Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ! ( χαρτι για ΠΗΤ την 24η εβδομαδα? )


Recommended Posts

καλησπέρα σας.

είμαι τελείως μπερδεμένη και εκνευρισμένη διότι

έχω πολύ άσχημη αντιμετώπιση στο γραφείο.

είμαι στην 24η εβδομάδα κύησης, ζήτησα πριν 1 εβδομάδα απο

τον εργοδότη μου να πάρω και το μειωμένο ωράριο διότι

η μητέρα μου εργάζεται και δεν έχω άνθρωπο να μου κρατήσει το μωρό.

αφού του έδωσα ένα σχεδιάγραμμα με όλους τους μήνες που

θα ήθελα και ένα ιδιωτικό συμφωνητικό (τυπικό) και φάνηκε θετικός, (εδώ να προσθέσω πως το μόνο που μου ζήτησε ο εργοδότης μου ήταν να πάρω την άδεια του 2011 εκ των προτέρων, πράγμα που δέχτηκα παρότι τους εξήγησα πως θα είναι δύσκολο για την αντικαταστάτριά μου να μάθει σε τόσο σύντομο διάστημα όλη την δουλειά μου και πως δεν είχα πρόβλημα να κάτσω μέχρι το τέλος του Ιουλίου κανονικά) μετά απο λίγες ημέρες

ο διευθυντής που επίσης ήταν στο meeting με τον εργοδότη άρχισε να μου φωνάζει και να με προσβάλει πως δεν τους έχω φέρει ακόμη την βεβαίωση απο τον γιατρό και πως τους καθυστερώ και τι περιμένω να με πάρουν απο το χέρι οι ίδιοι? και πολλά άλλα όπως ότι

καθυστερόντας να τους φέρω το χαρτί απο το ΙΚΑ δεν θα μπορέσει να δώσει άδειες στις άλλες κοπέλες και πως του έχω γ.......σει την εταιρία!!!:evil: πήρα σήμερα πρωί πρωί τηλ. γυναικολόγο του ΙΚΑ και ρώτησα πότε μπορώ να φέρω την β' επιπέδου για να μου δώσουν την άδεια μου για το γραφείο και μου είπαν πως είναι ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ!:shock: δεν ξέρω τι να κάνω οι μέν με βρίζουν και το ΙΚΑ λέει πως είναι ακόμη νωρίς!

 

μπορείτε σας παρακαλώ να με βοηθήσετε?????????:|

SVjLp2.pngiZAzp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


56 ημέρες πριν την ΠΗΤ θα σταματήσεις την εργασία σου με άδεια κυοφορίας

το ικα μπορεί να σου δωσει βεβαιωση ΤΟ ΠΟΛΥ μια εβδομάδα πριν, δε θα στο δωσει νωρίτερα γιατί με αυτό το χαρτί θα πας να πληρωθείς

τις ίδες χ@ζομ@ρες είχα αντιμετωπίσει κι εγώ. τελικά ετοίμασα ενα δικό μου χαρτί που έλεγε ότι θα σταματήσω να εργάζομαι στις ταδε του μηνός και το ίκα δυναται να μου χορηγήσει τη σχετική βεβαίωση μια εβδομάδα πριν. κάνε κατι τέτοιο, γραψε και τις μερες αδειας που σε υποχρεώνουν να πάρεις (να το αναφερεις και αυτό, ότι σε υποχρεώνουν) και κρατα πισινή που λενε, ό,τι σου φαινεται περίεργο να ρωτάς την επιθεώρηση εργασίας, γιατί οι εργοδότες μεταλάσσονται μόλις μεινεις εγκυος.

με το καλό!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω λέω ακόμα καλύτερα να ζητήσεις να σου βγάλει το λογιστήριο χαρτι για την άδεια που θα πάρεις αυτό το μισθοδοσίας που παίρνουμε κάθε μήνα και ενημέρωσε πως ακόμα είναι πολλύ νωρίς να προσκομίσεις χαρτί για άδεια τοκετού οπότε με το καλό απο Δευτέρα ξεκινάς την άδεια σου που πχ.είναι 22 ήμέρες θα επιστρέψεις με το καλό μετά στην δουλειά σου και οταν θα έρθει η ώρα θα πάρεις το πολυπόθητο χαρτί του Ικα για την αδειά το οπόιο θα προσκομίσεις στην εταιρεία και τοτε θα ξεκινήσειι η άδεια τοκετού.

Οπότε πες στο BOss να μην αγχώνεται έχεις ψωμί ακόμα:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

Αντε και καλή λευτεριά.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα.

σας ευχαριστώ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για την άμεση ανταπόκρισή σας!

την Παρασκευή με έκανε σκουπίδι ο άχρηστος και πήγα σπίτι οδηγώντας

και κλαίγοντας. ο άντρας μου ήθελε να τον σπάσει στο ξύλο αλλά είπαμε να συγκρατηθούμε διότι περιμένουμε την ριμάδα την έγκριση απο το boss για το μειωμένο ωράριο που θέλω να πάρω συσσωρευμένο.

Μα με τρέλανε! και δεν φτάνει που ενώ έχει ήδη παιδιά και δεν γνωρίζει την τύφλα του με πρόσβαλε κιόλας!

οπότε έχω καιρό ακόμη για την άδεια απο το ΙΚΑ.

μίλησα τώρα και με τον λογιστή της εταιρίας (άλλος αυτός- τσακμάκι) και αφου του έδωσα το ΠΗΤ προφορικά και αύριο θα έχω και την βεβαίωση του γιατρού στο φαξ θα ξεκινήσει να βγάλει πότε θα φύγω.......

να φύγω Παναγία μου και να μην ξανα γυρίσω!!!!!!!

 

και πάλι σας ευχαριστώ με γλιτώσατε 200 ευρώ απο τον ψυχίατρο :lol:

SVjLp2.pngiZAzp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι καθαρά θέμα ανθρώπου + "ανθρώπου".

δε πα να χεις και 10 παιδιά αν είσαι αγενής και ακοινώνητος

δεν αλλάζεις.

πάντως πρέπει να ντρέπονται γιατί φέρονται κατώτερα και απο τα ζώα,

διότι τα κα'ι'μένα τα ζωάκια συμπαραστέκονται το ένα στο άλλο

και έχουν δείξει άπειρες φορές την ευαισθησία τους μέσα απο το ένστικτο

και όχι την λογική όπως ο άνθρωπος.

 

θα προσπαθήσω να κάνω υπομονή μέχρι να περάσει ο καιρός και να μείνω στο σπιτάκι μου με το μωράκι μου στην κοιλίτσα να κλωτσάει.

 

άλλωστε η Θεία Δίκη ενεργεί πάντα! :P

SVjLp2.pngiZAzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...