Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιδομα & δωρο απο που?????


irene_555

Recommended Posts

Να κανω κι'εγω την ερωτηση μου μηπως καποιος ξερει να μου απαντησει....

Σταματησα την δουλεια 15\11 με την αδεια του ικα(4μηνο)και στις 09/03 ξεκινησε η αδεια του οαεδ(6μηνο).

Στην αποφαση του οαεδ γραφει τις αναλογιες που θα μου δωσει για δωρο πασχα\χριστουγεννων και επιδομα αδειας.Τα υπολοιπα χρηματα (την διαφορα)τα παιρνω?και αν ναι απο που???εργοδοτη?ικα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τη διαφορα για δωρα και επιδοματα στη δινει ο εργοδοτης, αλλα επειδη καποιοι λογιστες δεν το γνωριζουν, πρεπει να παρουν τηλ. στην επιθεωρηση εργασιας για να ενημερωθουν.

.png
Link to comment
Share on other sites

ΑΦΟΥ ΕΧΕΙΣ ΜΠΕΙ ΣΤΟ 6 ΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΟΥ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ Ο ΟΑΕΔ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΣΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ 6ΜΗΝΩΝ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ..Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΣΟΥ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΤΟΥ Δ/Χ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΑΝ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΠΑΡΕΙ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΑΔΕΙΑ..ΑΝ ΠΗΡΕΣ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΚΑΙ ΠΟΑ ΤΟ ΙΚΑ ,ΕΠΙΣΗΣ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΟΥ ΕΠ.ΑΔΕΙΑΣ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ .ΚΑΝΕ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΚΑΙ ΣΤΗ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδή, δεδομένου οτι το 6μηνο άρχισε τώρα τον Μάρτιο ο ΟΑΕΔ θα μας καταβάλλει όλο το δώρο του Πάσχα? Και ένα μέρος ο εργοδότης? Η θα πάρουμε ενα μερος απο το ΙΚΑ και ένα μερος απο τον εργοδότη.

 

Εγώ σταμάτησα 25/11/08 για άδεια τοκετού και 23/3 άρχισε το 6μηνό μου.

an1cEQ40g411210NjFsenwwMDA1NjY5ZGF8aSBuZXJhaWRvdWxhIG1hcyBlaW5haQ.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Το Δώρο Πάσχα που παίρνουμε (1/2 μισθός + κάτι) αντιστοιχεί στην περίοδο από 1 Ιανουαρίου έως 30 Απριλίου, ενώ αντίστοιχα το Δώρο Χριστουγέννων (1 μισθός + κάτι) στην περίοδο από 1 Μαίου έως 31 Δεκεμβρίου κάθε χρονιάς.

Οπότε, αναλόγως από ποιον πληρώνεστε/επιδοτείστε την συγκεκριμένη περίοδο, από εκεί θα λάβετε & το Δώρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα κορίτσια :D. Ξέρει κάποια πότε είναι να πληρωθούμε το επίδομα αδείας μητρότητας?

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα....

Εψαξα αρκετα αλλα δεν βρηκα αυτο το θεμα...

Ηθελα να ρωτησω εσας που ειστε στο εξαμηνο του ΟΑΕΔ...Πότε θα μπει το επιδομα αδείας που αναλογή στην καθεμιά μας και που αναγραφεται στην απόφαση που μας εδωσαν οταν βγηκαμε στο εξαμηνο???.....

Αναφερει ( απο ).....την αρχικη ημερομηνια μεχρι (εως ) την τελευταια που ληγει το εξαμηνο...Καθοτι ετοιμαζομαι για διακοπες και απο την εργασια μου πηρα αυτο που αναλογουσε αναρωτιεμαι αν θα μας δωσουν και απο τον οαεδ αυτο που πρεπει....Καλα θα ηταν.... Επισης απο οσο γνωριζω πρεπει να δεινονται τα επιδοματα αδειας μεχρι τελος Ιουλιου....Αν καποια απο εσας γνωριζει ας μου απαντησειιιιι.....

Ευχαριστωωωωωω

ulzbp3.png?RHvFPiSs3fxAp3.png?nm7c3Vpz
Link to comment
Share on other sites

Αχ!!!! Αλήθεια..???

Σ ευχαριστω πολυυυυυ desperate_mary !!!!!!

 

Παρακαλω.. Καλες διακοπουλες, αν και απ'οτι ακουω το επιδομα δεν θα ειναι αυτο που αναγραφεται στην αποφαση, αλλα μειωμενο κατα πολυ..

Δεν ειναι σιγουρο αυτο...

Παντως πολλοι δημοσιοι υπαλληλοι εφαγαν μεγαλη κρυαδα με το ποσο που πηραν...

