Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε η πληρωμή 6μήνου?


ggeny

Recommended Posts

Το εχεισ βαλει σε λαθος σημειο το ερωτημα σου.Η αποφαση βγαινει οντωσ σε 40μερεσ για το εξαμηνο και τα χρηματα ειναι 690ευρω και μπαινουν στο λογαριασμο τησ εθνικησ που εχεισ δηλωσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 112
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • nikol28

    nikol28 10 δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 6 δημοσιεύσεις

  • v@sso

    v@sso 4 δημοσιεύσεις

  • gab1

    gab1 4 δημοσιεύσεις

γιατί τόσο πολύ? εγώ τα κατέθεσα 13/10/10 και αυτή την εβδομάδα θα με ειδοποιήσουν να πάω να πάρω το χαρτί που θα λέει κάθε πότε πληρώνομαι κ το ποσό.

απ'οτι μου είπανε΄πάντως θα πληρώνομαι κάθε 5 του μήνα. γιατί λέτε 40 μέρες?????

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κι αν σου δωσουνε τοσο νωρις την αποφαση τα χρηματα συνηθως δεν μπαινουν πριν τις 40ημερες απλα τα παιρνεις αναδρομικα υστερα. Τα χρηματα μπαινουν στο λογαριασμό σου. Τα 690ευρω ειναι ανεξαρτητου μισθου απο όσο γνωρίζω και απο μενα και απο αλλες κοπελες.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κι αν σου δωσουνε τοσο νωρις την αποφαση τα χρηματα συνηθως δεν μπαινουν πριν τις 40ημερες απλα τα παιρνεις αναδρομικα υστερα. Τα χρηματα μπαινουν στο λογαριασμό σου. Τα 690ευρω ειναι ανεξαρτητου μισθου απο όσο γνωρίζω και απο μενα και απο αλλες κοπελες.

 

τίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίίί?????????????

σοβαρά μιλάς? δηλ. να μην περιμένω να πληρωθώ στις 5 Νοέμβρη?????

την κάτσαμε αν είναι έτσι!!!!!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το πιο πιθανο ειναι πως οχι, εκτος πια κι αν διαφερει κατι στο γεγονος οτι εισαι Θεσσαλονικη και εγω Αθήνα.Ετσι απο περιεργεια ομως γραψε αν τα πηρες τελικα οταν θα πας.

Link to comment
Share on other sites

EVDO 1979 & patousaki , σήμερα κατέθεσα τα χαρτιά για το εξάμηνο (η άδειά από την δουλειά μου τελέιωσε στις 15/10) και μου είπανε πως πληρώνουν κάθε τέλος του μήνα. 1η Νοέμβρη μου είπε η κοπέλα στον ΟΑΕΔ πως θα πληρωθώ για τις μέρες που Οκτωβρίου. Την απόφαση μου είπε να πάω να την πάρω αφού πληρωθώ...Δεν ανέφερε τίποτα για 40 μέρες !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο ειναι πως οχι, εκτος πια κι αν διαφερει κατι στο γεγονος οτι εισαι Θεσσαλονικη και εγω Αθήνα.Ετσι απο περιεργεια ομως γραψε αν τα πηρες τελικα οταν θα πας.

 

θα το καταλάβεις αν τα πήρα ή όχι!

άν δεν γράψω πάει να πεί οτι δεν τα πήρα και μας έκοψαν το internet!!!

xaxaxaxa

:mad:

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Τότε ενδεχομενως να τα εχουν αλλαξει, παντως εγω και το εξάμηνο και αργοτερα το ταμειο ανεργιας μου το χορηγησανε μετα απο 40ημερες απο την ημερα που κατεθεσα τα χαρτια και τα χρηματα τα πηρα αναδρομικα. Αλλά τωρα που το σκεφτομαι και μιας φιλης που τα κατεθεσε στο ικα Αχαρναι πριν 2μηνες και σ αυτην μετα απο 40ημερες της τα καταθεσανε, τι να πω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λιγο μπλεχτηκα κι εγω τωρα με αυτα που λετε.

