Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασήμωμα


jesgk

Recommended Posts

Όταν σας ζήτησαν το παιδί να σας το βαπτίσουν σας το ασήμωσαν κιόλας; Μου το ζήτησε μια φίλη μας, της απαντήσαμε θετικά αλλά δεν έκανε κάποια τέτοια κίνηση και εγώ ούτε καν το σκέφτηκα. Μου το είπε η πεθερά μου με λίγο περίεργο τόνο και ήθελα να μάθω τί γνωρίζετε εσείς για το θέμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προπολεμικά, ίσως...

 

Βέβαια, υπάρχει ένα έθιμο να παίρνει η νονά χρυσαφικό στο παιδί όταν γεννηθεί (ματάκι, Παναγίτσα κλπ, εμάς μας πήρε ένα ωραίο βραχιολάκι), τα βρίσκω & εγώ λίγο ντεμοντέ αυτά τα έθιμα ...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι κι εμας μας έφερε η νονα μας παναγίτσα με ματάκι λευκοχρυσο, και η νονα του μεγάλου μου γιου ένα σταυρουδάκι πριν το βαφτίσει. Κι εγω θυμάμαι στην δικια μου βαφτηστηρα είχα πάει ένα κωνσταντινάτο. Ντεμοντε ή οχι είναι κατι που συνηθιζεται, αν και αυτό δεν το κάνει απαραίτητο.

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμας μας εφερε μια Παναγιτσα στο μαιευτηριο... Εγω δεν το γνωριζα αυτο το εθιμο...

Ομως βρε κοριτσια στις μερες των πεθερων μας οι νονοι/νονες δεν εβαζαν και τοσο βαθια το χερι στην τσεπη, τα πραγματα εηταν πιο απλα... τωρα για να γινεις νονα χρειαζεται καλο budget (ετσι οπως τα εχουμε κανει...)

Εγω δεν θελω η νονα μας να κραταει αυτες τις παραδοσεις, ξερω πως περναει ζορια... Δεν μ'αρεσει η ιδεα να στεναχωριεται οταν ερχεται η στιγμη για τα δωρα της μικρης... Δεν την αφηνω να ακολουθει το "πρωτοκολλο"... Οκ, τη βαφτιση την καναμε κανονικα και με ολους τους τυπους... απο κει κι επειτα που δεν μας "παρακολουθουν" τα βρισκουμε αλλιως... Αρκει να αγαπαει το παιδι μου!

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα μιλήσω σαν νονά, και στα δύο βαφτιστήρια πήρα κάτι χρυσό όταν γεννήθηκαν. Δεν πήρα παναγίτσες και τέτοια. Στον ένα πήρα ένα χρυσό ινδιάνικο φυλαχτό (το οποίο το χρυσόπληρωσα κιόλας) και στον άλλο πήρα μια άγκυρα χρυσή πάλι που συμβολίζει την σταθερότητα. Αν θέλεις το κάνεις, αν δεν θέλεις δεν νομίζω οτι θα σε παρεξηγήσουν κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμας μας εφερε μια Παναγιτσα στο μαιευτηριο... Εγω δεν το γνωριζα αυτο το εθιμο...

Ομως βρε κοριτσια στις μερες των πεθερων μας οι νονοι/νονες δεν εβαζαν και τοσο βαθια το χερι στην τσεπη, τα πραγματα εηταν πιο απλα... τωρα για να γινεις νονα χρειαζεται καλο budget (ετσι οπως τα εχουμε κανει...)

Εγω δεν θελω η νονα μας να κραταει αυτες τις παραδοσεις, ξερω πως περναει ζορια... Δεν μ'αρεσει η ιδεα να στεναχωριεται οταν ερχεται η στιγμη για τα δωρα της μικρης... Δεν την αφηνω να ακολουθει το "πρωτοκολλο"... Οκ, τη βαφτιση την καναμε κανονικα και με ολους τους τυπους... απο κει κι επειτα που δεν μας "παρακολουθουν" τα βρισκουμε αλλιως... Αρκει να αγαπαει το παιδι μου!

 

Συμφωνω απολυτα. Δεν θα παρεξηγουσα ποτε την κουμπαρα μου αν δεν εφερνε κατι σε χρυσο στο παιδι μου. Δεν εχω τρελες απαιτησεις ουτε θελω να κραταω εθιμα μονο για τα εθιμα μου αρκει η νονα να εχει επαφη με το παιδι και να το αγαπαει. Η βαφτιση ειναι ενα μεγαλο εξοδο για τους νονους.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμπτωματικά, εχθές πήγα για να πάρω για την μπουμπου που θα βαπτισω χρυσαφικό για να το πάω. Γεννήθηκε 13/5 και σήμερα θα πάω στο μαιευτήριο οπότε και θα της το δώσω. Εμείς το ασήμωμα το έχουμε..ως έθιμο.. Ο νονός πάει ένα χρυσαφικό στο παιδί..επισφραγίζεται έτσι η κουμπαριά..βέβαια..εγώ και σε άλλα παιδάκια..(ανήψια, κλπ) έχω πάει χρυσαφικά (ματάκια, φυλακτα, κλπ). Δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο..όπως νιώθει ο καθένας. Εμένα μου αρέσει και το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που περιγραφετε δεν ειναι ασημωμα ειναι χρύσωμα :)))

Μηπως τα εχουμε μπερδεψει λιγάκι???

