Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Εκανε εμετο στον υπνο της

Recommended Posts

Κοριτσια η κορη μου ξαναεκανε εμετο στον υπνο της, ηταν ανασκελα κ ευτυχως την ακουσε ο αντρας μου κ την σηκωσε...

Ξανακοιμηθηκε, σκεφτηκα τωρα που θα ξυπνησει να μην της δωσει φαι ή κρεμα ή τιποτα τετοιο αλλα γαλα ζεστουλι κ να ξαναφαει πριν τον υπνο παλι γαλα.

Καλα κανω?

Το βαζω κ εδω εκτος απο το καφε γιατι θελω μια απαντηση επειγον!

Ευχαριστω.

Διαφημίσεις

Καλησπέρα. Ξέρω ότι γενικά σε τέτοιες καταστάσεις (εμετός ή διάρροια) τα γαλακτοκομικά καλύτερα να αποφεύγονται γιατί ερεθίζουν περισσότερο το στομάχι. Δώσε της κάτι ελαφρύ να φάει, όπως θα έκανες εσύ αν είχες κάνει εμετό. Μπορεί και εύχομαι να είναι τυχαίο και όχι καμία ίωση. Περαστικά όπως και να'χει.

εμένα που ο μικρούλης πηγαίνει διάρροια και φοβάται η γιατρός για γαστρεντερίτιδα μου είπε οτι το γάλα δεν κάνει και επιδεινώνει την κατάσταση και μου μάλιστα μου είπε το βραδυ να πιει αραιωμένο (1 μεζουρα/60 ml αντί για 30). Σου κάνει και διάρροια? αν ναι μάλλον είναι γαστρεντερίτιδα. Αν οχι και πάλι το γάλα πέφτει βαρύ στο στομάχι ρε παιδί μου. Κανένα χαμομηλάκι? λέω εγώ τώρα. Πάρε και τον παιδίατρο ένα τηλέφωνο δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Μήπως παραέφαγε το μεσημέρι?

Καλησπέρα. Ξέρω ότι γενικά σε τέτοιες καταστάσεις (εμετός ή διάρροια) τα γαλακτοκομικά καλύτερα να αποφεύγονται γιατί ερεθίζουν περισσότερο το στομάχι. Δώσε της κάτι ελαφρύ να φάει, όπως θα έκανες εσύ αν είχες κάνει εμετό. Μπορεί και εύχομαι να είναι τυχαίο και όχι καμία ίωση. Περαστικά όπως και να'χει.

αχ μαζί γράφαμε.... μόλις επιβεβαιώθηκα και εγώ! :wink:

Α, και ξέχασα αν έχεις ηλεκτρολύτες να της δώσεις (για να μην αφυδατωθεί) ακόμα καλύτερα αλλιώς νεράκι να πιει, αλλά σιγά σιγά, ένα δυο κουταλάκια κάθε δεκάλεπτο γιατί μπορεί να ξανακάνει. Αν δεις ότι περνάει η ώρα και το 'κρατάει' μπορείς να της δώσεις παραπάνω να πιει και να της δώσεις λίγο ψωμάκι να φάει.

Διαφημίσεις

εμένα που ο μικρούλης πηγαίνει διάρροια και φοβάται η γιατρός για γαστρεντερίτιδα μου είπε οτι το γάλα δεν κάνει και επιδεινώνει την κατάσταση και μου μάλιστα μου είπε το βραδυ να πιει αραιωμένο (1 μεζουρα/60 ml αντί για 30). Σου κάνει και διάρροια? αν ναι μάλλον είναι γαστρεντερίτιδα. Αν οχι και πάλι το γάλα πέφτει βαρύ στο στομάχι ρε παιδί μου. Κανένα χαμομηλάκι? λέω εγώ τώρα. Πάρε και τον παιδίατρο ένα τηλέφωνο δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Μήπως παραέφαγε το μεσημέρι?

Και μεις από γαστρεντερίτιδα ξεμπερδέψαμε την προηγούμενη εβδομάδα (μαμά και γιος) γι'αυτό τα'χω φρέσκα! :wink:

Και εγω θα σου έλεγα να μην της δώσεις γάλα αφού έκανε εμετό, θα της πέσει βαρύ στο στομαχάκι της ... καλύτερα λίγο χαμομηλάκι. Περαστικά σας και φιλάκια πολλά!!!

1aLup3.png

BtUIp3.png

Δεν ειναι γαστρεντεριτιδα, βρογχιολιτιδα ειναι κ απο τον πολυ βηχα κανει εμετο. Μου ειπε ο γιατρος γαλα αραιωμενο, χθες ενταξει, αν κ δεν κοιμηθηκε... αλλα τωρα το πρωι το ξαναεβγαλε. Την εκανα μπανιο, της εκανα κ μασκουλα κ μαλλον τωρα θα κοιμηθει ησυχη.

Οταν ξυπνησει θα της δωσω τσαι κ το μεσημερι λεω να κανω λιγο ρυζακι σουπιτσα, χωρις αυγα κ λεμονια φυσικα.

Σας ευχαριστω ολες.

αν ειναι βρογχιολιτιδα καλυτερα που κανει εμετο γιατι ετσι βγαζει τα βλεμματα ,ετσι τουλαχιστον μου ειπε η παιδιατρος.θα το βλεπεις και εσυ οτι βγαινουν βλενες.μπορει να σου φαινεται ταλαιπωρια για το παιδι αλλα στην πραγματικοτητα ανακουφιζεται γιατι ειναι ο μονος τροπος να βγαλει τα βλεμματα ενα παιδακι τοσο μικρο.περαστικα σας

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

αν ειναι βρογχιολιτιδα καλυτερα που κανει εμετο γιατι ετσι βγαζει τα βλεμματα ,ετσι τουλαχιστον μου ειπε η παιδιατρος.θα το βλεπεις και εσυ οτι βγαινουν βλενες.μπορει να σου φαινεται ταλαιπωρια για το παιδι αλλα στην πραγματικοτητα ανακουφιζεται γιατι ειναι ο μονος τροπος να βγαλει τα βλεμματα ενα παιδακι τοσο μικρο.περαστικα σας

Και εγω ετσι πιστευω...

Μακαρι! Ευτυχως που ειστε κ εσεις οι παλιοτερες κ μας δινεται κουραγιο :wink:

Ευχαριστω.

Διαφημίσεις

μου εχει πει η παιδιατρος οταν τις κανω μπανιο να ριχνω ζεστο νερο στο στηθος για να σπανε τα βλεματα και εχω πανω στο καλοριφερ ενα μπωλ με νερο που μεσα εχω ριξει ευκαλυπτο.εκτος του οτι κανει καλο μυριζει και το σπιτι ωραια :wink:

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Ναι ναι τα κανουμε ολα, με μονη διαφορα οτι επειδη δεν εχουμε καλοριφερ χρησιμοποιουμε υγραντηρα για το ευκαλυπτελαιο αλλα μας εσπασε ο καδος την τελευταια φορα (κολπα του αντρα μου :? ) και μειναμε χωρις...