Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καισαρική λόγω αιματοκρίτη;


Recommended Posts

Είμαι έγκυος σε δίδύμα και είμαι τώρα στην 30 βδομάδα. Όταν στην αρχή της εγκυμοσύνης μου συζήτησα με το γιατρό μου την πιθανότητα να γεννήσω φυσιολογικά, δεν μου το απέκλεισε. Τώρα ξέροντας ότι έχουν σωστή θέση και όλα βαίνουν καλώς, τον ξαναρώτησα αλλά μου είπε ότι προτιμάει καισαρική λόγω του πολύ χαμηλού μου αιματοκρίτη (αυτή τη στιγμή έχω 30,5).

Εχετε ξανακούσει αυτό το λόγο για καισαρική;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φυσικα και ο χαμηλος αιματοκριτης δεν ειναι λογος για καισαρικη και ο αιματοκριτης σου δεν ειναι και τοσο πια χαμηλος.

Απλα οι περισσοτεροι φοβουνται τον φυσ. τοκετο με διδυμα, εξαιτιας απειριας δικης τους συνηθως, ή απλα θελει να ξεμπερδευει για να μη χαλαειτο προγραμμα του κι αυτος.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι πολύ δύσκολα θα βρεις γυναικολόγο που θα κάνει φυσιολογικό τοκετό σε δίδυμα. Στην περίπτωση σου θα έπρεπε να ήταν ειλικρινής από την αρχή αποκλείωντας την πιθανότητα φυσιολογικού τοκετού, και όχι να ψάχνει διάφορες δικαιολογίες τώρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτό το άκουσα πριν ενά μίση μήνα περίπου όταν η κουμπάρα μου ετοιμαζότανε να γεννήσει το δεύτερο μωρό της. Της είχε πει η γιατρός της οτι <<αν ο αιματοκρίτης σου είναι τόσο χαμηλός θα γεννήσεις με καισαρική εγώ δεν σε ξεγεννάω>> και είχε θορυβηθεί η κακομοίρα τόσο πολύ που το είχε άγχος. Τελικά όμως γέννησε φυσιολογικά, δεν ξέρω αν ανέβηκε ο αιματοκρίτης της ή αν της το είχε πει η γιατρός για να την τρομάξει και να πίνει το σίδηρο.

Link to comment
Share on other sites

Παντως το 30,5 στην 30η εβδομαδα ΔΕΝ ειναι χαμηλο.

Τα ορια για την εγκυο δεν ειναι τα ιδια με τις μη εγκυους.

Απο το 27 και κατω αρχιζουν να ανησυχουν και σου κανουν ενεσεις σιδηρου, αν δε σε πιανουν τα χαπια.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

και εγώ ότι έγραψε η Kassiani ξέρω. Καλύτερα να μην αρχίσουμε κουβέντα για το ποσοστό των καισαρικών

edit: ας μην ανοίξουμε αυτή την κουβέντα γιατί και εγώ δεν ξέρω αν μου το κρατάει για έκπληξη ο γιατρός μου, και συγχιστώ στην κατάστασή μου

Link to comment
Share on other sites

εχω στίγμα και επειδή είναι δίδυμα επεσε ο αιματοκρίτης μου πολύ γρήγορα. απο 37 στην 7η βδομάδα σε 31,4 στη 12η βδομάδα. Μετά ξεκίνησα να πίνω σίδηρο, 2 κάψουλες. Αν κατέβει κάτω απο 28 ο αιματοκρίτης ή 8 η αιμοσφαιρίνη θα κάνω μετάγγιση. Αυτή ήταν η άποψη του γυναικολόγου μου και ενός αιματολόγου. Με μεγάλη προσπάθεια έμεινε ο αιματοκρίτη σε αυτό το ύψος.

Αλλά τώρα δε ξέρω τι να κάνω. Στην 30η βδομάδα να ψάχνω άλλο γιατρό;

Επίσης που λένε ότι το δέυτερο μωρό επιβαρύνεται από τις οδύνες του πρώτου σε φυσιολογικό τοκετό διδύμων το έχετε ακούσει;

Ξέρετε καποιον γιατρό στο ηράκλειο που να έχει κάνει φυσιολογικό τοκετό σε δίδυμα;

Link to comment
Share on other sites

κουκλίτσα μου σου εύχομαι η ώρα η καλή και με το καλό να πάρεις τα μωράκια σου στην αγκαλιά σου.

Θα ήθελα να σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά εδώ http://parents.org.gr/forum/forumdisplay.php?f=98 και να ρωτήσεις τις κοπέλες που έχουν σαφέστατα μεγαλύτερη εμπειρία για να πάρεις μια καλύτερη απάντηση.

