Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

papp a.θελω τη βοηθεια σας


Recommended Posts

Χε....1/86 είναι καλα??? Κράτησα όμως την ψυχραιμία μου, έκανα την αμνιοπαρακέντισούλα μου, που δεν ήταν τίποτα τελικά και όλα πήγαν τέλεια! Μην φοβάσαι, σκεψου θετικά και όλα θα πάνε καλα....

 

Καλή επιτυχία...

 

1/81!!! σε τρωω!!!

ημουν και στην κλινικη με αποκολληση οταν το εμαθα!εκανα την αμνιο και ολα τελεια,εμαθα και το φυλο νωρις χαχα!!!.

μια φιλη μου γυναικολογος ειχε εγκυο με 1/4 και ηταν ολα καλα

μη σε πιανει πανικος.προληπτικα θα κανεις αμνιο δεν ειναι τιποτα και ολα θα ειναι τελεια θα το δεις.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα.ευχαριστω ολες για την πολυτιμη βοηθεια σας.ο γιατρος μου μου ειπε οτι κατα αυτον το παιδι δεν εχει τιποτα,αλλα σαν γιατρος πρεπει να μου πει να κανω αμνιοπαρακεντηση.την φοβαμαι πολυ και αυτην την εξετασαη,αλλα δεν γινεται κατι αλλο

 

dev081pp___.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πιστεύω ότι όλα είναι καλά σε σχέση με το παιδί. Άλλοι γιατροί θέλουν να την κάνουμε την pap-A άλλοι όχι. Οπότε μην πολυαγχώνεσαι . Μόνο μια ερώτηση έχω. Αυτή η αμνιοκέντηση τι ακριβώς είναι , γιατί γίνεται και γιατί προκαλεί τόσο τρόμο?

Link to comment
Share on other sites

με μια βελονα τρυπουν την κοιλια και παιρνουν κυτταρα του μωρου που υπαρχουν στον αμνιακο σακο και τα εξεταζουν.αν κανω καποιο λαθος ας με διορθωσει καποια.

 

dev081pp___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν κάνεις λάθος. Να προσθέσω στο γιατί προκαλεί τρόμο, επειδή υπάρχει πιθανότητα αποβολής.

Επίσης, να γνωρίζετε πως τα αποτελέσματα δεν είναι 100% ακριβή. 2 γυναίκες στον κύκλο μου, ηλικίας κοντά στα 45, πήραν θετικά αποτελέσματα από αμνιοκέντηση για σύνδρομο down, κράτησαν τα μωρά και ήταν υγιέστατα...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά μιλάς και βγήκαν υγιέστατα ενώ και η αμνιοκέντηση είχε δείξει σύνδρομο down? Οπότε δεν είναι έγκυρη ούτε η εξέταση αυτή.

 

ΥΓ: Γιατί μπορεί να προκαλέσει αποβολή αφού παίρνεις λίγο υγρό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΥΓ: Γιατί μπορεί να προκαλέσει αποβολή αφού παίρνεις λίγο υγρό?

 

Η αποβολή μετά από αμνιοπαρακέντηση οφείλεται είτε γιατί ο γιατρός χτυπήσει με την βελόνα το έμβρυο (πράγμα δύσκολο πλέον γιατί το βλέπουν με τον υπέρηχο) είτε από μόλυνση που θα προκαλέσει το τρύπημα της βελόνας στον σάκο

Link to comment
Share on other sites

στο ιακεντρο που την εκανα εγω μου ειχαν πει οτι υπαρχει 2/100 να βγει λαθος αποτελεσμα και 2/1000 να επελθει αποβολη.

συγκεκριμενα για μενα ειχε αυξησει λιγο τις πιθανοτητες λαθανσμενου αποτελεσματος γιατι ειχα αποκολληση και το υγρο ηταν κοκκινωπο,αλλα ολα ηταν τελεια.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εσείς τί θα κάνατε στη θέση μου;; :?

 

Η αυχενική και το PAPP-A βγήκαν πολύ καλά (1/1630 νομίζω), αλλά η γιατρός μου πιστεύει ότι λόγω της ηλικίας μου (41ετών) δε θα πρέπει να το ρισκάρω να μην κάνω ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ (γιατί σ'αυτή την ηλικία το ποσοστό είναι 1/50).

Έλα όμως που αν συμβεί αυτό το 2% δεν φαίνεται να υπάρχει άλλη ευκαιρία για εμάς, λόγω ηλικίας και λόγω υπογονιμότητας. Αφού πέρασαν 7χρόνια για να το πετύχουμε..

