Recommended Posts

Κοριτσια εχουμε ενα αγορακι κοντα 5 μηνων..Απο τωρα σκεφτομαι τα παιχνιδια που θ αρχισουμε να παιζουμε και εχω ενθουσιαστει!!Η ερωτηση μου ειναι η εξης..Επειδη ειναι το πρωτο μου παιδακι και δεν ξερω,απο ποτε ξεκιναμε τα παιχνιδια?Επισης,ηλικιακα τι παιχνιδια ταιριαζουν στα παιδια μας?Δηλ μπορειτε φτιαξετε ενα σχεδιαγραμμα με τις ηλικιες και τα παιχνιδια που αντιστοιχουν?Θα βοηθουσε πολυ τις μαμαδες του parents!!

as1cCDq0g410010MDAwOGQ0fDAwNDI1MGpkfHlvdXIgdGV4dA.gif

Διαφημίσεις

Korinaki, εγώ θα σου πω την δική μου εμπειρία, γιατί πιστεύω ότι δεν υπάρχουν αυστηροί κανόνες σε αυτά. Στην ηλικά που έιναι τώρα το αγοράκι σου στον δικό μου άρεσαν κυρίως τα παιχνίδια πάνω σε ένα μαλακό στρώμα (εμείς τον βάζαμε στο διπλό κρεβάτι), να κάνει βαρελάκια, να τον κάνουμε απαλές τουμπίτσες και να τον χαϊδολογάμε και να τον γαργαλάμε ελαφρά. Κάθε μέρα γινόταν άλλο παιδί και πολύ σύντομα μας προκαλούσε και το αποζητούσε. Επίσης, του άρεσε να ξαπλώνει στο γυμναστήριο της fisher price που του είχαμε πάρει και αν απλώνει τα χεράκια του να παίζει με τα κρεμαστά παιχνίδια. 6 μηνών του πήραμε παιχνίδια με κουμπιά, που τα πατάς και παίζουν μουσική ή στρυφογυρίζουν (πχ το cd της fisherprice) όπως επίσης και μεγάλα πάνινα ζωάκια στα οποία στηριζόταν με τα χεράκια του και μάθαινε να ισορροπεί μόνος του καθιστός. Επίσης, πάνινα βιβλιαράκια και κουδουνίστρες φυσικά. Από τον 9ο μήνα ξεκινήσαμε να του δείχνουμε τους κρίκους, τα κυπελάκια και τα σχήματα που μπαίνουν μέσα στο κουτί. Τους κρίκους βέβαια του κατάφερε μόνος του 10 μηνών και τα υπόλοιπα λίγο αργότερα. Επίσης, στον 9ο μήνα πήραμε το τραπεζάκι δραστηριοτήτων που το χάρηκε πάρα πολύ. 10 μηνών πήραμε αλογάκι και αυτοκινητάκια για να καβαλάμε. Ενός έτους πήραμε τα πρώτα σφηνάκια/puzzles, αυτοκίνητα με ήχους που τα κυλλάμε στο πάτωμα, τουβλάκια. Φυσικά καθώς εξελίσσεται το παιδάκι εξοικειώνεται και με το κάθε παιχνίδι, και φυσικά έχει και προτιμήσεις.. Βλέπεις τον ένα μήνα να το αγνοεί, ή αν δυσκολεύεται να το παίξει και τον επόμενο να το παίζει στα δάχτυλα στην κυριολιεξία!! Αυτά από εμένα! Καλό παιχνίδι!!!!

Σε αυτη την ηλικια δεν παιζουν ιδιαιτερα. Καμια κουδουνιστρα, τιποτα να μασαει αν βγαζει δοντακια... Εμεις της ειχαμε παρει κ γυμναστηριο κ εκει ψιλοκαθοταν λιγο..

Αλλα τι περιμενεις απο ενα παιδακι 5 μηνων?? Κ εμεις ειχαμε γεμισει παιχνιδια κ ποτε δεν ενδιαφερθηκε για αυτα. Τιποτα κλειδια, κινητα, τηλεκοντρολ... τετοια πραγματα ηθελε...

Κοιτα τις ηλικιες πανω στα παιχνιδια (στο περιπου ισχυουν βεβαια) κ απλα να ξερεις οτι μονο του το παιδι θα σου δειξει τι θελει κ ποτε.. Κ βεβαια μπορει να του παρεις κατι που αυτην τη στιγμη δεν θα το θελει καθολου κ καποια στιγμη να γινει το αγαπημενο του, οποτε απλα δοκιμαζε διαφορα κ θα δεις τι θελει το δικο σου..

.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα