Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αιμάτωμα πλακουντα 10η εβδομάδα


Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Είμαι στην δεκατη εβδομάδα της κύησης και ο γιατρός μου διέγνωσε εξ' αρχής ένα αιμάτωμα στον πλακούντα. Μου συνέστησε να παίρνω 3 cyclacur, 6 utragestan και μια παιδική ασπιρίνη κάθε μέρα.

 

Ευτυχώς δεν έχω δεί αίμα ή αισθανθεί πόνο όλο αυτό τον καιρό αλλά το αιμάτωμα δεν φαίνεται να υποχωρεί.

 

 

Χθες έκανα υπέρηχο και είδαμε το μωράκι! Είναι καταπληκτικό. Το είδαμε να κουνάει τα χεράκια του σαν να μας χαιρετά! Ήταν μαγικό!

 

Αλλά με το θέμα του αιματώματος, δεν μπορώ να χαλαρώσω και να αισθανθώ 100% σίγουρη και ευτυχισμένη.

 

Φοβάμαι πολύ! Θα μπορέσει να συνεχιστεί η κύηση κανονικά ή θα έχουμε προβλήματα?

Alexandra

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξέρω. Ο γιατρός μου λέει ότι είναι αιμάτωμα. 'Αλλωτε χρησιμοποιεί την έκφραση μικρή αποκόληση.

Δεν έχει αναφέρει τίποτα για αιματολίμνες.

Alexandra

Link to comment
Share on other sites

Τους φοβους σου τους συζητησες με το γιατρο σου;

 

Αν αναφερεται σε "μικρη αποκολληση" δεν νομιζω οτι πρεπει να σ' ανησυχει τοσο. Αλλωστε δεν νομιζω να υπαρχει γυναικα σ' αυτο το φορουμ τουλαχιστον που να μην ειχε μια μικρη αποκολληση. Αν ηταν κατι σοβαρο θα σε συμβουλευε να εισαι στο κρεβατι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Είμαι στην δεκατη εβδομάδα της κύησης και ο γιατρός μου διέγνωσε εξ' αρχής ένα αιμάτωμα στον πλακούντα. Μου συνέστησε να παίρνω 3 cyclacur, 6 utragestan και μια παιδική ασπιρίνη κάθε μέρα.

 

Ευτυχώς δεν έχω δεί αίμα ή αισθανθεί πόνο όλο αυτό τον καιρό αλλά το αιμάτωμα δεν φαίνεται να υποχωρεί.

 

 

Χθες έκανα υπέρηχο και είδαμε το μωράκι! Είναι καταπληκτικό. Το είδαμε να κουνάει τα χεράκια του σαν να μας χαιρετά! Ήταν μαγικό!

 

Αλλά με το θέμα του αιματώματος, δεν μπορώ να χαλαρώσω και να αισθανθώ 100% σίγουρη και ευτυχισμένη.

 

Φοβάμαι πολύ! Θα μπορέσει να συνεχιστεί η κύηση κανονικά ή θα έχουμε προβλήματα?

 

Το είχα πάθει και εγώ στην εντέκατη εβδομάδα και μάλιστα εγώ είχα και λίγο αίμα. Δεν είχα μείνει στο κρεββάτι παρά μόνο τρεις μέρες αλλά από κει και μετά έπαψα να τρέχω σαν το Βέγγο. Πήγαινα κανονικά στη δουλειά, για ψώνια κλπ αλλά κομμένες οι βαριές δουλειές και η ορθοστασία.

Σε καταλαβαίνω πως νιώθεις, εμένα μου είχε γίνει μόνιμο άγχος μέχρι να δούμε τελικά ότι εξαφανίστηκε το αιμάτωμα.

Προσπάθησε να είσαι ήρεμη και να ξεκουράζεσαι.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Καλημέρα σε όλες,

εύχομαι τα καλύτερα για εσάς και τα μωράκια σας. Είμαι έγκυος 8 εβδομάδων και την προηγούμενη βδομάδα η γιατρός μου στον υπέρηχο μου βρήκε ένα μικρό αιμάτωμα. Ανησύχησα αν και η γιατρός μου ήταν καθησυχαστική λέγοντας μου απλώς να προσέχω και να μην κουράζομαι. Είχε κάποια απο εσάς παρόμοιο πρόβλημα;

Φιλικά,

Λία

Link to comment
Share on other sites

καλη μου..το εχω ακουσει απο πολλες κοπελες..οντως χρειαζεται προσοχη μεχρι το επομενο ραντεβου και βλεπεις τι θα σου πει..καλη ξεκουραση...

