Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΜΕ ΙΚΑ - ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ


Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Εϊμαι μόνιμη υπάλληλος του Δημοσίου και έχω ασφάλιση ΙΚΑ. Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η διαδικασία για να πάρω τα επιδόματα κυοφορίας και λοχείας από το ΙΚΑ;

 

Μου είπαν (με το ΙΚΑ δεν έχω καταφέρει να μιλήσω ακόμα) ότι παίρνω αυτά τα επιδόματα κανονικά, αλλά μετά επιστρέφω τα χρήματα που πήρα στο Δημόσιο, γιατί δεν διακόπτεταιι η μισθοδοσία μου στην κύηση και τη λοχεία, επομένως θα ήταν σαν να πληρώνομαι διπλά αν κρατούσα και τα επιδόματα ΙΚΑ. Ισχύει αυτό; Υπάρχει κάποια σχετική εγκύκλιος που το αναφέρει;

 

Το βοήθημα τοκετού του ΙΚΑ το παίρνω κανονικά έμαθα. Δικαιούμαι κάτι και από τον ΟΑΕΔ; -δεν νομίζω...

 

Ευχαριστώ πολύ! :D

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κανονικα πληρωνεσαι απο τη δουλεια σου,και τους δινεις τα επιδοματα κυοφοριας και λοχειας.Οπως σου αναφερανε.

Στον πρωτο μου γιο πηρα τα επιδοματα λοχεια και κυοφοριας,κατεθεσα τις αποδειξεις στο γραφειο μισθοδοσιας μου και μου κρατησανε μισθους 5 μηνων περιπου.

Στη δευτερη μου γεννα μου ειπανε αυτο που ειπανε κ σε σενα αλλα πηγα στο γραφειο μισθοδοσιας και σε συνεννοηση με τον διευθυντη δεν πηγα στο ΙΚΑ να παρω τα λεφτα κ να τους τα δωσω.Πηρα μονο το επιδομα τοκετου.

Απ τον ΟΑΕΔ δικαιουσαι ενα επιδομα αν εχεις 200 ενσημα εργασιας.Για να πας στον ΟΑΕΔ θα σου δωσουν αποδειξη απ το ΙΚΑ οτι πληρωθηκες το επιδομα τοκετου.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Άμεσος δράση! Σ' ευχαριστώ πολύ, Γιώτα!!! :D

 

Μπορώ δηλαδή να αρνηθώ να πάρω τα επιδόματα του ΙΚΑ; Ποιος ο λόγος να τα πάρω αφού θα τα επιστρέψω;;;

 

 

Ο ΟΑΕΔ για πιο πράγμα μας πληρώνει, μήπως ξέρεις;

Γιατί στον ιδιωτικό ΟΚ, δίνει τη διαφορά μεταξύ πραγματικού μισθού της μητέρας και επιδομάτων ΙΚ... Αλλά εμάς που πληρωνόμαστε κανονικά;

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Εγω αρνηθηκα να τα παρω τα επιδοματα γιατι τους λεω θα τρεξω εγω εγκυος ή λεχωνα μετα να παω στο ΙΚΑ να περιμενω,να παρω τα λεφτα και μετα να τα φερω?Να σας κανω λεω μια υπευθυνη δηλωση οτι δεν παω να τα παρω και μου κρατησανε τα δικαιολογητικα που θα κατεθετα και ετσι τελειωσε εκει.Να τους το ζητησεις.

Οσο για τον ΟΑΕΔ δεν ξερω για ποιο λογο μας δινουν το επιδομα.Το παιρνεις μια φορα οταν γεννας οχι οικογενειακο επιδομα.Σαν συμπληρωματικο βοηθημα τοκετου.Το ποσο ποικιλλει,αναλογα με τον μισθο σου.Απλα εγω την πρωτη φορα το πηρα,τη δευτερη επειδη ημουν σε αδεια ανατροφης τεκνου και δεν ειχα 200 ενσημα πραγματικης εργασιας δεν το πηρα.Αλλα ειναι μια βοηθεια αρκετα μεγαλη.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

(με το ΙΚΑ δεν έχω καταφέρει να μιλήσω ακόμα)

 

Συνηθως στο ΙΚΑ δε γνωριζουν,εσυ να συννενοηθεις με το γραφειο προσωπικου και το γραφειο μισθοδοσιας σου.Απλα εμεις που ειμαστε δημοσιοι υπαλληλοι με ΙΚΑ εχουμε ενα μπερδεμα.Οπως και με τις αδειες λοχειας.Το ΙΚΑ δινει 56 ημερες πριν τον τοκετο,ενω το δημοσιο δινει 2 μηνες ημερολογιακους.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ' ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!! :D

 

 

Πληρώθηκα σήμερα από το ΙΚΑ τελικά. Μου έδωσαν τα χρήματα για την περίοδο που καλύπτει η άδεια κυοφορίας - δεν περίμενα τα χρήματα τόσο άμεσα! Αύριο θα πάω τα παραστατικά που μου έδωσαν από το ΙΚΑ στο τμήμα μισθοδοσίας στον οργανισμό που δουλεύω και θα μου πληρώσουν τη διαφορά. Δεν ήταν δύσκολο τελικά, αλλά δεν ήξερε κανείς να μου πει πώς και τι... ;)

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα πληρωνεσαι απο τη δουλεια σου,και τους δινεις τα επιδοματα κυοφοριας και λοχειας.Οπως σου αναφερανε.

Στον πρωτο μου γιο πηρα τα επιδοματα λοχεια και κυοφοριας,κατεθεσα τις αποδειξεις στο γραφειο μισθοδοσιας μου και μου κρατησανε μισθους 5 μηνων περιπου.

Στη δευτερη μου γεννα μου ειπανε αυτο που ειπανε κ σε σενα αλλα πηγα στο γραφειο μισθοδοσιας και σε συνεννοηση με τον διευθυντη δεν πηγα στο ΙΚΑ να παρω τα λεφτα κ να τους τα δωσω.Πηρα μονο το επιδομα τοκετου.

Απ τον ΟΑΕΔ δικαιουσαι ενα επιδομα αν εχεις 200 ενσημα εργασιας.Για να πας στον ΟΑΕΔ θα σου δωσουν αποδειξη απ το ