει και το γάλα έτσι όπως πάει.

Μήπως υπάρχει κάτι που να ανοίγει την όρεξη??

Έχετε ακούσει για κάποια σκόνη Pediasure?? γεύμα σε ρόφημα?

 

Θα φωναζω μεχρι να πεθανω και οποιος θελει ας ακουσει. ΟΧΙ σκευασματα στα παιδια! ...εμενα η γιαγια μου ελεγε παιδι που τρωει πολυ δεν θα σταματησει ποτε, παιδι που δεν τρωει καποια στιγμη θα φαει. Και η δικια μου απο φασεις περναει. Μια τρωει μια δεν τρωει οτι να'ναι. Δεν την πιεζω. Με το που κανει οχι με το κεφαλι το παιρνω το φαι. Δεν περνει κιλα. Εχει καρφωθει στα 10.500 εδω και κανα 4μηνο και δεν κουνιεται καθολου. Εξαλλου οταν περπατανε να ξερεις (συγνωμη και μπουσουλανε, γενικα οταν αρχιζουν να κινουνται) δεν παιρνουν ευκολα και μερικα χανουν. Επισης τωρα που ανοιξαν τοσοι δρομοι εξερευνησης μπροστα της το φαι ειναι το τελευταιο που τους νοιαζει. Εγω θα ελεγα παρακολουθα το αλλα πρωτον μην την πιεζεις, δευτερον ΜΗΝ δωσεις κανενα σκευασμα και κυριως χωρις να μιλησεις με τον γιατρο σου!!!!!!! (ΠΡΟΣΟΧΗ) και τριτον μην ανησυχεις......εκει καπου γυρω ειμαστε ολοι μας.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και η πεθερά μου, μη σκάς, τα παιδιά θα γίνουν σαν εσένα, εσύ δεν θα ξαναγίνεις σαν αυτά...:wink:

user_offline.gifreport.gif

Όπως λέει και η πεθερά μου, μη σκάς, τα παιδιά θα γίνουν σαν εσένα, εσύ δεν θα ξαναγίνεις σαν αυτά...:wink:

 

 

μακαρι και η δικια μου να ηταν τοσο ψυχραιμη....ο δικος μου [το εγραψα και σε αλλο τοπικ]ειναι 3 1/2 χρονων και ειμαστε σε περιοδο που δεν τρωμε!!οχι οτι γενικα τρωει αλλα τωρα ειναι πιο σοβαρα τα πραγματα και οι παππουγιαγιαδες με εχουν ζαλισει να το παω στο γιατρο για να κανει εξετασεις!!!

και αν το εβλεπα ν'αδυνατιζει ο.κ να το πηγαινα!!!παιδι που παιρνει βαρος η' ειναι στασιμος μου λεει ο γιατρος δεν εχει προβλημα!!!πινει γαλα τρωει μπισκοτα ψωμι μπορει να φαει και σουπα αν εχει ορεξη και ψητο[καρβουνο μονο]ψαρι και κοτοπουλο!!!αυτο ειναι το μενου μας οταν εχουμε τις καλες μας και οχι ολα μαζι φυσικα...τωρα το εχουμε κλεισει σε ολα αυτα!!!!μονο γαλα...για πες τε τι νακανω;;;οχι βιταμινες και συμπληρωματα δεν δινω και ουτε και ο γιατρος συμφωνει οποτε τι κανω;;;γιατι με εχουν ζαλισει;;;;[το λεω κοσμια ειδατε!!!]

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο γιος μου απο τον ιουνιο ως τον ιανουαριο ηταν 11 κιλα!γραμμαριο δεν εβαλε!7 μηνες μονο υψος!τωρα ειναι 11.600.επρεπε συμφωνα με το υψος του να ειναι απο 11 μεχρι 15 κιλα.ωρες ωρες νευριαζω κ λεω μα που το βαζει το φαι?! αλλα μετα λεω καλυτερα ετσι παρα παχυσαρκο κ με προβληματα υγειας.

