Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δραστηριότητες στον βρεφικό


Recommended Posts

Καλημέρα σας. Δεν ξερω αν υπάρχει κάποιο ανάλογο θέμα ήδη ανοικτό αλλά θα ήθελα την άποψη σας.Εχω μια κόρη 21 μηνών και ένα γιο σχεδόν οκτώ μηνων.Και τους δύο από 4 μηνών λόγω εργασίας δικής μου και του συζύγου τους πηγαίνουμε σε μια κοπέλα, νηπιαγωγό, και μας τους προσέχει. Εκτός από τα δικά μας παιδάκια υπάρχουν και άλλα 4, σε παρόμοιες ηλικίες. Μέχρι πρόσφατα η κοπέλα μας τους πρόσεχε στο σπίτι της έχοντας και την βοήθεια της μητέρας της. Ο χώρος ήταν διαμορφωμένος ώστε τα παιδάκια να είναι άνετα. Έχουν δικό τους δωμάτιο με τα κρεβατάκια τους, χώρο με παιχνίδια κατάλληλα για κάθε ηλικία και γενικότερα το όλο περιβάλλον πολύ καλό. Εδώ και δέκα μέρες επειδή το σπίτι της είναι διόρωφο μεταφέρθηκε στο ισόγειο ώστε να είναι μόνο βρεφονηπιακός σταθμός και να έχουν τα μεγαλύτερα παιδάκια πρόσβαση στην αυλή ώστε να παίζουν όταν το επιτρέπει ο καιρός. Με αυτή τη λογική η κοπέλα μας ενώ μέχρι πρότεινως κρατούσε τα παιδάκια μέχρι να κλείσουν 2 χρόνων τώρα πήρε άδεια και μπορεί να τα κρατά μέχρι και την ηλικία των 3.5. Να σημειώσω ότι η ιδια σε παλαιοτερη συζήτησή μας μου είχε πει ότι δεν το έβρισκε σωστό να τους κρατά μετά τα 2, διότι τα παιδάκια είχαν την ανάγκη να βγουν να παίξουν και στηνν αυλή αλλά επειδή ήταν στον πρώτο όροφο δεν είχαν αυτή τη δυνατότητα και έτσι προτιμούσε η ίδια να τουσ στέλνει σε νηπιαγωγείο. Και ο εγώ και ο σύζυγος είμαστε πολύ ευχαριστημένοι μέχρι στιγμής. Από πλευράς μου σκεφτόμουνα να συνεχίσω να τους στέλνω και τους δύο μέχρι και τα 3.5 μιας και ξέρουμε οτι θα είναι σε καλά χέρια. Ο σύζυγός όμως αρχισε να σκεφτεται το ενδεχόμενο η μεγάλη μας κόρη να πάει του χρόνου σε άλλο νηπιαγωγείο με το σκεπτικό ότι θα γνωρίσει πιο πολλά παιδιά και θα έχει περισσότερες δραστηριότητες.Θελω να ξέρω με τι ασχολούνται τα παιδάκια σε τέτοιες ηλικίες; Αν μπορείτε πείτε μας τις εμπειρίες σας να ξέρουμε αν θα μπορούσε να κάνει περισσότερα από αυτά που ήδη κάνει. Ευχαίστώ και συγνώμη αν σας κουρασα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...