Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επείγον (Εξαγωγη με ροζ βλενη)


Recommended Posts

Κούκλα μου περαστικά σας

 

Στο γιατρό σου μανάρι μου γιατί δεν του είπες ότι τον έψαχνες και δεν κατάφερες να τον βρεις??????

 

για τους υπόλοιπους δεν λέω τίποτα γιατί θα θυμηθώ το σκηνικό που "έπαιζε" στο δικό μου σπίτι όταν η μικρή είχε γαστρεντερίτιδα και μπαμπάς και παππούς κόντευαν να με τρελάνουν με τη συμπεριφορά τους που σε καμία περίπτωση δεν βοηθούσε ούτε το παιδί ούτε και εμένα, σ' αυτές τις περιπτώσεις είμαστε μόνες μας ΤΕΛΟΣ.

 

Οταν το μωράκι σου έχει πάρα πολύ βήχα, σκεπασέ το καλά και βγάλτο λίγο στον καθαρό αέρα, στο μπαλκονι ας πούμε ή δίπλα σε ένα παράθυρο

και θα δεις ότι θα υποχωρήσει αμέσως ο βήχας. (το κάνω και σε μένα που όταν με πιάσει βήχας ΔΕΝ σταματάει και στη μικρή)

Και επίσης μπορείς να βράσεις νερό με χαμομήλι και ευκάλυπτο (φύλλα) και να το βάλεις κοντά του, αμέσως θα το βοηθήσει στην αναπνοή και φυσικά αν έχεις υγραντήρα βοηθάει και αυτός πάρα πολύ.

 

Περαστικά σας κούκλα μου και υπομονή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα Ιόλη μου κι ευχαριστώ για τις ευχές και για τις συμβουλές αυτό με το χαμομήλι και τον ευκάλιπτο το κάνω ήδη και έχει όντως αποτελέσματα και στο μικρό και σε μένα που κόλλησα επίσης.

Το είπα στο γιατρό οτι δεν τον έβρισκα αυτά τα "είτε" που προανέφερα ήταν οι απαντήσεις του στα τηλεφωνήματά μου.

Κατά τα άλλα ο μικρός αναρρώνει με αργούς ρυθμούς μεν αλλά πάμε καλύτερα. Τουλάχιστον κοιμόμαστε τα βράδια όσο για τις αιματολογικές δεν έδειξαν κάτι ανησυχητικο πέρα από χαμηλό σίδηρο γιαυτό και ακολουθούμε αγωγή από σήμερα.

 

 

Επί τη ευκαιρία θα θελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος από σας πότε είναι καλύτερα να χορηγούμε το σίδηρο για να κάνει καλύτερη απορρόφηση από τον οργανισμό?

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μενια.χαίρομαι που ο μικρό σου αναρρώνει σιγά σιγά και όσο για αυτούς που μόνο "λένε" μην δίνεις σημασία.όσο για το σίδηρο εγώ της το δίνω μισή ώρα πριν το μεσημεριανό.

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Περαστικούλια στα αρρωστούλια

Εχω ερώτηση βρε κορίτσια για το Aerolyn. Πόσες μέρες το δίνετε δηλαδή? Ή μάλλον καλύτερα ο γιατρός σας έχει συστήσει περιορισμένη χρήση μόνο για κάποιες μέρες?

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έχει τύχη να το χρησιμοποιήσω πάνω απο 7 μέρες και αυτό γιατι δεν πρέπει να το σταματήσουμε απότομα.οπότε στην ουσία το χρησιμοποιώ συστηματικά 2-3 μέρες και άλλες 2-3 μέρες το δίνω όλο και λιγότερο.

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα Μένια και ΤΙΤΗ,

 

Σας απαντώ λιγάκι αργά αλλά μόλις τώρα διάβασα τα μηνύματά σας.

Σχετικά με το σίδηρο θα ήθελα να σας πω τα εξής:

 

Στη φάση λοίμωξης η τιμή του σιδήρου στο αίμα είναι πλασματικά χαμηλή και αυτό γιατί ο οργανισμός τον χρειάζεται οπότε καταναλώνεται ενώ παράλληλα κινητοποιούνται οι αποθήκες σιδήρου ( φερριτίνη) ώστε να αναπληρωθεί η απώλεια.Κακό δεν κάνει να το δώσεις λίγάκι σίδηρο από το στόμα απλά για να δεις αν του λείπει πραγματικά θα πρέπει να επαναλάβεις την εξέταση 15 μέρες μετά το τέλος της λοίμωξης.Τώρα που το άρχισες βέβαια δε το συζητάμε.Όσο για την καλύτερη ώρα χορήγησης πάλι εξαρτάται από το είδος του σιδήρου που σου έχει δώσει ο γιατρός σου.Άλλα σκευάσματα θέλουν άδειο στομάχι, άλλα γεμάτο.Πάντως να ξέρεις ότι όποιο σίδηρο και να δίνεις στο παιδί η χορήγηση μαζί με πορτοκαλάδα έχει το καλύτερο αποτέλεσμα, ενώ τα γαλακτοκομικά πρέπει να αποφεύγονται 1 ώρα πριν και 2 μετά τη λήψη του φαρμάκου.Να σου θυμίσω ότι τα κόπρανα του παιδίου θα γίνουν μαύρα( είναι η ποσότητα του σιδήρου που δεν απορροφήθηκε από το πεπτικό και αποβάλλεται βάφοντας τα κόπρανα) κατι που θα πάψει 1-2 μέρες μετά τη διακοπή του φαρμάκου.

Για το πόσον καιρό θα δώσεις το φάρμακο πάλι εξαρτάται από την ολική έλλειψη σιδήρου του οργανισμού.Πάντως η χορήγηση είναι πάω από μήνα.

Αν σου πει ο γιατρός να επαναλάβεις την εξέταση μετά τη θεραπεία, θα πρέπει να διακοπεί η χορήγηση για πάνω από 5 μέρες και μετά να ληφθεί αίμα για σίδηρο.

Εύχομαι να βοήθησα, συγνώμη αν σας κούρασα.

Ρέα.

Link to comment
Share on other sites

αν έχεις υγραντήρα βοηθάει και αυτός πάρα

 

Ιολη μου αναλογα το ποσοστό υγρασιας που έχεις στο σπίτι..αν η υγρασια στο σπίτι ειναι ανω 60% ο υγραντηρας θα έχει τα ακριβως αντιθετα αποτελεσματα

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έλεος πια δεν πέρασε ούτε μήνας που ο μικρός μου ανάρρωσε από τη βροχιολίτιδα και πάνω που είπα δόξα τω Θεώ ξεμπερδέψαμε με τις αρρώστειες ξανακυλήσαμε.

Από χθες έχει φτάρνισμα μυξούλες και στο τσακ προλάβα να μην μου κάνει και πυρετό.

Μια βόλτα στην παιδική χαρά τον έβγαλα η δόλια μάνα και ξανακρύωσε, τι να πω πια κυριολεκτικά τα χω παίξει.

Ερώτηση μήπως έχεται καμιά ιδέα τι να κάνω για να προλάβω το κρυολόγημα? Να μην υποτροπιάσει δηλαδή?

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έλεος πια δεν πέρασε ούτε μήνας που ο μικρός μου ανάρρωσε από τη βροχιολίτιδα και πάνω που είπα δόξα τω Θεώ ξεμπερδέψαμε με τις αρρώστειες ξανακυλήσαμε.

Από χθες έχει φτάρνισμα μυξούλες και στο τσακ προλάβα να μην μου κάνει και πυρετό.

Μια βόλτα στην παιδική χαρά τον έβγαλα η δόλια μάνα και ξανακρύωσε, τι να πω πια κυριολεκτικά τα χω παίξει.

Ερώτηση μήπως έχεται καμιά ιδέα τι να κάνω για να προλάβω το κρυολόγημα? Να μην υποτροπιάσει δηλαδή?

 

Nα βάζεις πολύ ορό και επίσης αυτό που έκανα εγώ είναι να του δίνω ένα σιρόπι propolis φυτικό τελείως που το έπερνα από το φαρμακείο..

Πάντως μην αγχωνεσαι δε νομίζω να κρυωσε από την βόλτα ίσα ισα καλο τους κάνει το έξω..εγω τον έβγαζα χειμωνα με πολυ κρυο έξω και δεν αρρωστενε..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

DALIA μου σε ευχαριστώ για την απάντηση τι ακριβώς κάνει αυτό το σιροπάκι και τι δοσολογία του δίνεις?

 

μένια μου αν θυμάμαι καλά λέγεται propoli mix του έδινα 1 κουτ.σουπας το πρωι μέσα σε χυμο, 1 βράδυ και απλά ενισχύει το ανοσοπιητικό.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...