dora

Κερακια βαφτισης

Recommended Posts

με αφορμη ενα ποστ της ποπη μπερκ στις μικρες αγγελιες, ανακαλυψα οτι υπαρχει ενα εθιμο στην Μυτιληνη οπου στις βαφτισεις δινονται κερακια στους καλεσμενους και τα αναβουν και τα κρατουν κατα τη διαρκεια του μυστηριου..

Δεν το ειχα ξανα ακουσει ποτε αλλα μου αρεσε παρα πολυ.

Και θα ηθελα να ρωτησω τωρα..

Εκτος απο τη Μυτιληνη, σε ποια αλλα μερη γινεται αυτο?

Στην Πελοπονησσο απ΄οπου καταγομαι δεν το κανουν. (εκτος αν το κανουν σε καποια χωρια μεμονομενα)

Ειναι κακο να παρεις το εθιμο ενος τοπου αν σου αρeσει πολυ και να το ενσωματωσεις στο δικο σου μυστηριο? (σκεφτομαι να το κανω στην βαφτιση της κορης μου)

Τι κερακια χρησιμοποιουμε.. τι χρωμα?

Σε ποια στιγμη του μυστηριου αναβουν και ποτε σβηνουν?

Ποτε μοιραζονται στους καλεσμενους?

Συνδιαζεται με καποιο αλλο εθιμο? (οκ τα μαρτυρικα τα εχουμε κι εμεις)

Kορiτσια απο Μυτιληνη διαφωτιστε με pleazeeeee :D

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Διαφημίσεις

καλημερα...τα κερακια αυτα συνηθως ειναι λευκο χρωμα και συνηθως ειναι στολισμενα με ενα λουλουδακι και φιογκο.εξαρταται ποσα χρηματα διαθετεις...συνηθως τα παραγκενεις εκει που κανεις τα βαφτιστηκα και σου τα στολιζουνε...τα βαζουν σε ενα καλαθακι και καποιο παιδι η κοπελα αναλαμβανει να τα μοιρασει μεσα στην εκκλησια....απο την ωρα που τα μοιραζουνε τα αναβεις και στο τελοσ το σβηνεις η τελοσπαντωνοποτε θες,,,,

Μου άρεσε πολύ σαν ιδέα αλλά μόλις το συζήτησα με τη μαμά μου μού είπε ότι στην Κρήτη το κάνουν στα μνημόσυνα για όλη τη διάρκεια του μυστηρίου (χωρίς λουλουδάκι βέβαια) οπότε άκυρο!

Όταν κάτι το κάνεις για να πρωτοτυπήσεις (δεν λέω για τη Μυτιλήνη που ο κόσμος το συνηθίζει και θα πιάσουν το νόημα) μπορεί να παραξηγηθείς και δεν θέλεις να πάει το μυαλό κανενός σε κάτι τέτοιο στη βάφτιση του παιδιού σου.

Αν θα το κανω δεν θα το κανω για να πρωτοτυπησω.. Θα το κανω γιατι μου αρεσει ως εθιμο και θελω να το υιοθετησω..

Αλλωστε στα δικα μου μερη και στους αντρα μου δεν κραταμε κερακια στα μνημοσυνα οποτε χλωμο το βλεπω να παει το μυαλο καποιου εκει..

Πχ στο γαμο μου ακολουθησα ολα αυτα τα "κατι καινουργι, κατι παλιο, κατι μπλε.."

Στο χωριο μας δεν τα ειχαμε..

Οπως επισης η μανα μου και ο πατερας μου στολιζαν καραβακια τα Χριστουγεννα.. τα δεντρα (ξενοφερτο εθιμο) το βρηκαμε στην Αθηνα και το αφομιωσαμε ..

Στην τελικη θα τους δινουμε και χαρτακι που θα γραφει πανω τη σημασια του εθιμου..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

το βρισκω ομορφο εθιμο, καλα θα κανεις να ρωτησεις τον παπα, εγω ειμαι απο Λεσβο αλλα η βαπτιση της κορης μου ειναι αθηνα και ο παπας μας ζητησε να μην το κανουμε.

οντως εδω το κανουμε για τα μηνμοσυνα με καφε κερια.

και κατι για την προτυπια που ειπατε ,εχω παει σε βαφτιση και ειχαν βαλει το πορταιτο του μωρου σε καβαλετο στολισμενο με μπλε υφασμα και λιγα λουλουδια.εμενα μου θυμισε αλλα πργαματα...

wow! τι λετε τώρα!!! εγώ δυσκολεύομαι με τα έθιμα που πρέπει να γίνουν !!!! εσεις ψάχνετε να βρείτε καινούργια!!!! όντως, λουλούδια δίπλα σε φωτογραφία μην το κάνετε, αν δεν πρέπει...

ssttaa

το βρισκω ομορφο εθιμο, καλα θα κανεις να ρωτησεις τον παπα, εγω ειμαι απο Λεσβο αλλα η βαπτιση της κορης μου ειναι αθηνα και ο παπας μας ζητησε να μην το κανουμε.

Γιατι σας ειπε να μην το κανετε? σας εξηγησε το λογο ?

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Διαφημίσεις

κι εμενα η μαμα μου ειναι απο μυτιληνη αλλα και σε βαφτισεις που εχω παει εκει δεν εχω δει κατι παρομοιο.

Παντως ανεξαρτητως τι θα κανεις δε το βρισκω και τοσο καλη ιδεα, ασε που μπορει να παρει κανενας φωτια, να σταζουν τα κερια κλπ.

Ακούγεται τέλειο! Εμένα θα μου άρεσε πολύ, το μόνο που φοβάμαι είναι μη γίνει καμία "μάχη" με τα παιδάκια που θα θέλουν να κρατάνε τα κεριά.... .... Συμφωνώ επίσης να ρωτήσεις τον παπά, έχουν γίνει λίγο περίεργοι τελευταία...

συνηθως στα παιδακια δινουμε τα κερακια αλλα δεν τα αναβουν για αυτονοητους λογους (εκτος και αν ειναι υπο την επιβλεψη καποιου ενηλικα)οι ενηλικες τα εχουν αναμμενα απο την εναρξη της τελετης μεχρι το τελος και επειδη ειναι μολις μιση ωρα η τελετη δεν προλαβαινουν τα κερια να σταξουν,γινεται σε καθε βαφτιση εδω και τα δινουν μαζι με τα μαρτυρικα στην εισοδο των καλεσμενων,ειναι οπως ειπε και η ελενη ασπρα με καποιο μικρο στολισμο επανω κορδελες,λουλουδακι κτλ και ποτε μα ποτε δεν εχω ακουσει να υπαρχει συγχηση με κηδειες μιας και αυτα ειναι τελειως διαφορετικα κερια!!!!!!!!!! οπως ειπα και στην αγγελια μου τα κερακια τα κρατανε οι καλεσμενοι για να ¨φωτισουν¨ το νεοφωτιστο μελος σαν καλως ορισμα τελοσπαντων στην εκκλησια μας

.png.png

dora : genika ekei pou tha kanoume thn baptisi ta pragmata einai ligo pros to klassiko, den thelei askopous stolismous kai genika pola pola. mas bolevei san meros giati einai dipla sto spiti mas opote ta mona pou tha feroume einai baptistika, martirika klp ta basika :))

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα