Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΣΑΠΟΥΝΙ "αντισηπτικό gel" που δεν ξεβγάζεται!!


Recommended Posts

Ειλικρινά έχω δεί τόσα στους παιδικούς που θεωρώ αυτό μια λεπτομέρια σε όλα αυτά που περνάνε τα παιδιά εκεί μέσα.

 

Θα σε θερμοπαρακαλούσα να είσαι λίγο πιο συγκεκριμένη, σχετικά με αυτό, γράφοντας στο ανάλογο τόπικ.

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=28755&highlight=%F3%F4%EF%DF%E2%E1%EE%E7%2A

 

Η εμπειρία σου είναι πολύτιμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΝΟΜΑΡΧΙΑ ΑΘΗΝΩΝ

ΤΟΜΕΑΣ ΝΟTlΑΣ ΑΘΗΝΑΣ

Δ/ΝΣΗ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓιΕIΝΗΣ

ΤΑΧ. Δ/ΝΣΗ: ΕΛ. ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 273 & ΣΟΛΩΝΟΣ

ΤΑΧ. ΚΩΔ.: 17674

ΤΜΗΜΑ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ: Α.Αργύρη

ΤΗΛΕΦΩΝΟ: 210-9403987

FAX:210 94.08.466

ΚΑΛΛΙΘΕΑ 30-3-10

ΑΡ. ΠΡΩΤ.: 1595

ΣΧΕΤ: 1577

 

ΠΡΟΣ:

ΤΜΗΜΑ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

 

Δ/ΝΣΗ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓιΕIΝΗΣ

 

ΓΕΝΙΚΗ Δ/ΝΣΗ ΔΗΜ. ΥΓΕΙΑΣ

 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ & KOIN. ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ

 

ΘΕΜΑ: Διαβίβαση αιτήματος της Ελληνικής Εταιρείας Ενημέρωσης Γονέων.

ΣΧΕΤ:

Οι με ΑΠ Υ1/Γ.Π. οικ. .139807/21-10-09 και ΑΠ Υ1/Γ.Π. οικ.109909/12-8-09 ΕΓΚΥΚΛΙΟΙ τουYV&ΚΑ.

 

Σας διαβιβάζουμε το αίτημα που εστάλη στην υπηρεσία μας από την Ελληνική

Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων που αφορά κανόνες υγιεινής σε μαθητές

νηπιαγωγείων, παιδικών σταθμών και βρεφοκομείων και παρακαλούμε για την

ενημέρωσή τους αλλά και την ενημέρωση της υπηρεσίας μας με επικαιροποιημένες

οδηγίες που αφορούν στο παραπάνω θέμα.

 

ΚΟΙΝ:

Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων

Αστική μη Κερδοσκοπική Εταιρεία

Φωκ. Νέγρη '56 Αθήνα

Ο ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΤΗΣ Δ/ΝΣΗΣ

ΣΟΦΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Ακριβές Αντίγραφο

 

το πρωτότυπο βρίσκεται εδώ

(εγώ έκανα την μορφοποίηση για να ειναι πιο ευανάγνωστο)

 

http://dl.dropbox.com/u/3629462/Educational/gelhealthpdf0002.pdf

--------------------------------------------------------

 

 

Το κείμενο που εστάλει είναι αυτό

 

 

 

Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων (ΕΕΕΓ)

Αστική μη Κερδοσκοπική Εταιρεία

parents.org.gr

Φωκ. Νέγρη 56 Αθήνα τηλ. 211 1199122

Κιν. Email.: info@parents.gr

 

Αίτημα προς την υπηρεσία Επόπτη Υγείας της Νομαρχίας Αθηνών

για ανακοίνωση σχετικά με την υγειινή των παιδιών.

 

Αξιότιμοι κύριοι και κυρίες επόπτες,

Θα θέλαμε να ευαισθητοποιήσουμε την υπηρεσία σας για τα εξής, (Α)

Όπως και να παρακαλέσουμε να υπάρξει κάποια γνωμοδότηση (Β) η οποία να διορθώσει τις δραστηριότητες αυτές, εάν σύμφωνα και με την κρίση σας, αποτελούν παρανόηση των κανόνων υγιεινής σε νηπιαγωγεία , παιδικούς σταθμούς , βρεφοκομεία.

 

Μας έχουν σταλεί καταγγελίες, τις οποίες σας προωθούμε ανώνυμα,

που αφορούν

την μη χρήση νερού και σαπουνιού καθημερινά/ολημερίς σε παιδικό σταθμό,

και αντικατάσταση αυτού του κανόνα υγιεινής,

με καθάρισμα των χεριών των παιδιών αποκλειστικά με το αλκοολούχο τζέλ που κυκλοφορεί στο εμπόριο.

Μετά απο επικοινωνία μου με την αρμόδια υπηρεσία (ΚΕΕΛΠΝΟ) ενημερώθηκα ότι οι οδηγίες χρήσης όσον αφορά την κατάλληλότητα για ηλικία,

(ειναι κατάλληλο για παιδιά κάτω των 2 ετών?)

όπως και συχνότητα της χρήσης

(είναι κατάλληλο για παιδιά κάτω των 2 ετών σε καθημερινή πολλαπλή χρήση για μεγαλύτερο διάστημα?)

για το τζέλ αυτό εξαρτούνται απο κάθε κατασκευαστή, και ότι δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη προδιαγραφή.

 

Όμως το ερώτημα των γονέων για την καταλληλότητα χρήσης τέτοιων προιόντων, παραμένει:

 

Α ) Οι παιδικοί σταθμοί, είτε δημόσιοι είτε ιδιωτικοί, ελλείψη κάποιου ελέγχου για το τι προιόντα χρησιμοποιούνται, συμφωνα με καταγγελίες, κάνουν χρήση προιόντων που ΔΕΝ είναι κατάλληλα για παιδιά κάτω των 3 ετών όπως αναγράφει η συσκευασία κάποιων κατασκευαστών, σε παιδιά κάτω και των 2 ετών.

 

Θεωρούμε λοιπόν ότι απο την στιγμή που επιτρέπεται απο την υπηρεσία σας η χρήση αυτών των προιόντων θα έπρεπε

1) να προυπάρχει κάποιου είδους προδιαγραφή στα είδη αυτά,

για παράδειγμα οτι τα τζελ που χρησιμοποιούνται για καθημερινή χρήση σε παιδιά κάτω των 3 ετών, θα πρέπει να έχουν κάποια μάξιμουμ περιεκτικότητα σε συγκεκριμένα συστατικά,

έτσι ώστε μακρόχρονα το δέρμα να μην ερεθίζεται και τα παιδάκια να μην αποκτούν ξηροδερμία.

2) Επίσης θα πρέπει να υπάρξει κάποιου είδους κανόνας καλής χρήσης αυτών των προιόντων.

(πλύσιμο με νερό/ξέπλυμα του δέρματος κάθε ....ώρες)

 

 

Ζητάμε λοιπόν να υπάρξει μέσω της υπηρεσίας σας κινητοποίηση έτσι ώστε να δημοσιευτούν γενικές οδηγίες με προδιαγραφές για αυτά τα προιόντα, προς την ενημέρωση των διευθύνσεων των παιδικών σταθμών όπως και των γονέων, με γνώμονα την ασφαλή χρήση σε παιδιά κάτω των 2 ή 3 ετών.

 

 

Β) Η διαδικασία καθημερινής παράλειψης της χρήσης νερού και σαπουνιού για την διατήρηση της υγειινής,

σύμφωνα με τους κανόνες που είναι δημοσιευμένοι, αποτελεί παραβίαση του κανόνα περι υγιεινής και καθαριότητας.

Η οδηγία / σύσταση για χρήση gel που έχει γίνει εξαιτίας της νέας γρίππης,

δεν αναιρεί τους δεδομένους κανόνες υγειινής και καθαριότητας που ήδη προυπάρχουν και δεν έχουν αλλοιωθεί με καμια άλλη διάταξη ή οδηγία.

 

Οι παιδικοί σταθμοί όμως που μας παρέπεμψαν οι γονείς,

(1 δημόσιος, 1 ιδιωτικός, στην περιοχή του Μοσχάτου, 1 στην Καλλιθέα)

παραλείπουν καθημερινά εν γνώσει των γονέων αυτόν τον κανόνα υγειινής αντικαθιστώντας τη χρήση νερου/σαπουνιού με τη χρήση gel.