 

Αυτο που ξερω για την ωρα ειναι οτι οταν κοντευει να τελειωσει η αδεια λοχειας κανω τα χαρτια μου για να παρω το εξαμηνο.Η αποφαση που λετε τι ειναι?Εφοσον ο εργοδοτης μου συμφωνει υπαρχει περιπτωση να βγει αποφαση που να λεει οτι δε μου δινουν το εξαμηνο.Θα πρεπει να βγει η αποφαση πρωτα για να αρχισει να ισχυει η αδεια ή η αποφαση αφορα μονο την πληρωμη?

 

Αν δλδ τελειωσει η αδεια λοχειας και η κανονικη μου αδεια και η αποφαση ακομα δεν εχει βγει θα πρεπει να επιστρεψω στη δουλεια και αμα βγει η αποφαση τοτε ξανασταματαω????:confused::confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

λοιπόν, εγώ τελικά πληρώθηκα κανονικά! δεν χρειάστηκε δηλ. να περάσουν 40 ημέρες απο την κατάθεση των δικαιολογητικών. ρώτησα όμως στον ΟΑΕΔ και μου είπαν οτι σε περίπτωση που δεν έχει προλάβει να πιστωθεί ο λογαριασμός μου, τότε αυτό θα γίνει 5 Δεκεμβρίου. δηλ. όντως 40+ ημέρες μετά!!!!

ευτυχώς όμως, όλα καλά!!!!!!!!!!!!!!!!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα κοριτσια...δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο θεμα αν δεν ειμαι συγνωμη...λοιπον κατεθεσα τα χαρτια για την 6μηνη αδεια του οαεδ 22 νοεμβριου οπου εληγε και η αδεια απο το ικα...και μου ειπαν οτι θα πληρωθω αρχες ιανουαριου αναδρομικα..δηλ. εγω καταλαβα ολοκληρο το δεκεμβριο,κατι λιγα για τις 10 μερεσ του νοεμβριου και πρεπει να δικαιουμαι και ενα ποσοστο απο δωρο χριστουγεννων, ετσι δεν ειναι?το θεμα μου ειναι ποτε θα μπουν τα λεφτα? αφου οπως ειναι λογικο λογο εορτων ειναι κλειστες οι τραπεζες 1 και 2 ιανουαριου

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια σημερα κοιταξα τον λογαριασμο μου και ειδα οτι στις 22 δεκεμβριου μπηκαν 350ευρω...και η απορια μου ειναι αν αυτο ειναι το δωρο χριστουγεννων ή ο μισθος μου για τον δεκεμβριο...?απο τον οαεδ μου ειχαν πει οτι θα τα παρω αναδρομικα στισ αρχεσ του γεναρη...οποτε τι ειναι αυτα?(θα εκτιμουσα την οποιαδηποτε απαντηση)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια σημερα κοιταξα τον λογαριασμο μου και ειδα οτι στις 22 δεκεμβριου μπηκαν 350ευρω...και η απορια μου ειναι αν αυτο ειναι το δωρο χριστουγεννων ή ο μισθος μου για τον δεκεμβριο...?απο τον οαεδ μου ειχαν πει οτι θα τα παρω αναδρομικα στισ αρχεσ του γεναρη...οποτε τι ειναι αυτα?(θα εκτιμουσα την οποιαδηποτε απαντηση)

 

είναι μισθός Νοεμβρίου και δώρο χριστουγέννων με τα μαθηματικά που κάνω.

αλλά κάνει να λαμβάνεις και επίδομα αδείας του 2010.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους σας!είμαι καινούργιο μέλος, μόλις γράφτηκα..συγχαρητήρια για το site αυτο,θα βοηθήσετε πολύ κόσμο!!

