Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΓΚΙΝΑΡΑ


culte

Recommended Posts


Διαφημίσεις


ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΑΝ Η ΑΓΚΙΝΑΡΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΑ??

ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΛΩ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΗΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΤΣΙΚΑΚΙ..

καλημέρα, εγώ του έχω δώσει στο παρελθόν και δεν παρουσίασε κάποια αλλεργία.

καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η γιατρος μου ειπε οκ σε ερώτηση που της έκανα. (Τη ρώτησα γιατί έχουμε δικές μας αγγινάρες χωρίς φάρμακα). Απλά μου ειπε λίγο να βάζω γιατί έχει λίγο περιεργη γεύση και ίσως δεν του αρεσει! Δίνεις στο μωρό σου κατσικάκι?

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω της την εδινα με πατατουλα, καροτακι, κρεμμυδακι σχεδον καθολου οταν ηταν μικρη μετα ναι, λεμονακι και ανηθο, της αρεσει πολυ. πιο παλια μονη την αγκιναρα με το φαγητο που ετοιμαζα, παντως της δικιας μου της αρεσει πολυ και εμενα! αλλα οχι του αντρα μου...

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Έχω αρχίσει και παραξενεύομαι...

Ο δικος μου σε 4 ημέρες γίνεται 9 μηνών και τα μόνα που τρώει είναι:

Καρότο-πατάτα-κολοκύθι+μοσχάρι ή κοτόπουλο

Φρουτόκρεμα (αχλάδι μήλο μπανάνα)

Φαρίν Λακτε

Τις τελευταίες ημέρες όμως τρώει πολύ λίγο απο τα ανωτέρω...ενώ αν του φτιάξω γάλα το πίνει με ευχαρίστηση...Οπότε αναρρωτιέμα..μήπως έχει σκυλοβαρεθεί το παιδί να τρώει τα ίδια και τα ίδια; Τι άλλο μπορώ να του δώσω; Να του βάλω αντί για πατάτα μακαρονάκι ή ρυζάκι; Τι άλλα λαχανικά; Ντομάτα κάνει; Λεμόνι κάνει να του βάλω λιγάκι; Επίσης, σε αυτή την ηλικία πρέπει ακόμη να του αποστειρώνω το νερό; Τις συμβουλές παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

να σου πω εγώ τα λίγα που ξέρω από τη δική μου που σημειωτέον είναι αλλεργική οπότε προσέχω πολύ τι της δίνω.

1. κατσικάκι μπορείς να δώσεις είναι και πιο υγιεινό από τα άλλα κρέατα

2. φρούτα καλοκαιρινά πεπόνι, καρπούζι όχι φράουλες και κεράσια

3. ρυζάκι, μακαρονάκι , κριθαράκι ελεύθερα

4. εγώ από λαχανικά δίνω τα πάντα δεν φοβάμαι πράσο, κρεμυδάκι, πιπεριά, αγκινάρα, παντζάρια. επειδή είναι όπως είπα όμως αλλεργική μου είπε η γιατρός να αποφύγω προς το παρόν τη ντομάτα. λεμονάκι βάζω πάντα στο φαγητό.

αυτά ελπίζω να βοήθησα λιγάκι...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και οπως ξαναείπα της δίνω και ψαράκι, δεν μου παρουσίασε καμμιά αλλεργία και όσπρια, φακές και ρεβύθια..αλλά ρώτα καλύτερα τον γιατρό σου πριν για αυτά...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Έχω αρχίσει και παραξενεύομαι...

Ο δικος μου σε 4 ημέρες γίνεται 9 μηνών και τα μόνα που τρώει είναι:

Καρότο-πατάτα-κολοκύθι+μοσχάρι ή κοτόπουλο

Φρουτόκρεμα (αχλάδι μήλο μπανάνα)

Φαρίν Λακτε

Τις τελευταίες ημέρες όμως τρώει πολύ λίγο απο τα ανωτέρω...ενώ αν του φτιάξω γάλα το πίνει με ευχαρίστηση...Οπότε αναρρωτιέμα..μήπως έχει σκυλοβαρεθεί το παιδί να τρώει τα ίδια και τα ίδια; Τι άλλο μπορώ να του δώσω; Να του βάλω αντί για πατάτα μακαρονάκι ή ρυζάκι; Τι άλλα λαχανικά; Ντομάτα κάνει; Λεμόνι κάνει να του βάλω λιγάκι; Επίσης, σε αυτή την ηλικία πρέπει ακόμη να του αποστειρώνω το νερό; Τις συμβουλές παρακαλώ...

Το μωράκι σου έχει περάσει το στάδιο της αποστείρωσης και δεν χρειάζεται να του αποστειρώνεις πια το νεράκι του.Οσο για τα φαγητά μπορείς κάθε φορά να του προσθέτεις και απο κάτι καινούργιο (κατα προτίμηση εποχιακό) απλά να τρώει το ίδιο 3-4 φορές πριν του βάλεις κάτι νέο για την περίπτωση αλλεργιών.

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ βρε κορίτσια..φεύγοντας απο το γραφείο θα ξεχυθώ στην φρουτεμπορική για προμήθειες... Από φρουτα να του πάρω κανένα και κανένα βερύκοκο; Τις φακές να τις δίνω βρασμένες σκέτες και αλεσμένες ή να βάζω και ντομάτα; Λεμονι κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ βρε κορίτσια..φεύγοντας απο το γραφείο θα ξεχυθώ στην φρουτεμπορική για προμήθειες... Από φρουτα να του πάρω κανένα και κανένα βερύκοκο; Τις φακές να τις δίνω βρασμένες σκέτες και αλεσμένες ή να βάζω και ντομάτα; Λεμονι κάνει;

 

Αν μπορείς να μην του τα κάνεις ''αλοιφη'' απο το άλεσμα για να μάθει να μασάει σιγα-σιγα (θα σε βοηθήσει πολύ στο μέλλον).

Λέμονάκι βάζε έχει πολύ βιταμίκη c και αντικαθηστά και το αλάτι.

Ντομάτα βάλε λιγο-λίγο γιατι είναι απο αυτά τα λαχανικά που προκαλούν αλλεργίες :confused:.

Αν φάει 3-4 μέρες συνεχια ντομάτα και δεν δείς τίποτα δίνε του κανονικά.

Καλά μαγειρέματα...

Γιαννής 1/7/2006 + Νικόλας 20/10/2009

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

καλησπερα!

αν και εχω δωσει μια φορα μεσα στην εβδομαδα που περασε μια αγγιναριτσα στον μικρο , ηθελα να ρωτησω αν εχετε δωσει στα παιδια σας και απο ποτε?

αγχωθηκα λιγο γιατι μου ειπαν οτι δεν κανει, αλλα σκεφτομαι μηπως μπερδευτηκαν με τα κουκια:roll:

παντως ο δικος μου την τσακισε , οποτε αν δεν υπαρχει προβλημα να παω να παρω μια κ ειναι η εποχη τους:)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως στον δικό μου έδωσα εχθές (20 μηνών) αγγινάρες με κουκιά.

 

Τα τσάκισε μιλάμε :lol: :lol: :lol:

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...