Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΤΑΤΑ!!


Rosoulita

Recommended Posts

Καλημέρα!!!

Η μικρή μου είναι 7 μηνών και ξεκινήσαμε τις χορτόσουπες. Όπως οι περισσότερες μαμάδες είπα να μαγειρεύω ποσότητα για 2 μέρες.

Από δύο διαφορετικές πηγές όμως έμαθα ότι η πατάτα δεν πρέπει να αποθηκεύεται γιατί απελευθερώνεται κάποια επιβλαβής ουσία.

Έχετε ακούσει κάτι? Ισχυει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δηλαδη εσυ φαγητο 2ης μερας με πατατουλες δε τρως?????

 

δεν εχω ακουσει αλλα και δε το πιστευω, στο ψυγειο να παθαινουν κατι

 

 

μαμαδες τα φωτα σας

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως ο δικος μου παιδιατρος μου ανεφερε μονο τα κρεατικα να μαγειρευω για δυο μερες......

Εννοειται πως εμεις τρωμε πατατουλες 2ης ημερας.....στο μωρο ομως δεν ξερω τι θα κανω...

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απαπαπα...... παλιά δεν ξέρανε σχεδόν τίποτα και δεν διαβάζανε από πουθενά συμβουλές για το πως και τι με τα μωρά τους!!!

Και τώρα από την πολύ πληροφορία που λαμβάνουμε θα τρελλαθούμε!!!!! :shock::shock:

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που σου είπανε, αλλά εσένα πως σου ακούγετε? Λογικό? τι να πιστέψουμε πια?

Παρόλογο παράλογο ...που έλεγε και ο Λαζόπουλος :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως ο δικος μου παιδιατρος μου ανεφερε μονο τα κρεατικα να μαγειρευω για δυο μερες......

Και εμένα ο παιδίατρος μου είχε επισημάνει ότι μπορώ να μαγειρεύω το κρέας για δύο μέρες αλλά όχι τις πατάτες και τα λαχανικά!

Μοίραζα λοιπόν το κρεατάκι και το ζουμάκι σε δύο μπωλ...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο έχω διαβάσει. Έτσι βράζω τα λαχανικά του κάθε μέρα.

Τόσες δουλειές κάνουμε κάθε μέρα.

Δεν χάθηκε μία ακόμη για το καλό του μωρού μας.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι πρόκειται να πάθει τίποτα το παιδί από χθεσινή πατατούλα.

Απλά τα λαχανικά γενικώς όσο μένουν κομένα-μαγειρεμένα χάνουν τις βιταμίνες τους και είναι λιγότερο ευεργετικά για τον οργανισμό.

Εγώ βέβαια, ως εργαζόμενη και τεμπέλα, μαγείρευα για τον Κωστή μέρα παρά μέρα μέχρι που άρχισε να τρώει από τα δικά μας, οπότε τα καταφέρνουμε να τρώμε όλοι σχεδόν κάθε μέρα φρέσκο φαγητό.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ε, μην τρελαθούμε κιόλας. Όλα τα μωρά στο εξωτερικό μεγαλώνουν με βαζάκια κι εδώ συζητάμε για χθεσινή πατάτα;; Δεν βλέπω να έχουν κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα τα μωράκια του εξωτερικού σε σχέση με τα δικά μας, ούτε δηλητηριάζονται ούτε αβιταμίνωση παθαίνουν ούτε οι αλλεργίες εκεί είναι σε μεγαλύτερο ποσοστό. Αντιθέτως τα δικά μας έχουν τα πρωτεία στην παχυσαρκία. Εγώ προσωπικά δίνω φαγητό που έχει μείνει στο ψυγείο μέχρι δύο μέρες αλλά καταψύχω και κάποια ποσότητα και τη χρησιμοποιώ ανάλογα με τις ανάγκες μας. Αυτό που διάβασα κάπου ότι η κατάψυξη επηρεάζει την ποιότητα είναι αλήθεια μόνον όσον αφορά εργαστηριακές μετρήσεις. Στις ποσότητες που τρώμε η διαφορά είναι αμελητέα και όσο πιο ισχυρή είναι η κατάψυξη τόσο μικρότερη η απώλεια των θρεπτικών.

Σκεφτείτε ότι από κατεψυγμένα έμβρυα γεννιούνται υγιέστατα παιιδιά, δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα να φάει το παιδί μου λίγο κατεψυγμένο κρέας!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...