Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2 ετων και δεν εχει ολα τα δοντια


Recommended Posts

Καλησπερα , η κορη μου εκλεισε τα 2 και εχει βγαλει μονο 8 δοντια της λειπουν και τα 2 μπροστινα τα πανω!

Την ειδε ο οδοντιατρος μου και μου ειπε να της δωσω ενα 6μηνο ακομα μεχρι να βγαλουμε πανοραμικη. Πριν λιγες μερες βλεπω οτι καποια απο το πλαϊ δειχνουν μια διαθεση να βγουν ....αλλα τα μπροστινα τα πανω δεν βλεπω να εχουν κεφια.

 

Θα ηθελα να μου πει καμια σας αν ειχε καμια αναλογη εμπειρια σε αυτο, τι γινεται σε περιπτωση που δεν βγουν σε 6 μηνες και αν υπαρχει περιπτωση να μην τα εχει........

 

σαν να αγχωνομαι αρκετα τελευταια ......

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα είναι 11 και τώρα μόλις έσκασε το 1ο.

Εχει σημασία σε ποια ηλικία αρχισε να βγάζει δόντια, δηλ. άρχισε τον 6ο μήνα ή άργησε γενικά;

Πιο περίεργο μου φαίνεται που δεν έχει βγάλει τους δυο ανω τομεις παρα που δεν τα έχει βγάλει όλα.

Το ενδεχόμενο να μην υπάρχουν κάποια δόντια θεωρητικά υπάρχει αλλά είναι τόσο σπάνιο που είναι σαν ανύπαρκτο.

Πάντως αν τελικά βγάλετε ακτινογραφιες, να ρωτησεις τουλάχιστον να βρεις ψηφιακο ακτινογραφικο μηχανημα. Η δόση ακτιονοβολιας είναι πολύ μικρότερη (το 1/3), και οπωσδήποτε κολάρο για το θυρεοειδή.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι 11 και τώρα μόλις έσκασε το 1ο.

Εχει σημασία σε ποια ηλικία αρχισε να βγάζει δόντια, δηλ. άρχισε τον 6ο μήνα ή άργησε γενικά;

Πιο περίεργο μου φαίνεται που δεν έχει βγάλει τους δυο ανω τομεις παρα που δεν τα έχει βγάλει όλα.

Το ενδεχόμενο να μην υπάρχουν κάποια δόντια θεωρητικά υπάρχει αλλά είναι τόσο σπάνιο που είναι σαν ανύπαρκτο.

Πάντως αν τελικά βγάλετε ακτινογραφιες, να ρωτησεις τουλάχιστον να βρεις ψηφιακο ακτινογραφικο μηχανημα. Η δόση ακτιονοβολιας είναι πολύ μικρότερη (το 1/3), και οπωσδήποτε κολάρο για το θυρεοειδή.

 

Την ωρα της ακτινογραφιας να ζητησω κολαρο για το θυρεοειδη???

 

αργησε γενικα να βγαλει το πρωτο το εμφανισε μετα τον πρωτο χρονο.....

 

ξερουμε πουθενα στην αθηνα τετοιο μηχανημα και γενικα καλο παιδοοδοντιατρο (προς νοτια προαστια θα ηταν ιδανικο)

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Αν αργησε γενικά να βγάλει το πρώτο δόντι, λογικό είναι να μην τα έχει βγάλει όλα. Βέβαια, λείπουν ακόμα αρκετά (20 είναι όλα), αλλά πιστέυω μέσα σε ένα εξάμηνο θα έχουν βγει αρκετά ακόμα, οπότε θα το αποφύγετε.

Δυστυχώς δε γνωρίζω κάποιον παιδοδοντίατρο στην Αθήνα, εκτός από την Οδοντιατρική Σχολή, που τη συνιστώ ανεπιφύλακτα για να πάρετε γνώμη, αλλά λειτουργεί πρωϊνά μόνο (ως τις 4:00) και είναι στο Γουδί.

 

Για το κολάρο, ναι, πριν την ακτινογραφία, να το ρωτήσεις αν χρησιμοποιούν, αν και πρέπει κανονικά να το βάλουν μόνοι τους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν αργησε γενικά να βγάλει το πρώτο δόντι, λογικό είναι να μην τα έχει βγάλει όλα. Βέβαια, λείπουν ακόμα αρκετά (20 είναι όλα), αλλά πιστέυω μέσα σε ένα εξάμηνο θα έχουν βγει αρκετά ακόμα, οπότε θα το αποφύγετε.

Δυστυχώς δε γνωρίζω κάποιον παιδοδοντίατρο στην Αθήνα, εκτός από την Οδοντιατρική Σχολή, που τη συνιστώ ανεπιφύλακτα για να πάρετε γνώμη, αλλά λειτουργεί πρωϊνά μόνο (ως τις 4:00) και είναι στο Γουδί.

 

Για το κολάρο, ναι, πριν την ακτινογραφία, να το ρωτήσεις αν χρησιμοποιούν, αν και πρέπει κανονικά να το βάλουν μόνοι τους!

 

Και στην πατρα μου κανει καποιος καλος, μια και ακομα μενουμε αιγιο.....οποτε ερχομαι.

 

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες!!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

μην ανησυχείς εμείς 2 χρονών είχαμε μόλις 5 δόντια

τώρα έχουν βγει σχεδόν όλα μας απομένουν άλλα 2 και είμαστε όπως βλέπεις κλεισμένα 3 χρονών

έχουμε πάει σε παιδοοδοντίατρο και μας είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα ας άργησε

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...