Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΧΑΝΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ!

mama tou kostantinoulh

Recommended Posts

Νιώθω πολύ περίεργα. Είναι εδώ και αρκετό καιρό που γκρινιάζω και συνεχώς λέω ότι έχω αρχίσει να χάνω τον εαυτό μου. Είμαι δημόσιος υπάλληλος και αυτό που πάντα έλεγα όταν πρωτομπήκα στο δημόσιο είναι τα πλεονεκτήματα που έχει στο να κάνεις οικογένεια ένα από τα οποία και το 9μηνο. Ε λοιπον έχω αρχίσει να αναθεωρώ. Πήρα το περιβόητο 9μηνο και τώρα κάθομαι από τον Ιούλιο 2008 και θα κάθομαι μέχρι το Σεπτέμβρη 2009. Με έχει φρικάρει αυτή η κατάσταση, η κλεισούρα όλα. Νιώθω ότι είναι η μεγαλύτερη θυσία που κάνω για το μωρό μου. Το λατρεύω δε λέω αλλά νιώθω ότι δεν είμαι ο άνθρωπος που ήμουν. Από τα 19 μου δουλευω , παράλληλα σπούδαζα και όταν τέλειωσα με τις σπουδές μου είχα πάντα 2 δουλειες (περα από το δημόσιο και κάποια ιδιαίτερα). Είχα πάντα απόλυτη οικονομική ανεξαρτησία (και με το παραπάνω θα έλεγα), έκανα τα ταξίδια μου, έβγαινα για ψώνια όποτε ήθελα, έβγαινα γενικά, άρπαζα το αυτοκίνητο και γεια σας. Στη δουλειά μου απολάμβανα πάντα την εκτίμηση των συναδέλφων και ήμουν απλά γεμάτη. Τώρα έχω το μεγαλύτερο δώρο της ζωής μου το παιδί μου, αλλά κατά τα άλλα... Είμαι κλεισμένη στο σπίτι προσέχοντάς το, μην έχοντας χρόνο να κάνω κάτι για μένα, μην έχοντας χρόνο να βγω, κάνοντας τα πάντα με άγχος μη και κλάψει εκεινη την ώρα και θέλει την προσοχή μου...Μανούλες καταλαβαίνετε. Εντωμεταξύ μπορεί να πληρώνομαι κανονικά αλλά λόγω αγοράς σπιτιού και δανείου που θα κρατάνε από το μισθό μου, ο τρέχων μισθός μου θα είναι 300€, και δεν λέω ότι δεν θα χω να περάσω ή ότι δεν έχω την οικονομική υποστήριξη του άντρα μου αλλά όπως προείπα έχω μάθει πάντα να έχω τα δικά μου λεφτά και να μη στηρίζομαι πουθενά. όσο για ταξίδια ... Τα έχω ξεχάσει, ούτε καλοκαιρινές διακοπές κάναμε φέτος λόγω γέννας, και ενώ πηγαίναμε κάθε χρόνο εξωτερικό τουλάχιστον 1 φορά τώρα δεν μπορώ να αφήσω το μωρό. Και ενώ έχω γιαγιάδες που προθυμοποιουνται να το κρατήσω αυτό έχει κολλήσει με μένα και τον πατέρα του και κλαίει αν δεν είμαστε μαζί του. Ε δεν μπορώ να το αφήνω να στεναχωριέται ενώ εγώ θα είμαι για καφέ!!!Έχω τύψεις. Φυσικά δεν βρίσκω χρόνο να περιποιηθώ τον εαυτό μου και έχω λιωσει τις πυζάμες. Και όταν το βράδυ πάει για ύπνο το μπεμπε και λέω επιτέλους χρόνος να δω τον άντρα μου είμαι τόσο εξουθενωμένη που δεν έχω κουράγιο για τίποτα.

Μπορεί να ακούγομαι αγνώμων...άλλες γυναίκες θα ήθελαν να έχουν χρόνο με τα μωρά τους και να μην είναι αναγκασμένες να πανε δουλειά αλλά πιστέψε με η κλεισούρα είναι δύσκολη. Νιωθω ότι το σπίτι μου είναι ένα χρυσο κλουβι.

Μανούλες που τα έχετε περάσει και τα περνάτε πως το αντιμετωπίζετε?

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Διαφημίσεις

• Replies 91
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ουφ...εχεις δικιο..και γω στην ιδια φαση ειμαι..θα γυρισω στη δουλεια το σεπτεμβριο και εχω σταματησει απο τον ιουλιο.

επειδη εχω την τυχη να ειναι ιδιαιτερα ησηχη η μπεμπα εκανα το εξης.

αρχισα γαλλικα..για την ακριβεια τα ξανααρχισα..