Εγώ έχω μια μπέμπα 3 μηνών και 5 ημερών.Είναι το πρώτο μου παιδάκι! Γέννησα στις 05/10/10. Η πιθανή ημ/νια τοκετού ήταν 22/10/10 (απο τον γυναικολόγο του ΙΚΑ) και η άδεια μου απο το ΙΚΑ τελείωσε λογικά στις 22/12/10. Ακομη δεν έχω καταθέση τα χαρτια στον ΟΑΕΔ για το εξάμηνο γιατι μπερδέυτηκα με το συμπληρωματικό επίδομα που το παιρνεις μέχρι και 6 μήνες αφου πληρωθείς απο το ΙΚΑ. Τώρα..το χάνω τελείως το 6μηνό? ΄Πληρώνομαι αναδρομικά απο 22/12/10? ή πληρώνομαι απο τοτε που καταθέτω τα χαρτιά?? Σας παρακαλώ ενημερώστε με όποιος ξέρει γιατι στον ΟΑΕΔ δεν σηκωνουν το τηλ,στο ΙΚΑ δεν εξηγούν είναι δύσκολο να αφήνω συνέχεια την μπέμπα σε κάποιον! Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα. Να δώσω και τις δικές μου πληροφορίες για το 6μηνο. Εμένα τελείωσε η άδεια του ΙΚΑ στις 25/11 και μετά πήρα την κανονική μου έως 21/12. Από τότε είμαι στο 6μηνο. Κατέθεσα τα χαρτιά μου στις 27/12 και μου είπαν ότι θα πληρωθώ σε ένα μήνα περίπου και μόνο όταν δω την πληρωμή να πάω να πάρω την απόφαση. Σήμερα πήγα στην τράπεζα και είδα ότι είχα πάρει 245? , τα οποία δεν ξέρω τι αφορούν. Μάλλον αύριο θα πάω στον ΟΑΕΔ και ελπίζω να μάθω.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας!είμαι καινούργιο μέλος, μόλις γράφτηκα..συγχαρητήρια για το site αυτο,θα βοηθήσετε πολύ κόσμο!!

Εγώ έχω μια μπέμπα 3 μηνών και 5 ημερών.Είναι το πρώτο μου παιδάκι! Γέννησα στις 05/10/10. Η πιθανή ημ/νια τοκετού ήταν 22/10/10 (απο τον γυναικολόγο του ΙΚΑ) και η άδεια μου απο το ΙΚΑ τελείωσε λογικά στις 22/12/10. Ακομη δεν έχω καταθέση τα χαρτια στον ΟΑΕΔ για το εξάμηνο γιατι μπερδέυτηκα με το συμπληρωματικό επίδομα που το παιρνεις μέχρι και 6 μήνες αφου πληρωθείς απο το ΙΚΑ. Τώρα..το χάνω τελείως το 6μηνό? ΄Πληρώνομαι αναδρομικά απο 22/12/10? ή πληρώνομαι απο τοτε που καταθέτω τα χαρτιά?? Σας παρακαλώ ενημερώστε με όποιος ξέρει γιατι στον ΟΑΕΔ δεν σηκωνουν το τηλ,στο ΙΚΑ δεν εξηγούν είναι δύσκολο να αφήνω συνέχεια την μπέμπα σε κάποιον! Ευχαριστώ πολύ!

 

Angie, όλα ξεκινούν και μετράνε από την ημερομηνία τοκετού. Αφού γέννησες 5/10, τότε μέχρι περίπου 5/12 είχες την άδεια του ΙΚΑ. Αν έχεις υπόλοιπο αδείας από τη δουλειά σου , πρώτα παίρνεις αυτές τις ημέρες και μετά ξεκινάει να μετράει το 6μηνο. Ετσι και αλλιώς , για το 6μηνο μπορείς να καταθέσεις τα χαρτιά σου μέχρι και 60 ημέρες από την άδεια του ΙΚΑ.Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μετά από την τελευταία μου επίσκεψη στον ΟΑΕΔ , μου είπαν ότι πληρωνόμαστε μέσα στις πρώτες 5 ημέρες του μήνα. Δεν έχω πάει στην τράπεζα να το επιβεβαιώσω ακόμη.:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπερα

Δεν ξερω αν εχει ξανασυζητηθει(εψαξα αλλα δεν βρηκα κατι)

Δεν μπηκαν τα λεφτα του εξαμηνου για τον Μαιο.Εσεις τα πηρατε;;;

Ευχαριστω πολυ

 

Καλησπερα RENAH.Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω κοιταξει θα παω αυριο να δω νομιζω ομως οτι και την πρωτη φορα που πληρωθηκα ηταν μετα τις 6 του μηνα.Αυριο θα σου πω.

nSRtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...