Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άντρες/Γυναίκες εξαρτημένοι απο τους γονείς τους


tzoutzouka

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Όταν για κάθε του κίνηση συμβουλεύεται τη μαμά του :πχ. να φάω, να κάνω σεχ με τη γυναίκα μου.......

Όταν για κάθε τι που συμβαίνει παίρνει τηλέφωνο να της το πει (εεεεεεεε μην τη χάσουμε από τα πόδια μας)πχ:ήρθαν στο σπίτι μας αυτοί, είχαμε μαγειρέψει αυτό, ήπιαμε τούτο, πήγαμε το παιδί στον παιδίατρο, έκανα σφράγισμα..........

Όταν για κάθε τι που θα κάνουμε τους συμβουλευόμαστε : θα αλλάξουμε αυτοκίνητο, θα πάμε διακοπές..........

Άμα θέλει τη γνώμη της μαμάς, τη γυναίκα γιατί την παντρεύεται, για εκτελεστικό όργανο?????

Link to comment
Share on other sites

Για μενα μπορει ενας αντρας να μιλαει καθε μερα με τη μαμα του στο τηλεφωνο, να τη βλεπει συχνοτατα, να τη βγαζει βολτα, να της κανει δωρα, να την αγαπαει και να το δειχνει και να μην ειναι καθολου μαμοθρεφτος. Ολα αυτα να ειναι απλως δειγματα αγαπης και σεβασμου.

 

Το κριτηριο για εμενα ειναι κατα ποσο ειναι εξαρτημενο το μυαλο του απο τη μαμα του, ποσο δηλαδη ακολουθει τυφλα τις δικες της αποψεις για τα ζητηματα της ζωης του αφηνοντας στην ακρη τις δικες του ή της γυναικας με την οποια εχει δημιουργησει μια νεα οικογενεια.

Ποσο την αφηνει να παρεμβαινει στη ζωη του.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Με τα πεθερικά μου δεν πολυμιλάω στο τηλέφωνο. Όμως, κάθε μέρα υπενθυμίζω στον καλό μου να τους πάρει να δει τι κάνουν. Άλλο η επαφή και η αγάπη και άλλο να ξέρουν κάθετι που κάνουμε και να ρωτάνε όλη την ώρα για τις κινήσεις μας. Όσο λιγότερα ξέρουν τόσο το καλύτερο. Το πραγματικό ενδιαφέρον φαίνεται στα πράγματα ουσίας και όχι στο τι μαγείρεψα και ποιον φίλο είδαμε΄...............

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο άντρας ή η γυναίκα που για κάθε απόφασή τους, φοβούνται την κριτική της μητέρας τους (ή ακόμα και των γονιών τους) και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να παίρνουν τις αποφάσεις τους ανάλογα με το αν θα τους αποδεχτούν ή όχι οι γονείς τους. Η καθημερινή επαφή ή όχι έχει λιγότερη σημασία. Σημασία έχει η ανασφάλεια ότι θα μας απορρίψουν οι γονείς μας. Νομίζω δε, ότι οι γυναίκες είμαστε πιο μαμόθρεφτες από τους άντρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως εγω ξερω απειρες γυναικες που μιλανε καθημερινα με τη μαμα τους (δεν ειμαι μια απο αυτες δυστυχως) και τους λενε τα καθημερινα τους νεα και δε θεωρουνται καθολου μαμοθρεφτες. Ενας αντρας γιατι να μην εχει το ιδιο δικαιωμα στην επικοινωνια με τη μητερα του?

Μακαρι να ειχε ο αντρας μου τη μητερα του και να της ελεγε τα νεα μας καθε μερα. Το να παιρνει εκεινη αποφασεις για το σπιτι μας θα με ενοχλουσε, οχι το κουβεντολοι.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι ο άντρας ή η γυναίκα που για κάθε απόφασή τους, φοβούνται την κριτική της μητέρας τους (ή ακόμα και των γονιών τους) και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να παίρνουν τις αποφάσεις τους ανάλογα με το αν θα τους αποδεχτούν ή όχι οι γονείς τους. Η καθημερινή επαφή ή όχι έχει λιγότερη σημασία. Σημασία έχει η ανασφάλεια ότι θα μας απορρίψουν οι γονείς μας. Νομίζω δε, ότι οι γυναίκες είμαστε πιο μαμόθρεφτες από τους άντρες.