ειναι κατι που με εκανε να νιωθω καλα, οτι κανω κατι για μενα.

ερχεται μια κοπελα στο σπιτι 2 φορες την εβδομαδα και τις περισοτερες φορες την ωρα του μαθηματος ταιζω και την μπεμπα :wink:

ασε που δεν μου αφηνει και χρονο να σκεφτομαι οτι ειμαι συνεχεια σπιτι.

οταν εχω λιγο χρονο (αναμεσα στην μπεμπα και τις δουλειες του σπιτιου)διαβαζω και περναει μια χαρα..

υπαρχουν πολλα πραγματα να κανεις απο το σπιτι..ακομα και να δουλεψεις..το εχεις ψαξει?

θα υπαρχουν πολλα πραγματα να κανεις απο το σπιτι..ακομα και να δουλεψεις..το εχεις ψαξει?

Φασόλακι δημόσιος υπάλληλος και συ να υποθέσω? Δεν έχω παράπονο και ο κων/λης αρκετά ήρεμος είναι αλλά όσο μεγαλώνει και θέλει περισσότερη προσοχή και έχει και περισσότερες απαιτήσεις τα πράγματα σκουραίνουν. Τί τύπου δουλειά θα μπορούσα να κάνω από το σπίτι?πολύ θα με ενδιέφερε! Δεν το έχω ψάξει να σου πω την αλήθεια.

Αλλά το χειρότερο ξέρεις ποιο είναι? ότι δεν υπάρχει κατανόηση!Οι άλλοι σου λένε..Τυχερή έχεις και χρόνο μιας που είσαι σπίτι :evil: Τί λέτε ρε παιδιά τί χρόνο? Και φαντάσου ότι τα έχω ακούσει αυτά και από τον άντρα μου που κατά τα άλλα βοηθάει πάρα πολύ...Τα νεύρα μου!!!

s-age.pngs-age.png

mama tou kostantinoulh εγώ θα σου πρότεινα και κάτι άλλο: Το μωρό σου δεν είναι και τόσο μικρούλι πια, μπορεί να βγει από το σπίτι. Γιατί λοιπόν δεν βγαίνεις κι εσύ?? Σήκω το πρωί και αντί να μείνεις με τις πιτζάμες, ντύσου, βάψου, ντύσε και το μωράκι σου με όμορφα ρουχαλάκια (να μην πάνε και χαμένα τόσα ρουχαλάκια!) και πηγαίνετε βολτίτσες!! Τη μια σε μια γιαγιά, την άλλη στην άλλη, σε μια φίλη, για ψώνια, για καφέ, στις συναδέλφους στη δουλειά σου (αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα)...

Τα πάντα μπορείς να κάνεις με το μωρό σου μαζί! Δεν είναι ανάγκη να κλείνεσαι στο σπίτι!

Εγώ έχω δύο και όμως όταν βολεύει παίρνω τη μία ή και τις δύο και πηγαίνω βολτίτσες!!

μπορεις να αναλαβεις δακτυλογραφησεις, να δενεις μπουμπουνιερες, να κρατας κανα παιδακι της γειτονιας καποιες ωρες..δεν ξερω τι αλλο, πολλα υπαρχουν.

αλλα το κυριοτερο να σκεφτεις οτι ειμαστε τυχερες που θα δουμε τα παιδακια μας να κανουν πραγματακια και δεν θα μας τα πουν τηλεφωνικα οι γιαγιαδες η οι ντανταδες. εμενα αυτο θα με στενοχωρουσε πιο πολυ απο το οτι ειμαι κλεισμενη μεσα στο σπιτι και λιωνω τις πιτζαμες μου.καλα τους κανω, θα παρω καινουριες να ανανεωθω κι ολας :wink::wink:

επισης κανε αυτο που λεει η κατριν

βγες εξω..ασε τις δουλειες του σπιτιου και βγες..και συ θα το χαρεις και το μωρακι σου!!

Διαφημίσεις

mama tou kostantinoulh εγώ θα σου πρότεινα και κάτι άλλο: Το μωρό σου δεν είναι και τόσο μικρούλι πια, μπορεί να βγει από το σπίτι. Γιατί λοιπόν δεν βγαίνεις κι εσύ?? Σήκω το πρωί και αντί να μείνεις με τις πιτζάμες, ντύσου, βάψου, ντύσε και το μωράκι σου με όμορφα ρουχαλάκια (να μην πάνε και χαμένα τόσα ρουχαλάκια!) και πηγαίνετε βολτίτσες!! Τη μια σε μια γιαγιά, την άλλη στην άλλη, σε μια φίλη, για ψώνια, για καφέ, στις συναδέλφους στη δουλειά σου (αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα)...

Τα πάντα μπορείς να κάνεις με το μωρό σου μαζί! Δεν είναι ανάγκη να κλείνεσαι στο σπίτι!

Εγώ έχω δύο και όμως όταν βολεύει παίρνω τη μία ή και τις δύο και πηγαίνω βολτίτσες!!

Ακριβώς αυτό να κάνεις! Εκμεταλλεύσου την κατάσταση, θα δουλεύεις για όλη την υπόλοιπη ζωή σου. Χρησιμοποίησε το χρόνο σου για να δεθείς με το παιδί σου. Ειδικά αφού πάντα ήσουν τόσο πολυάσχολη, είναι μία καλή ευκαιρία να απολαύσεις τον ελεύθερο χρόνο. όσο για τα ταξίδια, γιατί παρακαλώ δεν μπορείτε να ταξιδέψετε με το παιδί? Εμείς έχουμε πάει και εξωτερικό. Όσο μικρότερο, τόσο καλύτερα. Τα παιδιά θέλουν μόνο τους γονείς τους για να αισθάνονται καλά.

Εγω πάντως που πολύ πολύ σύντομα θα γυρίσω στη δουλειά μου φαίνεται πως θα πέσει το ταβάνι να με πλακώσει..

Ευχαριστήσου αυτές τις ημέρεσ που δεν ξαναγυρίζουν.. το μωρό σου θα πάει ενός και θα γυρίσεις στην δουλειά πριν το καταλάβεις .Ο χρόνος τρέχει νεράκι.

Μπορείς να ακολουθήσεις και αυτά που σου λένε τα κορίτσια..Ποιος σου είπε οτι πρέπει να είσαι συνέχεια στο σπίτι?

Ειμαι και εγω δημ υπαλληλος σε αδεια. Και εγω σταματησα τον Ιουλιο και θα ξαναπαω για δουλεια τον Οκτωβριο. Αν κι μου περασαν ολα αυτα απο το μυαλο σε καμμια περιπτωση δεν θα επερνα το μειωμενο. Το εκανα στον πρωτο μου γιο και τωρα καταλαβαινω τι εχασα. Απολαυσ τα τεραστια περιθωρια χρονου γιατι μετα θα τα ψαχνεις

W7hT.jpg

Mama tou Konstantinoulh και εγώ είχα πάρει το 9μηνο και ένιωθα ακριβώς όπως λες και εσύ, ένιωθα να πνίγομαι. Ωστόσο έκανα όλα αυτά που προτείνει η Katrin και κάπως αλλάζαμε παραστάσεις. Δηλ. μη φανταστείς τρελά πράγματα, καμιά βόλτα στα μαγαζιά, κανένας καφές με μια φίλη μου (σε συγκεκριμένο καφέ που δεν καπνίζουν), βόλτα στους γονείς μου, πέρναμε τον μπαμπά μας από τη δουλειά, το δε ικέα το είχαμε μάθει απ'εξω και ανακατωτά. Όντως και για μένα ήταν δύσκολη περίοδος γιατί παράλληλα είχα μετακομίσει σε νέα περιοχή σχετικά μακριά από φίλους και συγγενείς και ήμουν διαρκώς μόνη με το μωρό. Παρακαλούσα να έρθει κάποιος σπίτι. Ένιωσα πολύ καλύτερα όταν γύρισα στη δουλειά (πριν από 4 μήνες) και ας κουράζομαι περισσότερο έβγαλα και αυτη τη φόρμα από πάνω μου που κόντεψε να λιώσει :lol::lol::lol: Τελικά όμως στον απολογισμό μου (τώρα πια) θεωρώ ότι ήμουν τυχερή γιατί το μωράκι μου για να πάει στο σταθμό έφτασε 14 μηνών και πιστεύω ότι λόγω του ότι είμασταν συνέχεια μαζί ''ανεξαρτοποιήθηκε'' πιο εύκολα. Και όταν λέω συνέχεια το εννοώ καθώς δεν τον έχουμε αφήσει στις γιαγιάδες του εδώ και 1,5 χρόνο παρά μόνο δυο φορές και αυτό αφού είχε κοιμηθεί. Τώρα για τα ταξίδια θα συμφωνήσω με τη Maya γιατί και εμείς πήγαμε τις διακοπές μας κανονικά όταν ο μπέμπης ήταν 2,5 μηνών τη πρώτη χρονιά, φέτος ήταν 12 μηνών και πάλι πήγαμε (όταν ήταν μικρότερος ήταν πιο εύκολα αλλά όλα καλά) έχουμε πάει και Σαββατοκύριακα. Πριν 1,5 μήνα είμασταν για τριήμερο στη Μύκονο όπου πήγαμε και στη Δήλο και περπάτησε όλο τον αρχαιολογικό χώρο παρακαλώ :lol::lol::lol: και τώρα ετοιμαζόμαστε για εξωτερικό με το καλό τον Μάρτιο. Σημασία έχει εσύ να νιώσεις καλύτερα και όλα θα πάνε καλά!!!!

xZBdp3.png

θα υπαρχουν πολλα πραγματα να κανεις απο το σπιτι..ακομα και να δουλεψεις..το εχεις ψαξει?