μην ανησυχεις.ο αδερφος μου 8 ετων ηταν 17 κιλα (βαρος τετραχρονου) ετρωγε ανα 2-3 μερες κ ζουσε μονο με νερο...τον πηγανε σε γιατρους αλλα κανεις δεν εβρισκε κατι.ολοι ελεγαν οτι ''θα στρωσει'' τωρα ειναι 26 ετων αντρας με γυναικα κ παιδι κ ειναι 178 κ 75 κιλα

μετα τα 13 αρχισε να στρωνει οπως ελεγαν κ οι γιατροι.καλυτερα μη δωσεις κανενα σκευασμα γιατι κατα πασα πιθανοτητα να το μετανοιωσεις

Link to comment
Share on other sites

αμ!οι παππουδογιαγιαδες δεν τα καταλαβαινουν αυτα!!!!

και εγω πιστευω οτι δεν πρεπει να τα πιεζουμε και ολα θα γινουν... αυτα μου ελεγε ο ντοκτορ στα προηγουμενα και ο μεγαλος τρωει τον απαχο τωρα[ενω στην ηλικια του μικρου καθολου] και δεν παχαινει και ο μεσσαιος τρωει και δυστυχως παχαινει[παντα ετρωγε αυτο το παιδι ομως]

και παρολο που εχω υποτιθεται την εμπειρια δυο παιδιων την παταω σαν πρωταρα!!!

κοριτσια σορυ τωρα ειδα οτι ειναι για πιο μωρακια εδω.....αλλα ειμαι τοσο απελπισμενη που οταν ειδα ιδιο προβλημα ειπα να μπω και εγω στο κλαμπ!!!!γυριζω στο τοπικ για τα πιο μεγαλα παιδακια...σας ευχαριστω που με ακουσατε!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

σήμερα είναι 13μηνών είναι 8.400κιλα και ύψος 76εκ. Το τελευταίο 2μηνο έχει πάρει μόνο 200γρ. Είναι μωράκι, πάνω στην ανάπτυξή της, αυτό φοβάμαι περισσότερο.

 

Σας ευχαριστώ για το κουράγιο που μου δίνετε.

Link to comment
Share on other sites

Μη φοβάσαι γειτόνισσα!

΄Ολες τα περνάμε αυτά!

Ένα θα σου πω αν πεινάσει θα φάει... αν πιέζεις το μωρό και το κυνηγάς τίποτα δε θα φάει, ας παραλύψεις ένα γεύμα ή δωσ του το πολύ αργότερα να δεις πως θα σε κυνηγάει το ίδιο. Έτσι έκανα κι εγώ και πριν το μεσημεριανό του το αφήνω τουλάχιστον 3 ώρες χωρίς μπουκια (εννοείται ότι του έχω δώσει το πρωί γάλα, φρουτοκρεμα και μπισκότα ανα τακτα χρονικα διαστήματα) και όταν έρθει η ώρα να φάει ανοίγει το στόμα του και τρώει τα πάντα χωρίς πόλεμο, όπως παλιότερα.

Για να φανταστείς πριν από κανα μήνα ήταν η χειρότερη στιγμή όταν ερχόταν η ώρα του μεσημεριανού... περισσότερο έτρωγαν τα πάντα τριγύρο παρά το ίδιο. Η πεθερά μου (που έχει το κλασικό κόλημα της γιαγιάς με το φαγητό) τρελαινόταν και καθόταν μία ώρα να προσπαθεί να το ταΐζει... αλλά λίγα πράγματα κατάφερνε...

προπσάθησε λοιπον να το αφήσεις λίγες ώρες νυστικο και θα δεις πως θα πάει... εξάλλου όλα τα παιδια σε κάποια ηλικία (από ενός μέχρι τεσσάρων) θεωρούν την άρνηση του φαγητού ως αντίδραση στη μαμά και τις επιβολές της (όπως είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο).

Να θυμάσαι όμως ότι σε όλους τους οργανισμούς στη γη υπάρχει η αίσθηση της πείνας...

