Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΡΕΦΙΚΕΣ ΚΡΕΜΕΣ ΚΑΙ ΖΑΧΑΡΗ


puzzleg

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οχι μονο επειδη τους το συστησε ο παιδιατρος μερικες ειτε χρονο δν εχουν ειτε ορεξη να ασχοληθουν λιγο παραπανω... κ αυτη ειναι οι αληθεια... μας αρεσει να τα εχουμε ετοιμα μιας κ μπορουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Ειμαι η Δαφνη και εχω διδυμα αγορια 5 μηνων. Η παιδιατρος μου ειπε να ξεκινησω για μια εβδομαδα κρεμα βανιλια ΝΟΥΝΟΥ και μετα φρουτοκρεμα με μηλο και αχλαδι. Ανακαλυψα οτι η κρεμα εχει μεγαλη περιεκτηκοτητα σε ζαχαρη για αυτη την ηλικια. Ψαχνοντας στο internet επιβεβαιωθηκαν οι φοβοι μου, οτι οντως αυτη η ποσοτητα ζαχαρης στις βρεφικες κρεμες προκαλει παχυσαρκια. Πώς μπορω να παρακαμψω τις κρεμες του εμποριου;

Ειναι λογικο να ξεκινησουν να παιδια να τρωνε κρεμα ή φρουτοκρεμα;

 

στο φαρμακείο θα βρείς βιολογικές χωρίς ζάχαρη, τουλάχιστον έτσι μου είπε δική μου παιδίατρος

Link to comment
Share on other sites

στο φαρμακείο θα βρείς βιολογικές χωρίς ζάχαρη, τουλάχιστον έτσι μου είπε δική μου παιδίατρος

 

Ναι...ειναι οι κρεμες τις frezylac.Κι εγω ριζαλευρο τετοιο του εδινα ...μαλιστα του εδινα ενα που ειναι χωρις ζαχαρη και χωρις γαλα...το εφτιαχνα μονο με νερακι...και το τσακιζε.Εχει ομως και αλλες γευσεις που ειναι πιο γευτικες...κρεμα βανιλια,βρωμη-μπανανα-μηλο...εχει αρκετα .

Link to comment
Share on other sites

πήγα σήμερα να αγοράσω κρέμα για τον μπέμπη. Η παιδίατρος όπως σας είπα μου είπε εάν θέλω βιολογικές να πάρω από το φαρμακείο, βανίλια ή βανίλια με ρυζάλευρο. Αυτή που πήρα όμως γράφει βανίλια με γάλα και ρυζάλευρο της Frelylac όπως είπες. Πήρα την σωστή ή έχει και σκέτη βανίλια ρυζάλευρο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και με αυτη την ποσοτητα ποσες φορες τρωει?

 

25γρ.ειναι η σκονη για ενα γευμα,οποτε 8 γευματα βγαινουν.

της μικρης μου δεν της εφτανε ποτε τα 25γρ.απο 5 μηνων που ηταν.τρελαινεται βεβαια για ρυζαλευρο.δεν συμφερει με τιποτα παντως απο το φαρμακειο.νομιζω σε ον λαιν φαρμακειο το βρισκεις ενα ευρω φτηνοτερα,αλλα και παλι ειναι τσιμπημενα...

εγω κρεμουλες βιολογικες hipp μονο απο γερμανικο αμαζον.

οικονομικα και ποιοτικα.

alKfp3.png

Vvc2p2.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις ξεκινησαμε με φρουτοκρεμα..μου ειπε η παιδιατρος οτι οι κρεμες εμποριου δεν προσφερουν τιποτα..εχουν ζαχαρη, γλυκαντικες ουσιες και συντηρητικα..ζουμε σε μια χωρα που παραγει φρουτα αρα γτι να δινουμε τα ετοιμα..ας παιρνουν τις βιταμινουλες τους απ τα φρεσκα φρουτα κ ας μη μαθαινουν κατευθειαν στις γλυκες γευσεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...έτσι την πάτησε μια γνωστή αντί για φρουτόκρεμα από κανονικά φρούτα έδινε τις έτοιμες, και τώρα στο δεύτερο παιδί ξύπνησε και της λέω, καλά εσύ μυαλό δεν είχες? Δεν είπες στο παιδιατρο μα αφου έχουμε φρούτα φρέσκα !!! Μερικές φορές πρέπει να έχουμε και εμείς άποψη !!!