 

Θα θέλαμε να παρακαλέσουμε να υπάρξει κάποια γνωμοδότηση απο πλευράς σας την οποία να μπορέσουμε να επικοινωνήσουμε στις περιπτώσεις που αναφέραμε όπου αυτό ήδη πραγματοποιείται, αλλά και μελλοντικά σε γονείς, αλλά και σε παιδικούς σταθμούς,

στην περίπτωση που μας σταλούν και άλλες καταγγελίες για τέτοια διαδικασία,

που να γράφει τα εξής :

 

«Προς κάθε υπεύθυνο

Η σύσταση για χρήση gel αποτελεί συμπλήρωμα του ήδη υφιστάμενου κανόνα υγειινής περι καθαρισμού των χεριών των παιδιών και του προσωπικού, με νερό και σαπούνι.

Η παράλειψη αυτού του κανόνα υγειινής

αποτελεί παραβίαση των κανονισμών υγειινής που ισχύουν σύμφωνα με τον νόμο/οδηγία τάδε.»

 

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων

 

Μαρία Στυλιανάκη

Πρόεδρος /Διευθύνουσα σύμβουλος

Υπογραφή Σφραγίδα

 

 

--------------------------------

 

 

 

προσωπικά θα παρακαλούσα τους γονείς οι οποιοι στους παιδικούς σταθμούς βλέπουν ότι υπάρχει αλόγιστη χρήση ή παράλειψη του βασικού κανόνα υγιεινής, να παίρνουν εκεί ένα τηλεφωνάκι ή να στέλνουν φαξ (ακόμα καλύτερα) σημειώνοντας τα στοιχεία των παιδικών,

έτσι ώστε να επισπευστεί η διαδικασία αυτή.

 

(και να αποκτήσουν και μια ιδέα εκεί, για το τι συμβαίνει και εάν συμβαίνει συχνά).

 

Δεν μου ζήτησαν κάτι τέτοιο, αλλά θεωρώ απαραίτητο να υπάρξει και κινητοποίηση απο άποψης των γονέων

 

 

για να δουμε λοιπον, ποτε και πώς και τι, θα γίνει απο εδώ και πέρα, εφόσον οι αρμοδιες υπηρεσίες ενημερώθηκαν.

κάντε και εσείς το δικό σας βηματάκι, όμως, γιατί ΔΕΝ λειτουργεί το σύστημα εάν δεν κουνήσουν όλοι το δαχτυλάκι και πατήσουν τα πλήκτρα του τηλεφώνου!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία Στυλιανάκη εγώ προσωπικά

(και φαντάζομαι πολλοί γονείς ακόμα)

 

σε ευχαριστούμε ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ

για το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ που δείχνεις

 

και για ό,τι έχεις προσφέρεις μέχρι τώρα

μέσω του parents.gr !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φαίνεται είμαι τόσο χαζή,

που προσπαθώ να μην χρησιμοποιώ πολλά "χημικά" στο παιδί μου...

που κάθομαι και πλένω τα ρούχα της με αγνό "αρκάδι",

της αγοράζω οικολογικά ρούχα για να μην έρχεται σε επαφή με κινέζικα τα οποία μπορεί να έχουν τοξικά,

σφουγγαρίζω το σπίτι με ξύδι για φυσική απολύμανση και όχι χημική,

μου έχει "κοπεί η μέση" να την ξεπλένω σε κάθε αλλαγή πάνας για να μην χρησιμοποιώ μωρομάντηλα,

χρησιμοποιώ μόνο οικολογικό υγρό πιάτων για το πλύσιμό τους,

χρησιμοποιώ για το καθάρισμα του σπιτιού ατμοκαθαριστή για να μην αναπνέει τα χημικά των διάφορων καθαριστικών...

QUOTE]

 

και εγώ και εγώ χαζή !!! :-)

 

έχουν γεμίσει την δουλειά μας με αυτά τα χημικά καθαριστικά..

δεν έχω βάλει ούτε μια φορά..

αν το υποψιαζόμουν για το παιδί...

 

του χρονου θα πάει παιδικό..

