Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Mετατροπή:από χτιστό τζάκι σε ενεργειακό τζάκι


koalalou

Recommended Posts

Skeftome sto mellon na kanw to tzaki mou pou einai xtisto se energiako pou einai kai pio apotelesmatiko!! To exei kanei kaneis?? To apotelesma pos htan?? Prokali kamia zimia sto tzaki pou idh hparxei?? To kosto den 8a pwtiso giati fantazomai oti einai analoga me to mege8os tou tzaki!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ Η ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΑΠΛΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΝΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ.

ΕΧΩ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΚΑΙ ΖΕΣΤΑΙΝΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΓΛΥΤΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ.

ΠΑΝΤΩΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΑΛΛΑΓΗ.

ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

εχει η κουμπάρα μου ενεργιακό και καποιοι φιλοι απλο:

καμία σχέση. Πραγματικά τα αξίζει τα λεφτα του

 

εμμμμμμ η τιμή είναι τριπλή. Βασικά το ακριβό είναι το μαντέμι (ετσι το λενε νομίζω) με την πορτα του. Το γεγονός οτι εχεις το τζάκι ισως σου κοστίσει λιγοτερο ....

Link to comment
Share on other sites

Το άλλαξαν κάποιοι γνωστοί μου πέρισυ και τους κόστισε 4.500 ευρώ. Κάποια αρνητικά γιατί τα θετικά τα γνωρίζεις. Άγνωστο γιατί μετά την τοποθέτηση τίναξαν κάποια πλακάκια στο σαλόνι. Επειδή δεν είναι κεντρικά στο σπίτι η ζέστη δεν πάει στα δωμάτια όπως ήθελαν και ζεσταίνει υπερβολικά το χώρο που είναι και 28C. Μετά ίσως το σπίτι επειδή χάνει τον εξαερισμό του από το τζάκι να θέλει πιο καλό αερισμό.

 

Προσωπικά επειδή ανάβω τζάκι μόνο Σ/Κ το θεωρώ διακοσμητικό και μου αρέσει η ζωντανή φλόγα και η ζέστη της, ενώ το κλειστό τζάμι μου φέρνει λίγο προς τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το άλλαξαν κάποιοι γνωστοί μου πέρισυ και τους κόστισε 4.500 ευρώ. Κάποια αρνητικά γιατί τα θετικά τα γνωρίζεις. Άγνωστο γιατί μετά την τοποθέτηση τίναξαν κάποια πλακάκια στο σαλόνι. Επειδή δεν είναι κεντρικά στο σπίτι η ζέστη δεν πάει στα δωμάτια όπως ήθελαν και ζεσταίνει υπερβολικά το χώρο που είναι και 28C. Μετά ίσως το σπίτι επειδή χάνει τον εξαερισμό του από το τζάκι να θέλει πιο καλό αερισμό.

 

Προσωπικά επειδή ανάβω τζάκι μόνο Σ/Κ το θεωρώ διακοσμητικό και μου αρέσει η ζωντανή φλόγα και η ζέστη της, ενώ το κλειστό τζάμι μου φέρνει λίγο προς τηλεόραση.

 

 

 

η αλήθεια είναι οτι οι κουμπαροι μου το τζάκι το ειχαν "κελιστου τυπου" εξ' αρχης οποτε για τα πλακακια δεν το γνωρίζω και ειχαν προβλέψει ωστε να ζεταινει ολο το σπιτι.

Ηθελα να σου πω οτι τα κλειστου τυπου τα αφηνεις μια χαρα και ανοιχτα και ψηνεις τα μπριζολικια σου, τα καστανάκια σου και τις λειχουδιές σου.

