Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

4μερα χωρις κακακια....


Recommended Posts

εχω μια μπουμπουδιτσα 4 μηνων και θηλαζει αποκλειστικα,εδω και 4 μερες δεν εχει κανει καθολου κακακια...εχει παρα πολλα αερια και μονο προχθες απο τα αερια λερωσε ελαχιστα την πανα της,απο τσισακια εχει πολλα.δεν ξερω τη να κανω....και η παιδιατρος δεν σηκωνη το ριμαδι το τηλεφωνο της...:evil::evil:να την παω στο νοσοκομειο.....?????καμια βοηθεια?????

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Θα σου πρότεινα να κάνεις ένα κλεισματάκι στο παιδί και να μην το αφήνεις τόσες μέρες, είναι επικίνδυνο. Εγώ έκανα στο γιο μου. Είναι πολύ απλό, είναι ειδικό για μωρά και το αγοράζεις απ' το φαρμακείο. Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, μην αφήνεις το μωρό τόσες μέρες χωρίς κενώσεις.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να τη βοηθήσεις λίγο με τέντωμα τα ποδαράκια κ λύγισμα στην κοιλιά πολλές φορές

επίσης λίγο ελαιόλαδο σε μια μπατονέτα κ προσπάθησε να ερεθίσεις απαλά το εντεράκι της..

πολύ μασαζάκι χαμηλά στην κοιλιά πολλές φορές μέσα στην ημέρα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πως το ζηταω και πως θα το κανω???μηπως να την παω στο νοσοκομειο???

 

 

Είναι πολύ εύκολο, θα σου εξηγήσουν στο φαρμακείο. Δεν έχει καμία σχέση με το κανονικό κλείσμα. Γνώμη μου, να το κάνεις, θα ανακουφιστεί και το παιδί. Εγώ, του σήκωνα ψηλά τα ποδαράκια και του έβαζα με μία μπατονέτα λίγο λαδάκι, και μετά από λίγη ώρα, κρατώντας πάντα τα ποδαράκια ψηλά, έκανε κακάκια του.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να τη βοηθήσεις λίγο με τέντωμα τα ποδαράκια κ λύγισμα στην κοιλιά πολλές φορές

επίσης λίγο ελαιόλαδο σε μια μπατονέτα κ προσπάθησε να ερεθίσεις απαλά το εντεράκι της..

πολύ μασαζάκι χαμηλά στην κοιλιά πολλές φορές μέσα στην ημέρα..

αυτο κανω ολη μερα απο προχθες αλλα σημερα δεν αντεχει αλλο η καρδουλα μου κλεει και μαζευει τα ποδαρακια της....εχω φρικαρει......θα προσπαθησω λιγο με την μπατονετα.....αλλα αν δεν τα καταφερω μας βλεπω για νοσοκομειο,οχι τιποτα αλλο αλλα θα παθει τιποτα και με τοσο κλαμα......

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στον αποκλειστικό θηλασμό μπορεί να περάσει μια εβδομάδα χωρίς καθόλου κακά και αυτό θεωρείται φυσιολογικό. Μου είχε τύχει στο γιο μου και τα έκανε τελικά την έβδομη μέρα. Οι ασκησούλες που σου είπαν παραπάνω μπορεί να βοηθήσουν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα την απάντησή σου. Αν υποφέρει το παιδί κρίμα είναι, μπορείς να του βάλεις υπόθετο γλυκερίνης ή κλύσμα όπως σου είπαν παραπάνω. Ο δικός μου δεν ενοχλούνταν καθόλου γι' αυτό και περιμέναμε.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα είδα την απάντησή σου. Αν υποφέρει το παιδί κρίμα είναι, μπορείς να του βάλεις υπόθετο γλυκερίνης ή κλύσμα όπως σου είπαν παραπάνω. Ο δικός μου δεν ενοχλούνταν καθόλου γι' αυτό και περιμέναμε.

αν ειναι φυσιολογικο να μην κανει κακα της τοσες μερες οκ,θα προσπαθησω με ασκησουλες και λαδακι αλλα φοβηθηκα οτι ειναι πολλες οι μερες.....δεν θελω να φτασουμε στο νοσοκομειο γιατι εκει με το καλημερα σας...μπαμ εξεταση αιματος....κουλο αλλα ειναι λεει τακτικη.....!!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρία μου αυτό που σου γράφουν ότι είναι φυσιολογικό ισχύει από τη στιγμή που δεν δυσφορεί το παιδί..

το δικό σου εάν κατάλαβα σωστά δυσφορεί..αφού κλαίει, μαζεύει ποδαράκια κ έχει άερια...

οπότε όχι δεν είναι φυσιολογικό...

δοκίμασε το λαδάκι σχεδόν πάντα βοηθάει, και εν τω μεταξύ προσπάθησε να μιλήσεις με τον παιδίατρο για να σου πει για τυχόν κλυσματάκι ή υπόθετο...

το νοσοκομείο είναι παρατραβηγμένο νομίζω και περιττή ταλαιπωρία για το μωρό

Link to comment
Share on other sites

Mην κανεις τιποτα πριν μιλησεις με την γιατρο σου...

Οσο θηλαζεις το μωρο μπορει να μην κανει κακα μεχρι και 10 μερες.Μην σου φανει τρελλο...ετσι ειναι!

Δες και εδω!

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=84862

Link to comment
Share on other sites

Mην κανεις τιποτα πριν μιλησεις με την γιατρο σου...

Οσο θηλαζεις το μωρο μπορει να μην κανει κακα μεχρι και 10 μερες.Μην σου φανει τρελλο...ετσι ειναι!

Δες και εδω!

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=84862

 

πραγματικα δεν το ηξερα....!!!!τωρα την θηλασα και ησυχασε....ελπιζω οτι δεν χρειαζετε να περιμενω τοσες μερες να κανει κακακια......δεν μπορω να την βλεπω να ζοριζετε την ζουζουνα μου.....!!!παντος απο τσισακια καλα παμε.

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ria mou min agxwnesai giafti tin katastasi. ki emena o mikros mou mexri na ksekinisoume froyta kai fagito eixe to idio provlima... h paidiatros mou elege na min anisixw apo tin stigmi pou ta kakakia tou, otan ekane, den itan san tis katsikas. Vevaia egw tote den ton 8ilaza kai den kserw an exei simasia, tou edina omws galataki eidiko gia to stomaxaki tou giati to kanoniko to ebgaze ka8e treis kai ligo. tou ekana tis askisoules pou lene ta koritsia kai meta san na to katalavaine ki afto esprwxne kai ta ekane. Ftasame kapoia stigmi ka8e 2-3 meres kai meta otan arxisame sterees trofes kanei 2 kai 3 fores tin imera. Tou eixa valei vevaia stin arxi kana 2 fores ypo8eto glykerinis, alla i paidiatros mou eipe na min to synexisw giati meta to enteraki tou tempeliazei kai 8a exei provlima synexeia... afta ta dika mou, elpizw na se voi8isa ligo!!!

Έγινα κι εγώ μανούλααααααααα...

Eleni28 :-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...