πόσα? πόσα? πόσα πια πρέπει να ψάξεις ???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φαίνεται είμαι τόσο χαζή,

που προσπαθώ να μην χρησιμοποιώ πολλά "χημικά" στο παιδί μου...

που κάθομαι και πλένω τα ρούχα της με αγνό "αρκάδι",

της αγοράζω οικολογικά ρούχα για να μην έρχεται σε επαφή με κινέζικα τα οποία μπορεί να έχουν τοξικά,

σφουγγαρίζω το σπίτι με ξύδι για φυσική απολύμανση και όχι χημική,

μου έχει "κοπεί η μέση" να την ξεπλένω σε κάθε αλλαγή πάνας για να μην χρησιμοποιώ μωρομάντηλα,

χρησιμοποιώ μόνο οικολογικό υγρό πιάτων για το πλύσιμό τους,

χρησιμοποιώ για το καθάρισμα του σπιτιού ατμοκαθαριστή για να μην αναπνέει τα χημικά των διάφορων καθαριστικών...

 

και εγώ και εγώ χαζή !!! :-)

 

έχουν γεμίσει την δουλειά μας με αυτά τα χημικά καθαριστικά..

δεν έχω βάλει ούτε μια φορά..

αν το υποψιαζόμουν για το παιδί...

 

του χρονου θα πάει παιδικό..

πόσα? πόσα? πόσα πια πρέπει να ψάξεις ???

 

Eυτυχώς που έχουμε και την Μαρία Στυλιανάκη

που "φροντίζει" εκείνη για εμάς!!! :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν κάποια είναι στα ΒΠ μπορώ να της συστήσω τον παιδικό που βρήκα για να πηγαίνει του χρόνου ο γιος μου (η αλήθεια είναι ότι δεν είχα σκοπό να στον στείλω παιδικό αλλά ενθουσιάστηκα τόσο πολύ μ' αυτόν!).

 

Επί του θέματος που σας απασχολεί, τα παιδάκια πλένουν τα χεράκια τους με αγνό σαπουνάκι και τα σκουπίζουν σε βαμβακερά πανάκια τα οποία διαθέτει ο σταθμός και τα οποία αμέσως μετά από κάθε χρήση πετιούνται σε ειδικό κάδο για να πλυθούν αργότερα.

 

Δεν υπάρχουν καθόλου πλαστικά παιγνίδια, μόνο παιγνίδια με φυσικά υλικά (πχ. ξύλο, βαμβάκι και μαλλί). Το ίδιο ισχύει και για τις κατασκευές τους, μέχρι και κηπάκο έχουνε για να καλλιεργούνε τα παιδάκια φυτά και λουλούδια.

 

Φαγητό δεν προσφέρουνε, το κάθε παιδάκι παίρνει το φαγητό του και κάθονται όλα μαζί να φάνε σε ξύλινα τραπεζάκια. Απαγορεύονται διάφορα βλαβερά, όπως ζάχαρη και αλλαντικά.

 

Για όσες γνωρίζουνε, ακολουθούνε τη φιλοσοφία του Rudolf Steiner (σύστημα Waldorf) και τις Μοντεσσοριανές αρχές. Επίσης τους διδάσκουνε yoga για παιδάκια.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποια είναι στα ΒΠ μπορώ να της συστήσω τον παιδικό που βρήκα για να πηγαίνει του χρόνου ο γιος μου (η αλήθεια είναι ότι δεν είχα σκοπό να στον στείλω παιδικό αλλά ενθουσιάστηκα τόσο πολύ μ' αυτόν!).

 

Επί του θέματος που σας απασχολεί, τα παιδάκια πλένουν τα χεράκια τους με αγνό σαπουνάκι και τα σκουπίζουν σε βαμβακερά πανάκια τα οποία διαθέτει ο σταθμός και τα οποία αμέσως μετά από κάθε χρήση πετιούνται σε ειδικό κάδο για να πλυθούν αργότερα.

 

Δεν υπάρχουν καθόλου πλαστικά παιγνίδια, μόνο παιγνίδια με φυσικά υλικά (πχ. ξύλο, βαμβάκι και μαλλί). Το ίδιο ισχύει και για τις κατασκευές τους, μέχρι και κηπάκο έχουνε για να καλλιεργούνε τα παιδάκια φυτά και λουλούδια.