Και στη τελική (προσωπική αποψη) δεν μου αρεσουν τα πιτσιρικια "λατερνες" ο βαπτιστικος σταυρος ειναι υπεραρκετος για κοσμημα σ'αυτη την ηλικία, τωρα όταν μεγαλώσει το παιδι και κυρίως αν ειναι κορίτσι του παιρνεις και κατι σε κόσμημα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις το εχουμε σαν εθιμο και ετσι και εγινε. Με το που γεννηθηκε ο μικρος μου χρυσωθηκε απο τους γονεις μου και τα πεθερικα μου και αντιστοιχα και η νονα μας εφερε μια παναγιτσα. Δεν με χαλαει να πω οτι το διατηρουμε γιατι οπως και να το κανεις δειχνει καλη διαθεση. Τωρα βεβαια οπως ειναι οι εποχες και η νονα μας ειναι ανεργη δεν ειμαι παραλογη να εχω τρελες απαιτησεις, μου φτανει που θυμαται το ζουζουνι μου και τον αγαπαει. Ολα τα αλλα θεωρω οτι περισσευουν. Οι γονεις μου παντα στα βαπτιστηρια αγοραζαν πληρες σετ ρουχισμου, εσωρουχα-καλτσες, ρουχα, μπουφαν, παπουτσια. Εμεις τα εχουμε απλοποιησει καπως, σε επιλογη κυριως για σετ ρουχαλακια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ που "ασήμωσα" ένα παιδάκι και ενώ μετά από 4 μήνες μου λέγανε ότι έχω πολλές πιθανότητες να γίνω η νονά του, τελικά μου απάντησαν θετικά. Πήγα λοιπόν και αγόρασα τα βαφτιστικά και τώρα μου είπαν ότι δεν έπρεπε να τα πάρω γιατί δεν είναι η τελική τους απάντηση γιατί τους το ζήτησε και άλλος. Να σας ενημερώσω ότι τα βαφτιστικά δεν μπορώ να τα αλλάξω! Πείτε μου τί να κάνω τώρα;

Link to comment
Share on other sites

κι εμας μας εφερε, οταν ηρθαμε σπιτι απο το μαιευτηριο, ενα κωνσταντινατο... ασημενια εικονιτσα, σα φυλαχτο

 

αυτο ηταν το ασημωμα? δεν το ξερα...

εγω στη δικια μου βαφτιστηρα δεν ειχα κανει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΑΠΤΙΣΗ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ

ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΣΗΜΩΣΕ Κ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙ ΕΦΕΡΕ

ΣΑΝ ΔΩΡΟ ΜΙΑ ΤΣΑΝΤΑ ΑΛΛΑΞΙΕΡΑ ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΗ..

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ Κ ΓΩ ΠΑΡΑΞΕΝΕΥΤΗΚΑ ΑΛΛΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ

ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ..ΣΕ 1 ΜΗΝΑ ΓΙΝΟΝΤΕ ΤΑ ΒΑΠΤΙΣΙΑ 1 ΧΡΟΝΟΩΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ)Κ Η ΣΥΜΠΡΙΦΟΡΑ ΤΗΣ

ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ...

ΜΗ ΚΟΛΛΑΜΕ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ...

Link to comment
Share on other sites

Σημασία έχει όντως να είναι καλός/ή με το παιδί!!! Αυτό θέλω κι εγώ αλλά δεν ήθελα να με πρίζουν με τέτοια πράγματα γι'αυτό και ρώτησα. Τελικά προχθές ήρθε η κοπέλα και μας έφερε μια εικόνα ασημένια για την κούνια της μικρής και ένα όμορφο βραχιολάκι με καρδούλες δεμένες η μια με την άλλη, πολύ όμορφο και τρυφερό. Χάρηκα πολύ αφού δεν θα με πρήξουν τώρα!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που "ασήμωσα" ένα παιδάκι και ενώ μετά από 4 μήνες μου λέγανε ότι έχω πολλές πιθανότητες να γίνω η νονά του, τελικά μου απάντησαν θετικά. Πήγα λοιπόν και αγόρασα τα βαφτιστικά και τώρα μου είπαν ότι δεν έπρεπε να τα πάρω γιατί δεν είναι η τελική τους απάντηση γιατί τους το ζήτησε και άλλος. Να σας ενημερώσω ότι τα βαφτιστικά δεν μπορώ να τα αλλάξω! Πείτε μου τί να κάνω τώρα;

 

Συγνώμη σε αυτά τα πράγματα δεν υπάρχει τελική απάντηση;;; Δηλαδή αν τους το έκανες εσύ τελευταία στιγμή και άλλαζες γνώμηα θα τους άρεσε;;; Τρελαίνομαι με κάτι τέτοια, είμαι άνθρωπος που αν πω κάτι δεν αλλάζω και θεωρώ απαράδεκτες τέτοιες συμπεριφορές.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που "ασήμωσα" ένα παιδάκι και ενώ μετά από 4 μήνες μου λέγανε ότι έχω πολλές πιθανότητες να γίνω η νονά του, τελικά μου απάντησαν θετικά. Πήγα λοιπόν και αγόρασα τα βαφτιστικά και τώρα μου είπαν ότι δεν έπρεπε να τα πάρω γιατί δεν είναι η τελική τους απάντηση γιατί τους το ζήτησε και άλλος. Να σας ενημερώσω ότι τα βαφτιστικά δεν μπορώ να τα αλλάξω! Πείτε μου τί να κάνω τώρα;

 

καλα αυτό κι αν είναι....βρε μπας και δε καταλαβες καλα΄;;;;; δε ξέρω μου φαίνεται too much να στο πάρουν πίσω! Τι να πω αν οντως το κάνουν αυτό πρέπει να είναι πολυ ανισόρροποι!!!!!! Ρωτα στο μαγαζι μήπως μπορούν να σου αφήσουν το ποσο ανοιχτό για μια βάφτιση αργότερα...ή βρες άλλο βαφτιστήρι επιγόντως...μπελά που έβαλες στο κεφάλι σου..

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites

τι κουλά είναι αυτά;να τους τα φερνες στο κεφάλι!

 

ο νονός του Μητσάκου όταν γεννήθηκε του πήρε σε χρυσή παραμάνα ένα μικρό χρυσό τρενάκι με λεπτομέρειες χρωματιστές,πολύ ωραίο,που το κρεμούσαμε στις σαλοπέτες του, ούτε που ξερα όμως για αυτό το ασήμωμα.ο καθένας ό,τι έχει δίνει.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτό κι αν είναι....βρε μπας και δε καταλαβες καλα΄;;;;; δε ξέρω μου φαίνεται too much να στο πάρουν πίσω! Τι να πω αν οντως το κάνουν αυτό πρέπει να είναι πολυ ανισόρροποι!!!!!! Ρωτα στο μαγαζι μήπως μπορούν να σου αφήσουν το ποσο ανοιχτό για μια βάφτιση αργότερα...ή βρες άλλο βαφτιστήρι επιγόντως...μπελά που έβαλες στο κεφάλι σου..

 

Αλήθεια γιατί δεν αλλάζονται τα βαπτιστικά, αφού δεν είναι κάτα παραγγελία έτσι δεν είναι;;; Μπελά όντως βρήκε η κοπέλα.. καλά με τέτοιο χουνέρι αν τελικά το δώσουν σε άλλον, στην θέση της δεν θα πήγαινα ούτε στη βάπτιση απ'τα νεύρα μου

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που "ασήμωσα" ένα παιδάκι και ενώ μετά από 4 μήνες μου λέγανε ότι έχω πολλές πιθανότητες να γίνω η νονά του, τελικά μου απάντησαν θετικά. Πήγα λοιπόν και αγόρασα τα βαφτιστικά και τώρα μου είπαν ότι δεν έπρεπε να τα πάρω γιατί δεν είναι η τελική τους απάντηση γιατί τους το ζήτησε και άλλος. Να σας ενημερώσω ότι τα βαφτιστικά δεν μπορώ να τα αλλάξω! Πείτε μου τί να κάνω τώρα;

Συγνώμη, αλλά μεγάλη γαιδουριά!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι απο την άλλη , δεν θα ήθελα κάν να το βαφτίσω μετά...

 

Εγώ όταν είπα να βαφτίσω το κοριτσάκι της κολλητής μου και μου είπαν ναι, της πήρα μια χρυσή λίρα.Για την προίκα της βρε αδερφέ!

 

Και στον Παντελή μου η νονά του, μια χρυσή λίρα του πήρε. Τώρα όσον αφορά τα διάφορα χρυσαφικά, φυσικά και δε θα τα φοράει το παιδί και να κάνει την λετέρνα όπως είπε και μια φίλη παραπάνω!

 

Αλλά αν κάτι είναι γουστόζικο, μπορεί να το φοράει όταν μεγαλώσει και με ένα δερμάτινο για το λαιμό αν θέλει.

 

Εμένα πάντως , μου αρέσει να έχει κάτι το παιδί μου ή η βαφτιστήρα μου απο την νονά.

 

Και φυσικά προέχει η αγάπει που δείχνει στο παιδί!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω θελω να ρωτησω , θα βαφτισω κι εγω ενα παιδακι τον Οκτωμβριο, ειναι δυδιμα αδερφακια , εγω θα βαφτισω το αγορακι μιας και εχω ηδη βαφτισει αλλο ενα αγορακι

σκεφτομαι να παρω ενα χρυσαφικο να το ασημωσω να επισφραγιστει ρε παιδι μου, η ερωτηση μου τωρα...πρεπει να παρω και στο αδερφακι του το δυδιμο χρυσαφικο?ή αν παρω μονο στο βαφτισιμιο μου θα ειναι οκ και μη παρεξηγησιμο?

P3Ko.jpgNDT5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...