Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

MMR

sweet_february

Recommended Posts

Γνωριζει μηπως καμμια μανουλα ποσο κοστιζει το εμβολιο ιλαρας - ερυθρας - παρωτιτιδας ( ή πιο γνωστο ως mmr). Δεν μπορω να το γραψω και θα ηθελα να ξερω ποσο κοστιζει επειδη ειναι το επομενο που εχει να κανει η μικρη μου, οποτε να κανω τα "κουμαντα" μου ! Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Διαφημίσεις

Προχτές το πήρα γιατί θα το κάνουμε αύριο και αν και το είχα γράψει και το πήρα τζάμπα, πάνω στο κουτί λέει 15,76 ?. Δεν είναι ακριβό σε σχέση με κάποια άλλα νομίζω....

EukOp3.png 

Προχτές το πήρα γιατί θα το κάνουμε αύριο και αν και το είχα γράψει και το πήρα τζάμπα, πάνω στο κουτί λέει 15,76 ?. Δεν είναι ακριβό σε σχέση με κάποια άλλα νομίζω....

Αληθεια μονο τοσο?

Σε ευχαριστω παρα πολυ! Με εκανες και αναθαρρησα!!:D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Παρακαλώ. Ναι, ναι, τόσο λέει πάνω και μου έκανε και εντύπωση γιατί το περίμενα πιο ακριβό. Το έχω στο ψυγείο και πριν σου απαντήσω, το επιβεβαίωσα, μήπως δε θυμόμουν καλά από προχτές που το είδα. Λ.Τ. 15,76 ευρώ.

EukOp3.png 

Δεν μπορείς να το γράψεις για προσωπικούς λόγους ή δεν το δικαιολογεί το ταμείο σου; Θα πρέπει δλδ να πληρώνουμε τα εμβόλιά του παιδιού μας; Δεν κατάλαβα ακριβώς. Νόμιζα όλα αυτά τα καλύπτει το ταμείο του γονέα.

Διαφημίσεις

Δε νομίζω!Εγώ το έγραψα κανονικά στο βιβλιάριο της (δημοσίου) και δεν πλήρωσα τίποτα.

Κι εμεις εχουμε ασφαλεια δημοσιου (μεσω συζυγου βεβαια) αλλα ο παιδιατρος ειναι ιδιωτης και δεν συνεργαζεται με το δημοσιο. Ειμαι ομως πολυ ικανοποιημενη απο αυτον και δεν θελω να τον αλλαξω! Μηπως γνωριζεις που μπορω να πηγαινω να μου τα γραφουν?

nDtZp2.png

Κι εμεις εχουμε ασφαλεια δημοσιου (μεσω συζυγου βεβαια) αλλα ο παιδιατρος ειναι ιδιωτης και δεν συνεργαζεται με το δημοσιο.

ΟΚ, καταλαβαίνω ότι ο παιδίατρος δε συνεργάζεται με το δημόσιο, οπότε του πληρώνεις την επίσκεψη, ΟΜΩΣ, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορεί να σου γράψει στο συνταγολόγιο (το μεγάλο βιβλίο) το εμβόλιο. Του το ζήτησες και είπε όχι?Η συνταγή που θα σου γράψει, δεν έχει να κάνει με αυτόν, αλλά με το φαρμακείο. Εκτός και αν αγοράζεις από τον γιατρό τα εμβόλια, που όμως και έτσι, παράνομος είναι, γιατί σημαίνει ότι από κάπου παίρνει μίζα. Συγγνώμη που τα λέω κάπως ωμά, σέβομαι το ότι κάποιος γιατρός δε θέλει το χαρτάκι επίσκεψης του δημοσίου, αλλά τα φάρμακα μπορεί να σου τα γράφει, δε χάνει τίποτα. Μετά εσύ πας στο φαρμακείο και απλά το φαρμακείο πληρώνεται από το δημόσιο. Διευκρίνισε το σε παρακαλώ.

Αυτό που με ρωτάς πού μπορείς να πηγαίνεις να σου τα γράφουν, δε γνωρίζω αν μπορείς να πας κάπου, έχω την εντύπωση μόνο σε παιδίατρο μπορείς να γράψεις τα παιδικά εμβόλια. Εμάς συνεργάζεται με το δημόσιο (ιδιώτης είναι επίσης), οπότε ούτε επίσκεψη πληρώνω και φυσικά μου γράφει όλα τα φάρμακα στο συνταγολόγιο.

EukOp3.png 

ΟΚ, καταλαβαίνω ότι ο παιδίατρος δε συνεργάζεται με το δημόσιο, οπότε του πληρώνεις την επίσκεψη, ΟΜΩΣ, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορεί να σου γράψει στο συνταγολόγιο (το μεγάλο βιβλίο) το εμβόλιο. Του το ζήτησες και είπε όχι?Η συνταγή που θα σου γράψει, δεν έχει να κάνει με αυτόν, αλλά με το φαρμακείο. Εκτός και αν αγοράζεις από τον γιατρό τα εμβόλια, που όμως και έτσι, παράνομος είναι, γιατί σημαίνει ότι από κάπου παίρνει μίζα.

Συγγνωμη βρε babystar λαθος δικο μου! Δεν του εχω ζητησει ποτε, μα ποτε να μου γραψει κανενα εμβολιο γιατι ΕΓΩ πιστευα πως εφοσον δεν συνεργαζεται με το δημοσιο δεν μπορει να γραψει και στο συνταγολογιο μας.:oops::oops: Δικο μου λαθος! Ο ανθρωπος δεν αρνηθηκε ποτε εφοσον δεν του ζητηθηκε ποτε..:? Τωρα που διευκρινιστηκε θα του ζηταω να μου τα γραφει γιατι τον περασμενο μηνα καναμε του μηνιγγιτιδοκοκκου και ηταν λιγακι τσιμπημενο *ως τιμη*!

Οποτε η δικη μου εκτιμηση :arrow: δεν συνεργαζεται με το δημοσιο, αρα δεν επιτρεπεται να γραψει και στο συνταγολογιο ειναι λανθασμενη!

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!:D

nDtZp2.png

Διαφημίσεις

Παρακαλώ!Ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα και να σου τα γράφει κανονικά, γιατί όπως και ναναι, είναι λεφτά, κάτι θα γλιτώσεις!Φιλιά!

EukOp3.png 

• 1 month later...

φαιη, δε προλαβα να στα γραψω, με καλυψε η φιλη μου η babystar..

και μεις στο δημοσιο, λογω συζυγου, η γιατρος μας εφυγε απο το ταμειο και απλα πληρωνουμε επισκεψη.. αλλα τα φαρμακα τα καλυπτει κανονικα το ταμειο, απλα στα γραφει ο γιατρος σου..