 

Συμφωνω, οι γυναικες στην ουσια φερομαστε πολυ περισσοτερο σα μαμοθρεφτες και κανεις δεν μας το καταλογιζει.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ειχε ο αντρας μου τη μητερα του και να της ελεγε τα νεα μας καθε μερα. Το να παιρνει εκεινη αποφασεις για το σπιτι μας θα με ενοχλουσε, οχι το κουβεντολοι.

 

 

Τώρα βέβαια, και να είναι ένας άντρας κάθε μέρα στο μπούρου, μπούρου με τη μαμά του, να λένε τα κουτσομπολιά από τη δουλειά, τα νέα από τις θείες και το σόι, και δεν ξέρω εγώ τί άλλο, τί να πώ.... δεν θα το πολυγούσταρα.

Όσο για τα νέα της οικογένειας, εκεί δεν έχω καμία αντίρρηση. Οι μεγάλοι άνθρωποι παίρνουν ζωή από αυτό και φυσικά, αν δεν έχουν για τα πάντα μία άλλη άποψη ;), δεν υπάρχει πρόβλημα να τους τα λέμε...

Θέλω να πω, ότι καμία φορά δεν σε ενοχλεί να λές κάποια πράγματα, αλλά σε ενοχλεί να δίνεις εξηγήσεις για τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Ο άντρας μου τηλεφωνιέται κάθε μέρα με τους δικούς του, κυρίως τον παίρνουν αυτοί και δεν τον αφήνουν σε ησυχία. Απο δική του πρωτοβουλία δεν θα πάρει, θα προτιμήσει την ηρεμία του, αλλά αυτοί δεν θα τον αφήσουν να τους "ξεχάσει". Κάποιες φορές θα καθήσει και θα μιλήσει μαζί τους, θα πει τα νέα μας, μπορεί να πει ότι πήγαμε βόλτα, ότι ναι, έφαγε η μικρή κλπ κλπ, άλλες φορές μπορεί και να ακούσω μια αγριογωνάρα να λέει "άσε μας ρε μάνα με τις λεπτομέρειες!!!". Αποφάσεις σημαντικές δεν θα πάρει σύμφωνα με τη γνώμη τους, αλλά θα πάει πχ να τους δει πριν φύγουν για το χωριό έστω κι αν φύγουν για τετραήμερο. Αυτό εμένα πχ μου φαίνεται γελοίο. Οταν είμασταν στους μεγάλους έρωτες για χρόνια τους είχε λίγο γραμμένους, με την έννοια του ότι μπορεί να έκανε μέεεερες να τους δει και τηλέφωνα δεν σήκωνε στάνταρ. Τώρα όμως έχει αρχίσει κάτι πισωγυρίσματα που μου έρχεται να του βάλω τις φωνές. Τι να πω μπορεί να βαριέται και στο σπίτι μαζί μου και να μην έχει που αλλού να πάει πρόχειρο:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην αρχή και ο άντρας μου είχε τάσεις. Παράδειγμα ενω είχαμε αποφασίσει στον αραβώνα να π'αρουμε βέρες μιση λευκοχρυσο μιση κιτρινο τον επιασε στο μπιρι-μπιρι και οταν πήγαμε στο μαγαζί μου λέει, ξερείς αγαπη είπε η μαμά να πέρναμε τελείος κίτρινη για να φαινετε για βέρα και εγώ το τούβλο είπα οκ. Μετά ξέρεις η μάμά είπε να αλλάξουμε ημερομηνία στο γάμο γιατι η ανηψία της απο το χωριο δε θα έχει σαραντήσει και δε θα μπορεί να έρθει. Εκεί αστραψα ή την ημερομηνία που κανονίσαμε ή ποτέ. Μετά αρχισε να τους βάζει λίγο πάγο αν και είχαμε θέμα με τις λεπτομέριες. Κάποια στιγμή του λέω. Εσένα σου λένε τι κάνουν σε σημαντικά πράγματα? Οχι,ε τότε εσυ γιατι να λές τι κάνεις σε σοβαρά θεματα τύπου πόσα βγάζεις κτλ. Αφού ποτέ δεν ενδιαφέρονται για το πώς τα βγάζουμε αρά δεν υπάρχει ουσία. Ευτυχώς το πήρε χαμπάρι και τους εκοψε παρεμβολές και πολλές λεπτομέριες.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μαμόθρεφτος είναι αυτός του οποίου η μαμά επιμένει να επεμβαίνει στη ζωή του με τρόπο παρεμβατικό, καθορίζοντας την πολλές φορές, κι εκείνος το βρίσκει απόλυτα θεμιτό και φυσιολογικό. Μιλάω για ενήλικες πάντα...!!

Link to comment
Share on other sites

Το να αγαπας τους δικους σου, ειτε εισαι αντρας ειτε γυναιακα, το να θες να τους βλεπεις κ να τους μιλας, το να θες να ειναι μερος και της νεας σου ζωης, να βλεπουν τα παιδια σου, το να θες να τους βοηθας σε οτι μπορεις δε νομιζω οτι σε κανει μαμοθρεφτο. Ακομα κ το να ζητησεις τη γνωμη τους σε ενα θεμα που σε απασχολει δεν νομιζω οτι ειναι κακο. Κ ο αντρας μου μιλαει τουλαχιστον τρεις φορες την ημαρα με τους δικους του, τους λεει με λεπτομερειες που πηγαμε κ τι εκανε η μπεμπα κ τους βλεπει καθε τρεις μερες οπωσδηποτε κ ολοι μαζι μια φορα την εβδομαδα.Δεν με ενοχλει, αν κ τον κοροιδευω καμια φορα, κ μαλιστα ενα απο τα στοιχεια που προσεξα πανω του απο την αρχη ηταν η σωστη κ υγιης σχεση που ειχε με τους δικους του, κ ποσο τρυφερος κ προστατευτικος ηταν μαζι τους, γιατι απλουστατα ετσι ειναι κ με εμας τωρα.

Μαμοθρεφτος με την κακη εννοια γινεσαι οταν δεν εχεις βαλει ορια μεχρι που μπορει να επεμβει ο καθενας στη ζωη κ την οικογενεια σου. Οταν δεν εχεις καταλαβει οτι απο τη στιγμη που κανεις δικια σου οικογενεια εισαι αρχικα εκει κ μετα ολα τα αλλα. Οταν δεν μπορεις να αντιμηλησεις κ να πεις οχι στη μαμα σου. Οταν δεν μπορεις να καταλαβεις ποτε σε εκμεταλευεται καποιος κ ποτε ξεπερναει τα ορια. Οταν δεν μπορεις να προστατεψεις την οικογενεια σου απο τους γονεις σου.

Κ φυσικα κ οι γυναικες ειμαστε κολημενες με τις οικογενειες μας, απλα η διαφορα ειναι οτι εμας απο μωρα μας ετοιμαζουν για να φτιαξουμε τη δικη μας οικογενεια κ να της αφωσιοθουμε εντελως, ενω εκεινους τους ετοιμαζουν για να βγουν στην κοινωνια κ να ειναι μαγκες κ να μην αφησουν καμια καπατσα να τους τυλιξει. Γιατι φυσικα ο αντρας ειναι αντρας κ μονο η μαμα του τον αγαπαει πραγματικα!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως μαμόθρεφτος είναι αυτός του οποίου η μαμά επιμένει να επεμβαίνει στη ζωή του με τρόπο παρεμβατικό, καθορίζοντας την πολλές φορές, κι εκείνος το βρίσκει απόλυτα θεμιτό και φυσιολογικό. Μιλάω για ενήλικες πάντα...!!

 

To αυτό!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εσένα σου άρεσε που δεν σήκωνε τα τηλέφωνα στους γονείς του?

 

'Οχι, τότε απορούσα και του έλεγα να απαντήσει και πως αυτό που κάνει δεν είναι σωστό και είναι κρίμα να αγωνιούν οι γονείς του. Αργότερα κατάλαβα ότι το έκανε απο αντίδραση γιατί η μάνα του τον έπαιρνε 15 φορές τη μέρα να δει αν είναι καλά, οπότε του είχε σπάσει τα νεύρα κυριολεκτικά.

Link to comment
Share on other sites

'Οχι, τότε απορούσα και του έλεγα να απαντήσει και πως αυτό που κάνει δεν είναι σωστό και είναι κρίμα να αγωνιούν οι γονείς του. Αργότερα κατάλαβα ότι το έκανε απο αντίδραση γιατί η μάνα του τον έπαιρνε 15 φορές τη μέρα να δει αν είναι καλά, οπότε του είχε σπάσει τα νεύρα κυριολεκτικά.

 

Οπότε, καλά έκανε ο άνθρωπος! Κι εμένα, τώρα που έχει ηρεμήσει η μαμά μου και δεν είναι εντελώς αρνητική και κατάλαβε (μέχρι νεωτέρας:)) ότι μεγάλωσα, μιλάμε κάθε μέρα στο τηλέφωνο. Πριν από δέκα χρόνια, ειδικά όταν τα 'είχαμε' με τον άντρα μου, μία φορά την εβδομάδα και αν!

Link to comment
Share on other sites

Όταν η μαμά του έχει την απαίτηση να την παίρνει τηλ. κάθε μέρα συγκεκριμένα στις 10 το βράδυ όταν είναι διακοπές!!!!! άσχετα αν τον έχει πάρει ήδη 3 φορές μέχρι εκείνη τη στιγμή η ίδια και αν μία και μόνο μία φορά δεν την πάρει στη συγκεκριμένη ώρα παίρνει τηλέφωνο και τσιρίζει - κλαίει - κατηγορεί!!!!! Και αυτός τα δέχεται και συνεχίζει μετά από λίγη γκρίνια απέναντι της να την παίρνει τηλ. χωρίς να τη συχτιρήσει που μας ξύπνησε - διέκοψε από σέχ!!! κλπ κλπ κλπ!!! Είναι δυνατόν???? Όπως επίσης τηλ. στη 01:00 ξημερώματα για να τον ρωτήσει αν έφαγε πριν κοιμηθεί!!!!!!! Και δεν την ξέχεσε!!!!!! Αυτά όλα αρραβωνιασμένοι!!!! Οκ και εγώ θα μιλήσω κάθε μέρα με τη μάνα μου και μάλιστα πολλές φορές και 2 φορές την ημέρα ιδίως από τότε που έκανα τη κορούλα μου, αλλά όχι έστι και με αυτό τον τρόπο και σίγουρα όχι με απαίτηση από μέρους της. Και όχι σαν φαντάρος!!!! ή ώρες ανεπίτρεπτες!!!!!:evil: :evil: :evil:

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Διακόπτω λίγο για να σας ενημερώσω ότι έλαβα μύνημα απο τον Συντονιστή των Συζητήσεων και θα αλλάξω τον τίτλο του ποστ σε "Άντρες/Γυναίκες εξαρτημένοι απο τους γονείς τους" γιατί ο συγκεκριμένος τίτλος είναι "κάπως". Έχουν δίκιο τα παιδιά, η αλήθεια είναι ότι γράφτηκε βιαστικά και δεν μου καθόταν καλά ούτε κι εμένα, αλλά δεν ήξερα πως να το αλλάξω. Ζήτησα βοήθεια απο τους συντονιστές και αναμένω την απάντησή τους. Οπότε αν παρακολουθήτε το θέμα, θα είναι εδώ με διαφορετικό τίτλο.

Link to comment
Share on other sites

Το να αγαπας τους δικους σου, ειτε εισαι αντρας ειτε γυναιακα, το να θες να τους βλεπεις κ να τους μιλας, το να θες να ειναι μερος και της νεας σου ζωης, να βλεπουν τα παιδια σου, το να θες να τους βοηθας σε οτι μπορεις δε νομιζω οτι σε κανει μαμοθρεφτο. Ακομα κ το να ζητησεις τη γνωμη τους σε ενα θεμα που σε απασχολει δεν νομιζω οτι ειναι κακο. Κ ο αντρας μου μιλαει τουλαχιστον τρεις φορες την ημαρα με τους δικους του, τους λεει με λεπτομερειες που πηγαμε κ τι εκανε η μπεμπα κ τους βλεπει καθε τρεις μερες οπωσδηποτε κ ολοι μαζι μια φορα την εβδομαδα.Δεν με ενοχλει, αν κ τον κοροιδευω καμια φορα, κ μαλιστα ενα απο τα στοιχεια που προσεξα πανω του απο την αρχη ηταν η σωστη κ υγιης σχεση που ειχε με τους δικους του, κ ποσο τρυφερος κ προστατευτικος ηταν μαζι τους, γιατι απλουστατα ετσι ειναι κ με εμας τωρα.

Μαμοθρεφτος με την κακη εννοια γινεσαι οταν δεν εχεις βαλει ορια μεχρι που μπορει να επεμβει ο καθενας στη ζωη κ την οικογενεια σου. Οταν δεν εχεις καταλαβει οτι απο τη στιγμη που κανεις δικια σου οικογενεια εισαι αρχικα εκει κ μετα ολα τα αλλα. Οταν δεν μπορεις να αντιμηλησεις κ να πεις οχι στη μαμα σου. Οταν δεν μπορεις να καταλαβεις ποτε σε εκμεταλευεται καποιος κ ποτε ξεπερναει τα ορια. Οταν δεν μπορεις να προστατεψεις την οικογενεια σου απο τους γονεις σου.

Κ φυσικα κ οι γυναικες ειμαστε κολημενες με τις οικογενειες μας, απλα η διαφορα ειναι οτι εμας απο μωρα μας ετοιμαζουν για να φτιαξουμε τη δικη μας οικογενεια κ να της αφωσιοθουμε εντελως, ενω εκεινους τους ετοιμαζουν για να βγουν στην κοινωνια κ να ειναι μαγκες κ να μην αφησουν καμια καπατσα να τους τυλιξει. Γιατι φυσικα ο αντρας ειναι αντρας κ μονο η μαμα του τον αγαπαει πραγματικα!

με καλυψες.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι μπαμποθρευτο και το παραδεχομαι (το ανακαλυψα προσφατα) γιατι ενω εχω την δικη μου οικογενεια πλεον....φοβαμαι την κριτικη του πατερα μου για καθε μου κινηση! Εστω κι αν αυτη αφορα το ιδιο μου το παιδι!!! Ειμαι εξαρτημενη απο κεινον και νομιζω πως αν δεν πει το "ναι" ο "μπαμπας" μου δεν θα μπορεσω να το κανω!!!! Λες και ειμαι ακομα 16!!!!

Εξοργιζομαι με αυτο....βριζω τον εαυτο μου!!!! Πρεπει να μαθω οτι ειμαι ανεξαρτητη!!!! Αλλα μεχρι να το καταλαβω θα θεωρουμε μαμοθρευτο μεχρι το κοκκαλο!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Όσο ζούμε, θα θέλουμε την αποδοχή των γονιών μας. Έτσι μεγαλώσαμε, γιατί ταυτίζουμε την αποδοχή με την αγάπη. Ως κόρη θεωρούσα ότι οι γονείς μου θα με αγαπάνε αν... είμαι καλή μαθήτρια, αν κάνω έναν καλό γάμο, αν τους τηλεφωνώ κάθε μέρα, αν βγάλω το παιδί μου το όνομά τους κλπ κλπ κλπ. Και οι γονείς μου, με τους οποίους έχω πολύ καλή σχέση, το ενίσχυαν αυτό, γιατί τους διευκόλυνε να με χειρίζονται.

Προσπαθώ να ξεκαθαρίζω στο παιδί μου ότι η αγάπη μας δεν είναι υπό όρους. Θα το αγαπώ, ανεξάρτητα από το αν δέχομαι τη συμπεριφορά του. Του το λέω για να το καταλάβει, ώστε η αγάπη μου να μην είναι μέσο πίεσης αργότερα, ώστε να κάνει αυτά που θέλω εγώ (προς το παρόν ξέρει ότι θα μπει τιμωρία, αν δεν ακούει τη μανούλα, οπότε είναι εύκολα τα πράγματα:-D:-D:-D).

Και μέσα από αυτή τη διαδικασία προσπαθώ να πείσω και τον εαυτό μου ότι οι γονείς μου είναι 'προγραμματισμένοι' να με αγαπάνε, ακόμα και αν με τη νέα μου οικογένεια κάνουμε πράγματα που δεν τα αποδέχονται.

Το παιδί μου είμαι βέβαιη ότι θα τα καταφέρει. Όσο για μένα... θα κάνω ότι μπορώ:wink:!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...