Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αλλαγη γιατρου στον ενατο


Recommended Posts

καλησπερα σε ολα τα κοριτσια...

θα ήθελα να μου πειτε αν τυχον το εχει κανει καμια και αν ειναι εφικτο. Θελω για διαφορους λογους να αλλαξω γυναικολογο καθως η υπομονη μου εχει εξαντληθει με αυτον που εχω τωρα. θελω να παω σε μια αλλη Σαλονικιδου λεγεται αν καποια τη ξερει ας μου πει. Ειναι στο παπαγεωργιου και γω θελω να γεννησω εκει. Πιστευετε οτι θα με αναλάβει?Το εχει κανει καμία αυτό?

8LVep3.png

ZxQWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα σε ολα τα κοριτσια...

θα ήθελα να μου πειτε αν τυχον το εχει κανει καμια και αν ειναι εφικτο. Θελω για διαφορους λογους να αλλαξω γυναικολογο καθως η υπομονη μου εχει εξαντληθει με αυτον που εχω τωρα. θελω να παω σε μια αλλη Σαλονικιδου λεγεται αν καποια τη ξερει ας μου πει. Ειναι στο παπαγεωργιου και γω θελω να γεννησω εκει. Πιστευετε οτι θα με αναλάβει?Το εχει κανει καμία αυτό?

 

Καλησπέρα,

 

δεν είμαι από Θεσσαλονική αλλά νομίζω πως θα σε αναλάβει κάποιος γιατρός..

 

εμένα ο πρώην γιατρός μου επειδή δεν ήθελα να πάω να γεννήσω στο Μητέρα για να με "γδύσει" ενώ είχαμε κανονίσει να γεννήσω στο Αρεταίειο (Αθήνα) αποφάσισε να μου το πεί 3 μέρες πριν γεννήσω.. και ευτυχώς μου σύστησαν άυτό τον άγιο άνθρωπο τον κ. Χασιάκο, με είδε παρασκευή πρώι και σάββατο το πρωί γέννησα... το μωρο ήταν 40+6 να φανταστείς...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

δεν είμαι από Θεσσαλονική αλλά νομίζω πως θα σε αναλάβει κάποιος γιατρός..

 

εμένα ο πρώην γιατρός μου επειδή δεν ήθελα να πάω να γεννήσω στο Μητέρα για να με "γδύσει" ενώ είχαμε κανονίσει να γεννήσω στο Αρεταίειο (Αθήνα) αποφάσισε να μου το πεί 3 μέρες πριν γεννήσω.. και ευτυχώς μου σύστησαν άυτό τον άγιο άνθρωπο τον κ. Χασιάκο, με είδε παρασκευή πρώι και σάββατο το πρωί γέννησα... το μωρο ήταν 40+6 να φανταστείς...

 

κατι παροιμοιο εγινε κ με μενα...ειχαμε πει να γεννησω στο νοσοκομειο που ειναι και στα τελευταια μου ειπε πως αν θελω μονο στη κλινικη. λες δηλαδη να μην συναντησω δυσκολια στο να βρω αλλο γιατρο και πως θα με αναλαβουν? αχ μακαρι

8LVep3.png

ZxQWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι αντιδεοντολογικό και ανήθικο να μην σε αναλάβει. Έχεις το δικαίωμα να επιλέξεις όποιον γιατρό θέλεις, για όποιον λόγο θέλεις. Όταν οι γιατροί λείπουν διακοπές, πώς αναλαμβάνουν οι αντικαταστάτες τους χωρίς καν να ειδοποιηθούμε; Αν ο γιατρός σου είναι άρρωστος την ώρα που γεννάς (ανθρώπινο!) θα σε αφήσουν να γεννήσεις μόνη σου;

Link to comment
Share on other sites

Είναι αντιδεοντολογικό και ανήθικο να μην σε αναλάβει. Έχεις το δικαίωμα να επιλέξεις όποιον γιατρό θέλεις, για όποιον λόγο θέλεις. Όταν οι γιατροί λείπουν διακοπές, πώς αναλαμβάνουν οι αντικαταστάτες τους χωρίς καν να ειδοποιηθούμε; Αν ο γιατρός σου είναι άρρωστος την ώρα που γεννάς (ανθρώπινο!) θα σε αφήσουν να γεννήσεις μόνη σου;

 

λες maggie δηλαδη δεν ειναι παραλογο αυτο που ζηταω...και οτι ειναι κατι που συμβαινει. Αχ σας ευχαριστω δε ξερετε ποσο κουραγιο μου δινετε να παρω την αποφαση...4000€ ειναι αυτα δε μου περισσευουν κιολας...σας ευχαριστω που μου απαντησατε κοριτσια

8LVep3.png

ZxQWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλό κατ' αρχήν!! Με έναν πόνο!!

Εγώ άλλαξα γιατρό στον 7ο...δηλαδή δεν άλλαξα ακριβώς...τους είχα και τους δύο!!

Ο λόγος ήταν και σε μένα, ότι δεν ήθελα ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ να γεννήσω εκεί που θα γεννούσα αν είχα μόνο την πρώτη γυναικολόγο με την οποία ξεκίνησα, κι από την οποία δεν είχα άλλο παράπονο.

Διάλεξα ένα άλλο ιδιωτικό νοσοκομείο και πήγαινα από τον 7ο και μετά και με έβλεπε ένας γυναικολόγος εκεί, ο οποίος ήταν υπεύθυνος και για τη γέννα μου τελικά.

Μέχρι τις αρχές του 9ου με έβλεπαν και οι δύο, και μετά σταμάτησα τη γυναικολόγο μου και πήγαινα μόνο στον γιατρό του νοσοκομείου που γέννησα.

Ο λόγος που κρατούσα και τους δύο - εκτός από το ότι δεν είχα πρόβλημα με κανέναν σαν γιατρούς - ήταν ότι η γυναικολόγος ήταν δυο βήματα από το σπίτι μου και ο γυναικολόγος μιάμιση ώρα μακριά (και το μαιευτήριο μαζί)!! Έτσι ένιωθα ασφάλεια ότι αν κάτι συμβεί πάω στην γιατρό. Για τα μηνιαία τσεκαπ, πάω στον γιατρό....

Πάντως όλα καλά και με τους δύο, και με την εγκυμοσύνη μου.... Άσε που διασταύρωνα και απόψεις....

Link to comment
Share on other sites

και βέβαια μπορείς να αλλάξεις ιατρό.και τελευταία ημέρα να πας θα σε ξεγεννήσει ο εφημερέυον.τωρα αν πας και θέλεις συγκεκριμένη ιατρο να ερθει καινα σε ξεγεννήσει να ξέρεις πως και εκει θα δώσεις κάτι σιγουρα οχι τα 4000.

,,,,,,,?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του forum,

Μόλις μπήκα στην 34η εβδομάδα κύησης και περιμένω το πρώτο μου μωράκι. Με απασχολεί πολύ σοβαρά το θέμα αλλαγής γιατρού, και το πρόβλημα εντοπίζετε στην συμπεριφορά του μαιευτήρα μου. Οκτώ μήνες τώρα βασανίζομαι μετά από κάθε επίσκεψη. Είναι πολύ αρνητικός άνθρωπος. Πάντα ψάχνει να βρεί το πρόβλημα και στέκεται σε αυτό. Αυτό συμβαίνει από την ανακοίνωση της εγκυμοσύνης, έως και σήμερα που τον πήρα τηλέφωνο για μια ερώτηση που αφορά σε φαγούρα και που έχω εδώ και λίγες ημέρες και επειδή ρώτησα για 2η φορά το ίδιο πράγμα, προφανώς εκνευρίστηκε και απάντησε πως δεν θέλει να ξαναβάλει την ίδια κασέτα, ενώ επανέλαβε με απότομο τρόπο την οδηγία του! Ας μην αναλύσω περισσότερα για να μη σας κουράσω αλλά είναι απότομος και δεν δίνει αρκετές εξηγήσεις. Όσο κοντεύει η ώρα του τοκετού αναρωτιέμαι αν αυτός ο άνθρωπος θα με στηρίξει έστω και λιγάκι.... Ούτε σε μια επίσκεψη δεν έφυγα με ανεβασμένη ψυχολογία, μα ούτε σε μία... Στην τελευταία μου επίσκεψη δυσσαρεστήθηκε επειδή δεν επέλεξα τη βοηθό του για μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής, αλλά προτίμησα τα μαθήματα στο Ιπποκράτειο νοσοκομείο.

Ζω στη Θεσσαλονίκη και επρόκειτο να γεννήσω στο Γέννεσις με το συγκεκριμμένο γιατρό. Εάν θα αλλάξω, σκέφτομαι να προτιμήσω να απευθυνθώ σε γυναικολόγο που θα συνεργάζεται με άλλη κλινική. Θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει κάποια κοπέλα με παρόμοια εμπειρία και πως εξελίχθηκαν τα πράγματα.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στη δευτερη εγκυμοσυνη μου ειχα αλλαξει 4 γιατρους. Ειχα φοβερή ανασφαλεια. Τωρα στην τριτη πηγα σε 2. Εναν που ειναι στο Παπαγεωργειου και ενα ιδιωτη. Τελικα αποφασησα να γεννησω με τον ιδιωτη, γιατι ειναι ενας πολυ χαλαρος ανθρωπος, λελαμε με της χαζες ερωτησεις μου (λες και ειμαι πρωταρα) απαντα στα παντα και οτι ωρα τον ενοχλήσω και γενικώς απολαμβανω την επισκεψη. Μου χρειαζόταν ενας τετοιος ανθρωπος γιατι η ψυχολογια μου περιμένοντας το 4 παιδι ήταν λιγο πεσμένη οποτε πανω απ'ολα ήθελα καποιον να με προσεχει.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι τυχερή που έχεις αναπτύξει τέτοια σχέση με το γιατρό σου! Αυτό το πράγμα πολύ το ζηλεύω σε φίλες μου... Είμαι πολύ προβληματισμένη με τον δικό μου, κοντεύω βλέπεις και στο τέλος της εγκυμοσύνης, από τη μια έχω ανασφάλεια για το αν θα μπορέσω να βρω την άκρη αλλού αλλά και από την άλλη, έχω μεγαλύτερη ανασφάλεια καθώς φαντάζομαι ότι ο συγκεκριμμένος θα μου τη σπάσει ακόμη και στην ώρα του τοκετού που λογικά θα ήθελα τη μέγιστη υποστήριξη...

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσι μου να τον αλλαξεις...εγω ετσι την πατησα και μου μετετρεψε την πιο ευτυχισμενη μερα της ζωης μου σε μια δυσαρεστη εμπειρια....

βριζομασταν με ακατανομαστες εκφρασεις την ωρα της καισαρικης....με εραψε σαν τσουβαλι και εβγαλε το παιδι μου με βεντουζα και σπασμενη κλειδα......

 

τωρα εχω εναν σουπερ γιατρο και ελπιζω σε μια ευχαριστη εμπειρια...

Link to comment
Share on other sites

Και πως το χειρίζομαι δηλαδή? Γεια σας γιατρέ, είμαι στον ένατο μήνα και έφυγα από το γιατρό μου γιατί είχα πρόβλημα συμπεριφοράς και υποστήριξης? Και με το ιστορικό της εγκυμοσύνης τι γίνεται? Γνωρίζει καμία κοπέλα? Είχατε παρόμοια εμπειρία? Ασφαλώς και έχω το φάκελλο με όλες τις εξετάσεις και τους υπερήχους, αλλά αρκεί αυτό? Πω-πω, εδώ νομίζω μου ταιριάζει το "μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα"....

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

αχ κοριτσι μου να τον αλλαξεις...εγω ετσι την πατησα και μου μετετρεψε την πιο ευτυχισμενη μερα της ζωης μου σε μια δυσαρεστη εμπειρια....

βριζομασταν με ακατανομαστες εκφρασεις την ωρα της καισαρικης....με εραψε σαν τσουβαλι και εβγαλε το παιδι μου με βεντουζα και σπασμενη κλειδα......

 

τωρα εχω εναν σουπερ γιατρο και ελπιζω σε μια ευχαριστη εμπειρια...

 

 

αστειευεσαι???????????? ΕΛΕΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

και τι εκανες μ αυτο το τομαρι?????????????????? :shock::shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ κοριτσι μου να τον αλλαξεις...εγω ετσι την πατησα και μου μετετρεψε την πιο ευτυχισμενη μερα της ζωης μου σε μια δυσαρεστη εμπειρια....

βριζομασταν με ακατανομαστες εκφρασεις την ωρα της καισαρικης....με εραψε σαν τσουβαλι και εβγαλε το παιδι μου με βεντουζα και σπασμενη κλειδα......

 

τωρα εχω εναν σουπερ γιατρο και ελπιζω σε μια ευχαριστη εμπειρια...

 

 

 

..οτι επαθα και εγω την πλακα μου την επαθα..πω ρε τι μπορει να σου συμβει???:confused::shock:

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Και πως το χειρίζομαι δηλαδή? Γεια σας γιατρέ, είμαι στον ένατο μήνα και έφυγα από το γιατρό μου γιατί είχα πρόβλημα συμπεριφοράς και υποστήριξης? Και με το ιστορικό της εγκυμοσύνης τι γίνεται? Γνωρίζει καμία κοπέλα? Είχατε παρόμοια εμπειρία? Ασφαλώς και έχω το φάκελλο με όλες τις εξετάσεις και τους υπερήχους, αλλά αρκεί αυτό? Πω-πω, εδώ νομίζω μου ταιριάζει το "μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα"....

 

Κοίτα, εγώ άλλαξα γιατρό λίγο πριν μπω στον έβδομο... Πηγαίνεις στο νέο γιατρό -δεν νομίζω ότι χρειάζεται να του εξηγήσεις με το νι και με το σίγμα τους λόγους που άλλαξες τον προηγούμενο, αν δεν το θέλεις- με όλες σου τις εξετάσεις και τους υπερήχους παραμάσχαλα, σε ρωτάει διάφορα πράγματα που πρέπει να γνωρίζει και κάπως έτσι ξεκινά η... "συνεργασία" σας!

 

Θέλω να πω και εγώ σε όσες κοπέλες τυχαίνει να διαβάζουν πως ΔΕΝ είναι ντροπή να αλλάξουν το γιατρό τους αν για ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ λόγο δεν αισθάνονται άνετα!!!

X4v5p2.png

Ζω το απόλυτο θαύμα με την Αθηνά μου!

Link to comment
Share on other sites

Εννοητε οτι αλλαζεις γιατρο οποτε θελεις εσυ. Σκέψου οτι οι περισσοτερες κοπελες γεννάνε σε νοσοκομείο χωρίς να τις εχει δει ο γιατρός ποτέ και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Γέννα ειναι οχι κακια αρρωστεια.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορτίτσια για τις απαντήσεις. Σε λίγες ημέρες μπαίνω στον ένατο. Ελπίζω να με φωτίσει ο Θεός και να πράξω το σωστό....

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Και πως το χειρίζομαι δηλαδή? Γεια σας γιατρέ, είμαι στον ένατο μήνα και έφυγα από το γιατρό μου γιατί είχα πρόβλημα συμπεριφοράς και υποστήριξης? Και με το ιστορικό της εγκυμοσύνης τι γίνεται? Γνωρίζει καμία κοπέλα? Είχατε παρόμοια εμπειρία? Ασφαλώς και έχω το φάκελλο με όλες τις εξετάσεις και τους υπερήχους, αλλά αρκεί αυτό? Πω-πω, εδώ νομίζω μου ταιριάζει το "μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα"....

Χωρις να θελω να σε προβληματισω, το ειχα σκεφτει και εγω στον ενατο να αλλαξω , αλλα γιατρος αλλης ειδικοτητας μου ειπε οτι ειναι πολυ δυσκολο να με αναλαβει καποιος σε προχωρημενη εγκυμοσυνη γιατι θεωρουν οτι ειναι αντισυναδελφικο( οτι τους παιρνεις την πελατια κτλ). Εκτος και αν γεννησεις σε νοσοκομειο που δεν υπαρχει προβλημα. βεβαια κανενε μια προσπαθεια μπορει να μην μου τα ειπαν και καλα....

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση Kiriakaki. Έκανα λάθος που δεν έφυγα από την αρχή της κύησης που μου έδειξε δείγματα συμπεριφοράς. Τόσοι γιατροί στη Θεσσαλονίκη... Για να δούμε πως θα συμπεριφερθεί σήμερα στο ραντεβού μας...

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλαξα στον 7ο. Γέννησα σε νοσοκομείο. Πρέπει να κινηθείς γρήγορα. Να μάθεις για γιατρούς, από γνωστές που γέννησαν εκεί που θέλεις να γεννήσεις. Πιθανώς να ανοιξεις ένα άλλο post όπου να ρωτάς για το συγκεκριμένο νοσοκομείο και τους γιατρούς του... Μάθε κινητά τηλέφωνα των γιατρών και ρώτησε αν σε αναλαμβάνουν.

Πρέπει όμως να έχεις ένα πολύ καλό και ενημερωμένο ιστορικό. Να έχεις μαζί όοολες τις δικές σου εξετάσεις,το β' επιπέδου, ενδρχομένως το doppler κυήσεως.

 

καλή επιτυχία.

 

 

ΥΓ έχει πολύ μεγάλη σημασία να εμπιστεύεσαι το γιατρό σου, ειδικά αν γεννήσεις με φυσιολογικό τοκετό.

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ marron. Ευτυχώς έχω ενημερωμένο ιστορικό στα χέρια μου από την πρώτη ημέρα, εξετάσεις, αυχενική διαφάνεια, υπερήχους, αμνιοπαρακέντηση, κιλά, τα πάντα. Ελπίζω να με φωτίσει ο Θεός να κάνω το σωστό...

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...