Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ερωτήσεις και απορίες σε θέματα χρήσης εργαλείων του forum της ΕΕΕΓ


Recommended Posts

ερωτηση...

στα θεματα που παρακολουθω σε καποια μου ερχεται ενημερωση...

"απαντηση στο μηνυμα ......"

 

και σε καποια που ερχεται

"συντομη ενημερωση για το ...."

στην 2η περιπτωση δεν εχω προβλημα,αλλα στην 1η με πηγαινει κατευθειαν στο τελευταιο μηνυμα του θεματος χωρις να εχω διαβασει τα προηγουμενα

και αυτο γιατι στο μηνυμα που μου ερχεται εχει μονο την επιλογη

"μπορειτε να βρειτε το θεμα εδω"

και οχι την επιλογη

"τα νεα μηνυματα ειναι τα παρακατω" που εμφανιζεται στην 2η περιπτωση

πως μπορω να το αλλαξω αυτο?

ευχαριστω πολυ και παλι.......:D

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 611
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αυτό που περιγράφετε ¨πιθανολογούμε¨

ότι έχει να κάνει με τον τύπο ενημέρωσης που έχετε επιλέξει για το θέμα .

Αν έχετε επιλέξει : Άμεση ειδοποίηση μέσο email (πχ ) θα σας έρχετε ένα νέο email για κάθε νέα απάντηση .

Αν έχετε επιλέξει για άλλο θέμα, εβδομαδιαία ενημέρωση μέσο email

θα σας έρθει μια φορά την εβδομάδα με την πιό πρόσφατη απάντησή και την επιλογή που περιγράφετε οτι δλδ : "τα νεα μηνυματα ειναι τα παρακατω"

θα πρέπει να είστε πιο σαφής για να σας απαντήσουμε ! :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Δυστυχώς η ομάδα συντονιστών δεν έχει δυνατότητα ελέγχου όλων των καθημερινών δημοσιεύσεων.

Το φόρουμ λειτουργεί και με την βοήθεια των εγγεγραμμένων μελών -

Όταν βλέπετε κάποιο κείμενο το οποίο αντιτίθεται στους κανόνες λειτουργείας,

Παρακαλώ ενημερώστε μας έτσι ώστε να παρέμβουμε άμεσα,

Μέσω της αναφοράς δημοσιευσης!

σχετικό άρθρο εδω: http://parents.org.gr/news/a354

Τα προσωπικά μυνήματα δεν είναι δυνατόν να διαβαστούν απο κανέναν άλλο,

εκτός και εάν η διαχείριση απενεργοποιήσει τον λογαριασμό κατόπιν ειδικής περίπτωσης (βλέπε παιδεραστές κτλ.)

Οπου θα χρειαστεί να αλλαχτεί ο κωδικός πρόσβασης, και σε αυτή τη περίπτωση δεν θα μπορούσατε εσείς να συνδεθείτε.

Τα προσωπικά μυνήματα αντιμετωπίζονται σαν ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με τον ιδιο τροπο που θα την δημοσιευες στο φορουμ.Θα χρησιμοποιησεις ενα προγραμμα φορτωσης εικονων πχ το photobucket και θα στειλεις με πμ το λινκ.

Link to comment
Share on other sites

πας σε κάποιο site που φιλοξενεί εικόνες όπως πχ το imageshack. Εκεί κάνεις browse, επιλέγεις την εικόνα που θες και πατάς upload now. Όταν τελειώσει θα σου ανοίξει μια σελίδα με διάφορα links της εικόνας που επέλεξες. Διαλέγεις το direct link και το κάνεις αντιγραφή. Τέλος στέλνεις το π.μ. σου βάζοντας την εικόνα στα γνωστά tags (δηλαδή κάνεις επικόλληση το direct link ανάμεσα στο και).

tz4j7wbv0xnj1ski.png

 

q2ae9jipn6ctee3f.png

Link to comment
Share on other sites

Με τον ιδιο τροπο που θα την δημοσιευες στο φορουμ.Θα χρησιμοποιησεις ενα προγραμμα φορτωσης εικονων πχ το photobucket και θα στειλεις με πμ το λινκ.