Εμείς ξεκινάμε φρουτόκρεμα απο Δευτέρα....να δούμε μέχρι στιγμής δεν τρελαίνεται με την Βανίλια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
η κρέμα της Frezylac 4,15 ευρώ τα 200γρ. εάν θυμάμαι καλά.

 

Επειδή πρόσφατα αγόρασα τις κρέμες frezylac σε πολύ καλή τιμή, σας παραθέτω το λινκ: http://www.pharmacyonclick.gr/prointa-gia-mora-kai-vrefi/baby-food-brefikes-trofes

 

Παρέχουν και εξαιρετική εξυπηρέτηση πελατών, εγώ πλέον ψωνίζω μόνο από αυτούς και γλυτώνω και το πήγαινε-έλα στα φαρμακεία όπου συχνάζουν ασθενείς τέτοιες μέρες :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα na ρωτήσω αν μπορεί κάποιος na μ απαντήσει αν υπάρχουν στην Ελλάδα ιταλικα προιόντα γαλατά κρέμες κτλ π της εταιρίας plasmon κ αν ναι που μπορω na τα βρω ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

διαβαστε παρακαλω αυτο,

http://natofao.blogspot.gr/2010/09/blog-post_03.html

 

διαβαζοντασ απλα την ετικετα της κρεμας,

βλεπουμε καθαροτατα οτι η κρεμα εχει πιο πολλη ζαχαρη απο οτι φρουτα:shock:

 

δηλαδη δεν ειναι φρουτα και για να νοστιμησουν εχουν λιγη ζαχαρη, ειναι ζαχαρη που για να δικαιολογησει τα λεφτα της επειδη την πουλανε ως 'φρουτοκρεμα', εχει και λιγη σκονη φρουτων!!!

 

εχει πιο πολλη ζαχαρη απο οτι γαλα:shock:.

 

η σειρα με την οποια αναγραφονται τα συστατικα δηλωνει την ποσοτητα, το πρωτο συστατικο δλδ ειναι σε μεγαλυτερο ποσοστο το δευτερο σε μικροτερη κοκ...

 

αυτο που με σοκαρε ειναι ποu η 'φρουτοκρεμα' δηλωνει φρουτοκρεμα 3φρουτων και πισω περα απο τις ζαχαρες και τα λοιπα ακατανομαστα λεει σκονη 3 φροτων και το 1 ειναι μονο ΑΡΩΜΑ 'ταδε' φρουτου... νομιζω του πορτοκαλιου

παιδια , αυτο σημαινει τιποτα φυσικο, εσανς δλδ ,χημεια σκετη!!!

 

τραγικο!

 

 

α!εψαχνα για προιοντα χωρις ζαχαρη για την μικρη, ανακαλυψα οτι πλεον χρησιμοποιουν διαφορες μορφες ζαχαρης μονο και μονο για να μην διαβαζουμε εμεις την λεξη 'ζαχαρη'.

 

πχ. στο πολυ γνωστο παιδικο γιαουρρτακι της ειχε σιροπι γλυκοζης.

 

ειναι ζαχαρη απο καλαμποκι και οχι απο ζαχαροτευτλο, στον οργανισμο μας ειναι το ιδιο.

και η γευση που ΔΕΝ πρεπει να συνηθιζει το μωρο ,η ιδια.

 

και εμεις τα κοροιδα.

 

ΔΙΑΒΑΖΕΤΕ ΤΙΣ ΕΤΙΚΕΤΕΣ!!

 

καποιο προιον λεει 'ολικης αλεσεως', ποσο τοις εκατω?

μπορει να εχει μονο 13%, το ξερετε? τι κερδιζουμε με αυτο ,τιποτα!

 

δεν συνεχιζω γιατι θα βγω τελειως off topic

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...