Φασόλακι δημόσιος υπάλληλος και συ να υποθέσω? Δεν έχω παράπονο και ο κων/λης αρκετά ήρεμος είναι αλλά όσο μεγαλώνει και θέλει περισσότερη προσοχή και έχει και περισσότερες απαιτήσεις τα πράγματα σκουραίνουν. Τί τύπου δουλειά θα μπορούσα να κάνω από το σπίτι?πολύ θα με ενδιέφερε! Δεν το έχω ψάξει να σου πω την αλήθεια.

Αλλά το χειρότερο ξέρεις ποιο είναι? ότι δεν υπάρχει κατανόηση!Οι άλλοι σου λένε..Τυχερή έχεις και χρόνο μιας που είσαι σπίτι :evil: Τί λέτε ρε παιδιά τί χρόνο? Και φαντάσου ότι τα έχω ακούσει αυτά και από τον άντρα μου που κατά τα άλλα βοηθάει πάρα πολύ...Τα νεύρα μου!!!

Γεννησαμε με ενα χρονο διαφορα και περισυ τετοιο καιρο ημουν στην ακριβως ιδια φαση και χωρις καμμια βοηθεια να αφησω καπου τον μοκρο να παω για καφε.Παντου μαζι τον επαιρνα.

Μην ανησυχεις μολις ανοιξει ο καιρος ολα θα ειναι διαφορετικα.Θα μπορεις να πηγαινεις βολτιτσες και θα βλεπεις το μικρο σου να προσπαθει να κανει καθε μερα διαφορετικα πραγματα και θα χαιρεσαι.Το πρωτο εξαμηνο ειναι δυσκολο γιατι η ρουτινα της καθημερινης φροντιδας ενος βρεφους ειναι κουραστικη.

Παντως και οταν πας δουλεια θα χεις αλλα.Δε θα βλεπεις πολυ το μικρο θα νιωθεις τυψεις και θα σαι και κομματια.Κοιτα να απολαυσεις το χρονο αυτο και βρες πραγματα που σε αναζωογωνουν για να φορτιζεις μπαταριες...

Να σου ζησει το μπεμπουλινι σου και να το δεις ευτυχισμενο

hGbPp3.png

Διαφημίσεις

Κορίτσια καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Και εγώ ξέρω ότι ζω στιγμές που δεν θα ξανάρθουν, ότι το μωρό μου με έχει περισσότερο ανάγκη από ότι η υπηρεσία μου, και ότι θα έπρεπε κανονικά να χαίρομαι το καθισιό αλλά υπάρχουν στιγμές που μου λείπει η ανεξαρτησία μου και η ευχαρίστηση που παίρνεις μέσα από τη δουλειά, την επαφή με κοσμο κλπ. Δουλεύω σε κεντρική υπηρεσία υπουργείου και κάθε μέρα έβλεπα τουλαχιστον 50 άτομα!!!! Και τώρα... το πολύ καμμιά γιαγιά μιας και οι φίλες μου δουλεύουν τα πρωινά. Και ναι βγαίνω έξω μαζί με το μωρό αλλά οι δυνατότητες που έχουμε είναι περιορισμένες με αυτόν το καιρό. Ούτε για καφέ μπορώ να πάω μαζί του γιατί είναι ο καπνός, ούτε βολτα με το καρότσι αν και η γειτονιά μου προσφέρεται, και άσε τα συμπράκαλα που πρέπει να κουβαλάω μαζί μου. Για να φανταστείτε τώρα ειχαμε πεταχτει σε μια δουλιτσα και αναγκάστηκα να τον ταισω μεσα στο αυτοκίνητο με αλάρμ στην άκρη του δρομου.

