Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

clomiphene citrate - clomid


Recommended Posts

:confused::confused::confused:

Καλημέρα!Προσπαθώ και εγώ, όπως πολλές άλλες ,για ένα μωράκι και στην προσπάθειά μου αυτή με παρακολουθούν δύο γιατροί. Και οι δύο μου συνέστησαν να πάρω ωοθηλακιορρηκτικά χάπια clomiphene citrate 3 την ημέρα. Όμως ενώ ο ένας μου είπε να τα παίρνω ανά 8ωρο , ο άλλος μου είπε να τα παίρνω 3 μαζί.Εγώ δεν ξέρω τί να κάνω...... Μήπως γνωρίζει κάποια από εσάς κάτι;;;;;;;;;;;

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα,

3 μαζί?? πρώτη φορά το ακούω εγώ.

Εγώ έπαιρνα τα serpafar (ίδια ουσία αλλά άλλη εταιρία) 3 την ημέρα ανά 8ωρο. (3η-ως 7η μέρα).

Σε πολλές περιπτώσεις οδηγεί γρήγορα σε θετικό αποτέλεσμα.

Σε εμένα δούλεψε με τον 1ο μήνα (αλλά δυστυχώς μετά παλινδρόμησε :( ).

Καλή επιτυχία :)

ΥΓ. Μην παραλείψεις όμως να παρακολουθείς τι γίνεται με τα ωοθυλάκια με υπέρηχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
kalispera k egw pairnw to idio xapi apo tin 2-6 mera tou kuklou 1 omws tin imera edw kai 2 mines......prospathw edw k ena xrono....allla de me parakolouthei i giatros mou prepei na me parakolouthei kanonika?

 

Καλημέρα.

Δεν σε παρακολουθεί η γιατρός σου?νομίζω πως θα έπρεπε, όσες κοπέλες ξέρω και τα έχουν πάρει πηγαίνουν να τις παρακολουθήσει ο γιατρός τους γύρω στην 10-12 ημέρα απο την τελευταία περίοδο..τώρα δεν ξέρω να σου πω με σιγουριά.

αυτά τα παίρνεις χωρίς την συνταγή του γιατρού?

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω τα επαιρνα για τρεις μηνες καποια συγκεκριμενη μεραμετα την περιοδο για τρεις συνεχομενες και μετα εκανα ενεση απλα καθε μηνα ανεβαινε η δοση τον 1 μηνα 1 χαπι μετα 2 αν θυμαμε καλα τα πηρα φεβρουαριο μαρτιο απριλιο εμιενα εγκυος τον ιουνιο αφου τα ειχα σταματησει σιγουρα βοηθησανε απλα το εχασα κ εγω δεν ξερω αν φταιει αυτο τελικα βλεπω κ η delfini με αλλα χαπια αλλα το εχασε εχει συμβει και σε αλλες? να σας πω οτι εγω προσπαθω για το δευτερο κοντα 2 χρονια ενω στο πρωτο μου εμεινα μεσα σε 3 μηνες αμεσως και επισης εκανα επεμβαση και εβγαλα ινομυωμα στην ωοθηκη που ειχα απο την αρχη της προσπαθειας μου τον φεβρουαριο....τι να πω εχω κουραστει και εγω να πηγαινω μηνα μηνα και τιποτα υπομονη

Link to comment
Share on other sites

εγω τα επαιρνα για τρεις μηνες καποια συγκεκριμενη μεραμετα την περιοδο για τρεις συνεχομενες και μετα εκανα ενεση απλα καθε μηνα ανεβαινε η δοση τον 1 μηνα 1 χαπι μετα 2 αν θυμαμε καλα τα πηρα φεβρουαριο μαρτιο απριλιο εμιενα εγκυος τον ιουνιο αφου τα ειχα σταματησει σιγουρα βοηθησανε απλα το εχασα κ εγω δεν ξερω αν φταιει αυτο τελικα βλεπω κ η delfini με αλλα χαπια αλλα το εχασε εχει συμβει και σε αλλες? να σας πω οτι εγω προσπαθω για το δευτερο κοντα 2 χρονια ενω στο πρωτο μου εμεινα μεσα σε 3 μηνες αμεσως και επισης εκανα επεμβαση και εβγαλα ινομυωμα στην ωοθηκη που ειχα απο την αρχη της προσπαθειας μου τον φεβρουαριο....τι να πω εχω κουραστει και εγω να πηγαινω μηνα μηνα και τιποτα υπομονη

σιγουρα σε βλεπει ο γιατρος αν εχει κανει αυγουλακι για να κανεις την ενεση pregnyl εκανα

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλησπερα σας, γνωριζει καμια κοπελα να μου πει για τα χαπια clomid????? Τωρα τα ξεκινησα. 1 καθε μερα για 5 ημερες. Εχουν αποτελεσμα??? Εχω πολυκυστικες και μου ειπε ο γιατρος μου πως αυτα ταχαπια βοηθουν. Σας ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας, γνωριζει καμια κοπελα να μου πει για τα χαπια clomid????? Τωρα τα ξεκινησα. 1 καθε μερα για 5 ημερες. Εχουν αποτελεσμα??? Εχω πολυκυστικες και μου ειπε ο γιατρος μου πως αυτα ταχαπια βοηθουν. Σας ευχαριστω!!!

 

Κωνσταντίνα, καλώς ήρθες στο club μας. Και γω έχω ΣΠΩ και παίρνω τα συγκεκριμένα χάπια. Βέβαια είναι η πρώτη φορά που τα παίρνω αλλά έχω ακούσει ότι πολλές έμειναν έγκυες ακόμα και από την πρώτη φορά που τα πήραν... Καλή επιτυχία!!!

 

δεσ και εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=106645

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κωνσταντίνα, καλώς ήρθες στο club μας. Και γω έχω ΣΠΩ και παίρνω τα συγκεκριμένα χάπια. Βέβαια είναι η πρώτη φορά που τα παίρνω αλλά έχω ακούσει ότι πολλές έμειναν έγκυες ακόμα και από την πρώτη φορά που τα πήραν... Καλή επιτυχία!!!

 

δεσ και εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=106645

maraki prospathoyses kairo kai soy grapsane ayta ta xapia?rotao giati exo kai ego polikistikes

Link to comment
Share on other sites

maraki prospathoyses kairo kai soy grapsane ayta ta xapia?rotao giati exo kai ego polikistikes

 

Προσπαπούσαμε 1 χρόνο αλλά τίποτα γιατί ο κύκλος μου είναι ανύπαρκτος λόγω ΣΠΩ και επομένως δεν ξέρω και αν και πότε κάνω ωορρηξία. Γι αυτό η γιατρός μου μου πρότεινε αυτά τα χάπια!

 

Εσύ προσπαθείς καιρό???

Link to comment
Share on other sites

Προσπαπούσαμε 1 χρόνο αλλά τίποτα γιατί ο κύκλος μου είναι ανύπαρκτος λόγω ΣΠΩ και επομένως δεν ξέρω και αν και πότε κάνω ωορρηξία. Γι αυτό η γιατρός μου μου πρότεινε αυτά τα χάπια!

 

Εσύ προσπαθείς καιρό???

maraki moy ego exo polikistikes kai na fantasteis exo periodo kathe 2 mhnes kai vale,,,parola ayta omos emena eguos ston proto mhna prospathion se enan kyklo diladi na fantasteis eixa teleytaia periodo 7 martioy kai ekana ooriksia teli aprilioy polyyyy kathisterimeni...na simioso oti emena ekyos xoris kanena xapi kai kamia voitheia eimai tyxeri kai atixh mazi giati nai men emena eykola egkyos thn 7 evdomada palidromisane kai oi dyo:sad:...den ksero an ayto ofeilete stis polikistikes exo parei arketes gnomes kai oloi lene pos oi polikistikes eythinontai sthn dyskolia sylipseis kai oxi stis apovoles den ksero ti na po..isos thn epomeni fora na arxiso prospathies me klomifeni gia pio ygies oario...esy gnorizeis kati gia ayto?

Link to comment
Share on other sites

maraki moy ego exo polikistikes kai na fantasteis exo periodo kathe 2 mhnes kai vale,,,parola ayta omos emena eguos ston proto mhna prospathion se enan kyklo diladi na fantasteis eixa teleytaia periodo 7 martioy kai ekana ooriksia teli aprilioy polyyyy kathisterimeni...na simioso oti emena ekyos xoris kanena xapi kai kamia voitheia eimai tyxeri kai atixh mazi giati nai men emena eykola egkyos thn 7 evdomada palidromisane kai oi dyo:sad:...den ksero an ayto ofeilete stis polikistikes exo parei arketes gnomes kai oloi lene pos oi polikistikes eythinontai sthn dyskolia sylipseis kai oxi stis apovoles den ksero ti na po..isos thn epomeni fora na arxiso prospathies me klomifeni gia pio ygies oario...esy gnorizeis kati gia ayto?

 

bantito μου, με τα κλομιφέν γίνονται τα εξής πράγματα (σε κάθε γυναίκα βέβαια ίσως κάποια από αυτά):

 

1)παράγονται περισσότερα ωάρια (έχω ακούσει μέχρι και 7) και επομένως αυξάνονται οι πιθανότητες για νινί.Από αυτά δεν θα ωριμάσουν όλα, κάποια θα απορροφηθούν από τον οργανισμό και κάποια δεν θα μεγαλώσουν για να γίνει ωορρηξία.

2)Αυξάνεται και η ποιότητα των ωαρίων.

3)Γίνεται προγραμματισμένη επαφή και αυξάνονται οι πιθανότητες για νινί.Ο γιατρός σε παρακολουθεί με υπέρηχο και βλέπει την αντίδραση του οργανισμού στα χάπια. Εάν δεν σκάσουν τα ωάρια σου κάνει ένεση πρεγκνιλ για να σπάσουν και σε 36 ώρες από την ένεση πρέπει να γίνουν προγραμματισμένες επαφές.