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια μου σου εξηγησε η γιατρος σου απο που προηλθε το αιματωμα? Εγω στην 8η εβδομαδα επαθα μερικη αποκολληση πλακουντα. Οταν βγηκα απο το νοσοκομειο φαινοταν στον υπερηχο οτι ειχε δημιουργηθει αιματωμα και παρολο που ημουν ξαπλα στο σπιτι συνεχεια τη 12η εβδομαδα μου δημιουργησε παλι αιμορραγια. Με βοηθησαν πολυ οι ενεσεις Proluton, επειδη ομως η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη προτεινω να το συζητησεις ξανα με τη γιατρο σου και να ξεκουραζεσαι οσο το δυνατον περισσοτερο

 

Χριστινα

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αυτό που μου είπε η γιατρός μου είναι ότι πιθανόν μπορεί να προκλήθηκε από κάποιο βάρος που σήκωσα ή κούραση. Το σημαντικό είναι ότι δεν έχω προς το παρόν αίμα και το μόνο που μου είπε εκτός απ' το να ξεκουράζομαι είναι αν δω έστω και λίγο αίμα να της τηλεφωνήσω. Πάντως δεν την είδα να ανησυχεί ούτε μου πρότεινε πλήρη κατάκλιση απλώς προσοχή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα!

Μου συνέβει κι εμένα. Είχα και αίμα όμως. Ο γιατρός μου είχε συστήσει

ξεκούραση, αποχή από τη δουλειά για 2 εβδομάδες και τα χάπια pre par.

Μετά από μία εβδομάδα ξεκούραση (και φυσικά αγωνία και άγχος), άρχισα

να μην ελέγχω τα νεύρα μου και αποφάσισα να γυρίσω στη δουλειά. Το

αιμάτωμα άργησε να φύγει (το απορόφυσε ο οργανισμός μου) και φυσικά

στο μεταξύ έπαιρνα τα χάπια. Όλα προχώρησαν κανονικά. Στον μεγάλο

υπέρηχο όμως, η γιατρός μου είπε ότι ο πλακούντας είνα χαμηλά και με

ρώτησε αν είχα αιμοραγία στην αρχή, πως την αντιμετώπισα κλπ. Η

συμβουλή της ήταν να φροντίζω να ακολουθώ τις οδηγίες του γιατρού

μου και να μην πέρνω αποφάσεις μόνη μου. Όπως επίσης να φροντίζω

να ξεκουράζομαι πριν νιώσω κούραση. Δυστυχώς δεν της πολυέδωσα

σημασία (όλες οι καλές κυρίες στη δουλειά φρόντιζαν να μου δημιουργούν

ενοχές κάθε φορά που τολμούσα να πω ότι κουράστηκα, συνέχεια άκουγα

"κι εγώ γέννησα και αυτά δεν είναι τίποτα, είναι φυσιολογικά, σε όλες μας

συμβαίνουν, σταμάτα να χαιδεύεσαι και να αποφεύγεις τη δουλειά...")

συνέχισα τη δουλειά μου στους ίδιους εντατικούς ρυθμούς με πριν

7:30 με 6:30 και μάλιστα χωρίς διάλειμα και χωρίς να αποφεύγω τις

σκάλες.. Η βλακεία σε όλο της το μεγαλείο δηλαδή!!! Και φυσικά το

μωρούλι μου μου θύμωσε και αποφάσισε να προσπαθήσει να το σκάσει

την 27 εβδομάδα.. Δόξα το Θεό όμως όλα πήγαν καλά! Φυσικά τώρα είμαι

ξάπλα και μετράω εβδομάδες, ελπίζοντας να με συγχωρέσει και να

φροντίσει να μείνει στην κοιλίτσα της μανούλας του όσο χρειάζεται για

να μεγαλώσει φυσιολογικά και να αντιμετωπίσει χωρίς κινδύνους τον

έξω κόσμο όταν βγει.

Μάλλον σας κούρασα με τη μεγάλη μου ιστορία...