Το θέμα των ταξιδιών στο εξωτερικό είναι ταμπού με το μωρό, δε θέλει ο άντρας μου, εδώ εγώ με το ζορι τον τραβάω να πηγαίνουμε...(άνθρωποι και αυτοι!!!!). Τώρα για Ελλάδα το καλοκαίρι εννοείται ότι θα πάμε αλλά μέχρι τότε. Δεν ξέρω ίσως μπορέσουμε να πάμε καμμια μονοήμερη με το μωρό γιατί για να κουβαλήσουμε ότι χρειάζεται χρειαζόμαστε...ΝΤΑΛΙΚΑ!

s-age.pngs-age.png

Α! μα τα κάνεις όλα τόσο δύσκολα :wink: . ΟΚ τάισες το μωρό στο αυτοκίνητο με αλάρμ. Πού είναι το κακό? Θα έχεις άλλη μία ανάμνηση με το μωρό σου! Νομίζω ότι σε έχει πάρει λίγο από κάτω! Πάρτο αλλιώς και ξεκίνα να φτιάχνεις αναμνήσεις. Και μία συμβουλή: Οι καλύτεροι χώροι για καφέ με μωρό (αφού βέβαια αποκλείονται οι παιδότοποι λόγω ηλικίας) είναι τα εμπορικά κέντρα τύπο The Mall ή Anthens Heart. Μεγάλοι χώροι με φως, σωστή θερμοκρασία, και καφέ χωρίς καπνό. Οπότε, φορτώνεις το μωρό στο αυτοκίνητο, παρκάρεις στο άνετο πάρκινγκ χωρίς να χρειαστεί να το βγάλεις σε εξωτερικό χώρο, κάνεις η βόλτα σου στα μαγαζιά, πίνεις το καφεδάκι σου ή βλέπεις καμία φίλη και κατάκοπη :lol: γυρίζεις σπίτι.

Ναι mama tou konstantinoulh και τι έγινε που τον ταϊσες με αλάρμ; Το έχω κάνει και εγώ όταν ήταν μωράκι και τώρα το θυμάμαι και γελάω!!!Πόσο είναι το μωράκι σου; Τα συμπράγκαλα είναι ένα θέμα αλλά όλα είναι μια συνήθεια. Το Mall εμείς το ξέρουμε απ' έξω και ανακατωτά, ειδικά τα πρωϊνά που δεν είχε κόσμο ήταν πολύ ωραία!!!!Υπάρχουν και τα γνωστά καφέ που δεν επιτρέπετε το κάπνισμα. Οκ αφού δεν θέλετε εξωτερικό πηγαίντε μια εκδρομούλα κοντινή, όλα γίνονται. Το θέμα σου είναι η διάθεσή σου που πρέπει να ανανεωθεί....Καθώς θα μεγαλώνει και ο μικρός σου θα δεις θα κάνετε και καλή παρέα. Δεν θέλω να ακούγουμαι σαν ροζ σύννεφο γιατί ξέρω ότι δεν είναι έτσι αλλά χρειάζεται προσπάθεια. Όσο πιο πολύ σκεφτόμαστε έτσι τόσο πιο πολύ μελαγχολούμε και στο λέω εγώ που σκεφτόμουν ακριβώς τα ίδια και αυτό με το 9μηνο μου το χτυπάγανε όλοι....

xZBdp3.png

Ρε κορίτσια δεν με πειράζει που τον τάισα μέσα στο αμάξι. Τον έχω ταϊσει πολλές φορές στο παρελθόν και θα τον ταϊσω και στο μέλλον. Απλά σπαστικό είναι! Το Mall και μεις απέξω το ξερουμε! Πάντως ελπίζω τα πράγματα να φτιαξουν όταν ανοιξει ο καιρός και καθώς θα μεγαλώνει. Πάντως οφείλετε να ομολογήσετε ότι είναι δύσκολη περίοδος. elenasteraki ποια καφέ δεν επιτρέπουν το κάπνισμα?

s-age.pngs-age.png

τα starbucks! εγώ απο τώρα πηγαίνω εκεί. Προχτές έβρεχε παπάδες και έπινα το καφεδάκι μου πίσω απο την τζαμαρία στο Πασαλιμάνι, χαζεύντας αυτούς που κάθονταν κάτω απο κάτι άθλιες ομπρέλες που τρέχανε νερά για να μπορούν να καπνίζουν! Κι εγώ για το εννιάμηνο προσανατολίζομαι και σε καταλαβαίνω απόλυτα, γιατί κάθομαι εδώ και δύο μήνες και κάτι έχει αρχίσει να μου τη δίνει. Το ΙΚΕΑ δεν το συζητώ το έχω μάθει απ΄ έξω! Για εξωτερικό ονειρεύομαι να πάμε το πρώτο μας ταξίδι στο Βερολίνο. Είναι μία πόλη που το πρωί, βλέπεις μόνο μωρά και γέρους στο δρόμο (οι υπόλοιποι μάλλον δουλεύουν). Τα πάντα είναι φτιαγμένα για να εξυπηρετούν τις γυναίκες με παιδιά (πεζοδρόμια, λεωφορεία, ασανσέρ, τουαλέτες!) Απο πόσων μηνών άραγε κάνει τα μωρά να μπούνε στο αεροπλάνο? Επίσης όσο κι αν ονειρεύομαι το οικονομικό πάντα προσγειώνει κάπως ανώμαλα...ααουτσ!!!