 

Ειδικά για μας που δεν έχουμε κύκλο, ειδικά εγώ χωρίς ντουφαστόν δεν αδιαθετώ, είναι μία πολύ καλή ευκαιρία να κάνουμε ωορρηξία και να ξέρουμε πότε έγινε, ώστε να γίνει η επαφή. Εγώ στηρίζω τις ελπίδες μου σε αυτά...

Έμεινες εύκολα εγκυούλα, αλλά κρίμα, λυπάμαι που έφυγε το νινάκι σου...

Εάν δεν θέλετε να περιμένετε άλλο μπορείς να τα δοκιμάσεις. Εγώ δεν αντέχω άλλο την αναμονή και εάν χρειαστεί θα τα πάρω και στον επόμενο κύκλο(πάντα με παρακολούθηση από γιατρό-μην τα πάρεις μόνη σου). Το Σάββατο 14-07 θα πάω για υπέρηχο να δούμε τι έγινε με ωάρια μου και πόσα είναι. Θα σου γράψω σε αυτό ο τόπικ τι έγινε για να σου δώσω μια καλύτερη εικόνα... ότι θέλεις μπορείς να με ρωτήσεις... :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

bantito μου, με τα κλομιφέν γίνονται τα εξής πράγματα (σε κάθε γυναίκα βέβαια ίσως κάποια από αυτά):

 

1)παράγονται περισσότερα ωάρια (έχω ακούσει μέχρι και 7) και επομένως αυξάνονται οι πιθανότητες για νινί.Από αυτά δεν θα ωριμάσουν όλα, κάποια θα απορροφηθούν από τον οργανισμό και κάποια δεν θα μεγαλώσουν για να γίνει ωορρηξία.

2)Αυξάνεται και η ποιότητα των ωαρίων.

3)Γίνεται προγραμματισμένη επαφή και αυξάνονται οι πιθανότητες για νινί.Ο γιατρός σε παρακολουθεί με υπέρηχο και βλέπει την αντίδραση του οργανισμού στα χάπια. Εάν δεν σκάσουν τα ωάρια σου κάνει ένεση πρεγκνιλ για να σπάσουν και σε 36 ώρες από την ένεση πρέπει να γίνουν προγραμματισμένες επαφές.

 

Ειδικά για μας που δεν έχουμε κύκλο, ειδικά εγώ χωρίς ντουφαστόν δεν αδιαθετώ, είναι μία πολύ καλή ευκαιρία να κάνουμε ωορρηξία και να ξέρουμε πότε έγινε, ώστε να γίνει η επαφή. Εγώ στηρίζω τις ελπίδες μου σε αυτά...

Έμεινες εύκολα εγκυούλα, αλλά κρίμα, λυπάμαι που έφυγε το νινάκι σου...

Εάν δεν θέλετε να περιμένετε άλλο μπορείς να τα δοκιμάσεις. Εγώ δεν αντέχω άλλο την αναμονή και εάν χρειαστεί θα τα πάρω και στον επόμενο κύκλο(πάντα με παρακολούθηση από γιατρό-μην τα πάρεις μόνη σου). Το Σάββατο 14-07 θα πάω για υπέρηχο να δούμε τι έγινε με ωάρια μου και πόσα είναι. Θα σου γράψω σε αυτό ο τόπικ τι έγινε για να σου δώσω μια καλύτερη εικόνα... ότι θέλεις μπορείς να με ρωτήσεις... :-)

katalava kai se ayxaristo poly gia to analitiko mynima soy...ksereis omos an oi polikistikes aythinontai gia apovoles?les na ftaiei to oario kai epidei argei h ooriksia na mhn einai ygies?an omos den htan ygies tha eixe gonimopoiithei?oloi oi giatroi moy lene pos den eythinontai oi polikistikes mono o enas moy eipe na ksekinisoyme me klomifeni asxeta poy kano ooriksia kai moni moy....esy ti ksereis gia ayto?

Link to comment
Share on other sites

katalava kai se ayxaristo poly gia to analitiko mynima soy...ksereis omos an oi polikistikes aythinontai gia apovoles?les na ftaiei to oario kai epidei argei h ooriksia na mhn einai ygies?an omos den htan ygies tha eixe gonimopoiithei?oloi oi giatroi moy lene pos den eythinontai oi polikistikes mono o enas moy eipe na ksekinisoyme me klomifeni asxeta poy kano ooriksia kai moni moy....esy ti ksereis gia ayto?[/QUOT

 

Από ότι ξέρω οι πολυκυστικές δεν ευθύνονται για αποβολές απλά δυσκολευόμαστε να συλλάβουμε εμείς που τις έχουμε.... (αν και εσύ συνέλαβες εύκολα). Η ωορρηξία επειδή καθυστερεί δεν σημαίνει ότι και το ωάριο είναι προβληματικό....

Και μια φίλη μου που έχει κανονικό κύκλο με ωορρηξία κάθε μήνα, επειδή προσπαθούν 1 χρόνο και τίποτα, πήρε κλομιφένη για να αυξήσει τα ωάρια σε ποσότητα και ποιότητα και να αυξήσει τις πιθανότητες της σύλληψης.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...