Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενσημα απο αδεια κύησης-λοχείας(μητρότητας) υπολογίζονται στα 200;;;


Recommended Posts

Ανοίγω νέο θέμα γιατί όσο κι αν έψαξα απάντηση δε βρήκα!!

Γέννησα τον Ιούνιο του 10. Πήρα την άδεια τοκετού και λοχείας απο το ικα 4 μήνες μόνο γιατί ήμουν συμβασιούχος σε δημόσιο και δεν δικαιούμουν του οαεδ το 6μηνο. Αφου τελειωσε και η κανονικη μου αδεια παραιτήθηκα γιατί δεν γινόταν αλλίως. Τώρα είμαι πάλι εγκυος. γεννάω με το καλο τον Μαρτιο του 2012. Τα ένσημα της άδειας τοκετού λοχειας είναι μέσα στα δύο χρόνια αλλά δε ξέρω αν προσμετρούνται για τα επιδόματα. ξέρει κάποια κοπέλα να μου απαντήσει;; Ευχαριστώ

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξέρω αν σε βοηθάω, αλλά εγώ (στον ιδιωτικό τομέα), γέννησα Ιούλιο του 2010 και βγήκα ανεργίας με τα ένσημα του 6μήνου. μετρήσανε δηλαδή κανονικά.

Τώρα στο δημόσιο...δεν ξέρω να σου πώ!

 

Να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη.................................

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

ναι ε; τι χαζή που είμαι θα μπορούσα να πάρω κι εγώ ταμείο αν έκανα μια εικονικη προσληψη και απολυση σε καποιον γνωστο μου...πιστευα ότι δε μετρούσαν για τον οαεδ. βλακεία μου. Στα 200 όμως του ικα μετρούν;; ευχαριστώ για τις ευχές σου μακάρι ναπάνε όλα καλά γιατί είναι πολύ νωρίς ακόμη;)

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ εικονική πρόσληψη και απόλυση έκανα!!!! (σσσσσ...)

 

αν θυμάμαι καλά, μετρούν!! δεν σου το λέω όμως 100%.

 

όλα καλά θα πάνε! εύχομαι σύντομα να είμαι κι εγώ στην θέση σου! (όχι στο δημόσιο, με ένα ακόμη μωράκι στην κοιλίτσα εννοώ!)

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι τα ενσημα της αδειας κυοφοριας λοχειας ειναι μονο συνταξιμα (και μετρανε και για το ταμειο ανεργιας)οποτε και δεν μετρανε στα 200 ενσημα που απαιτουνται σε μια νεα εγκυμοσυνη.καπου εδω ειναι και η απαντηση σου

 

 

 

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=56442

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα πάντως δεν μου τα μέτρησαν γιατί μου είπαν ότι πρέπει να είναι ένσυμα από ενεργή εργασία (από ένα σημείο και μετά πήρα αναρρωτική λόγω προβλημάτων στην εγκυμοσύνη μου και δεν μου τα μέτρησαν).

 

Αποτέλεσμα: με 197 ένσυμα ενεργούς εργασίας (και 4 μήνες αναρρωτικής)δεν κατάφερα να πάρω το επίδομα!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δεν μου τα μέτρησαν γιατί μου είπαν ότι πρέπει να είναι ένσυμα από ενεργή εργασία (από ένα σημείο και μετά πήρα αναρρωτική λόγω προβλημάτων στην εγκυμοσύνη μου και δεν μου τα μέτρησαν).

 

Αποτέλεσμα: με 197 ένσυμα ενεργούς εργασίας (και 4 μήνες αναρρωτικής)δεν κατάφερα να πάρω το επίδομα!

 

για να μην μπερδευτούμε... το επίδομα του ΙΚΑ δεν πήρες? τα 1000 περίπου ευρώ?????

 

αν ναί, γιατί δεν τα πήρες? εγώ ξεκίνησα απο την αρχή της εγκυμοσύνης αναρρωτικές, αλλά τα πήρα κανονικά!

kc3rp3.pngD0HJp3.png

"Μέχρι τώρα είχαμε ο ένας τον άλλον.. τώρα έχουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ..!"

31.07.2010

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω νέο θέμα γιατί όσο κι αν έψαξα απάντηση δε βρήκα!!

Γέννησα τον Ιούνιο του 10. Πήρα την άδεια τοκετού και λοχείας απο το ικα 4 μήνες μόνο γιατί ήμουν συμβασιούχος σε δημόσιο και δεν δικαιούμουν του οαεδ το 6μηνο. Αφου τελειωσε και η κανονικη μου αδεια παραιτήθηκα γιατί δεν γινόταν αλλίως. Τώρα είμαι πάλι εγκυος. γεννάω με το καλο τον Μαρτιο του 2012. Τα ένσημα της άδειας τοκετού λοχειας είναι μέσα στα δύο χρόνια αλλά δε ξέρω αν προσμετρούνται για τα επιδόματα. ξέρει κάποια κοπέλα να μου απαντήσει;; Ευχαριστώ

 

κι εγω ειμαι συμβασιουχος στο δημοσιο και δυστυχως δεν δικαιουμαι 6μηνο. η λοχεια μου ληγει 18/9 και μετα θα παρω την κανονικη μου....αν δεν βρω ανθρωπο να μου κρατησει το μωρο σκεφτομουν για αδεια ανευ αποδοχων μεχρι 31/1 που ληγει και η συμβαση για να μπορεσωμετα να παρω ληξη συμβασης και να μπω ταμειο ανεργιας......στην περιπτωση σου δεν υπηρχε τετοια δυνατοτητα?

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

....στην περιπτωση σου δεν υπηρχε τετοια δυνατοτητα?

δε ξέρω,δε το έψαξα είχα νευριάσει που δεν δικαιούμουν του οαεδ και φυσικά κανείς δε μου είπε για ανευ αποδοχών ή για το μειωμένο... τέλος πάντων...Ελλάς το μεγαλείο σου!!!! Παραιτήθηκα γιατί δούλευα μακρια από τον σύζυγό μου και δε γινόταν να μείνουμε μακριά του!!

 

Εμένα πάντως δεν μου τα μέτρησαν γιατί μου είπαν ότι πρέπει να είναι ένσυμα από ενεργή εργασία (από ένα σημείο και μετά πήρα αναρρωτική λόγω προβλημάτων στην εγκυμοσύνη μου και δεν μου τα μέτρησαν).

 

Αποτέλεσμα: με 197 ένσυμα ενεργούς εργασίας (και 4 μήνες αναρρωτικής)δεν κατάφερα να πάρω το επίδομα!

για την αναρρωτική ξέρω ότι δικαιούσαι ανάλογα με το πόσο έχεις δουλέψει..επίσης αν είσαι συμβασιούχος δε σου τα μετρούν καθολου. Εγώ όμως δεν είχα αναρρωτική, ούτε άδεια από τον οαεδ!!???

 

νομιζω οτι τα ενσημα της αδειας κυοφοριας λοχειας ειναι μονο συνταξιμα (και μετρανε και για το ταμειο ανεργιας)οποτε και δεν μετρανε στα 200 ενσημα που απαιτουνται σε μια νεα εγκυμοσυνη.καπου εδω ειναι και η απαντηση σου

 

 

 

 

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=56442

Ευχαριστώ όντως έτσι πρέπει να είναι θα δω τώρα από τη βεβαίωση ενσήμων πόσα είναι και θα πράξω αναλόγως!!!

Σωτήρης, Δημήτρης κ Αθηνά!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...