Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΛΛΗΨΗ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗ


nancy14

Recommended Posts

Αν συλληφθεί κάποιος που δεν έχει άδεια παραμονής και εργασίας στην Ελλάδα, θα απελαθεί ή θα δικασθεί και φυλακισθεί;;;

Έχει σημασία από ποια χώρα είναι;;;;

Τι μπορεί να κάνεις ένας Έλληνας για να τον βοηθήσει;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


συνήθως φυλακίζεται για ένα τρίμηνο, εξαρτάται από διάφορους παράγοντες το αν θα απελαθεί..νομίζω μπορεί να σου απαντήσει η ursa major στειλε ένα πμ να τη ρωτήσεις....

αν επείγεσαι και η ursa δεν απαντά, μπορώ να σου δώσω δυο τηλέφωνα όπου θα σου πουν πληροφορίες..

μιλάμε για μετανάστη χωρίς καθόλου χαρτιά (άδεια) ή πρόσφυγα με αίτηση για άσυλο σε αναμονή;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Φωτεινούλα, ναι το παραδέχομαι χάθηκα πάλι...αλλά όλο κάτι γίνεται....

Daf, και εγώ την ursa σκέφτηκα..αλλά μάλλον δεν μπήκε :cry:

Μιλάμε για τον αδερφό μιας γνωστής μου...αιθίοπας..χωρίς άδεια παραμονής..και κάτα πάσα πιθανότητα ούτε καν αίτηση για άσυλο...

Θα γίνουν κάποιες προσπάθειες από τον πάστορα του ...αλλά τώρα δεν ξέρω τι μπορεί και αυτός να κάνει :cry:

Τα τηλέφωνα που αναφέρεις είναι από ιδιώτες δικηγόρους;;;;

Ξέρω ότι μπορεί να είναι κάτι πολύ κοινότπο πια, αλλά για μένα είναι πολύ προσωπικό αφού γνωρίζω αρκετά πράγματα για την ζωή τους...Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν συλληφθεί κάποιος που δεν έχει άδεια παραμονής και εργασίας στην Ελλάδα, θα απελαθεί ή θα δικασθεί και φυλακισθεί;;;

Έχει σημασία από ποια χώρα είναι;;;;

Τι μπορεί να κάνεις ένας Έλληνας για να τον βοηθήσει;;;;

 

Νάνσυ έχεις πέσει στον ειδικό. Δουλεύω στο Υπουργείο Δημ. Τάξης στα θέματα ασύλου. Λοιπόν μια πρώτη απάντηση και αν θες διευκρινίσεις ρώτα. Αν δεν έχει κάνει αίτηση ασύλου οποτε να έχει τη ροζ κάρτα θα κρατηθεί για 1 3μηνο και μετά θα του βγάλουν 1 απόφαση απέλασης που να λέει ότι θα πρέπει να φύγει από τη χώρα εντός 2 μηνών (αν θυμάμαι καλά λειπω καιρό και από το γραφειο) και θα τον αφήσουν ελευθερο. Βέβαια θα συνεχίσει να ειναι παράνομος. Κανονικά σύμφωνα με το νομο θα επρεπε να τον απελάσουν αλλά λογω μεγάλου κόστους και μεγάλου αριθμου μεταναστών, ειναι και από Αιθιοπία που δεν ξέρω ποια η κατάσταση τώρα, προφανώς δεν θα τον απελάσουν. Απλα θα του πουν να φύγει. Αν τωρα πριν το τέλος του 3μηνου κάνει αίτηση ασύλου (δεν χρειαζεται δικηγόρο αρκει κατα την κράτησή του να πει θέλω άσυλο και μετά ειναι υποχρεωμένοι να του πάρουν συνέντευξη ασύλου άλλωστε η αρχική αίτηση ασύλου που συμπληρώνουν είναι πολύ απλή και κατά τη συνέντευξη ασύλου υπάρχει διερμηνέας) μέχρι να εξεταστεί η αίτησή του ΄πράγμα που παιρνει χρονο (αν και από ότι έχω μάθει τώρα τα έχουν επιταχύνει λίγο) δεν μπορούν να τον διώξουν απο τη χώρα. Αυτά τα μικρά επαγγελματικά μας μυστικά. ότι θες ρώτα

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...