Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κακάκια μετά την εισαγωγή στερεών τροφών


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες/όλους!

Έχω ένα μπεμπάκι 6,5 μηνών που εδώ και 1 μήνα εκτός από τους θηλασμούς έχουμε ξεκινήσει την κρέμα βανίλια με ρυζάλευρο και γάλα έπειτα από οδηγίες της γιατρού μας και εδώ και 1 εβδομάδα περίπου βάλαμε και μία φρουτόκρεμα (μήλο-αχλάδι) στο διαιτολόγιο μας.

Ενώ μέχρι τώρα τα κακάκια μας ήταν τύπου "μουστάρδα" τις τελευταίες μέρες έχουν γίνει μια πιο συγκροτημένη μάζα, τύπου "μαλακό βούτυρο" (για να συνεχίσω με την ορολογία κουζίνας!:rolleyes:). Μάλιστα πολλές φορές δεν γεμίζουν την πάνα αλλά μένουν κολλημένα στον πισινούλι της.

Στην αρχή σκέφτηκα ότι είναι λογικό αφού ξεκινήσαμε να τρώμε να αλλάξουν τα κακάκια μας αλλά σήμερα μου φάνηκε και ο πρωκτούλης της λίγο κόκκινος και έχω αρχίσει να ανησυχώ μήπως το παιδάκι έχει δυσκοιλιότητα και εγώ το αφήνω να υποφέρει.. Μήπως μπορεί κάποια πιο έμπειρη μανούλα να βοηθήσει?Πως θα έπρεπε να είναι τα κακάκια ενός μωρού μετά την εισαγωγή στερεών τροφών?Και αν έχει δυσκοιλιότητα μπορώ να κάνω κάτι για αυτό?

 

ΥΓ.Κατά τα γεύματα της δίνω λίγο νεράκι και φυσικά θηλάζουμε αρκετές φορές την ημέρα(κ αρκετές την νύχτα-κλαψ κλαψ), ενώ έχει περίπου 2 (βουτυρο)κενώσεις την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες/όλους!

Έχω ένα μπεμπάκι 6,5 μηνών που εδώ και 1 μήνα εκτός από τους θηλασμούς έχουμε ξεκινήσει την κρέμα βανίλια με ρυζάλευρο και γάλα έπειτα από οδηγίες της γιατρού μας και εδώ και 1 εβδομάδα περίπου βάλαμε και μία φρουτόκρεμα (μήλο-αχλάδι) στο διαιτολόγιο μας.

Ενώ μέχρι τώρα τα κακάκια μας ήταν τύπου "μουστάρδα" τις τελευταίες μέρες έχουν γίνει μια πιο συγκροτημένη μάζα, τύπου "μαλακό βούτυρο" (για να συνεχίσω με την ορολογία κουζίνας!:rolleyes:). Μάλιστα πολλές φορές δεν γεμίζουν την πάνα αλλά μένουν κολλημένα στον πισινούλι της.

Στην αρχή σκέφτηκα ότι είναι λογικό αφού ξεκινήσαμε να τρώμε να αλλάξουν τα κακάκια μας αλλά σήμερα μου φάνηκε και ο πρωκτούλης της λίγο κόκκινος και έχω αρχίσει να ανησυχώ μήπως το παιδάκι έχει δυσκοιλιότητα και εγώ το αφήνω να υποφέρει.. Μήπως μπορεί κάποια πιο έμπειρη μανούλα να βοηθήσει?Πως θα έπρεπε να είναι τα κακάκια ενός μωρού μετά την εισαγωγή στερεών τροφών?Και αν έχει δυσκοιλιότητα μπορώ να κάνω κάτι για αυτό?

 

ΥΓ.Κατά τα γεύματα της δίνω λίγο νεράκι και φυσικά θηλάζουμε αρκετές φορές την ημέρα(κ αρκετές την νύχτα-κλαψ κλαψ), ενώ έχει περίπου 2 (βουτυρο)κενώσεις την ημέρα.

 

 

Καλησπερα. Απο τη στιγμη που εισαγαμε στερεες τροφες εδω και 1 μηνα περιπου, φρουτοκρεμα και βανιλια, τα κακακια μας αλλαξαν τρομερα. Πολλες φορες ειναι οπςως τα περιγραφεις, σαν βουτυρο, αλλοτε ειναι πρασινωπα σαν χαλβας με μπιλακια μεσα δηλαδη.αλλοτε πολυ αραια, οχι διαρροια αλλα υδαρη και απο χρωματα αλλο τιποτε: απο κιτρινα μεχρι σκουρο πρασινο και καφεπορτοκαλι. Πιστευω οτι ειναι απο την αλλαγη στο διαιτολογιο των μωρων και αυτο που περιγραφεις δεν ειναι δυσκοιλιοτητα. Καποια στιγμη που η δικη μου περασε δυσκοιλιοτητα τα κακα ηταν παρα πολυ σκληρα, σαν της κατσικας, τελειως στεγνα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Απο τη στιγμη που εισαγαμε στερεες τροφες εδω και 1 μηνα περιπου, φρουτοκρεμα και βανιλια, τα κακακια μας αλλαξαν τρομερα. Πολλες φορες ειναι οπςως τα περιγραφεις, σαν βουτυρο, αλλοτε ειναι πρασινωπα σαν χαλβας με μπιλακια μεσα δηλαδη.αλλοτε πολυ αραια, οχι διαρροια αλλα υδαρη και απο χρωματα αλλο τιποτε: απο κιτρινα μεχρι σκουρο πρασινο και καφεπορτοκαλι. Πιστευω οτι ειναι απο την αλλαγη στο διαιτολογιο των μωρων και αυτο που περιγραφεις δεν ειναι δυσκοιλιοτητα. Καποια στιγμη που η δικη μου περασε δυσκοιλιοτητα τα κακα ηταν παρα πολυ σκληρα, σαν της κατσικας, τελειως στεγνα.

Ουτε στο σπιτι μου να ησουν!!!!!!και μεις τα ιδια ενα πραμα! και φυσικα 4-5 κενωσεις μην πω και παραπανω! θελει χρονο να συνηθισει το εντερακι τους. Παντως φυσιολογικα μου φαινονται. Για το ποπουδακι τους και μεις ειχαμε ενα θεμα, με λιγη cicalfate της avene γιναμε παλι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις.. Με την εισαγωγη στερεων τροφων αλλαζει και η συσταση αλλα και το χρωμα των κοπρανων! Οσο για τη δυσκοιλιοτητα δεν πιστευω πως εχει.. Οπως λες κανει 2 κενωσεις την ημερα.. Η δικια μου επινε γαλα ειδικο για τη δυσκοιλιοτητα κι εκανε και 3 μερες να ενεργηθει.. Δυο φορες αναγκαστηκα να της κανω βρεφικο κλυσματακι και τα κακα της εβγαιναν σαν πετρα (κυριολεκτικα)!

Καλη συνεχεια στην εισαγωγη στερεων τροφων!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους πολύ για την άμεση απόκριση! Οπότε συνεχίζω φρουτοκρεμούλες χωρίς ανησυχία!Έχω ακόμα να δω πολλά από ότι καταλαβαίνω!!!:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουτε στο σπιτι μου να ησουν!!!!!!και μεις τα ιδια ενα πραμα! και φυσικα 4-5 κενωσεις μην πω και παραπανω! θελει χρονο να συνηθισει το εντερακι τους. Παντως φυσιολογικα μου φαινονται. Για το ποπουδακι τους και μεις ειχαμε ενα θεμα, με λιγη cicalfate της avene γιναμε παλι οκ.

 

 

Χαχαχα, τα ιδια ακριβως!!!! Και 6 φορες εκανε σε μια μερα, απιστευτες κενωσεις, 4 στανταρ παντως ενω εκανε 1 εως 2 το πολυ την ημερα. Και μεις συγκαψαμε, ε τοσο σκ$@το ξαφνικα που να αντεξει το ποπουδακι της, βαζω πενατεν και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες/όλους!

Έχω ένα μπεμπάκι 6,5 μηνών που εδώ και 1 μήνα εκτός από τους θηλασμούς έχουμε ξεκινήσει την κρέμα βανίλια με ρυζάλευρο και γάλα έπειτα από οδηγίες της γιατρού μας και εδώ και 1 εβδομάδα περίπου βάλαμε και μία φρουτόκρεμα (μήλο-αχλάδι) στο διαιτολόγιο μας.

Ενώ μέχρι τώρα τα κακάκια μας ήταν τύπου "μουστάρδα" τις τελευταίες μέρες έχουν γίνει μια πιο συγκροτημένη μάζα, τύπου "μαλακό βούτυρο" (για να συνεχίσω με την ορολογία κουζίνας!:rolleyes:). Μάλιστα πολλές φορές δεν γεμίζουν την πάνα αλλά μένουν κολλημένα στον πισινούλι της.

Στην αρχή σκέφτηκα ότι είναι λογικό αφού ξεκινήσαμε να τρώμε να αλλάξουν τα κακάκια μας αλλά σήμερα μου φάνηκε και ο πρωκτούλης της λίγο κόκκινος και έχω αρχίσει να ανησυχώ μήπως το παιδάκι έχει δυσκοιλιότητα και εγώ το αφήνω να υποφέρει.. Μήπως μπορεί κάποια πιο έμπειρη μανούλα να βοηθήσει?Πως θα έπρεπε να είναι τα κακάκια ενός μωρού μετά την εισαγωγή στερεών τροφών?Και αν έχει δυσκοιλιότητα μπορώ να κάνω κάτι για αυτό?

 

ΥΓ.Κατά τα γεύματα της δίνω λίγο νεράκι και φυσικά θηλάζουμε αρκετές φορές την ημέρα(κ αρκετές την νύχτα-κλαψ κλαψ), ενώ έχει περίπου 2 (βουτυρο)κενώσεις την ημέρα.

 

Μια χαρουλα εισαστε.....οσο παιρνει πιο πολυ σταθερες τοσο πιο πολυ θα μοιαζουν ΚΑΙ θα μυριζουν με της δικες μας κενωσεις.....:rolleyes::rolleyes: και ΝΑΙ θα βρωμαει ο τοπος....αστα. Εμας πλεον κανει 1 κενωση την ημερα νταλε κουαλε οπως των ενηλικων αλλα σε μικροτερη ποσοτητα, και καμια φορα κανει 1 στις 2 μερες......τα δυσκοιλια ειναι ευκολα να τα καταλαβεις. Σκληρα μικρα μπιλακια οπως της κατσικας (χωρις σχεδον καθολου υγρασια)......ολα τα αλλα ειναι οκ.....για το συγκαμα εγω βρηκα γιατρεια με την sudocream δεν εχει ερεθιστει σχεδον ποτε ακομα και διαροια να κανει.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

κι ο μπέμπης μου κλείνει τους 6 μήνες τώρα, θηλάζω αποκλειστικά και πριν 2 βδομάδες ξεκινήσαμε φρουτόκρεμα και βανίλια. Στην αρχή αυτής της βδομάδας εκλαιγε πολυ όταν έκανε τα κακακια του και εβγαζε κατι σκληρα ο καημενούλης, εμεις να τα κάναμε θα πονούσαμε. Επειτα, Ο γιατρός μου είπε να θηλάζω μόνο και σήμερα επειδη πέρασαν τρεις μέρες χωρίς να ενεργηθεί του έκανα βρεφικό κλισματακι. Θα ξεκινήσουμε με χορτόσουπες μου είπε απο βδομάδα. Κι εμας μέχρι πριν τις στερες τροφές, έκανε 3 φορέ και έπειτα μια και πιο σκληρά εννοείται. Πάντως είναι φυσιολογικό να αλλάζει η οσμή και η πυκνότητα τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα κορίτσια! Θα ήθελα τα φώτα σας αν γίνεται. Έχω ξεκινήσει ρυζάλευρο βανίλια από αρχές τουμήνα και εδώ και λίγες μέρες αχλάδι στην 5 μιση μηνών κορούλα μου. Σήμερα πρώτη μέρα εισάγαμε και το μήλο στη φρουτόκρεμα στις 10 και μισή το πρωί. Στις 14 το μεσημέρι έκανε κακά μπόλικα, χρώμα ανοιχτό χακί τα περισσότερα και στη μέση μία μάζα πουήταν ολόιδια με τη φρουτόκρεμα που της έκανα, και μάλιστα με τα ίδια κομματάκια που και που του μήλου που δεν τα άλεσε το μπλέντερ. Βασικά είμαι σίγουρη ότι είναι η φρουτόκρεμα αυτούσια και ότι δεν την αφομοίωσε καθόλου. Τι να κάνω; Να της ξαναδώσω μήλο ή όχι; Εχει συμβεί σε καμία αυτό;

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες/όλους!

Έχω ένα μπεμπάκι 6,5 μηνών που εδώ και 1 μήνα εκτός από τους θηλασμούς έχουμε ξεκινήσει την κρέμα βανίλια με ρυζάλευρο και γάλα έπειτα από οδηγίες της γιατρού μας και εδώ και 1 εβδομάδα περίπου βάλαμε και μία φρουτόκρεμα (μήλο-αχλάδι) στο διαιτολόγιο μας.

Ενώ μέχρι τώρα τα κακάκια μας ήταν τύπου "μουστάρδα" τις τελευταίες μέρες έχουν γίνει μια πιο συγκροτημένη μάζα, τύπου "μαλακό βούτυρο" (για να συνεχίσω με την ορολογία κουζίνας!:rolleyes:). Μάλιστα πολλές φορές δεν γεμίζουν την πάνα αλλά μένουν κολλημένα στον πισινούλι της.

Στην αρχή σκέφτηκα ότι είναι λογικό αφού ξεκινήσαμε να τρώμε να αλλάξουν τα κακάκια μας αλλά σήμερα μου φάνηκε και ο πρωκτούλης της λίγο κόκκινος και έχω αρχίσει να ανησυχώ μήπως το παιδάκι έχει δυσκοιλιότητα και εγώ το αφήνω να υποφέρει.. Μήπως μπορεί κάποια πιο έμπειρη μανούλα να βοηθήσει?Πως θα έπρεπε να είναι τα κακάκια ενός μωρού μετά την εισαγωγή στερεών τροφών?Και αν έχει δυσκοιλιότητα μπορώ να κάνω κάτι για αυτό?

