Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΣΧΗΜΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΕΘΕΡΙΚΑ... ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ?


eleni_k

Recommended Posts

Και η δικια μου ετσι κανει αλλα ο αντρας μου κοιμαται ορθιος.Βαρεθηκα να μιλαω λοιπον και να μαλωνω στνεχεια και σταματησα να ασχολουμαι εντελως.Τωρα οταν στελνει πραγματα για την μικρη (παντα μεταχειρισμενα της αλλης εγγονης) απλα τα πεταω και τελειωνει το θεμα εκει γιατι αλλη μια κουβεντα να ακουγα για "την μανουλα" θα του εσπαγα το κεφαλι.

 

Καλα κανεις και σκεφτεσαι ετσι για την μικρη σου και μπραβο σου.Κι εγω το ιδιο σκεφτομαι.Αλλα απο την στιγμη που δεν ζηταει να την δει ........τι να κανω? Να την στειλω με το ζορι?

 

α ούτε εμένα τη ζητάει!!! ποτε δε τη ζητησε να τη δει!!!

εγω τη στέλνω!!!:cool:

και βλέπω οτι περνάει και καλά όταν πάει!

βεβαια απ'οτι μου έχει πει ο άντρας μου με αναφέρει συχνα η μικρη όπως είναι φυσικό.....εκεί να δω τι θα της λέει η γιαγιά όταν θα μιλάει πιο σωστά η μικρη.....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

ποτέ δε θα της έκανα τη χάρη πάντως να τσακωθω με τον άντρα μου για πάρτη της.....:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ποτέ δε θα της έκανα τη χάρη πάντως να τσακωθω με τον άντρα μου για πάρτη της.....:mrgreen:

 

 

Εχεις δικιο αλλα οσο και να μην ασχολουμε , ερχονται ωρες που με βγαζει εξω απο τα ρουχα μου, ειδικα οταν λεει ενα σωρο ψεμματα .....εκει γινομαι τουρκος.Βλεπεις "η μανουλα" δεν λεει ψεμματα ποτε!!! Συμπερασμα : λεω εγω!!!!!Δεν το εχει πει ποτε βεβαια , αν τολμουσε θα του σπαγα το κεφαλι!!!! Αλλα η μανουλα αποκλειεται να κανει τετοια.

Ε....δε θα μαλωνες?

Δεν μπορω να καταλαβω.....τι σοι μανα ειναι αυτη που θελει να δημιουργει προβληματα στον γιο της και στην οικογενεια του.....

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα λεει πολλα ψεμματα ισα να μας βαζει να μαλλωνουμε και καθεται και λεει στις φιλες τις και στην γειτονια οτι εκεινη ειναι το θυμα και η κακια νυφη την εχει στην απ εξω...μια μερα ηρθε στο μαγαζι και αφου μου εριξε τις καταρες μου ειπε να κανω και μια νυφη σαν κι εμενα...εκνευριστηκα τοσο πολυ κοριτσια που κοντεψα να την πεταξω εξω απο το μαγαζι...απο την ημερα που τα φιαξαμε με τον αντρα μου συνεχεια υποθαλπτει την σχεση μας γιατι ποτε δεν ηθελε να ειμαστε μαζι...μπροστα κοριτσι μου και κοπελα μου και πισω το θαψιμο...μακαρι να κανω νυφη σαν εμενα γιατι δεν θα ειμαι πεθερα σαν αυτην...και ναι δεν θελω να εχω επαφες μαζι της και δεν το κρυβω δεν θα προσπαθησω ουτε τα παιδια μου να εχουνε κι επειδη ο αντρας μου δεν εινα;ι βλακας και καταλαβαινει πως εχω δικιο...ουτε αυτος της τα παει....καμια επαφη λοιπον

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites

Καλα και τα παιδια χαζα δεν ειναι .Και η δικια μου οσο μεγαλωνει τοσο θα καταλαβαινει.Ετσι κι αλλιως εχει φτασει 11 μηνων και την εχει δει 4 φορες νομιζω.Εμενα δυστηχως ο δικος μου ειναι πολυ μαμακιας αλλα ευτυχως δουλευει και τα Σαββατοκυριακα και δεν μπορει εκ των πραγματων να την παει και εκτος αυτου , ειπαμε δεν την ζηταει ποτε η πεθερα μου.

Δεν πειραζει......εχει την αλλη την εγγονη της!!!!

 

Για να ειμαι ειλικρινης, οταν το σκεφτομαι στεναχωριεμαι.Μακαρι να ηταν φυσιολογικος ανθρωπος να εχουμε καλες σχεσεις.Θα ηταν καλυτερα και για το παιδι μου και για τον αντρα μου.Αλλα σε καμια περιπτωση δεν κανω πισω πια.Καταρχην οπως εχω ξαναπει ειναι ακρως επικινδυνη και στο κατω κατω.....εχω και καποια αξιοπρεπεια βρε κοριτσια.Απο ενα σημειο και μετα δεν ανεχομαι πια να μας μιλαει και να μη μας μιλαει οποτε θελει και να μην ξερω ποτε γιατι εχει θυμωσει.Το κυριοτερο βεβαια ειναι οι δολοπλοκιες της, δε το συζητω.Οι εκκλησιες και οι μετανοιες και οι εξομολογησεις και οι πνευματικοι την μαραναν.........δε ντρεπεται λεω εγω!!!!! Η καλη χριστιανη που εχει εντελως χεσμενη την οικογενεια του γιου της και το εγγονι της!!!!!

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εγω κοριτσια αν και εχω χιλιαδες λογους να μην τα στελνω ποτε τα παιδια μου, και τα στελνω, και πηγαινω κι εγω μαζι γιατι κινδυνευει η ακεραιοτητα τους. Ποτε δεν εχω πει κατι μπροστα τους, αλλα μολις ο μεγαλος πατησε τα 4, αρχισε να ψυλλιαζεται.......πχ χτυπαει τηλεφωνο, ειναι η γιαγια, και ο μπαμπας του λεει "ωχ μωρε τι θελουνε παλι , αμαν!" τα παιδια δεν ειναι χαζα, καταλαβαινουν πολυ περισσοτερα απ οτι νομιζουμε.........

Κι εγω αντιμετωπισα αυτο το "η μανα σου ειναι απο κατω και τα βλεπει καθε μερα, γκρρρρρρ" και μαλιστα εμενα ειναι και ηλικιωμενη και περιμενουν πως και πως σαν τα κορακια ποτε θα πεθανει, το βλεπω και το εχουν πει και στον αντρα μου, γιατι νομιζουν γελοιωδως οτι μετα θα παμε να μεινουμε πανω κατω μ εκεινους..(εδω γελαμε)

Κανω υπομονη, καποτε εσκαγα κι εγω και εγραφα εδω και δεν ειχα τελειωμο, τωρα δε δινω σημασια, κανω τη δουλεια μου και μπαινακης βγαινακης, και περναω πολυ μα πολυ καλυτερα........

κουράγιο αδέρφια...

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε και μένα στο club. Mισώ τα πεθερικά μου, μου έχουν κάνει την ζωή δύσκολη και από τότε που παντρεύτηκα αλλά και από τότε που έμαθαν για την εγκυμοσύνη μου. Το ένα μετά το άλλο μου συμβαίνουν, απίστευτα πράγματα, μέχρι και σε παππά μίλησα και προς μεγάλη μου έκπληξη δεν απέκλεισε το γεγονός ότι μπορεί να μου έχουν κάνει και μάγια! Δεν ξέρω αν πιστεύω στα μάγια αλλά στην κακογλωσσιά σίγουρα και από αυτούς τους ανθρώπους έχω μπόλικη. Ετσι μου έρχεται να τους απαγορέψω και να δούνε ακόμη το εγγόνι τους αν και δεν τρελαίνονται επειδή είναι κοριτσάκι και αυτοί ήθελαν φυσικά αγόρι για να βγεί το όνομα του πεθερού μου. Μου την έχει βιδώσει τόσο άσχημα που όταν με το καλό γεννήσω, μπορεί να τους απαγορέψω μέχρι και στο μαιευτήριο να έρθουν!

Ζηλεύω πραγματικά όσες έχετε καλές σχέσεις με τα πεθερικά σας γιατί αυτό το πράγμα δεν αντέχεται και προκαλεί και τριγμές στην σχέση του ζευγαριού αναπόφευκτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αγνοεις την πεθερα .......οτι και εαν σου λεει μπαινουν απο την μια και βγαινουν απο την αλλη και οσο για τα παιδια της τα πας κανονικα δηλαδη εχουν επικοινωνια και ελ=παφη και πανω απο ολα την κανεις και σκαει περισσοτερο

 

αυτο κανω εγωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Κοριτσια γεια σας.μενω κ εγω πανω απο τα πεθερικα μου κ η ψυχολογια μου δεν ειναι καλη.δεν τους χωνευω καθολου.σκεφτομαι σιγα σιγα να κανω κανενα παιδακι κ τρελαινομαι στην ιδεα οτι θα το βλεπουν συνεχεια.η πεθερα ειναι απο τους ανθρωπους που σε καλοπιανουν με γλυκα κ δωρακια κ δεν θελω να κανουν στο παιδι μου τετοια.αφηστε που δεν ειναι καθαρη κ συχαινομαι απιστευτα.ο πεθερος μου ειναι νευρικος κ αποτομος.ο αντρας μου ειναι δημοσιος υπαλληλος κ τον λεει τεμπελη μπροστα μου φανταστειτε.και αυτο γινεται καθε φορα που κατεβαινουμε στο σπιτι τους.κ το χειροτερο ειναι κουτσομποληδες,ειδικα αυτη.μιλαει ασχημα για τα αδερφια της τον πατερα της,τα ανηψια της και τις νυφες της.δεν θελω το παιδι μου να μαθει να μιλαει ετσι κ αυτο.βαρεθηκα πραγματικα.μου ζηταει να γελασω επειδη γελαει κ αυτη με τις ειρωνιες της για τους συγγενεις της.τι να κανω κοριτσια?την κυριακη ειναι να φαμε μαζι τους κ βραζω απο τα νευρα μου.εχει κ γατα στο σπιτι κ συχαινομαι πολυ.εχω απογοητευτει με ολα αυτα.πως θα μεγαλωσω το παιδι μου με αυτους απο κατω μου?:cry:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας.μενω κ εγω πανω απο τα πεθερικα μου κ η ψυχολογια μου δεν ειναι καλη.δεν τους χωνευω καθολου.σκεφτομαι σιγα σιγα να κανω κανενα παιδακι κ τρελαινομαι στην ιδεα οτι θα το βλεπουν συνεχεια.η πεθερα ειναι απο τους ανθρωπους που σε καλοπιανουν με γλυκα κ δωρακια κ δεν θελω να κανουν στο παιδι μου τετοια.αφηστε που δεν ειναι καθαρη κ συχαινομαι απιστευτα.ο πεθερος μου ειναι νευρικος κ αποτομος.ο αντρας μου ειναι δημοσιος υπαλληλος κ τον λεει τεμπελη μπροστα μου φανταστειτε.και αυτο γινεται καθε φορα που κατεβαινουμε στο σπιτι τους.κ το χειροτερο ειναι κουτσομποληδες,ειδικα αυτη.μιλαει ασχημα για τα αδερφια της τον πατερα της,τα ανηψια της και τις νυφες της.δεν θελω το παιδι μου να μαθει να μιλαει ετσι κ αυτο.βαρεθηκα πραγματικα.μου ζηταει να γελασω επειδη γελαει κ αυτη με τις ειρωνιες της για τους συγγενεις της.τι να κανω κοριτσια?την κυριακη ειναι να φαμε μαζι τους κ βραζω απο τα νευρα μου.εχει κ γατα στο σπιτι κ συχαινομαι πολυ.εχω απογοητευτει με ολα αυτα.πως θα μεγαλωσω το παιδι μου με αυτους απο κατω μου?:cry:

 

Κάποια λύση να μείνετε αλλού, παίζει???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια γεια σας.μενω κ εγω πανω απο τα πεθερικα μου κ η ψυχολογια μου δεν ειναι καλη.δεν τους χωνευω καθολου.σκεφτομαι σιγα σιγα να κανω κανενα παιδακι κ τρελαινομαι στην ιδεα οτι θα το βλεπουν συνεχεια.η πεθερα ειναι απο τους ανθρωπους που σε καλοπιανουν με γλυκα κ δωρακια κ δεν θελω να κανουν στο παιδι μου τετοια.αφηστε που δεν ειναι καθαρη κ συχαινομαι απιστευτα.ο πεθερος μου ειναι νευρικος κ αποτομος.ο αντρας μου ειναι δημοσιος υπαλληλος κ τον λεει τεμπελη μπροστα μου φανταστειτε.και αυτο γινεται καθε φορα που κατεβαινουμε στο σπιτι τους.κ το χειροτερο ειναι κουτσομποληδες,ειδικα αυτη.μιλαει ασχημα για τα αδερφια της τον πατερα της,τα ανηψια της και τις νυφες της.δεν θελω το παιδι μου να μαθει να μιλαει ετσι κ αυτο.βαρεθηκα πραγματικα.μου ζηταει να γελασω επειδη γελαει κ αυτη με τις ειρωνιες της για τους συγγενεις της.τι να κανω κοριτσια?την κυριακη ειναι να φαμε μαζι τους κ βραζω απο τα νευρα μου.εχει κ γατα στο σπιτι κ συχαινομαι πολυ.εχω απογοητευτει με ολα αυτα.πως θα μεγαλωσω το παιδι μου με αυτους απο κατω μου?:cry:

λιγο δυσκολη κατασταση αλλα θα πω το κλασσικο μιλησε στον αντρα σου προτου εκτραπουν τα πραγματα πληρως...το να απομακρυνθειτε ειναι μια καλη λυση πηγαινοντας σε αλλο σπιτι αλλα μου λες πως και τα οικονομικα δε βοηθανε!!!

κρατησε την τουλαχιστον σε αποσταση.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα, αν ήθελα, να έχω τρελά προβλήματα και με τα πεθερικά μου και με τους γονείς μου (καλό, ε;). Είμαστε τρεις οικογένειες και οι τρεις τέλειως διαφορετικές μεταξύ τους (εμείς, οι γονείς του άντρα μου και οι γονείς μου). Πολλά από αυτά που κάνουμε και πιστεύουμε εμείς τα κατακρίνουν εκείνη, πολλά από αυτά που κάνουν και πιστεύουν εκείνοι τα κατακρίνουμε εμείς.

Φυσικά, έχω κρατήσει τη στάση "τυπικές σχέσεις" με τα πεθερικά, "αγάπη για τους γονείς μου, αλλά και πάλι όχι πολλά πολλά" και είμαι ήσυχη.

Το παιδάκι μου το βλέπουν μια το μήνα, το δίμηνο ή το τρίμηνο γιατί - ευτυχώς - μένουμε μακριά, και πάλι όμως έχουν πάρει όλοι γραμμή, ότι το παιδί δεν είναι αξεσουάρ, ούτε κούκλα να παίζουμε γιατί έχουμε ενθουσιαστεί. Απλά τα πράγματα.

Μερικοί μπορεί να πούνε ότι στερώ από τους παπουδογιαγιάδες τη χαρά της ανεμελιάς με το εγγόνι τους, αλλά και πάλι ποσώς με ενδιαφέρει.

Προσωπική μου γνώμη είναι να υπάρχουν ισορροπίες, σχέσεις καλές - τυπικές, γιατί όπως και να το κάνουμε, αν υπάρχει πρόβλημα, είτε το λέμε, είτε όχι, τα παιδιά το καταλαβαίνουν πολύ καλά μάλιστα. Οπότε κάποια στιγμή θα πρέπει να λογοδοτήσουμε - είτε φταίμε εμείς, είτε οι άλλοι - γιατί ασφάλεια παρέχουν οι γονείς στα παιδιά τους και άρα από αυτούς θα ζητήσουν απαντήσεις.

Προσπαθείστε, όσες μπορείτε να κρατάτε ίσες αποστάσεις, να έχουν τα παιδάκια σας σχέσεις με τους παπούδες, χωρίς να είναι αυτές τέτειες που να δίνουν το δικαίωμα στον όποιον να επεμβαίνει.

Αυτά από μένα.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα, αν ήθελα, να έχω τρελά προβλήματα και με τα πεθερικά μου και με τους γονείς μου (καλό, ε;). Είμαστε τρεις οικογένειες και οι τρεις τέλειως διαφορετικές μεταξύ τους (εμείς, οι γονείς του άντρα μου και οι γονείς μου). Πολλά από αυτά που κάνουμε και πιστεύουμε εμείς τα κατακρίνουν εκείνη, πολλά από αυτά που κάνουν και πιστεύουν εκείνοι τα κατακρίνουμε εμείς.

Φυσικά, έχω κρατήσει τη στάση "τυπικές σχέσεις" με τα πεθερικά, "αγάπη για τους γονείς μου, αλλά και πάλι όχι πολλά πολλά" και είμαι ήσυχη.

Το παιδάκι μου το βλέπουν μια το μήνα, το δίμηνο ή το τρίμηνο γιατί - ευτυχώς - μένουμε μακριά, και πάλι όμως έχουν πάρει όλοι γραμμή, ότι το παιδί δεν είναι αξεσουάρ, ούτε κούκλα να παίζουμε γιατί έχουμε ενθουσιαστεί. Απλά τα πράγματα.

Μερικοί μπορεί να πούνε ότι στερώ από τους παπουδογιαγιάδες τη χαρά της ανεμελιάς με το εγγόνι τους, αλλά και πάλι ποσώς με ενδιαφέρει.

Προσωπική μου γνώμη είναι να υπάρχουν ισορροπίες, σχέσεις καλές - τυπικές, γιατί όπως και να το κάνουμε, αν υπάρχει πρόβλημα, είτε το λέμε, είτε όχι, τα παιδιά το καταλαβαίνουν πολύ καλά μάλιστα. Οπότε κάποια στιγμή θα πρέπει να λογοδοτήσουμε - είτε φταίμε εμείς, είτε οι άλλοι - γιατί ασφάλεια παρέχουν οι γονείς στα παιδιά τους και άρα από αυτούς θα ζητήσουν απαντήσεις.

Προσπαθείστε, όσες μπορείτε να κρατάτε ίσες αποστάσεις, να έχουν τα παιδάκια σας σχέσεις με τους παπούδες, χωρίς να είναι αυτές τέτειες που να δίνουν το δικαίωμα στον όποιον να επεμβαίνει.

Αυτά από μένα.

 

Στο πάνω - κάτω είναι δύσκολο να εφαρμοστεί αυτό που λες........ωστόσο η κοπέλα δεν έχει ακόμα παιδιά, οπότε μπορεί να τηρήσει μια γραμμή πλεύσεως από τώρα.....