 

Φαγητό δεν προσφέρουνε, το κάθε παιδάκι παίρνει το φαγητό του και κάθονται όλα μαζί να φάνε σε ξύλινα τραπεζάκια. Απαγορεύονται διάφορα βλαβερά, όπως ζάχαρη και αλλαντικά.

 

Για όσες γνωρίζουνε, ακολουθούνε τη φιλοσοφία του Rudolf Steiner (σύστημα Waldorf) και τις Μοντεσσοριανές αρχές. Επίσης τους διδάσκουνε yoga για παιδάκια.

 

 

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΕΤΟΙΟΙ ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ???? :shock:

 

(τι είναι τα ΒΠ ?)

Link to comment
Share on other sites

Βόρεια Προάστια της Αθήνας. Συγκεκριμένα ο σταθμός αυτός είναι στο Μαρούσι.

 

Υπάρχουν πολλοί εναλλακτικοί παιδικοί σταθμοί αν το ψάξει κανείς, (που ακολουθούνε πχ τη Μοντεσσοριανή αγωγή), το πρόβλημα που είχα εγώ ήτανε ότι δεν έβρισκα κάποιον κοντά στο σπίτι μου και δεν ήθελα να ταλαιπωρώ το γιο μου καθημερινά με δρομολόγια στη Βαρυμπόμπη, Ψυχικό, Σπάτα κτλ.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Eυτυχώς που έχουμε και την Μαρία Στυλιανάκη

που "φροντίζει" εκείνη για εμάς!!! :lol: :lol:

 

μέχρι ενός σημείου κιόλας ε ? χαχαΑΧ

 

πάντως, ΕΑΝ δεν ΑΠΑΙΤΗΣΕΤΕ, μονίμως θα είσαστε ριγμένοι/ες.

εάν δίνετε την εικόνα ότι απαιτείτε τα ελάχιστα,

ή ότι δέχεστε τα περισσότερα....

εμ ? ? τι θα κανει ο επιχειρηματίας? θα βολευτεί. Έτσι είναι. Ξεβολέψτε τους, - κ στο δημόσιο να είναι. Και εκεί τι νομίζετε ισχύει?

 

Πληρώνονται όλα με τα δικά σας χρηματάκια! Οι δικές σας εισφορές και φόροι και φπαδες, είναι που δίνουν στον άλλο το μισθό του! Ας το πάρουν όλοι χαμπάρι!

 

Μην δέχεστε να σας κοροιδεύουν ! αμάν πια!:idea::mad: (προσπαθώ να σας ψήσω λίγο!!!!.....:!::-))

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μέχρι ενός σημείου κιόλας ε ? χαχαΑΧ

 

πάντως, ΕΑΝ δεν ΑΠΑΙΤΗΣΕΤΕ, μονίμως θα είσαστε ριγμένοι/ες.

εάν δίνετε την εικόνα ότι απαιτείτε τα ελάχιστα,

ή ότι δέχεστε τα περισσότερα....

εμ ? ? τι θα κανει ο επιχειρηματίας? θα βολευτεί. Έτσι είναι. Ξεβολέψτε τους, - κ στο δημόσιο να είναι. Και εκεί τι νομίζετε ισχύει?

 

Πληρώνονται όλα με τα δικά σας χρηματάκια! Οι δικές σας εισφορές και φόροι και φπαδες, είναι που δίνουν στον άλλο το μισθό του! Ας το πάρουν όλοι χαμπάρι!

 

Μην δέχεστε να σας κοροιδεύουν ! αμάν πια!:idea::mad: (προσπαθώ να σας ψήσω λίγο!!!!.....:!::-))

 

Eτσι είναι Μαρία μου! Πες τα!!

 

Εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου να συμβιβάζομαι,

ιδίως όταν πρόκειται για το παιδί μου!!

 

Δεν κατάλαβα!!.....

 

Κάνεις τόσα

και ξαφνικά έρχεται ο άλλος να σου αναιρέσει τα πάντα.....

έτσι,

επειδή τον βολεύει??!!! :twisted: :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...