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από γάλα αυτή τη στιγμη δεν τρώι ούτε κατά διάνοια πρωϊνο τώρα. Ούτε μεσημεριανό, Ούτε βραδυνό.!!!! Μήπως να κόψω λίγο γάλα? Μήπως μετά πεισματώσει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως εμενα η συμβουλη του γιατρου αυτη ηταν......να κοψουμε το γαλα[οχι τοσες φορες και λιγοτερο]και να μην τρωει μπισκοτακια ,ψωμι και τετοια και του κοβουν την ορεξη!!!μια ,δυο ε! σου λεει θα πεινασει και θα φαει!!!στο δικο μου γιατι δεν πιανει;;

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το βράδυ, για να καταλάβετε την έβαλα στο τραπέζι να κοιτάει εμένα και την αδελφή της να τρώμε. Τίποτα κορίτσια, προτίμησε να παέι να κοιμηθεί!!!!Δεν την ένοιαξε καθόλου, και κατά τις 23.30 θα κλάψει όμως για το γάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να πουμε και εμεις τον δικο μας πονο. Ακριβως τα ιδια περναμε και εμεις.Ειμαστε 13,5 μηνών 75εκ. υψος και 8.500 κιλα. Δεν μπορω να πω οτι δεν τρωει ,τρωει οσο θελει εκεινος, αν το κλεισει δεν το ανοιγει με τιποτα και φυσικα δεν στεκεται πουθενα. Ειχαμε ενα θεμα με τον υπνο, δεν κοιμοταν πριν της 11:30 και ολη την ωρα πηγαινε περα δωθε.Τωρα τον βαζω καθε μερα ενα τεταρτο νωριτερα να κοιμηθει και ετσι φτασαμε να κοιμομαστε πριν της 10.Πιστευα οτι επειδη δεν κοιμαται πολυ και κινειται συνεχεια ειναι ο λογος που δεν παιρνει βαρος αλλα δε νομιζω τελικα να ειναι αυτο.Απο τη μερα που γεννηθηκε υπηρξε αδυνατος αρα μαλλον ειναι το σουλουπι του αυτο και δεν πρεπει ισως να μας στεναχωρει.Οποτε οπως βλεπεις φιλη ekotsifi δεν ειστε μονοι στο club εχετε και παρεα.

Link to comment
Share on other sites

γενικως το πολυ γαλα δε κανει καλο γιατι ειναι αιτια για αναιμιες.μεχρι 500γρ τη μερα πρεπει

δηλαδη εμενα ο γιος μου που την επομενη βδομαδα γινεται ενος και πινει 800 με 900 γρ γαλα καθε μερα πρεπει να του κανω εξετασεις για αναιμια????δεν νομιζω.εχω ρωτησει τη γιατρο του και μου εχει πει απ τη στιγμη που τρωει κανονικα να πινει οσο γαλα θελει.απλα οταν τρωει τροφες με σιδηρο δεν κανει να φαει τυρι ας πουμε η να πινει γαλα μαζι γιατι το ασβεστιο απορροφα το σιδηρο.αλλα οχι και οσα παιδια πινουν πολυ γαλα μπορει να παθουν αναιμια.φιλικα παντα ετσι μην παρεξηγηθω!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι 11 μηνων και ποτε μα ποτε δεν τα πηγαινε καλα με το φαγητο. Απο 2 μηνων ειχα προβλημα αφου ακομα και το γαλα του με το ζορι το επινε.

Να μην τα πολυλογω το πραγμα χειροτερεψε τελευταια οποτε μετα απο συμβουλη και απελπισμενη οπως ημουν του εφτιαξα προχθες τηγανιτες πατατες και της περασα στο πλεντερ με φετα...ΕΦΑΓΕ!!!:P

Την αλλη μερα πατατεσ βραστες με γιαουρτι κανονικο (complete)...ΕΦΑΓΕ!!:P

Χθες φασολαδα στο πλεντερ με ψωμι...ΕΦΑΓΕ!!:P

Αναθαρρυσα οποτε σημερα εφτιαξα ΠΑΛΙ το κλασικο του κοτοπουλο με λαχανικα...ΔΕΝ ΕΦΑΓΕ.:cry:

Link to comment
Share on other sites

γενικως το πολυ γαλα δε κανει καλο γιατι ειναι αιτια για αναιμιες.μεχρι 500γρ τη μερα πρεπει

dimitra με ολο το θαρρος πας για τριτο μωρακι??τωρα ειδα το τικερ σου και εχω μπερδευτει..για το γαλα και εγω αυτο ξερω μεχρι 500γρ την ημερα αλλα οι αποψεις διιστανται βλεπω...:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...