Link to comment
Share on other sites

αυτο δυστυχως ειναι το προβλημα που λεει η la latina!! το πανω κατω!ας μην ειμουνα εγω πανω κατω και θα σου ελεγα....απο την στιγμη λοιπον που εχει ετσι το θεμα αρχιζεις να διατηρεις τυπικες σχεσεις απο τωρα χωρις ομως να γινεσε αντιπαθητικη...τι εννοω με αυτο.ας πουμε και εγω σιχαινομαι τα κουτσομπολια και τρελενομαι οταν καποιος λεει πραγματα πισω απο την πλατη του αλλου γιατι εγω εχω συνηθισει οταν με ενοχλει καποιος να του το λεω καταμουτρα.η πεθερα μου λοιπον εχει μια ταση για κουτσομπολιο και οταν μου λεει διαφορα(για συγγενεις πιο πολυ) η απαντηση μου ειναι η εξης ωχουυυυυ μωρε αν εχεις προβλημα γιατι δεν τους το λες?μα μου λεει τωρα ειναι σωστο αυτο που κανει?και συνεχιζει ακθεκτη!και της λεω ουτε καν με νοιαζει δεν ασχολουμε εγω με τετοια γιατι εχω σημαντικοτερα πραγματα να κανω!θες καφε να φτιαξω?τι φαγατε σημερα??χαχαχα:D:D:D και αλλαζω αυτοματα συζητηση!οποτε της το εχω κοψει εντελως αυτο το σκηνικο!το να μιλησουμε βεβαια για ενα προβλημα που μπορει να αντιμετωπισει με τον οποιοδηποτε εννοειτε το συζηταμε αλλα και παλι οταν θα παει προς το κουτσομπολιο το κοβω....οσο αφορα το τι θα κανεις οταν θα ερθει με το καλο ενα παιδακι αυτο θα ειναι να εχεις μιλησει-ξεκαθαρισει με τον αντρα σου και να ειναι διπλα σου οσο αφορα την ανατροφη του παιδιου σου.δεν γινετε εννοειτε να μην πηγαινει το παιδι ΚΑΤΩ ας πουμε στη γιαγια.αλλα οσο αφορα στην ανατροφη του θα επεμβαινεις αμεσα αλλα παντα ευγενικα(οχι δηλαδη αποτομα)πρεπει να διατηρησεις οπως και να εχει ισσοροπημενες σχεσεις αλλα οχι πολλα πολλα.και ξεκινα το απο τωρα!αν ας πουμε σου πει καποια στιγμη η πεθερα ααα στο μωρο πρεπει να κανεις αυτο και εκεινο και το αλλο θα απαντας εσυ ασε να ερθει με το καλο (στο χαβαλε)και ειμαι σιγουρη οτι αυτα που θα κανω εγω θα ειναι και τα καλυτερα!!:-D:-D:-D κοινως πρεπει να εισαι απολυτη αλλα οχι εντελως απομακρη!πολλα κολπακια υπαρχουνε αλλα αυτο ειναι και στην ιδιοσυγκρασια του καθενος το τι μπορει να πραξει....ας πουμε με την γατα που λες δεν εχει και πολλα να συζητησεις....πολυ απλα λες το παιδι ειναι μωρο και δεν θελω να ειναι με την γατα στο σπιτι.φοβαμαι μην παθει τιποτα...ελα πανω να τα πουμε!μην τρελενεσαι κοπελια και μην αγχωνεσαι απο τωρα.ξεκινα σιγα σιγα να καταλαβουνε απο τωρα οτι πολυ απλα κουμαντο στο παιδι και στο σπιτι σου κανεις εσυ με τον αντρα σου!κριμα παντως να μην μπορειτε να πατε αλλου...πιο πολυ για το ψυχολογικο....οπως και να χει ευχομαι καλη επιτυχια και συντομα με ενα μωρακι:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Κοριτσια οι διαμάχες παντως σιγουρα επηρεαζουν το παιδι.Αν και εγω εχω πολύ καλη πεθερα... βιωσα τις διαμαχες οταν ημουν μικρη.Η μητερα μου δεν ηθελε με τιποτα τα πεθερικα μου.Με αποτέλεσμα να πηγαινουμε σπανια.Ελειπε και ο πατερας μου σαν ναυτικος που ηταν οποτε δεν είχαμε σχεσεις.Και να σας πω την αληθεια .. τωρα που τα σκέφτομαι και θυμαμαι.. εμενα μια χαρα μου φαινοταν.Επισης τσακωνοταν και με τα αδελφια του πατεραα μου.Οποτε με τα ξαδελφια από εκει επισης δεν ειχα καμια σχεση.

Όμως τσακωνότανε και με τη μανα της.Αλλη περιπτωση και αυτη η γιαγια.Μια τα βρησκανε... ωραια τρωγαμε ολοι μαζι χριστουγεννα και με τον θειο μου(αδελφο της) κλπ και μια τσακωνόντουσαν παλι με τη γιαγια και το θειο και τρωγαμε μονοι μας.Εμενα παντα με στεναχωρουσε αυτό.Μια με αφηνε να μιλαω στη γιαγια και στο θειο και στη θεια... μια όχι.Φυσικα χωρις καμια γιαγια πλεον.. συνεχιζετε το παραμυθι με τον θειο (τον αδελφο της).Δεν ξερω ρε κορίτσια εγω παντα σκεφτομουν πως θα γινει να εχω κανονικη οικογενεια και να περναμε ολοι μαζι τις γιορτες κλπ.

Φυσικα.. τη μανα μου χρεωνω για ολα ααυτα.. ε οκ και τη μανα της γιατι ηταν και αυτη κέρβερος στα λογια... γιατι δεν εινααι τυχαιο από τοσους ανθρώπους ολοι να είναι σκάρτοι.

Βεβαια χαρη σε ολη αυτή την κατασταση εγω εχω γινει ακριβως αντιθετο.Εχω 2 νύφες.. βεβαια είναι κααι πολύ καλα κορίτσια.. και ειμαστε αδελφες πλεον .. συνεχειια μαζι και αριστες σχεσεις.Και εχω και μια κουνιαδα που επισης ειναι και αυτή ενταξει ατομο και πλεον τα παμε μια χαρα.Αλλωστε κανεις δεν ειναι τελειος.

Οσο δικιο και να εχετε κοριτσιαα... να ξερετε ότι τα παιδια σας θα στεναχωριουνται.Εγω παντως ακομα τα σκέφτομαι και χαλιεμαι γιατι στο σοι του αντρα μου είναι ολοι τοσο δεμενοι που πραγματικα ζηλευω!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εμας οι σχεσεις ειναι απλα τυπικές μενουν μακρια απο Αθηνα και οταν ερχονται εχουν ενα σπιτι οπου καλούν μια Κυριακη για φαγητο τα παιδια και τις νύφες τους

Αυτη ειναι η σχεση μας ενα φαγητο μια φορα καθε 3 μηνες. Και οταν πηγαίνουμε με τον αντρα μου στο εξοχικο οπου μενουν μονιμα το καλοκαιρι μια βδομαδα. Απο κει και περα δεν εχουν ανακατευτεί ποτε σε τιποτα ουτε μας εχουν βοηθησει πρακτικά η οικονομικα. Δεν περιμένουν απο μενα τιποτα δεν περιμενω κι εγω τιποτα απο εκείνους.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είχα καεί στο χυλό με την πρώην πεθερά , τώρα φυσάω και το γιαούρτι. Δεν έχω καμία σχέση με τα τωρινά πεθερικά μου. Μόνο τυπικές σχέσεις , ένα τηλεφώνημα που και που και καμιά επίσκεψη. Ευτυχώς ο τωρινός άντρας που έχω δεν ανακατεύει τη "μαμά" πουθενά και μια φορά που είχε σχολιάσει κάτι εις βάρος μου , την είχε βάλει στη θέση της. Γενικά πιστεύω ότι υπεύθυνοι για τα κακώς δρώμενα με τα πεθερικά - γονείς είμαστε εμείς. Εμείς είμαστε αυτοί που πρέπει να βάζουμε τα όρια στους γονείς μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...