Θα φανει..

Παντως στις ειδησεις ειπαν μονο οτι θα καταβληθει 1/8 μαζι με το μηνιατικο... δεν ειπαν κατι αλλο..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ μπερδευτηκα. Πρωτα απο ολα εκανα τα χαρτια μου στις 1/7 και μου βαλανε αρχη 6μηνου Μαιο που εληγε η αδεια λοχειας εως Νοεμβριο. Επιδομα αδειας μου ειπαν θα βαλουν αυτοι, ολο το ποσο ομως ή αναλογια; Και αν γινουν περικοπες θεωρω οτι δεν πρεπει να γινουν σε εμας καθως ειμαστε ιδιωτικοι υπαλληλοι και το επιδομα θα το παιρναμε ολοκληρο αν δουλευαμε εκτος αν η αποφαση λεει το υπολοιπο να πληρωθει απο τον εργοδοτη. εγω αποφαση στα χερια μου δεν έχω, μου ειχαν πει θα βγει σε 15 μερες, και οτι πληρωνομαι καθε 1 και 15 του μηνα. Τελικα 20/7 πηρα το μισθο Μαιου και Ιουνιου, 1η Αυγουστου θα παρω του Ιουλιου και το δωρο, ετσι;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ την ίδια απορία έχω. Δεν πιστευω να άρχισαν την περικοπή του 14ου από τις μανούλες???? Αν ξέρει κάποιος κάτι ας μας ενημερώσει.

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως πηρα 690 ενω επρεπε να παρω το μισο μηνα ειναι η τελευταια δοση και το επιδομα αδειας!!!! τωρα δεν ξερω εκτος και αν ειχα αλλη μια δοση εγω βγηκα 16 φεβρουαριου και τελος 16 αυγουστου βγαινω δουλεια....οποτε ηταν 345 ευρω το μισο και 345 νομιζω το επιδ αδειας...

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμενα μπηκαν λεφτα σημερα αλλα νομιζω οχι το δωρο. Δηλαδη για να τα ξαναπω, 20/07 πληρωθηκα το μισθο του Μαιου (η αδεια ξεκινουσε 4/5 και εγω κατεθεσα χαρτια 1/7) και το μισθο του Ιουνιου. Οποτε σημερα μπηκε ενα ποσο και μαλλον αυτο ειναι ο μισθος του Ιουλιου. Επιδομα αδειας δεν ειδα, εκτος αν μπει κατα τις 15/8. Θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήγα και ρώτησα.Έφαγα μεγάλη κρυάδα!!!! Τα λεφτά της άδειας θα μπούν στην λήξη του 6μήνου. Και το ποσό!!! Εγώ πέρνω 690 και θα μου δώσουν για επίδομα 165,65 και μου είπαν να πάω και στον εργοδότη αν δικαιούμαι να πάρω και από εκείνουν σταμάτησα 01/01. Δικαιούμαι και για Δώρο Χριστουγέννων 528,94 τα αποία θα τα πάρω τα Χριστούγεννα. Περαστικά μου!! :mrgreen::roll::mrgreen::roll::confused::confused::confused:

Στις 26/2/2010 ηρθε στην ζωη ο γιοκας μου! Στις 11/4/2011 ηρθε και η κορουλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια οχι πανικος...

Οι πληρωμες παντα ειναι για τους μηνες που περασανε

θα πληρωθειτε κανονικα απλα λογω ελειψης χρηματων υπαρχει μια μικρη καθυστερηση ...

Οσο για το επιδομα της αδειας.... να ξερετε πως παει αναλογικα δεν εχει σημασια οτι ξεκινησε απο τον Ιανουαριο ειναι ακριβως οπως το περνουμε κι απο τον εργοδοτη μας..

Λεπτομεριες περισσοτερες δεν γνωριζω αλλα αν θελετε επειδη λειπω απο το γραφειο να παρω ενα τηλεφωνο και να μαθω...

Προσπαθω να σας ενημερωνω μεχρι εκει που ξερω δεν ειναι ο τομεας μου .. απλα εχω ενημερωθει λιγο μεχρι εκει που πρεπει για την μητροτητα απλα για να εχω μια ιδεα στο τι γινεται κι σ'αυτον τον τομεα.!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Να ΄σαι καλα βρε Φωτεινη που μας ενημερωνεις!!!!!!!!!!!!:D:D:D

Μαλλον θα μπει στο τελος του εξαμηνου.....

Θα φανει....Αν εχεις κανενα νεοτερο μας το λες...........

Παντως εγω σε ευχαριστω....Φιλλια

ulzbp3.png?RHvFPiSs3fxAp3.png?nm7c3Vpz
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...