Ηθικό δίδαγμα: Να φροντίζεις τον εαυτό σου και το μωρούλι σου αυτή

την περίοδο, όσο περισσότερο μπορείς! Δεν είμαστε άρρωστες, αλλά

είμαστε ήδη υπεύθυνες για μια ψυχούλα που δεν μπορεί να προστατευτεί

μόνη της και μας χρειάζεται πολύ!

Μην ξεχνάς να ξεκουράζεσαι!!! :!:

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΛΑΙΑ είχα κι εγώ στην αρχή αποκόλληση και μου είχε πει ο γιατρός να μη σηκώνω βάρη και να προσέχω ,επίσης μου έδωσε τα utrogestan.Στην 8η εβδομάδα που ξαναπήγα είχε απορροφηθεί χωρίς να έχω εγώ κάποια αιμορραγία αλλα μου είχε πει πως είτε θα έφευγε με αίμα (το αιμάτωμα)ή θα το απορροφούσε ο οργανισμός όπως και έγινε.μήν ανησυχείς και κοίτα να ξεκουράζεσαι.

Stavro ε'υχομαι να πάν όλα καλα (που θα πάνε) :D:D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ πολύ για τις ευχές και κυρίως για τη θετική ενέργεια!!!

Από την ώρα που άρχισα να πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά, είμαι πολύ

καλύτερα και χαίρομαι την κάθε στιγμή με το μωράκι μου!!!

 

Με το καλό να σας έρθει η Αναστασία!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!!

και εγώ το είχα πάθει!!

πήρα utrogestan για ένα μήνα και έμεινα 2 εβδομάδες στο κρεβάτι και όλα καλά :lol::lol:

stavro καλ'η συνέχεια και όλα θα πάνε καλά..

και εγώ έκανα τα ίδια με σένα και κόντεψα να γεννήσω πριν 2 εβδομάδες :cry::cry: τώρα κοιτάω το ταβάνι και είμαι και χαρούμενη που η μπέμπα είναι ακόμα στην κοιλιά μου και κάνει τούμπες!!!!!

να είσαι ήρεμη και να μην σε απασχολεί απολύτως τίποτα για λίγο καιρό ακόμα..εμένα αυτό με βοηθάει πάρα πολύ :lol::lol:

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ΄ ευχαριστώ πολύ Ευαγγελία μου!

Εύχομαι με το καλό να πάρεις αγκαλίτσα τη μπέμπα σου!!!

Την ίδια θεραπεία εφαρμόζω κι εγώ (και απεριόριστες ώρες στο forum!)

και οφείλω να ομολογήσω πως τώρα που επιτέλους άρχισα να κάνω

παρέα με το μωρούλι μου, νιώθω καλύτερα!

Και νομίζω ότι και σ΄ αυτό άρεσε η αλλαγή στις συνήθειες της μαμάς του.. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια έχετε δίκιο,

πάνω απ' όλα αυτή την περίοδο προέχει η ηρεμία και η ξεκούραση μας για να είναι και το μωρό μας καλά. Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί-ες κακόβουλοι που θα σε σχολιάσουν ή δεν θα σε πιστέψουν αν τους πεις ότι κουράστηκες ή πρέπει να μείνεις σπίτι σου.

Ευτυχώς εγώ έχω αναισθητοποιηθεί ούτε καν νευριάζω, γιατί δεν θέλω να χάνω την ψυχραιμία μου. Με αυτό τον τρόπο και σπας τα νεύρα σε οποιοδήποτε θέλει να στο παίξει έξυπνος και βάζεις την εγκυμοσύνη σου σε πρώτη προτεραιότητα.

Και τα λέω όλα αυτά γιατί στην δουλειά μου είναι άλλη μία κοπέλα έγκυος η οποία είχε και μια αποβολή πριν λίγους μήνες. Επειδή λοιπόν και σε αυτή την εγκυμοσύνη της είδε πάλι λίγο αίμα ο γιατρός της, της συνέστησε να ξεκουραστεί για 2 εβδομάδες. Σας πληροφορώ την ταράξανε την κοπέλα για να έρχεται στην δουλειά, τις δημιουργήσανε τύψεις και η Διευθύντρια (γυναίκα κιόλας, αλλά μάλλον αυτές είναι χειρότερες) ούτε καν την ρώτησε πως είναι.

Επειδή λοιπόν υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι κακό να γινόμαστε και λίγο έως πολύ σκληρές με τους άλλους και να φροντίζουμε τον εαυτό μας. Το αξίζουμε, δεν νομίζετε; :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με την Αγλαϊα!! Εγω το εσωσα το νινι μου γιατι πατησα ποδι στη δουλεια!! Λεω θα βγω με επαπηλουμενη ολο το 9μηνο...διαλιεχτεεε :lol::lol::lol::lol:

Η ωρα η καλη να ειναι σε ολες σας :) Μακια :)

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

Αχ,κορίτσια με το καλό τα μωράκια σας!!Τι μου θυμίζεται τώρα...Στην 10η εβδομάδα είχα μερικά καφέ υγρά και πήγα στον γιατρό μερική αποκόληση utrogestan ενδοκολπικά και 2-3 ημέρες στο κρεβάτι,πάει περασε ξανά στο ιατρείο με φουλ δουλειά και εφημερίες το νοσοκομείο,περνάνε άλλες 2 εβδομάδες το ίδιο πάλι και χωρίς utrogestan περνάει πάλι με λίγη ξεκούραση,βέβαια η Νινούλα μου ήθελε να έρθει στον κόσμο παρόλες τις βλακείες που έκανα :oops::oops: Δεν μου άρεσε να χαϊδευομαι και τα έκανα όλα μόνη μου και είχα κιόλας την απορία πως όλες είμαι μίμου άπτου :evil::evil::evil: ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΖΗΣΤΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΕΡΘΕΙ :wink::cool::wink::cool::wink::cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια , εμένα ο γιατρός μου ειπε για αιματολημνες την 22 βδομάδα περίπου σε ποσοστό 30% σε δεύτερη εξέταση μετα από μια εβδομάδα στο μαιευτήριο (και η πρώτη διάγνωση έγινε εκεί) το ποσοστό παρέμεινε το ίδιο . Την τρίτη εβδομάδα στο Υπέρηχο β επιπέδου μας είπε ότι είναι σε ποσοστό 60% και συνέστησε ξεκούραση και καθόλου δουλείες .

Είχε κάποια το ίδιο σύμπτωμα και σε τι ποσοστό?

Για χάπια μου ειπε δεν κάνουν τίποτα. Καμία ανάλογη εμπειρία

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!

 

Ειναι η πρωτη φορά που γράφω στο φορουμ σας και θέλω να μοιραστώ κι εγω μαζί σας την αγωνία μου. Είμαι στην 6η βδομάδα και προχθες είχα αίμα, σκούρο όχι κόκκινο. Πήγα στο γιατρό και μου είπε ότι υπάρχει αιμάτωμα. Ανέφερε όμως και τη φράση αποκολληση.... Ξέρεις καμιά σας εάν το αιμάτωμα όντως σημαίνει αποκόλληση ή είναι κάτι διαφορετικό? Και μήπως επηρεάζει το μωράκι?

Link to comment
Share on other sites

ο γιατρος μου με προειδοποιησε οτι μεχρι την 12η εβδομαδα μπορει να δω καφε... λιγα ή πολλά δεν εχει σημασια, αλλα οφειλονται η σε υπολοιπα παλιου αιματος ή στο σπάσιμο μικρων αγγειων οσο ο σακος του μωρου πλησιαζει προς τα τοιχωματα της μητρας... ευτυχως δεν ειδα τιποτα αυτη τη φορα... αλλα σημειωστε οτι ημουν στο σπιτι και από το κρεβατι μεχρι τον καναπε, χωρις να κανω τιποτα... θελω να πω πως δεν χρειαζεται αγχος και φοβος, αλλα σιγουρα παρα πολυ ξεκουραση οταν δεις εστω και λιγο καφε... παρτε το σαν προειδοποιηση του ιδιου του οργανισμου ότι θελει πιο χαλαρα..... :-D

Link to comment
Share on other sites

εγω χτες είδα μια σταγονίτσα αίμα είμαι στην 11η εβδομάδα! μίλησα με το γιατρό μου και μου είπε δεν θα είναι κάτι ανησυχητικό και να ξεκουραστώ!! αλλά ανησυχώ σας έχει τύχει είναι λογικό?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...