Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαιτα -Αφαιρεση Θυροειδή


Recommended Posts

Καλημέρα προς ολες τις ενδιαφερόμενες ανοιγω ενα θεματακι να δω ποσες τις απασχολούν

Λοιπον η δικιά μου Ιστορία εχει ως εξής:

Γέννησα στης 14/07/2007 πρωωρα στης 32 εβδομάδες με καισαρικη (ολα καλα με το παιδι) υψος 1,68 προ εγκυμοσύνης κιλα 64,5 φτανω στους επτα μήνες 82 κιλα οπου και γέννησα μετα απο διστημα δηλαδη μετα απο κανα οκταμηνο μενω κολλημενη στα 72 κιλά δεν έφευγαν με τίποτα να σας πω βεβαια οτι δεν εκανα και ιδιαιτερη προσπάθεια...τελοσπάντων περσι το καλοκαίρι του 2008 χωρις να εχω καταλαβει κάτι το Σεπτέμβριο γυρνάω στη δουλεια και μου λένε ολοι οτι εχω χάσει πολλα κιλά οντως περναει ο καιρος δεν δίνω σημασία και κάνω καπποιες εξετάσεις μαζί και θυροειδή !

Βγαινουνε οι εξετασεις παρα πολυ χαλια πάω σε ενδοκρινολογο μου λενε οτι πάσχω απο Υπερθυροειδισμό νοσο graveς Ξεκινάω αγωγή (με inderal kai unimazole) τον Νοέμβριο του 2008 με πολλά χάπια ζυγίσομαι και με δείχνει 62 (αυτο προκαλει απωλεια κιλών) συνεχίζω την αγωγή μου μεχρι 1 Απριλιου του 2009 οπου και κάνω εγχειριση γιατι η κατασταση και οι τιμες δεν διορθωνόντουσαν με τα χάπια.......Κάνω το Χειρουργει στης 03/4/09 με ζυγίσουνε και εχω παει 67 κιλά προφανώς τα πήρα τα κιλα ξανα αποτομα γιατι ειχανε ψιλοφτιαξει οι τιμές αλλα οχι με επιθυμυτο αποτέλεσμα και δημιουργησα και εξώφθαλμο αφηστε τα!!

Να μην μακρυγορώ γιατι φανταζομαι σας κούρασα απο την ημέρα που εχω κανει το χειρουργειο νιώθω αλλος ανθρωπος μου φύγανε τα νευρα το τρέμουλο η ταχυκαρδίες και ολα τα καλα παιρνω 1 ταμπλέτα ασβεστιο καθημερινα και περιμενω να ξεκινήσω το χαπι.(περιμενω το γιατρο)η Ερωτηση μου ειναι οι εξής ξεκίνησα Διαιτα στης 26 Απριλίου 骨 me βραστά ψητα χωρις λαδι αλατι κλπ πρωινο μηλο τα γνωστα ε λοιπον δεν μπορω καταλαβω γιατι εχω μείνει κολλημενοι στα 68 τοσο ξεκίνησα και εχω πεσει περιπου 3 εβδομαδες μονο μισο κιλο.....δεν ξέρω τι να πω μηπως φταινε τα χαπια που επερνα τοσουσ μήνες η περίοδος μου ηρθέ κανονικα απλα ειχα περισσότερο απο αλλες φορές......με το γιατρο θα μιλησω σε 5 μέρες περίπου και θα τον ρωτήσω? σορυ για το μεγάλο ποστ!!!!

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα προς ολες τις ενδιαφερόμενες ανοιγω ενα θεματακι να δω ποσες τις απασχολούν

Λοιπον η δικιά μου Ιστορία εχει ως εξής:

Γέννησα στης 14/07/2007 πρωωρα στης 32 εβδομάδες με καισαρικη (ολα καλα με το παιδι) υψος 1,68 προ εγκυμοσύνης κιλα 64,5 φτανω στους επτα μήνες 82 κιλα οπου και γέννησα μετα απο διστημα δηλαδη μετα απο κανα οκταμηνο μενω κολλημενη στα 72 κιλά δεν έφευγαν με τίποτα να σας πω βεβαια οτι δεν εκανα και ιδιαιτερη προσπάθεια...τελοσπάντων περσι το καλοκαίρι του 2008 χωρις να εχω καταλαβει κάτι το Σεπτέμβριο γυρνάω στη δουλεια και μου λένε ολοι οτι εχω χάσει πολλα κιλά οντως περναει ο καιρος δεν δίνω σημασία και κάνω καπποιες εξετάσεις μαζί και θυροειδή !

Βγαινουνε οι εξετασεις παρα πολυ χαλια πάω σε ενδοκρινολογο μου λενε οτι πάσχω απο Υπερθυροειδισμό νοσο graveς Ξεκινάω αγωγή (με inderal kai unimazole) τον Νοέμβριο του 2008 με πολλά χάπια ζυγίσομαι και με δείχνει 62 (αυτο προκαλει απωλεια κιλών) συνεχίζω την αγωγή μου μεχρι 1 Απριλιου του 2009 οπου και κάνω εγχειριση γιατι η κατασταση και οι τιμες δεν διορθωνόντουσαν με τα χάπια.......Κάνω το Χειρουργει στης 03/4/09 με ζυγίσουνε και εχω παει 67 κιλά προφανώς τα πήρα τα κιλα ξανα αποτομα γιατι ειχανε ψιλοφτιαξει οι τιμές αλλα οχι με επιθυμυτο αποτέλεσμα και δημιουργησα και εξώφθαλμο αφηστε τα!!

Να μην μακρυγορώ γιατι φανταζομαι σας κούρασα απο την ημέρα που εχω κανει το χειρουργειο νιώθω αλλος ανθρωπος μου φύγανε τα νευρα το τρέμουλο η ταχυκαρδίες και ολα τα καλα παιρνω 1 ταμπλέτα ασβεστιο καθημερινα και περιμενω να ξεκινήσω το χαπι.(περιμενω το γιατρο)η Ερωτηση μου ειναι οι εξής ξεκίνησα Διαιτα στης 26 Απριλίου 骨 me βραστά ψητα χωρις λαδι αλατι κλπ πρωινο μηλο τα γνωστα ε λοιπον δεν μπορω καταλαβω γιατι εχω μείνει κολλημενοι στα 68 τοσο ξεκίνησα και εχω πεσει περιπου 3 εβδομαδες μονο μισο κιλο.....δεν ξέρω τι να πω μηπως φταινε τα χαπια που επερνα τοσουσ μήνες η περίοδος μου ηρθέ κανονικα απλα ειχα περισσότερο απο αλλες φορές......με το γιατρο θα μιλησω σε 5 μέρες περίπου και θα τον ρωτήσω? σορυ για το μεγάλο ποστ!!!!

 

Γειά σου babe, λοιπόν μια από τα ίδια είμαι κι εγώ. Εγώ χειρουργήθηκα (ολική αφαίρεση) τον Δεκέμβρη του 2003. Εγώ δεν είχα πρόβλημα με τις τιμές, αλλά είχα πολλούς όζους, κάποιοι από αυτούς μεγάλωναν αντί να μικραίνουν παρόλο που έκανα θεραπεία, και μάλιστα μετά την επέμβαση έμαθα (μέσω βιοψίας) ότι ένας από τους όζους ήταν κακοήθης. Εκεί να δεις απελπισία ! Και γι'αυτό το λόγο μπήκα σε μια διαδικασία (μετά το χειρουργείο) με περαιτέρω θεραπείες και ελέγχους. Για να μη στα πολυλογώ, μέχρι σήμερα, πεντέμισυ χρόνια μετά, (αν και "απαλλάχτηκα" προσπαθώ να επαναφέρω το αρχικό μου βάρος, κάνοντας δίαιτες (κανονικά με διαιτολόγους, όχι να κόβω μόνη μου ότιδήποτε θεωρούσα περιττό). Και εκεί που πάω να μπω σε μια σειρά και αρχίζω να χάνω μισό- ένα κιλό, εκεί μπλοκάρει ο οργανισμός και δεν ανταποκρίνεται. Εγώ βέβαια ανέβασα και ζάχαρο λόγω του θυροειδή (και για την ακρίβεια την γλυκοζηλιωμένη) και εκεί να δεις, χάος. Με τα χίλια ζόρια να κατέβει λίγο η ζυγαριά. Εσύ είσαι στο ξεκίνημα ακόμη, και πιστεύω ότι σιγά σιγά θα μπεις σε μια σειρά. Μην απογοητεύεσαι, ο θυροειδής (ακόμη και αν τον έχεις αφαιρέσει), είναι δύσκολη περίπτωση και πρέπει κι εμείς οι ίδιοι να βοηθάμε όσο γίνεται πιο πολύ τον εαυτό μας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ευχαριστώ για την απάντηση την άμεση υπομονη κανω μιλησα και μια κοπελα και μου ειπε να μην τα παρατήσω γιατι μολις ξεκινήσω το χάπι θα πέσουν τα κιλα και θα επανελθω σιγα σιγα ιδωμεν/......

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ευχαριστώ για την απάντηση την άμεση υπομονη κανω μιλησα και μια κοπελα και μου ειπε να μην τα παρατήσω γιατι μολις ξεκινήσω το χάπι θα πέσουν τα κιλα και θα επανελθω σιγα σιγα ιδωμεν/......

 

 

Μακάρι ξεκινώντας το χάπι σου να επανέλθεις σιγά σιγά. Ξέρεις είναι και θέμα οργανισμού, πώς θα αντιδράσει με την ανάλογη θεραπεία. Μην το βάλεις πάντως κάτω, θέλει πολύ υπομονή. Εγώ τουλάχιστον, επειδή ταλαιπωρούμαι χρόνια, σκέφτηκα πολλές φορές να τα παρατήσω, γιατί κουράστηκα από τις δίαιτες χωρίς αποτέλεσμα (λόγω προβλήματος πάντα), αλλά κάθε φορά λέω πως θα τα καταφέρω κάποια στιγμή και συνεχίζω τη δίαιτά μου κανονικά .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσακια να ρωτησω κατι?

Τα συμπτωματα του θυροειδη πια ειναι εκτος του οτι περνεις η αντιθετα χανεις πολλα κιλα!

Ρωταω γιατι εγω μια ζωη ημουν αδυνατη,γεννησα το 2006 και στο χρονο αρχισα να επανερχομαι στο αρχικο βαρος (δεν ειχα παρει αρκετα κιλα στην εγκυμοσυνη)!

Μετα απο λιγους μηνες αρχισε παλι να αλλαζει το σωμα μου εντελως ξαφνικα και να στρουμπουλευω λιγο!Οχι υπερβολικα,αλλα οταν εισαι μια ζωη αδυνατη καπως σου φενεται μετα να εισαι λιγο πιο στρουμπουλουλα!

Και εκτος απο αυτο δεν πεφτω γραμμαριο στη ζυγαρια.........

Γι'αυτο σας ρωταω αν υπαρχουν κι αλλα συμπτωματα για να παω να το κοιταξω.

Απο εξετασεις αιματος φαινεται αν εχεις η οχι???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κοριτσακια να ρωτησω κατι?

Τα συμπτωματα του θυροειδη πια ειναι εκτος του οτι περνεις η αντιθετα χανεις πολλα κιλα!

Ρωταω γιατι εγω μια ζωη ημουν αδυνατη,γεννησα το 2006 και στο χρονο αρχισα να επανερχομαι στο αρχικο βαρος (δεν ειχα παρει αρκετα κιλα στην εγκυμοσυνη)!

Μετα απο λιγους μηνες αρχισε παλι να αλλαζει το σωμα μου εντελως ξαφνικα και να στρουμπουλευω λιγο!Οχι υπερβολικα,αλλα οταν εισαι μια ζωη αδυνατη καπως σου φενεται μετα να εισαι λιγο πιο στρουμπουλουλα!

Και εκτος απο αυτο δεν πεφτω γραμμαριο στη ζυγαρια.........

Γι'αυτο σας ρωταω αν υπαρχουν κι αλλα συμπτωματα για να παω να το κοιταξω.

Απο εξετασεις αιματος φαινεται αν εχεις η οχι???

 

 

Κατ'αρχήν από τις απλές, γενικές εξετάσεις αίματος δεν φαίνεται τίποτα. Μπορείς να πας σε έναν ενδοκρινολόγο ή και παθολόγο ακόμη να ζητήσεις να σου γράψει εξετάσεις για έλεγχο θυροειδούς (Τ3, Τ4 TSH για αρχή). Να σου διευκρινίσω όμως ότι ακόμη και αν οι αιματολογικές σου αυτές (Τ3 κλπ) είναι σε φυσιολογικές τιμές, εσύ αν θες, (αφού βλέπεις ότι έχεις ένα προβληματάκι με το βάρος) μπορείς να πας στον ενδοκρινολόγο και να ζητήσεις να κάνεις ένα υπερηχογράφημα θυροειδούς. Έτσι θα έχεις πλήρη εικόνα για τον αδένα σου.

Τώρα όσο αφορά τα συμπτώματα, πέρα από την απώλεια ή την αύξηση βάρους που είναι πολύ χαρακτηριστικό και συνηθισμένο, υπάρχουν και άλλα πολλά, πράγματα που μπορεί να τα ένιωσες κάποιες στιγμές αλλά δεν έδωσες σημασία, όπως ταχυκαρδίες, κατάθλιψη, απότομη αλλαγή της διάθεσης αλλά και πολλά άλλα. Υπάρχει όμως και περίπτωση κάποιος να μην παρουσιάζει τίποτα από αυτά, οι αιματολογικές του εξετάσεις να είναι καλές, ωστόσο όμως να έχει πρόβλημα με το θυροειδή του, να έχει δηλαδή κάποια βρογχοκήλη (όζοι, κάτι σαν μπαλάκια να καταλάβεις που είναι κολλημένα γύρω γύρω από τον θυροειδή αδένα) και αυτό φαίνεται μόνο από το υπερηχογράφημα. Ξέρεις πόσοι άνθρωποι, και στην πλειοψηφία τους γυναίκες πάσχουν από θυροειδή και δεν τον γνωρίζουν ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ!!!

Θα παω σε ενδικρινολογο τελικα να το κοιταξω, οχι τιποτε αλλο να μου φυγει και η απορια...

 

 

Μην αγχώνεσαι, το πιο πιθανό είναι να μην έχεις τίποτα. Απλά κοίταξέ το όπως λες για να είσαι σίγουρη

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο θα κανω γιατι μου εχει κολλησει τον τελευταιο καιρο!

Και αμα κολησσει κατι μες στο κεφαλι αστα να πανε!!!!

 

 

Καλύτερα να πας να κάνεις έναν έλεγχο για να ηρεμήσεις, παρά να είσαι μέσα στην άγχος και την αγωνία. Το ότι έχει αλλάξει λίγο το βάρος σου μη σε προβληματίζει, δε σημαίνει απόλυτα ότι έχεις πρόβλημα με τον θυροειδή σου.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

να προσθεσω κ γω κατι? εκανα κ γω εξετασεις θυροειδους-Free T4,TSH κτλ- κ ηταν ολα φυσιολογικα.. στην επισκεψη μ ομως στον ενδοκρινολογο κ μετα απο το ultrasound, διαπιστωσαμε οτι υπηρχαν οζοι..οι μικροι οζοι -οπως οι δικοι μ-δεν επηρεαζουν στην λειτουργια τ θυροειδους, απλα αυτοι μπορει να ειναι η αιτια καποτε στο μελλον ο θυροειδης να μη λειτουργει σωστα..γιαυτο κ πρεπει να ελεγχεται τακτικα.αυτο που δεν ηξερα ειναι οτι αμα υπαρχουν οζοι, μπορει να επηρεαστει η λειτουργια τ θυροειδους κατα την εγκυμοσυνη.κ το πιο σημαντικο ειναι να ελεγχεται απο ενδοκρινολογο γιατι αν χρειαζεται "ρυθμιση" του με θυροξινη (νομιζω ετσι γραφεται!) , τη φυσικη αυτη ορμονη που εκκρινει θυροεισης αδενας, υπαρχει κινσυνος το μωρακι μας να εχει προβληματα ακομη και να το χασουμε...=((.δεν κανω τον γιατρο, οσα μου πε ο δικος μου γιατρος ξερω, γιαυτο, προσοχη στο θυροειδη!!!καποτε ειναι κ ασυμπτωματικος!εγω πηγα μετα απο συμβουλη του γυναικολογου μου αφου ειχα αστατη περιοδο κ εβαλα καποια κιλακια.

Link to comment
Share on other sites

να προσθεσω κ γω κατι? εκανα κ γω εξετασεις θυροειδους-Free T4,TSH κτλ- κ ηταν ολα φυσιολογικα.. στην επισκεψη μ ομως στον ενδοκρινολογο κ μετα απο το ultrasound, διαπιστωσαμε οτι υπηρχαν οζοι..οι μικροι οζοι -οπως οι δικοι μ-δεν επηρεαζουν στην λειτουργια τ θυροειδους, απλα αυτοι μπορει να ειναι η αιτια καποτε στο μελλον ο θυροειδης να μη λειτουργει σωστα..γιαυτο κ πρεπει να ελεγχεται τακτικα.αυτο που δεν ηξερα ειναι οτι αμα υπαρχουν οζοι, μπορει να επηρεαστει η λειτουργια τ θυροειδους κατα την εγκυμοσυνη.κ το πιο σημαντικο ειναι να ελεγχεται απο ενδοκρινολογο γιατι αν χρειαζεται "ρυθμιση" του με θυροξινη (νομιζω ετσι γραφεται!) , τη φυσικη αυτη ορμονη που εκκρινει θυροεισης αδενας, υπαρχει κινσυνος το μωρακι μας να εχει προβληματα ακομη και να το χασουμε...=((.δεν κανω τον γιατρο, οσα μου πε ο δικος μου γιατρος ξερω, γιαυτο, προσοχη στο θυροειδη!!!καποτε ειναι κ ασυμπτωματικος!εγω πηγα μετα απο συμβουλη του γυναικολογου μου αφου ειχα αστατη περιοδο κ εβαλα καποια κιλακια.

Καλη μου, μαμιμου, κανε αναζητηση στο foroum για "θυρεοειδη" και θα διαβασεις και αλλες ιστοριες μας σχετικες με τον αδενα. Εγω βρηκα συμπαραστατες συμπασχοντες και εφοσον το εψαξα περισσοτερο τωρα ειμαι καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

το χω κανει georgiamami κ οντως οι εμπειριες των υπολοιπων ειναι πολυτιμες. εγω δεν αγχωνομαι καθολου για το θυροειδη, ουτε π τον σκεφτομαι. μολις-κ οταν- μεινω εγκυος 8α παω για ενα τεστ οπως μ πε ο γιατρος σευχαριστω πολυ παντως!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...