Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Θυρεοειδης και πραλακτινη αυξημενα σε 2,5χρονο

Recommended Posts

Με αφορμή τα κιλά της μπαλού μου η παιδίατρος μας έστειλε σε παιδοενδοκρινολόγο και στις αιματολογικές που έκανε στα 2 χρονια και στις επαναληπτικές μετά 3 μήνες ήταν εκτός πάνω ορίου οι τιμές του θυροειδούς (δεν θυμάμαι ποιές ακριβώς) αλλά και της προλακτίνης. Ζήτησε λοιπόν και κάναμε μέτρηση προλακτίνης στον ορό (αν το θυμάμαι καλά) δηλαδή της βάλανε καθετήρα στη βλέβα και της κάνανε 3 αιμοληψίες στο 0' το 30' και το 60'. Αν και εδώ η προλακτίνη είναι αυηξημένη μας είπε θα κάνει μαγνητική στον εγκεφαλο να δούμε αν υπάρχει βλάβη (όγκος) στην υπόφυση.

Για το θυροειδή μας είπε ότι αν είναι πάλι αυξημένες οι τιμές θα πάρει χάπια(#$@*#).

Γνωρίζετε κάτι για τα 2 αυτά θέματα? Στο διαδίκτυο αν πατήσεις προλακτίνη δεν βγάζει αναφορές για παιδιά.

Διαφημίσεις

Φαντάζομαι ότι η TSH του παιδιού είναι αυξημένη. Αν όντως συμβαίνει αυτό μιλάμε για υποθυρεοειδισμό και θα πρέπει να αρχίσετε αγωγή με θυροξίνη. Όσον αφορά στην προλακτίνη πολύ σωστά σου είπε η παιδοενδοκρινολόγος σου ότι αν είναι αυξημένη θα χρειαστεί μαγνητική εγκεφάλου. Μη σε φοβίζει. Δεν είναι τίποτα.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά

Όγκος στην υποφυση σημαινει συνδρομο cushing..τραβηγμενο μου φαινεται. Πιστευω ότι απλα εχει θεμα με το θυρεοειδη της η μικρουλα. Θα παιρνει καθε πρωι Τ4 και δεν εχει να φοβηθει τιποτα.

Καλη συνεχεια, να τη χαιρεσαι...

Με αφορμή τα κιλά της μπαλού μου η παιδίατρος μας έστειλε σε παιδοενδοκρινολόγο και στις αιματολογικές που έκανε στα 2 χρονια και στις επαναληπτικές μετά 3 μήνες ήταν εκτός πάνω ορίου οι τιμές του θυροειδούς (δεν θυμάμαι ποιές ακριβώς) αλλά και της προλακτίνης. Ζήτησε λοιπόν και κάναμε μέτρηση προλακτίνης στον ορό (αν το θυμάμαι καλά) δηλαδή της βάλανε καθετήρα στη βλέβα και της κάνανε 3 αιμοληψίες στο 0' το 30' και το 60'. Αν και εδώ η προλακτίνη είναι αυηξημένη μας είπε θα κάνει μαγνητική στον εγκεφαλο να δούμε αν υπάρχει βλάβη (όγκος) στην υπόφυση.

Για το θυροειδή μας είπε ότι αν είναι πάλι αυξημένες οι τιμές θα πάρει χάπια(#$@*#).

Γνωρίζετε κάτι για τα 2 αυτά θέματα? Στο διαδίκτυο αν πατήσεις προλακτίνη δεν βγάζει αναφορές για παιδιά.

Ο υποθυρεοειδισμός από μόνος του προκαλεί αύξηση της PRL, πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί το παιδί να έχει έναν υποθυρεοειδισμό ο οποίος διορθώνεται με τη χορήγηση θυροξίνης. Βέβαια ακολούθησε τις συμβουλές της γιατρού σου και μη φοβάσαι τίποτα.

Στις πρώτες εξετάσεις η TSH ήταν φυσιολογική και εκτός ορίων ήταν η FT3, η προλακτίνη η κορτιζόλη και τα ANTI TG και μας είχε μιλήσει αν θυμάμαι καλά για αυτοάνοση θυροειδίτιδα.

Στον επανέλεγχο εκτός ορίων ήταν μόνο η προλακτίνη και η TSH.

Τώρα περιμένουμε να περάσουν οι 10 μέρες για να βγούν οι αιματολογικές και του νοσοκομείου και βλέπουμε.

Πάντως νιώθω ήδη καλύτερα με τις απανατήσεις σας.

Εγω πίστευα ότι τα μικρούλια μας θα πέρνανε (μέχρι να παντερυτούν τουλάχιστον!) μόνο Depon, Claritin, Augmentin και στα τρελά κέφια Flixotide!

Τι να πώ, αν χρειαστεί χάπια για το θυροειδή ας τα πάρει. Απ’ ότι καταλαβαίνω δεν θα είναι ούτε το πρώτο μωρό αλλά ούτε και το τελευταίο δυστυχώς.

Διαφημίσεις

• 2 weeks later...

Εϊπα να γράψω και το τέλος για να είναι ολοκληρωμένο το θέμα!

Έκανε λοιπόν η μπαλού μας εξετάσεις με πεταλούδα στο νοσοκομείο με μητρήσεις στο 0' 30' 60' . Μας πήραν λοιπόν 10 μέρες μετά την εξέταση και η προλακτίνη ήταν φυσιολογική! Απ' ότι έχω διαβάσει λέγεται και ορμόνη του στρές και ίσως το κορίτσι μου στις άλλες 2 (απλές) αιμοληψίες που πάγωνε από το φόβο της και δεν μπορούσε ούτε να κουνηθεί και να αντιδράσει από την τρομάρα της, να ανέβαζε τις τιμές της PRL.

Ακόμα δεν έχω τις απαντήσεις στα χέρια μου για να δώ και τα άλλα (θυροειδής, αντισώματα) αλλά μου είπαν ότι δεν χρειάζεται χάπια.

Πιστεύω όμως ότι θα πρέπει να πάρω και μια δεύτερη γνώμη.

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις.

• 2 months later...

Καλημέρα κι από εμένα. Έχω γράψει ήδη σε άλλο topic ότι η μικρή μου έχει αυξημένη χοληστερίνη. Λόγω αυτού μας συνέστησε η παιδοενδοκρινολόγος να κάνουμε εξετάσεις θυροειδούς. Όταν είδε τις εξετάσεις μας είπε ότι δεν έχει θέμα θυροειδή και ότι είναι καλές.

Η μητέρα μου όμως πήγε τις εξετάσεις και σε μία φίλη της ενδοκρινολόγο που της έχει εμπιστοσύνη. Αυτή της είπε ότι η TSH (η οποία είναι 2,48 στη μικρή) είναι μεν μέσα στα όρια και καλή αλλά είναι λίγο αυξημένη για την ηλικία της και ότι πρέπει το Σπετέμβριο να επαναλάβουμε τις εξετάσεις γιατί αν δούμε ότι ανεβαίνει στο 3-4 (το άνω όριο στα αποτελέσματα από τη Βιοιατρική φαίνεται ότι είναι το 6 και κάτι) σημαίνει ότι έχει πρόβλημα. Γνωρίζει κανείς αν το 2,48 είναι όντως αυξημένο για 2,5 χρονών παιδί? Και πώς η παιδοενδοκρινολόγος δε μας είπε κάτι και δε μας συνέστησε να κάνουμε επαναληπτικές εξετάσεις.

Πάντως αν έχει θυροειδή μπορεί να εξηγηθείκαι η πολύ υψηλή κακή χοληστερίνη που δεν πέφτει με δίαιτα.

azHYp2.png

vwuep3.png