ssttaa

Διαφημίσεις

Τα Starbucks τα οποία διαθέτουν και παιδικά καρεκλάκια. Δεν ξέρω πόσο είναι το μωράκι σου και αν μπορεί να κάτσει αλλά εμείς τα είχαμε χρησιμοποιείσει αρκετά όσο ήταν πιο μικρός. Τώρα πια δεν κάθεται!!!!Το μόνο που θα σου πω είναι να πάρεις μαντηλάκια με οινόπνευμα ή γενικότερα απολυμαντικά μαντηλάκια για να περάσεις μια το καρεκλάκι πριν βάλεις το μωρό σου.

Έχεις δίκιο όλα αυτά μπορεί να είναι σπαστικά και ναι είναι δύσκολη περίοδος. Εγώ ξέρεις που έχω καταλήξει ότι αρχικά δεν είχα συμφιλιωθεί με την αλλαγή στη ζωή μου, δηλ. του να σηκώνωμαι ότι ώρα θέλω, να πάω για καφέ, να πάω βόλτα, χωρίς να δίνω αναφορά σε κανέναν και χωρίς να πρέπει να γυρίσω συγκεκριμένη ώρα. Προς θεού μη θεωρηθεί ότι είχα μετανιώσει για το μωρό μου ή ότι δεν ήμουν χαρούμενη, απλά στην ουσία είχα χάσει την ανεμελιά μου ίσως και την ''παιδικότητά'' μου και τελικά ίσως όσο πιο ανεξάρτητος είσαι τόσο πιο πολύ δυσκολεύσαι (δεν ξέρω την απάντηση ακόμη την ψάχνω). Ξαναρωτάω πόσο είναι το μωρό σου παίζει ρόλο μπορεί απλά να θέλεις το χρόνο σου και ναι τα πράγματα καλυτερεύουν όσο μεγαλώνει, μην ακούς αυτά που λένε ότι θα τον κυνηγάς δεν θα κάθεσαι λεπτό και άλλα τέτοια. Ναι αυτά ισχύουν αλλά θα είναι διαφορετικά γιατί θα επικοινωνείτε κανονικά, θα παίζετε, θα κυνηγιόσαστε, θα τον γαργαλάς και θα σε γαργαλάει και αυτός (όχι όπως τώρα που τον γαργαλάς μόνο εσύ), θα σε φιλάει δυνατά κανοντάς σου μααααααααα και θα λιώνεις (διαφορετικά από ότι λιώνεις τώρα) και άλλα πολλά που και εγώ τώρα τα ανακαλύπτω και είναι υπέροχα. Θα δεις σε περιμένουν υπέροχες στιγμές :D:D:D

xZBdp3.png

Νομίζω ότι στα σταρμπακς απαγορευεται το κάπνισμα. Δεν είμαι και σίγουρη. (μήπως είναι διαφήμιση και δεν έπρεπε να το γράψω?)

Πάντως εγώ σε καταλαβάινω απόλυτα γιατί είναι πολλές οι φορές που νιώθω έτσι Και εγώ δουλέυα από 19 χρονών σχεδόν όλη μέρα και τώρα (ακόμα χειρότερα από σένα) έχω σταματήσει την δουλειά από τον Αύγουστο του 2006. Τον Σεπτέμβριο που μας πέρασε έλεγα να παω για δουλειά και ανακάλυψα ότι ήμουν έγκυος και αυτό σήμαινει ότι σίγουρα μέχρι το 2010 θα είμαι σπίτι. Αρχισα λοιπόν και εγώ τις βόλτες με τον γιό μου από πολύ νωρίς. Ενδιάμεσα όμως δεν σου κρύβω ότι τον άφησα δύο φορές (μία το 2007 και μια το 2008) για εκδρομή με τον άνδρα μου στο εξωτερικό. Γιατί απλά η κατάσταση δεν παλευόταν. Δεν είχα ένα συγκεκριμένο διάστημα απουσία από την δουλειά για να πω θα κάνω υπομονή 9 μήνες είναι θα περάσουν. Όχι το αντίθετο. Δεν είχα τι να κάνω το παιδί μια που η μητέρα μου και η πεθερά μου δουλευουν, στον παιδικό δεν τον πήραν για ιδιωτικό δεν το έψαξα και γενικά η κατάσταση είχε φτάσει στο απροχώρητο. Μετά από κάθε ταξιδι έπερνα κουράγιο και δυνάμεις για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα.