Οταν το χρησιμοποιείς σαν θέρμανση είναι πιο οφελειμο να το κλεινεις για οικονομια και για ταχυτητηα ζεστάματος. Επισης δεν πετιούνται σπιθες κλπ που μπορει να σου καψουν το ωραιο σου χαλακι ή το σκανταλιάρικο μικρακι σου.:-D

Link to comment
Share on other sites

εχω ενεργειακο 2γενιας dovre νορβηγιας με πορτα που ανοιγει στα πλαγεια εκανα ερευνα αγορας κοντα στα 7χρονια ψηνω συχνα τις παλτσετουλες μου και δεν εχω προβλημα επεισης ζεσταινετε 114τετραγωνικα σπιτι χαλαρα οταν κλεινω την πορτα και αναβω τα φουρφουρια του και κραταει τα ξυλα περισσοτερο σας το συστηνω και δεν μπορω να σκεφτω καλυτερο τζακι απο το dovre εχει και σελιδα να δειτε αν θελετε http://www.dovre.gr τωρα οσο για την αλλαγη δεν νομιζω οτι μπορεις να κρατησεις τπτ απο το αλλο τζακι ξηλωμα και αντικατασταση θα κανεις ουσιαστικα

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

εχω ενεργειακο 2γενιας dovre νορβηγιας με πορτα που ανοιγει στα πλαγεια εκανα ερευνα αγορας κοντα στα 7χρονια ψηνω συχνα τις παλτσετουλες μου και δεν εχω προβλημα επεισης ζεσταινετε 114τετραγωνικα σπιτι χαλαρα οταν κλεινω την πορτα και αναβω τα φουρφουρια του και κραταει τα ξυλα περισσοτερο σας το συστηνω και δεν μπορω να σκεφτω καλυτερο τζακι απο το dovre εχει και σελιδα να δειτε αν θελετε http://www.dovre.gr τωρα οσο για την αλλαγη δεν νομιζω οτι μπορεις να κρατησεις τπτ απο το αλλο τζακι ξηλωμα και αντικατασταση θα κανεις ουσιαστικα

 

για πες μας περισσότερα βρε κουφετάκι γιατί κι εγώ ενδιαφέρομαι να βάλω.

Τι είναι το ενεργειακό 2ης γενιάς και ποιο το κόστος αυτού?

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

καταρχην μπες στο σαιτ να δεις τι εχουν και πως δουλευουν τα συστηματα τους αυτο το τζακι δεν ειμαι μαστορας καταναλωτρια ειμαι και θα τα γραψω οπως τα αντιλαμβανομαι οκ?ειναι οικολογικα και τα ξυλα τα καινε μεχρι να γινουν ασπρη σκονη οντως ετσι γινετε και λογο του συστηματος που εχει μεσα κατι με το οξυγονο μου λεει τωρα ο συζυξ δεν βγαζει πολλους ριπους απο το φουγαρο σε μπερδεψα?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηθελα να σου πω οτι τα κλειστου τυπου τα αφηνεις μια χαρα και ανοιχτα και ψηνεις τα μπριζολικια σου, τα καστανάκια σου και τις λειχουδιές σου.

Έχεις δίκιο, αλλά από τότε που το βάλανε δεν το έχω δει ανοικτό ποτέ γιατί θέλουν να θερμαίνουν με αυτό. Και μάλλον προσπαθούν να κάνουν και απόσβεση.

 

Πάντως για θέρμανση είναι εξαιρετική ιδέα ιδίως αν έχει προβλεφθεί να διαχέεται η θέρμανση σε όλο το σπίτι. Αυτά της dovre φαίνονται πολύ ωραία όπως και οι σόμπες για κανένα εξοχικό.

 

Ανέφερα κάποια αρνητικά όχι γιατί δε συμφωνώ με την ιδέα αλλά είναι πράγματα που και οι φίλοι μου δεν τα περίμεναν.

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα, αλλά αν δεν έχεις προβλεφθεί να διαχέεται η θέρμανση σε όλο το σπίτι, τι γίνεται στην περίπτωση αυτή? γκρεμίζεις τοίχους σε όλο το σπίτι? Είναι ποιο οικονομικό και από το αέριο?

Link to comment
Share on other sites

προφανώς πρέπει να περάσεις αεραγωγούς προς άλλα δωμάτια. Εγώ δεν συμφωνώ ότι ζεσταίνει όπως ένα σύστημα κεντρικής θέρμανσης γιατί δνε βοηθάει στην κυκλοφορία του αέρα. Οι αεραγωγοί είναι επάνω, δηλαδή ο ζεστός αέρας από το τζάκι βγαίνει εκεί που είναι ζεστός ο αέρας. Αντίθετα ένα καλοριφέρ (ιδίως τα panel), θερμαίνει τον αέρα που είναι κάτω, που είναι ο κρύος αέρας. Έτσι η κυκλοφορία του αέρα και συνεπώς η θέρμανση του χώρου είναι πολύ αποτελεσματική.

Αν αφήσεις ανοιχτή την πόρτα του τζακιού, αυτό θερμαίνει πάρα πολυ΄τον μπροστινό του χώρο. Πολύ δύσκολα θα αποκτήσεις θερμοκρασία 20 βαθμών σε όλο το σπίτι με ένα τζάκι που λέει ότι θερμαίνει χώρο 100 τμ.

 

Χώρις ότι θα πρέπει συνέχεια να το τροφοδοτείς με ξύλα για να μην σβήσει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια παιδιά! Έχω τέτοιο τζάκι της Dovre από τότε που παντρεύτηκα, 13-14 χρόνια δηλαδή. Διευκρίνιση: δεν είναι ξύλου, είναι αερίου. Αυτή ήταν και η θέρμανση του σπιτιού μας. Αρκετά ικανοποιητική θα έλεγα, με αεραγωγούς, μοτέρ, όλα τα σχετικά. Όμως το μπάνιο δε ζεσταίνεται. Τα μοτέρ των αεραγωγών κάνουν έναν σχετικό θόρυβο. Εν τέλει δε συγκρίνεται με την κεντρική αυτόνομη θέρμανση. Από τότε που την εγκαταστήσαμε εδώ και 7-8 χρόνια περίπου, το ανάβουμε 1-2 φορές το χρόνο. Εμένα μου΄ρχεται να το φτιάξω κανονικό τζάκι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Θα ήθελα να μετατρέψω το τζάκι μας σε ενεργειακό.

Μήπως ξέρει κανείς πώς γίνεται αυτό; Θα χρειαστεί να ξηλωθεί όλο;

Γνωρίζετε κάποια εταιρεία;

Το ενεργειακό τζάκι μπορεί να ζεστάνει όλο το σαλόνι;

Link to comment
Share on other sites

κανεις; τίποτα;

΄Οχι μόνο το σαλόνι,ολοκληρο το σπίτι θα σου ζεστάνει.Εμάς που είναι 130 τετραγωνικά το κάνει φούρνο. Βέβαια θα βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη γιατί οι τιμές τους είναι τσουχτερές.Βέβαια αργότερα θα σου την κάνει την απόσβεση,καμία σχέση με το πετρέλαιο και όπως πάνε φέτος τα πράγματα με την τιμή του μην το σκέφτεσαι καθόλου.Κάντο και γρήγορα μάλιστα...!!!:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπέρα! Δεν θυμάμαι αν το είχα ξανααναφέρει αλλά χτίζουμε με τον άντρα μου ένα σπίτι στο χωριό (καβάλας) και τώρα είμαστε στη φάση του σοβαντίσματος. Μας απασχολεί το θέμα του τζακιού. Χρειαζομαι την εμπειρία σας για να μην κάνω λάθος αγορά. Αποφασίσαμε ότι θα βάλουμε ενεργειακό τζάκι. Πήγαμε στην έκθεση που είχε η Θεσσαλονίκη και πήραμε τιμούλες. Συγκεκριμένα θέλουμε το τζάκι καλοριφέρ. Δηλαδή το τζάκι που ζεσταινει το νερό του καλοριφέρ κι έτσι θερμαίνονται τα καλοριφέρ από το τζάκι κι όχι από το πετρέλαιο. Τελοσπάντων, τα γαλλικά και ιταλικά που υποτίθεται ότι έχουν πολυετή εμπειρία κοστίζουν 3000 ευρώ (μόνο ο μηχανισμός του τζακιόυ εννοείται). Τα ελληνικά μάξιμουμ 1800 με πολύ μεγάλη εστία. Βρήκαμε μάλιστα ένα που συνδυαζει αυτό το σύστημα με το καλοριφέρ και δίνει και ζεστό αέρα με αεραγωγούς σε όλο το σπίτι. Αλλά όταν είχαμε πάει σε ένα τζακά μας είπε μακρια από τα ελληνικά. Γιατί;; Βγάζουν προβλήματα;;;; Ξέρετε κάποιονπου να έβαλε και να το μετάνοιωσε;;;;

Πολύ θα με βοηθήσετε αν ξέρετε..

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εβαλα ενεργειακο τζακι της καμινοτεχνικης,ειμαι πολυ ευχαριστημενη,ζεσταινει αμεσως το σπιτι (ενιαιος χωρος σαλονι κουζινα περιπου 50τμ) πολυ γρηγορα ανεβαζα θερμοκρασια απο 19.5 βαθμους γυρσω στους 23 μεσα σε τρια τεταρτα το πολυ, με τρελο μπουμπουνισμα το εχς φτασει και 26 σκασαμε απο τη ζεστη

εχω κανει κατασκευη με γυψοσανιδα ολη η φαση επειδη κρεμασα κ τη τηλεοραση και ηθελε λιγο ιδαιτερη τεχνικη ως προς την μονωση για να μη παθει κατι η τηλεοραση μαζι με το μαρμαρο(βαλαμε ακριβο μαρμαρο δε θυμαμι πως λεγεται θα ρωτησω τον αντρα οταν γυρισει) μου στοιχισε περιπου 4000 ευρω πριν 5 χρονια,τα βγαλε ομως τα λεφτα του αφου με τρελα κρυα δεν αναβω καλοριφερ καιει μονο το τζακι

α ειμαστε στη καστορια οποτε καταλαβαινεις σε τι 8ερμοκρασιες ζουμε:rolleyes:

οτι αλλο θες ρωτα απλα μπορει να αργησω να απαντησω...

 

εντιτ δεν εχω κανει αυτη τη φαση με τους σωληνες απο πισω το ειχα συζητησει με τον υδραυλικο μας μου ειπε να το αποφυγω γιατι αν χαλασει κανας σωληνας στην εγκατασταση ειναι πολυ πικρα.....

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή εσας είναι με τους αεραγωγούς που διανέμει τον αέρα σε όλο το σπίτι;

αυτό δεν ξηραίνει τον αέρα;;;

αυτό με τις σωλήνες καλά που μου το είπες να το ρωτήσω στον υδραυλικό μου

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

:D:D:D

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κ εμείς από καμινοτεχνική έχουμε τζάκι αλλά όχι το σύστημα με το καλοριφέρ! Είμαστε πολύ ευχαριστημένοι! Όταν ψάχναμε για τζάκι, είχαμε περάσει σχεδόν όλους τους τζακάδες κ ένας μας είχε πει επί λέξει "Από καμίνι θα σας βάλω από την καμινοτεχνική, την πορσε των τζακιών!" Κ σκεφτόμαστε εμείς... γιατί δεν πάμε απευθείας εκεί; ;)

Κ με άλλα άτομα που έχω συζητήσει η καμινοτεχνική είναι τοπ! Τώρα από γαλλικά κ ιταλικά δεν ξέρω να σου πω κάτι! Πάντως αφού είσαι Θεσσαλονίκη δεν χάνεις τπτ να πας μια βόλτα να τους ρωτήσεις!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...