 

Και βεβαίως μην αγχώνεσαι εντάξει??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω στίγμα και επειδή είναι δίδυμα επεσε ο αιματοκρίτης μου πολύ γρήγορα. απο 37 στην 7η βδομάδα σε 31,4 στη 12η βδομάδα. Μετά ξεκίνησα να πίνω σίδηρο, 2 κάψουλες. Αν κατέβει κάτω απο 28 ο αιματοκρίτης ή 8 η αιμοσφαιρίνη θα κάνω μετάγγιση. Αυτή ήταν η άποψη του γυναικολόγου μου και ενός αιματολόγου. Με μεγάλη προσπάθεια έμεινε ο αιματοκρίτη σε αυτό το ύψος.

Αλλά τώρα δε ξέρω τι να κάνω. Στην 30η βδομάδα να ψάχνω άλλο γιατρό;

Επίσης που λένε ότι το δέυτερο μωρό επιβαρύνεται από τις οδύνες του πρώτου σε φυσιολογικό τοκετό διδύμων το έχετε ακούσει;

Ξέρετε καποιον γιατρό στο ηράκλειο που να έχει κάνει φυσιολογικό τοκετό σε δίδυμα;

 

Το οτι εχεις στιγμα τωρα το λες... :)

Θα σου ελεγα να ζητησεις και μια δευτερη γνωμη γυναικολογου και οχι τις δικες μας γνωμες εδω μεσα.

Αυτο με τις ωδινες ειναι ραδιο αρβυλα φυσικα. Η φυση εχει προβλεψει να γεννιουνται τα διδυμα με τη σειρα τους και πολλες φορες απεχουν και 10 λεπτα το ενα απο το αλλο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

eirtza, ο Λιάπης στο Αρεταίειο είχε ξεγεννήσει πριν 15 χρόνια γνωστή μου με φυσιολογικό τοκετό δίδυμα. Είναι ακόμη εν ενεργεία εκεί και μάλιστα είναι καθηγητής. Ψάξ' το.

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου διδυμα ειχαν 5 λεπτα διαφορα...και θεωρω οτι το δευτερο οχι μονο δεν ταλαιπωρηθηκε καθολου.,..αλλα βρηκε και τον δρομο ανοιχτο...(με το που πηγα να σπρωξω..πεταχθηκε εξω σαν αυγο)

Link to comment
Share on other sites

eirtza, ο Λιάπης στο Αρεταίειο είχε ξεγεννήσει πριν 15 χρόνια γνωστή μου με φυσιολογικό τοκετό δίδυμα. Είναι ακόμη εν ενεργεία εκεί και μάλιστα είναι καθηγητής. Ψάξ' το.

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου!

Αλλά μένω στο Ηράκλειο Κρήτης και ψαχνω γιατρό εδώ :-)

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως που έχω χαμηλό αιματοκρίτη(χωρίς στίγμα όμως),όπως κουβέντιαζα με μια μικροβιολόγο καθηγήτρια μου είπε να αποφύγω την καισαρική γιατί θα χάσω αίμα,το όποίο δεν το έχω σε αφθονία (λόγω του χαμηλού αιματοκρίτη) και το χρειάζομαι..αλλά δεν μπορεί και ο γιατρός σου για κάποιο λόγο θα σου το προτείνει...

7EmBp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
εγώ πάντως που έχω χαμηλό αιματοκρίτη(χωρίς στίγμα όμως),όπως κουβέντιαζα με μια μικροβιολόγο καθηγήτρια μου είπε να αποφύγω την καισαρική γιατί θα χάσω αίμα,το όποίο δεν το έχω σε αφθονία (λόγω του χαμηλού αιματοκρίτη) και το χρειάζομαι..αλλά δεν μπορεί και ο γιατρός σου για κάποιο λόγο θα σου το προτείνει...

 

Ναι, ο γιατρος μου ηθελε να κανουμε καισαρικη και λογω της διδυμης κύησης, για να μην επιβαρυνθει το δευτερο μωρο, που ήταν και το πιο μικρο < 2 κιλά, από τις οδύνες του πρωτου. Και θα εβγαινε αυτο σιγουρα δευτερο λόγω θέσης. Το πιο μεγαλο βλεπεις είχε πάρει θεση στη λεκανη από νωρις :-)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

ο αιματοκριτης ειναι μια χαρα,εγω εγω 26 και ειμαι μονο 18 εβδομαδων,μαλλον τ=στο λεει γιατι εχεις διδυμα,πολυ γιατροι φοβουνται το φυσιολογικο τοκετοσεδιδυμα και κανουν καισαρικη,αυτοι ειναι η συνηθεια στην ελλαδα βεβαια γιατι στο εξωτερικο δεν το εχουν δεδομενο.

Link to comment
Share on other sites

ο αιματοκριτης ειναι μια χαρα,εγω εγω 26 και ειμαι μονο 18 εβδομαδων,μαλλον τ=στο λεει γιατι εχεις διδυμα,πολυ γιατροι φοβουνται το φυσιολογικο τοκετοσεδιδυμα και κανουν καισαρικη,αυτοι ειναι η συνηθεια στην ελλαδα βεβαια γιατι στο εξωτερικο δεν το εχουν δεδομενο.

 

και δε χρειαζεται να κανεις μεταγγιση αιματος;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...