 

Οποιοδήποτε γνώμη σας θα είναι απλώς στατιστική για εμένα και δεν πρόκειται να κατηγορήσω καμία σας ότι με επηρρεάσατε.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς τί θα κάνατε στη θέση μου;; :?

 

Η αυχενική και το PAPP-A βγήκαν πολύ καλά (1/1630 νομίζω), αλλά η γιατρός μου πιστεύει ότι λόγω της ηλικίας μου (41ετών) δε θα πρέπει να το ρισκάρω να μην κάνω ΑΜΝΙΟΠΑΡΑΚΕΝΤΗΣΗ (γιατί σ'αυτή την ηλικία το ποσοστό είναι 1/50).

Έλα όμως που αν συμβεί αυτό το 2% δεν φαίνεται να υπάρχει άλλη ευκαιρία για εμάς, λόγω ηλικίας και λόγω υπογονιμότητας. Αφού πέρασαν 7χρόνια για να το πετύχουμε..

 

Οποιοδήποτε γνώμη σας θα είναι απλώς στατιστική για εμένα και δεν πρόκειται να κατηγορήσω καμία σας ότι με επηρρεάσατε.

Σας ευχαριστώ.

 

Σύγουρα υπάρχουν πιθανότητες για το σύνδρομο.

Εκανες μια προσπάθεια 7 χρόνων. Το ερώτημα είναι, σε περίπτωση (κούφια η ώρα που το γράφω) που το μωρό σου έχει το σύνδρομο, είσαι έτοιμη να το αντιμετωπήσεις? Αν μου πεις όχι τότε κάνε την εξέταση. Το σύνδρομο down δεν σημαίνει το τέλος του κόσμου! Με την σωστή βοήθεια των γονιών και την πρόοδο της επιστήμης μπορεί να εξελιχθεί σε ένα σχεδόν φυσιολογικό παιδάκι...

 

Τώρα, η άποψη μου είναι να περιμένεις τηβ Β επιπέδου, να την κάνεις σχετικά νωρίς. Εκεί υπάρχουν οι ενδείξεις για το σύνδρομο. Αν έκει φανεί κάτι, κάνε τότε την αμνιοπαρακέντηση. Εγώ αυτό θα συμβούλευα την γυναίκα μου αν ήταν στη θέση σου

Link to comment
Share on other sites

αν σου λεγανε οτι το παιδι που κυοφορεις εχει οποιοδηποτε σοβαρο προβλημα τι θα εκανες?αν νομιζεις οτι θα προχωρουσες σε διακοπη της κυησης τοτε κανε την εξεταση.αν για κανεναν λογο δεν σκεφτοσουν να σταματησεις την κυηση τοτε δεν υπαρχει λογος να την κανεις.

πιστευω ομως οτι ολα ειναι καλα με το μωρακι σου.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό και αν είναι δίλλημα.......... αλλά πιστεύω ότι τώρα με τα σύγχρονα μέσα και με τον κατάλληλο γιατρό δεν νομίζω να διακυνδινέψει το μωρό. Τώρα γίνονται όλα με περισσότερη προσοχή αφού υπάρχουν και τα κατάλληλα μέσα. Αν και εγω εφόσον η αυχενική και η pap-A μου έβγαιναν μια χαρά δεν θα προχωρούσα σε αμνιοκέντηση και ας είμουν 41.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου ιστορία...

Ηλικία 34,5(τότε). Αυχενική 1,9. Πιθανότητα μετά το papA 1:1250 για down. Όλα καλά πίστεψα...

Στο β' επιπέδου προβληματα στην καρδιά και στο στομάχι του εμβρύου. Επίσης μικρό βάρος. Έλεγχος ξανά σε δύο εβδομάδες. Ξανά προβλήματα και στο έντερο τώρα. Κανείς δε μου έλεγε να κάνω άμνιοπαρακέντηση. Έλεγχος ξανά σε δύο εβδομάδες. Ίσως θρομβοφιλία μου είπαν. Τελικά αποφασίζω εγώ για άμνιο στην 25η εβδομάδα. Καταλαβαίνετε...Ήταν η 1 στις 1250. Δε θέλω να θυμάμαι τη συνέχεια.

Σήμερα είμαι 38. Συστήνω την αμνιοπαρακέντηση σε όσες έχουν αμφιβολία. Το μόνο που χρειάζεται έίναι ηρεμία και να είσαι χαλαρή την ώρα της εξέτασης. Και βέβαια προσοχή μετά.

Καλά αποτελέσματα σε όσες την επιλέξουν και υγιή παιδιά σε όλες τις εγκυούλες....

1091461.png

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκλεισα ραντεβού 7/5 για την Αμνιοπαρακέντηση. Σας ευχαριστώ για τις γνώμες σας, με βοήθησαν. Αλλά, είχα ένα παράδειγμα φίλης μου που το έχασε από μόλυνση και τελικά ήταν και υγιέστατο. :(

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ πολύ Zambeto! Ξέρεις, πολύ χαίρομαι να σε διαβάζω, γιατί σε θεωρώ γούρι μου, μιάς και ήσουν η πρώτη που μου απάντησες όταν αγωνιούσα τις πρώτες μέρες τις εγκυμοσύνης μου. :)

Εύχομαι να είμαστε όλες καλά, και τα μωρά μας επίσης!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ με συγκινείς πραγματικά!!Κι εγώ όταν μπήκα στο PARENTS μπήκα στη δυσκολότερη στιγμή μου,την αμνιοπαρακέντηση!Πραγματικά έχω βρει πολύ καλή παρέα και παρηγοριά εδώ μέσα!! :wink: Και τώρα ελπίζω όταν ανέβω Αθήνα πρώτα ο θεός να γνωρίσω καμία από τις κοπέλες! :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες... :D

 

mariazante σε καταλαβαίνω απόλυτα κοπέλα μου... πέρασα ακριβώς την ίδια κατάσταση τον Σεπτέμβριο όταν ήμουν έγγυος στο δεύτερο κοριτσάκι μου. Είμαι 34 ετών. Η αυχενική ήταν τέλεια... φεύγω χαρούμενη για το σπίτι μου και το απόγευμα με παίρνει τηλέφωνο ο γιατρός μου :? Το papp-a έδειχνε πιθανότητα για σύνδορμο down 1:34 (βλέπεις υπάρχουν πολύ χειρότερα ποσοστά από το δικό σου!!! ) Πέφτω να πεθάνω στην κυριολεξία.. έχασα να καταλάβεις 4 κιλά σε 5 μέρες που ήταν να κάνω τη λήψη τροφοβλάστη εγώ αφού ήμουν στην 12η εβδομάδα αν θυμάμαι καλά (χειρότερα από την αμνιοπαρακέντηση μιας και σου παίρνουν υλικό από τον πλακούντα απευθείας)... Αγωνία για το αποτέλεσμα, αγωνία για την εξέταση...Είχα και μια μικρή αποκόληση και αντί να είμαι ξαπλωμένη να μην με χωράνε οι τοίχοι από την ένταση... Η εξέταση δεν είναι απολύτως ΤΙΠΟΤΑ και μην ακούς τρομακτικές ιστορίες... Το μόνο που θα κάνεις είναι να είσαι ψύχραιμη και ακίνητη εκείνη μόνο τη στιγμή. Είναι κάτι λιγότερο και από ένεση τόσο λεπτή είναι η βελόνα... Πιο πολύ φοβάσαι παρά ο πόνος! Μετά θέλει ξεκούραση (ούτε και αυτό το έκανα και παραλίγο να το χάσω το μωρό μου, με έπιασε αιμορραγία, ίσως και από την αποκόλληση) και ψυχραιμία μέχρι να βγεί το αποτέλεσμα. Ήμουν και resus αρνητική και αυτό είχε έναν ακόμα κίνδυνο :(:( Έκανα μετά την ένεση για να μην ευαισθητοποιηθεί το μωρό και αποβάλλω λόγω άλλου λόγου!! Αν δεις και το τικεράκι μου παράκάτω το μωράκι μου ήταν τελικά μια χαρούλα και το γέννησα λίγο νωρίτερα βέβαια λόγω περιτύλιξης του ομφάλιου λώρου στις 7 Μαρτίου!!! Ελπίζω να μην σε κούρασα με όλη αυτή την περιγραφή απλά θέλω να σου δώσω κουράγιο μέχρι να δεις και συ το αποτελεσμά σου!!! Πιστεύω ότι αφού η αυχενική ήταν καλή τίποτα δεν συμβαίνει, ίσως κάτι παραπλάνησε το εργαστήριο (εγώ είχα αρκετά πάραπανίσια κιλά δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο αυτό, με ρώτησαν το βάρος μου όταν πήραν το αίμα) ή μπορεί και λόγω χρημάτων να γίνονται όλα!!! Ψυχραιμία κοπέλα μου... όλα θα πάνε καλά :D:D:D !

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...