 

πας σε κάποιο site που φιλοξενεί εικόνες όπως πχ το imageshack. Εκεί κάνεις browse, επιλέγεις την εικόνα που θες και πατάς upload now. Όταν τελειώσει θα σου ανοίξει μια σελίδα με διάφορα links της εικόνας που επέλεξες. Διαλέγεις το direct link και το κάνεις αντιγραφή. Τέλος στέλνεις το π.μ. σου βάζοντας την εικόνα στα γνωστά tags (δηλαδή κάνεις επικόλληση το direct link ανάμεσα στο και).

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Θα το προσπαθήσω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΑΣΧΕΤΟ: Πως μπορω να σχολιασω συγκεκριμενες προτασεις απο διαφορα κειμενα αυτων που γραφουν στο τοπικ;;ας με βοηθησει καποιος γιατι ειμαι λιγο ασχετη μ'αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..θα ήθελα να εκφέρω τη γνώμη μου και σα δασκάλα αλλά και σα μητέρα. Τα Θρησκευτικά σα μάθημα δεν τα θεωρώ <<αχρηστα>> αλλά ουτε και απαραίτητα..κυρίως γιατί δεν είναι μια αληθεια , μια επιστημονικά αποδεδειγμένη αλήθεια. Δε θα το αναλύσω πολύ το συγκεκριμένο που ανέφερα κυρίως γιατί έχω δει και έχω διαβάσει αρκετά που αφορουν όχι μονο τη δική μας θρησκεία αλλά γενικότερα. ΚΑλό είναι όμως να γνωρίζουν τα παιδιά γενικότερα τις θρησκείες αφου υπάρχουν, απο που ξεκίνησαν ,τι σκοπους εξυπηρετουν , ποια ήθη και έθιμα πηγάζουν απο αυτές,ποια είναι η ιδεολογία της κάθε μία..όχι όμως με τον τρόπο που διδάσκονται στο σχολείο. Και θα σας πω τι εννοω..φέτος διδαξα έκτη ταξη..το καινουριο βιβλιο των Θρησκευτικών ξεκινουσε λοιπόν πολύ όμορφα λέγοντας πως..<<ο άνθρωπος από τότε που γνωρίζουμε την ύπαρξή του είχε την τάση να πιστεύει κάπου κι έτσι έψαχνε να βρει την αλήθεια για τη δημιουργία κτλ κτλ>> μιλουσε για τους αρχαίους Έλληνες, τους Αιγύπτιους κα...τοπήγαινε πολύ όμορφα ώσπου φτάσαμε και στο ζουμι...<<ο Χριστιανοσμός είναι η μοναδική,η πραγματική αλήθεια που καταρρίπτει όλες τις άλλες κτλ κτλ >> Δεν τολμουσα να το ξεστομίσω στα παιδιά...να φανατίσω τα παιδιά πως η δική τους θρησκεία είναι αυτή καθαυτή η αληθινή και πως όλες οι υπολοιπες είναι αιρέσεις..και οι άλλες θρησκείες τι είναι; Κι αυτές τα ίδια λένε!!! Χαίρω πολύ!! Όμως για μένα ο στόχοςμου μέσα στην τάξη δεν είναι να δημιουργήσω επιπλέον Χριστιανους...(τουλάχιστον αν νομίζει η εκκλησία πως θα το κάνω εγώ προσωπικά έχει χάσει απο χέρι!!!) για μένα ο στόχος είναι να βγάλω στην κοινωνία ανθρώπους που ξέρουν τι είναι θρησκεία..ξέρουν απο που πηγάζει..ξέρουν ότι τις δημιουργησε ο άνθρωπος και τον βοηθάει να νιώθει πως κάποιος ανώτερος είναι εκεί στις δύσκολες στιγμές...άρα να σέβονται την ανάγκη των συνανθρώπων τους ναπιστεύουν σε οτιδήποτε νιώθουν ότι τους δίνει δύναμη...Και στο κάτω κάτω για μένα θρησκεία όπως την βλέπει η εκκλησία είναι μιαμορφή εξουσίας και δε γουστάρω να γίνω κι εγώ κομμάτι μιας τέτοιας φανατίζοντας, προπαγανδίζοντας και τρομοκρατώντας μικρά παιδάκια!!

Πήγαμε με τον άντρα μου να κλείσουμε εκκλησία για το γάμο μας..συζητουσαμε τα σχετικά με τον παπά μέχρι που έφτασε η κουβέντα στο ρύζι...άρχισε λοιπόν να λέει πως η εκκλησία καταδικάζει το ρύζι γιατί αν πέσει μέσα στο ιερο είναι κακός οιωνός για το ζευγάρι ..μπορεί να χωρίσει, να χάσει ο ένας τον άλλον και άλλες τέτοιες μ....ίες!!! Άλλωστε, μας είπε, γιατί νομίζετε ότι ακουμε τελευταία για ζευγάρια να χωρίζουν στις μέρες μας; Ε βέβαια....πως δεν το είχα καταλάβει τοσο καιρό....το ρύζι έφταιγε!!!! Αν δεν χρησιμοποιησε ο συγκεκριμένος παπάς την πίστη για να μου επιβάλλει το γουστο του τότε τι έκανε;;;; Αν αυτό δε λέγεται <<εξουσία μέσω της θρησκείας>> τότε τι είναι; Κι αν αυτό το είπε ένας απλός παπάς που απλώς δεν ήθελε να σκουπίσει την εκκλησία μετά το γάμο....φανταστείτε τι λένε όλοι οι υπολοιποι μεγαλοπαπάδες για να μας χαλιναγωγήσουν!!!Αποθέμα προπαγάνδας και φανατισμου και κυριως...ΧΑΛΙΝΑΓΩΓΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΛΗΘΟΥΣ δε γουστάρω τα θρησκευτικά στο σχολείο!! ΟΧι!Υποστηρίζω μια ελεύθερη ενημέρωση περι θρησκειών όπου ο κάθε άνθρωπος είναι ελεύθερος να πιστεύει πρώτα μέσα του...και τότε θα επιλέξει τι θέλει να πιστεύει και αν θέλει!!

Και θα μιλήσω και λίγο προσωπικά...έχω χάσει την πίστη μου σε αυτά που επιβάλλει η θρησκεία..και παρόλο που έχω δει ντοκιμαντερ που ανατρέπουν όλα όσα είχα πλάσει σαν κοσμοθεωρία μέσα μου σχετικά με το Χριστιανισμό, δεν έχω πάψει να πιστεύω σε αυτό που εγώ έχω φτιάξει σαν Χριστιανισμό..γιατί πολύ απλά αυτό με βιηθάει να παίρνω δύναμη..έτσι νιώθω καλα...μπορεί να μη νηστεύω,να μη πηγαίνω εκκλησία κτλ..αλλά το βράδυ κάνω την προσευχή μου γιατί έτσι νιώθω όμορφα..ίσως και να πιστεύω πως τελικά κάποιος με ακουει και νιώθει τα βαθύτερα συναισθήματά μου που δεν ξεχωρίζει τον κόσμο απο το θρησκευμα..αυτό είναι θρησκεία...να μην σε πιέζει κανένας μα κανένας γι αυτό που θέλεις εσύ να πλάσεις μέσα στο μυαλόσου....ελευθερία!!!

 

Πατας το κουμπακι Multi quote που εχει κατω δεξια του μηνυματος.Στο τελευταιο μηνυμα που θελεις να κανεις παραθεση πατας το quote.

 

το κουμπακι το πατησα γιατι το φανταστηκα οτι ειναι αυτο αλλα πως αποκοβεις συγκεκριμενη προταση που θες να σχολιασεις;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η δικη μου απορια εχει ως εξης

ανοιξα ενα θεμα,κ μετα απο λιγο ανακαλυψα οτι εκανα λαθος σε μια λεξη στην επικεφαλιδα.αντι "μαγνητικη εγκεφαλου" εγραψα "αυχενικη εγκεφαλου",εχοντας στο μυαλο μου κατι αλλο...πως θα μπορουσα να το διορθωσω???με το edit μπορω ν αλλαξω τα παντα,εκτος απο την επικεφαλιδα...

ευχαριστω

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

με την χρήση της αναφοράς (για πληροφορίες δείτε εδώ :http://parents.org.gr/news/a354

έρχεστε σε επικοινωνία με τους διαχειριστές και τους συντονιστές της σελίδας οι οποίοι και θα επιληφθούν του θέματος

 

ευχαριστούμε

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου απαντησετε σας παρακαλω πως μπορω να απομονωσω μια φραση ενος κειμενου και να σχολιασω μονο αυτη;;;;παταω το κουμπακι με τα εισαγωγικα και μετα;;;;

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να μου απαντησετε σας παρακαλω πως μπορω να απομονωσω μια φραση ενος κειμενου και να σχολιασω μονο αυτη;;;;παταω το κουμπακι με τα εισαγωγικα και μετα;;;;

 

Νομίζω πως ο μόνος τρόπος, είναι να πατήσεις το Quote ή το multi quote (τα εισαγωγικά) και αφού εμφανιστεί η παράθεση στο παράθυρο της απάντησης, πηγαίνεις και χειροκίνητα σβήνεις όλα τα υπόλοιπα περιεχόμενα και αφήνεις μόνο την φράση που θέλεις να σχολιάσεις. Ή την επιλέγεις και την κάνεις bold. ;)

 

Αν κάνω λάθος και υπάρχει και άλλος τρόπος, θα σου απαντήσει και ο αρμόδιος Συντονιστής. Εγώ πάντως, έτσι το κάνω.....

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

με την χρήση της αναφοράς (για πληροφορίες δείτε εδώ :http://parents.org.gr/news/a354

έρχεστε σε επικοινωνία με τους διαχειριστές και τους συντονιστές της σελίδας οι οποίοι και θα επιληφθούν του θέματος

 

ευχαριστούμε

 

σας ευχαριστω,εχω ηδη αναφερει το μηνυμα στο οποιο θα ηθελα να γινει διορθωση

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,

όπως ακριβώς κάνατε εδώ (με την απάντηση - ερώτηση σας) έτσι μπορείτε να συμμετάσχετε και σε όλες τις συζητήσεις του φόρουμ ...

σημαντικό είναι να κοιτάξετε και αυτά τα θέματα πριν συνεχίσετε:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=51738 (οδηγίες)

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=52381 (μαθήματα browser )

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=55586 (Συνοπτικοί κανόνες infractions)

 

Σας ευχόμαστε καλή διαμονή στο φόρουμ της ΕΕΕΓ

Link to comment
Share on other sites

γεια σας:P,ειμαι νεα κ εγω στην παρεα κ προσπαθω να εξοικιωθω με τον νεο κοσμο που ανοιχτηκε μπροστα μου, θα ηθελα να σας ρωτησω οτι ενω εστειλα mail στον administrator ζητωντας να μου ενεργοποιησει τον λογαριασμο μου στο parentscafe.gr κρατωντας το ιδιο ονομα χρηστη κωδικο και mail δεν ελαβα απαντηση εκανα κατι λαθος; μια τελευταια ερωτηση μπηκα στα link με τις οδηγιες για avatar,τικερακια τα οποια ειναι πολυ κατατοπιστικα και τρελαθηκα με τη μουσικη που τα εχετε επενδυσει μπορειτε να μου πειτε τι ειναι; σας ευχαριστω παρα πολυ:-):smile::-)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα και εγω κοριτσια καινουρια ειμαι εδω και δεν ξερω ουτε τα ωασικα εχω μπερδευτει εχω στειλει μυνηματα και περιμενω απαντησεισ σασ αλλα δεν μου απανταει κανεισ.κανω κατι λαθοσ ????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...