 

ΥΓ.Κατά τα γεύματα της δίνω λίγο νεράκι και φυσικά θηλάζουμε αρκετές φορές την ημέρα(κ αρκετές την νύχτα-κλαψ κλαψ), ενώ έχει περίπου 2 (βουτυρο)κενώσεις την ημέρα.

Κι εμάς τα κακάκια μας έτσι είναι! Δεν υπάρχει πρόβλημα. Άλλοτε βέβαια είναι και πρασινοπούλια ή λιγάκι υγρούτσικα.

Βρε συ, μόνο 2 φρούτα βάζεις στη φρουτόκρεμα; Εμάς ο γιατρός μας είπε μέχρι 3-4 και του βλαζω 4!:shock: Μήπως κάνω λάθος; Κι εμένα 6,5 είναι το μπεμπάκι μου, εάν παίζει ρόλο και η ηλικία....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω δεν θηλαζω αλλα το ιδιο ακριβως και σε μας.Μαλιστα εγιναν πιο σκληρα και πιο συμπαγη απο τοτε που ξεκινησα τα φρουτα:shock:,ενω οταν της εδινα μονο ρυζαλευρο ειχαμε κανονικα κενωσεις οπως πριν με το γαλα!!!(Καλα ενταξει βρισκαμε και κανενα ρυζι μεσα-δεν της δινω εμποριου).

Παντως,εγω της εδωσα και λιγο χαμομηλακι κανονικο και βοηθηθηκε ετσι,χιλιες φορες αυτο που και που παρα κλυσματα και υποθετα!!!

Φανταζομαι οταν συνηθισει το εντερακι τους στα νεα δεδομενα θα σταθεροποιηθουν τα πραγματα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα!!! η κορουλα μου 5 μηνων και κατι εχει ξεκινησει τις κρεμουλες... θηλαζουμε κιολας... τις δυο τελευταιες μερες παρατηρησα οι κενωσεις της ειναι πιο στερεες θα ελεγα.

η απορια μου ειναι ποσες πανες πρεπει πλεον να βρεχει..? τωρα που τρωει και κρεμες...?http://sczVp2.png

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα. Εμείς είμαστε 6,5 μηνών τρώμε φρούτα, κρέμα βανίλια και χορτόσουπα. Από ποικιλία στα κακά άλλο τίποτα....σε χρώμα, σε οσμή, σε υφή? Κάθε φορά και διαφορετικά...Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι ενεργείτε 5 με 6 φορές την ημέρα..δεν είναι πολλές??? Μήπως την πειράζει κάτι??? Και μάλιστα μετά από κάθε γεύμα στο 5λεπτο έχει μια πάνα γεμάτη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα και από εμένα,και εγω το ίδιο προβληματισμό έχω,από τότε που

ξεκινήσαμε στερεες τροφές η μπέμπα μου κάνει κακάκια 6 φορές τη μέρα

διαφορετικά κάθε φορά.Κάποιες φορές είναι αρκετά υδαρή αλλά δε ξέρω

αν είναι διάρροια.Μάλιστα εχτες είχαν και λίγη βλέννα.

Μίλησα τις προάλλες με τη παιδίατρο και μου είπε να μη της δώσω για

δύο μέρες φρουτα και μετα να της δώσω σκετο μήλο να δουμε τι την ενοχλεί.

Σήμερα είναι η δεύτερη μέρα και έχει μειωθεί λίγο ο αριθμός κενώσεων.Άυριο

θα της δώσω σκέτο μήλο.Ή βλέννα ξέρετε τί μπορεί να σημαίνει?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Μανουλες καλημέρα ...είναι η πρώτη φορά που γράφω αλλά έχω ένα μπεμπάκι 6 μηνών .. εδώ και δύο τρείς εβδομάδες μπήκαμε στις στερεές τροφές ...πρώτα κρέμα ρυζαλευρο, μετά πατάτα καρότο και μετά μήλο αχλάδι .. ο μικρός όμως έχει δύο μέρες που πονάει όταν κάνει τις κενώσεις του ... Γιατί έχουν γίνει πολύ σφιχτές ... Αρχικά θέλω να σας ρωτήσω τι λαχανικά ή φρούτα να προσθέσω που πιθανώς βοήθησαν εσάς και κατά δεύτερον εσάς οι κενώσεις γέμιζαν πάνα όπως πριν την εισαγωγή στις στερεές τροφές ή ήταν λίγα και πιο σφιχτές , άλλοτε σαν μαλακό βούτυρο κ άλλοτε σφιχτά δύο τρία κακάκια;;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων... :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...