Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικοι Σταθμοι στο Χαϊδαρι / Δασος Χαϊδαριου


Recommended Posts

Μια φιλη μου εχει κ τα δυο παιδακια της αλλα δεν ειναι ευχαριστημενη,

ειναι αυστηρα πολυ κ με πολλα παιδακια,αλλα της ειπαν για τον αριθμο παιδιων σε καθε ταξη κ αλλα τελικα ειδε.

Στην αστεροσκονη εχω παει δυο φορες κ εγραψα τον γιο μου για νηπιο,η κοπελα που το εχει ειναι εξαιρετικη οπως κ οι υπολοιπες,ειναι οικογενειακος στθμος κ εχουν ωραιο προγραμμα κ πολλες δραστηριοτητες.

Το χαμογελο σου

ολη η ζωη μου.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλές μου μανούλες τα φώτα σας!! Ψάχνω για βρεφονηπιακο σταθμό στο χαιδαρι μέσω ΕΣΠΑ.Συμμετεχουν:Το σπιτάκι στο δάσος με περιορισμένες θέσεις. Το Μαγεμένο δάσος και το Μουσικό τόξο.Επισης αν γνωρίζετε για το Αλαντιν στο Αιγάλεω και το golden world of children στο περιστέρι που ειναι σχετικά κοντα και θα με ενδιέφερε αν έχετε καλές εμπειρίες! Οποιαδήποτε πληροφορία θα ηταν πολυ ευπρόσδεκτη!! Ευχαριστω εκ των προτέρων!

 

Καλησπέρα σας,

 

θα ήθελα να μοιραστώ την τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την υπεύθυνη του σταθμού μαγεμένο δάσος. Κάλεσα για να πάρω πληροφορίες για τον σταθμό καθώς είναι στη λίστα του ΕΣΠΑ και ήθελα να μάθω αν πληρεί ορισμένες προϋποθέσεις για εμένα πχ. ωράριο, αν εξυπηρετεί το σχολικό την περιοχή που μένουμε. Από την αρχή της συνομιλίας μας και πριν προλάβω να ρωτήσω οτιδήποτε η συγκεκριμένη κυρία μου ξεκαθάρισε ότι δεν μπορεί να μου κάνει αναλυτική περιγραφή του προγράμματος του σταθμού από το τηλέφωνο και ότι οι γονείς που ενδιαφέρονται πραγματικά για τα παιδιά τους πρέπει να κλείσουν ραντεβού για να δουν από κοντά τον σταθμό.

Προσπέρασα την παρατήρηση της και αφού απάντησε στις ερωτήσεις μου και διαπίστωσα ότι όντως παρέχουν όσα χρειάζομαι, ζήτησα να μου κλείσει ραντεβού να δω και από κοντά το σταθμό. Με ενημέρωσε ότι αυτή την εβδομάδα δεν έχει κενό και ότι θα πρέπει να μου κλείσει ραντεβού από την επόμενη. Με παρακαλετό ύφος της εξήγησα ότι η προθεσμία για το ΕΣΠΑ λήγει σε λίγες μέρες και θα με εξυπηρετούσε αν μου έκλεινε ραντεβού νωρίτερα να δώ έστω το σταθμό πριν τον δηλώσω.

Η απάντηση της ήταν ότι το ΕΣΠΑ μπορεί να λήγει σε λίγες ημέρες αλλά έχει ξεκινήσει εδω και 10? ημέρες και οι γονείς που ασχολούνται πραγματικά με τα παιδιά τους έχουν επισκεφτεί τους σταθμούς που τους ενδιαφέρουν.

Σε αυτό το σημείο εκνευρίστηκα και της είπα ότι από την αρχή της συνομιλίας μας μου την λέει υπονοώντας τι? ότι δεν είμαι καλή μητέρα ή ότι δεν ενδιαφέρομαι πραγματικά για το παιδί μου; όχι δεν το λέω για εσάς μου είπε στη συνέχεια αλλά εφόσον δεν είχαμε καλή αρχή καλύτερα να μου είπε να μην συνεργαστούμε, γεια σας... εννοείται ότι δεν θα συνεργαστούμε της απάντησα είστε απαράδεκτη και μου έκλεισε και το τηλέφωνο.

δεν καταλαβαίνω με ποιό δικαίωμα η συγκεκριμένη κυρία κατακρίνει εμένα ή οποιαδήποτε άλλη μητέρα. Τι να πω ενδεχομένως να την πέτυχα σε άσχημη ημέρα. Δεν μπορώ να δικαιολογήσω αλλιώς τη συμπεριφορά της. Πάντως δεν θα ήθελα να έχει κοντά της το παιδί μου σε καμία άσχημη ημέρα της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχασες και τιποτα μην ανηςυχεις.Ειχαμε περασει εκει πρόπερσι (3η επιλογή)αλλα τελικα το παιδι το πήρε πολυ δυςκολα και δεν συνεχίσαμε.Πηγε ομως μια φιλη μας και δεν έμεινε πολυ ευχαριστημένη.Ειπε οτι δεν ηταν ιδιαίτερα επαγγελματίες.Δηλαδη σου λεει οτι εχει δυο δασκάλες για τα μικρα...μονο που η μια δασκάλα ειναι η ίδια και τρέχει για ολα( τηλέφωνα,ραντεβου κ.λ.π),η μαμά της μαγειρεύει και καθαρίζει...Εχουν λεει και μια βοηθό που έρχεται μετα τις 1 ομως...Τους εχω ακούσει προσωπικά να φωνάζουν στα παιδια για επιβληθούν....κι ας ήξεραν οτι ειμαι στο χολ δεν τους απασχολούσε..Επισης μια Παρασκευή που πήγα τα μεγαλύτερα παιδάκια έβλεπαν DVD!! Και οταν ρώτησα είπε οτι το κανουν καθε παρασκευη ΜΟΝΟ!! Οι χώροι ειναι σαν ενα μεγαλο τριάρι...πολυ καθαροί βεβαια(τα καλα να λέγονται),δεν θα το ξαναεπελεγα παντως.

 

Φέτος επισκέφτηκα πολλούς σταθμούς και μίλησα με πολλες μαμάδες και αυτο που εχω συμπεράνει ειναι οτι ένας καλος ιδιωτικός σταθμος πρεπει να ειναι τουλάχιστον των 500? αλλιώς δεν ειναι τοσο καλοί.Κανουν οικονομία στα παντα( προσωπικό,υλικά,φαγητο) και δεν προσφέρουν τιποτα καλυτερο απο εναν δημόσιο σταθμό που τουλάχιστον το φαγητο ειναι άφθονο και οι δασκάλες ειναι όντως δασκάλες και οχι η ξαδέρφη της ιδιοκτήτριας...

Μίλησα επισης με το "σπιτακι στο δάσος"που ειναι σχετικά καλος σταθμος με πολυ καλο προσωπικό αλλα μου είπε οτι θελει γύρο 2000+voucher που μου φάνηκαν πολλα...Οποτε εμεις θα επιλέξουμε εναν δημόσιο σταθμό που στο χαιδαρι εχουμε πολυ καλούς πραγματικα!!Καλες επιλογές!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας, ενδιαφέρομαι για τους παιδικούς σταθμούς του Δ. Χαϊδαρίου. Θα ήθελα αν γνωρίζετε τις απόψεις σας για τον 5ο σταθμο χαιδαριου και για τον 6ο σταθμο χαιδαριου (πρωην ΙΒΣΑ).Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους! μόλις επικοινωνήσαμε με την πλαστελινη για να πάρουμε πληροφοριες βάσικες για εμας πριν παμε κ από κοντά να τον δουμε.λυπάμαι πολύ αλλά κ μονο από τον τρόπο αντιμετωπισης μας από το τηλέφωνο, χωρις ιχνός ευγενιας, το αντιθέτο ακριβως θα έλεγα,μας κάνει να τον απορρίψουμε εξαρχής. Θέλω πολύ να σας πω ακριβώς την απάντηση που μας δόθηκε σε απλη ερωτηση μας, το ύφος της...... κυριας..... από ότι καταλαβα μεγαλη σε ηλικια,αλλά φοβαμαι θα παράβω τους κανονισμούς του forum. Όχι,όχι,όχι λοιπον! Κ Κριμα! Πελάτες μελλοντικοι ειμαστε η μάλλον θα ημασταν...... πλαστελινη,μιλα καλυτερα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα σε όλους! μόλις επικοινωνήσαμε με την πλαστελινη για να πάρουμε πληροφοριες βάσικες για εμας πριν παμε κ από κοντά να τον δουμε.λυπάμαι πολύ αλλά κ μονο από τον τρόπο αντιμετωπισης μας από το τηλέφωνο, χωρις ιχνός ευγενιας, το αντιθέτο ακριβως θα έλεγα,μας κάνει να τον απορρίψουμε εξαρχής. Θέλω πολύ να σας πω ακριβώς την απάντηση που μας δόθηκε σε απλη ερωτηση μας, το ύφος της...... κυριας..... από ότι καταλαβα μεγαλη σε ηλικια,αλλά φοβαμαι θα παράβω τους κανονισμούς του forum. Όχι,όχι,όχι λοιπον! Κ Κριμα! Πελάτες μελλοντικοι ειμαστε η μάλλον θα ημασταν...... πλαστελινη,μιλα καλυτερα!!!!!!!
.

 

Καλησπέρα, δεν ξέρω τι ρώτησες και τι απάντηση πήρες. Εγώ θα πω την προσωπική μου γνώμη τον Σεπτέμβριο του 2013 την πηρα τηλεφωνο για να κλείσουμε ραντεβού και μου απαντησε οτι εχουν ήδη συμπληρωθει τα τμήματα απο τον Μαίο. Μου έκανε τρομερη εντύπωση γιατι ιδιωτικοσ παιδικοσ σταθμοσ αρνειτε να παρει χρηματα(τα δικα μου εννοουσα συνήθως ολοι λένε εχουμε λιγές θέσεια αλλα οποτε και να πασ σε δεχονται.Τελικα καταληξαμε σε καποιον σταθμο αναγκαστικα γιατι λογω ωραριου δεν ειχαμε και πολλεσ επιλογεσ και δεν μειναμε καθολου ευχαριστημενοι.Το 2015 τον πηγαμε στην πλαστελινη φροντισαμε να κλεισουμε νωρισ το ραντεβου και την εγγραφη. ΤΟ Αποτελεσμα ενα παιδι τελειωσ διαφορετικο ποιο υπακουω ,ποιο συνεργσιμο και επιμελή.Εγω εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη σίγουρα ισχυουν πολλα απο αυτα που εχω διαβασει (οτι ειναι αυστηρο,απαιτητικο κια οτι η Διευθύντρια καποιεσ φορες μπορει να μιλησει αποτομα. Παντωσ το παιδι μου δειχνει οτι παιρναει καλα και μιλαει με πολυ ενθουσιασμο γιαυτο το σχολείο

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα σας!!

Έχω ένα αγοράκι 2,5 ετών και τον ξεκίνησα παιδικό σταθμό,έχω κάποιες απορίες και θα χρειαστώ την βοήθεια σας!!

Δεν μου επέτρεψαν να περάσω μέσα την πρώτη του μέρα!!έχω γνωρίσει μόνο την διευθύντρια και όταν ζήτησα να γνωρίσω τις δασκάλες μου απάντησε ότι οι δασκάλες δεν είναι για να κάνουν δημόσιες σχέσεις!!:confused:

Η αλήθεια είναι ότι τον πήγα μόνο 2 φορές και δεν θέλω να συνεχίσει άλλο!!η απάντηση της ήταν άκυρη!!οι δασκάλες εννοείτε ότι δεν κάνουν δημόσιες σχέσεις!χτίζουν σχέσεις!!

Θα ήθελα λοιπόν την βοήθεια σας!!να μου προτείνετε  παιδικούς σταθμούς περιοχή Κορυδαλλος,Χαϊδαρι.

Σας ευχαριστώ πολυυυυυυ!!!!!:-D 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως σου λέει κ η Κάντι, οι γονείς δεν είναι μέσα στην αίθουσα σε ώρες μαθήματος. 

Κ εμείς την πρώτη δασκάλα των παιδιών μου την είχαμε δει για ένα - δύο λεπτά στην αρχή αλλά ουσιαστικά την γνώρισα κατά τον Οκτώβριο όπου γίνεται κ η πρώτη ενημέρωση γονέων. 

Σαν πολιτική παιδικού σταθμού δεν σου είπαν κάτι εξωπραγματικό,  λίγο ο τρόπος με ξενίζει. 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχετε δίκιο,δεν ζήτησα να καθίσω μέσα στην αίθουσα απλά λίγο στον διάδρομο...:-( όπου δεν είχε οπτική επαφή μαζί μου ο μικρός.

μου επέτρεπαν μόνο στην αυλή του παιδικού όπου έβγαινε η δασκάλα (άγνωστη) για να συνοδεύσει τον μικρό μέσα!  

η όλη αντιμετώπιση ήταν διαφορετική μέχρι την στιγμή της εγγραφής...εκεί κ μετά μπήκαν οι κανόνες!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σας!!

έχω ένα αγοράκι που θα γίνει 4 ετών τον Σεπτέμβριο και θα χρειαστώ την βοήθεια σας!!αναζητώ παιδικό σταθμό,μένω Αγία Βαρβάρα και δυστυχώς δεν έχουμε πολλές επιλογές, φέτος ο μικρός μου πήγε σε δημόσιο όπου δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη και γι αυτό αναζητώ ιδιωτικό.

Επίσης σκέφτομαι να κοιτάξω και στην περιοχή του Πειραιά καθώς βρίσκεται η εργασία μου ώστε αν χρειαστεί κάτι να είμαι άμεσα κοντά του,τι λέτε?

Σας ευχαριστώ πολύ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις

  • 2 months later...
  • 2 months later...
  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα. Ψάχνω να βρω ιδιωτικό παιδικό σταθμό στις περιοχές Χαιδαρι και Κορυδαλλο. Θα ήθελα να μου προτείνετε σταθμούς οι οποίοι να παίρνουν παιδιά κ μέσω ΕΣΠΑ. Σας ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...