Κουράγιο όλα σιγά σιγά θα πάρουν τον δρόμο τους. Απόλαυσε τις στιγμές αυτές που θα περάσεις με το παιδάκι σου γιατί μετά κάποιες θα σου λείπουν.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Λοιπόν δεν διάβασα όλο το θέμα, εκτός από την πρώτη δημοσίευση..

Είμαι στην ίδια φάση..

Κάθομαι από τον Ιούνιο του 2007 (λόγω επ΄απειλούμενης κύησης) και θα πάω στη δουλειά σε ένα μήνα..

ΦΡΙΚΑΡΑ!!!!

Δεν αντέχω άλλο..έχω χάσει τον εαυτό μου όπως λες..

Ευτυχώς ένας μήνας έμεινε...

Λίγο ακόμα και θα μου στριβε απ΄την κλεισούρα....

Έχω νεύρα και στην ουσία δεν μπορώ να χαρώ το παιδί μου γιατί αυτή η καθημερινότητα με έχει διαλύσει..

Κάθε ηλικία έχει τις δυσκολίες και τις ευκολίες της. Το καλό με την ηλικία αυτή (τη βρεφική ή μέχρι να περπατήσουν) είναι ότι τα παίρνεις παντού μαζί και ότι είναι ικανοποιημένα με λίγα πράγματα. Αργότερα, θα βελτιωθεί η επικοινωνία αλλά, όταν θα περνάτε τη φάση του ΟΧΙ θα είναι πιο απαιτητικό το παιδί, και τότε θα δοκιμαστεί η υπομονή σου περισσότερο. Επομένως από ό,τι κατάλαβα, βγαίνεται. Το μόνο που μένει είναι να κάνεις ένα πρόγραμμα για μέρη που θέλεις να πας. Εγώ πχ. στη φάση αυτή (στο πρώτο παιδί, λέμε τώρα) είχα πάει σε ένα σωρό μουσεία και εκθέσεις. Από τότε έχω να πάω :lol: !

Γουάου! Δεν ήξερα ότι τα starbucks έχουν απαγόρευση στο κάπνισμα μιας που αποφεύγω τους καφέδες - παστες λόγω θερμίδων. Κι έχω και κοντά μου! Τέλεια πληροφορία!

ssttaa όσο για το Βερολίνο ωραία πολη αλλά όταν είχα πάει δεν ήμουν καν παντρεμένη οπότε δεν είχα προσέξει όλη την υποδομη που λες γιατί δε με ενδιέφερε τότε. Το οικονομικό πάντα είναι θέμα αλλά υπάρχουν ευκαιρίες! Κοίτα στο ekdromoula.gr Βενετία με 300€, Βουδαπέστη με 250€ αν θυμάμαι καλά...Αν και για μένα αυτή την περίοδο απλά όνειρα είναι...έτσι για να ξεφεύγουμε. Με το καλό το μωράκι σου και με ένα πόνο!!!!

elenasteraki το μωρό μου είναι 5 μηνών, δεν κάθεται ακόμα αλλά σε κανα μηνα αυτό θα έχει αλλάξει. Σωστή η συμβουλή σου για τα μαντηλάκια, θα την εφαρμόσω. Και έχεις δίκιο ότι ίσως δεν έχω συμβιβαστεί με την ιδέα της μητρότητας ακόμα (αν και τον λατρεύω το μπαγάσα και είμαστε ήδη πολύ δεμένοι), ίσως επειδή ποτέ δεν ήμουν αυτό που λέμε "γεννημένη για παιδιά", δε χάζευα ας πουμε καροτσάκια με παιδιά κλπ. άσχετο αν έχω γίνει χαζομαμά τώρα. Ο άντρας μου να φανταστείς πίστευε πριν γεννήσω ότι θα το παρατάω να κλαιει και δεν θα του δίνω σημασία...Το μητρικό φίλτρο όμως κάνει θαυματα.

Κική σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί όταν έχω τους διάφορους ήδη να μου λένε "άντε και σε κάνα χρόνο το δεύτερο παιδί για να μην πάς και στην δουλεια" τρελαίνομαι και λέω "εγώ θέλω να πάω". Αφού σε ιδέα νέας εγκυμοσύνης τρομάζω...ίσως είναι πολύ φρέσκα όλα για μένα. Πάντως έχω πει στον εαυτό μου ότι αν με το καλό ξαναμείνω έγκυος δεν θα ξαναπάρω το 9μηνο έστω και αν θα είναι άδικο για το άλλο (από τώρα τύψεις ...αστα)!

Κορίτσια σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας. Ήδη νιωθω καλύτερα!

s-age.pngs-age.png

Λες και όλα αυτά τα έχω γράψει εγώ απίστευτη τάυτιση του πως ένιωθα τους πρώτους (αρκετούς ''πρώτους'')μήνες. Έιδικά αυτό με το δεύτερο παιδί :shock::shock::shock: Και με το καρότσι μπορείς να τον πας τώρα. Έντωμεταξύ όλοι σου λένε θα περάσει γρήγορα ο καιρός και θα λες βρε πότε πέρασε, εγώ ακόμη δεν το έχω νιώσει ακριβώς επειδή πέρασα ''δύσκολα'' και δεν ήμουν ευχαριστημένη με τίποτα... Δεν σου κρύβω πάντως ότι όσο σκέφτομαι ότι όταν θα αποκτήσω δεύτερο παιδάκι θα περάσω πάλι από αυτή τη φάση απελπίζομαι. Θέλω να πιστεύω ότι την επόμενη φορά θα είμαι πιο προετοιμασμένη....Όποτε δεν νιώθεις καλά να ζητάς τονωτική ''ένεση'' :lol::lol::lol:

xZBdp3.png

fotinip σου εύχομαι καλή επάνοδο στη δουλειά και άντε και στα δικά μας...Και τότε θα υπάρχουν προβλήματα χρόνου κυρίως πιστεύω και τύψεων ίσως αλλά τουλάχιστον θα είναι καλύτερα. όσο για την επ'απειλούμενη κύηση (στην περίπτωσή σου πήγαν όλα καλά ε?) απορώ για τις γυναίκες που παίρνουν αυτή την άδεια χωρίς να έχουν πρόβλημα! (Ο άντρας μου λέει ότι είμαι μαζόχα και άλλες θα κάναν τα πάντα για να είναι σπίτι).

Ναι maya μου βγαίνουμε! Καλή η ιδέα για μουσεία και εκθέσεις αλλά επειδή ο άντρας μου δεν θα θέλει (θα βαριεται τη ζωή του-εγώ είμαι η "κουλτουριαρα" της οικογένειας) το κραταω αργότερα να πάω μαζί με τον Κων/νο να μαθαίνει κιολας.

s-age.pngs-age.png

fotinip σου εύχομαι καλή επάνοδο στη δουλειά και άντε και στα δικά μας...Και τότε θα υπάρχουν προβλήματα χρόνου κυρίως πιστεύω και τύψεων ίσως αλλά τουλάχιστον θα είναι καλύτερα. όσο για την επ'απειλούμενη κύηση (στην περίπτωσή σου πήγαν όλα καλά ε?) απορώ για τις γυναίκες που παίρνουν αυτή την άδεια χωρίς να έχουν πρόβλημα!

Ευχαριστώ!!! ναι όλα καλά..ευτυχώς δεν ήταν κάτι σοβαρό, αλλά ήταν και η φύση της δουλειάς..(δουλεύω σε ίδρυμα με άτομα που έχουν ηπατίτιδες κλπ..) η οποία ήταν απαγορευτική..

Λοιπόν όταν γύριζαν άλλες συνάδελφοι από 9μηνο και μου λεγαν "επιτέλους δεν άντεχα άλλο..ήθελα να γυρίσω στη δουλειά", της κοιτούσα και αναρωτιόμουνα "παν καλά??? εδώ λέμε να χαλαρώσουμε λιγάκι..να μη δουλεύουμε κτλ.."..

Τώρα καταλαβαίνω πολύ καλά γιατί το έλεγαν...

Πήρα το εννιάμηνο και στα δύο μου παιδάκια. Στο πρώτο παιδί ένιωθα ακριβώς όπως και εσύ στο δεύτερο παιδί ακόμα χειρότερα :lol: Ευτυχώς τώρα πάω στη δουλειά και ξεκουράζομαι :lol: Η άδεια αυτή είναι το καλύτερο δώρο που μπορείς να κάνεις στο παιδάκι σου, μετά πάλι κεφάλια μέσα. Μία πρόταση που έχω να σου κάνω είναι να βρεις μια μαμά από την ίδια περιοχή, στην ίδια φάση με σένα και να κανονίζετε να συναντιέστε στις βόλτες σας. Μιλώντας με άτομα που περνούν τα ίδια θα βοηθήσει την ψυχολογία σου.

6WqHp3.pngUVK9p3.png

Κορίτσια με έχει συγκινήσει το ενδιαφέρον σας. Elenasteraki μάλλον όλες οι μαμάδες τα ίδια περνάμε.

zunix στην περιοχή μου δεν τυχαίνει να ξέρω μαμαδες με παιδάκια - μένω μόλις 2 χρονια εδω. Το καλοκαίρι πάντως που θα πάρω σβαρνα τις παιδικές χαρές θα γνωρίσω που θα παει? Συμφωνώ ότι το 9μηνο είναι δώρο προς το παιδι - το πόσο ανάγκη μας εχει το βλέπω καθημερινά!

s-age.pngs-age.png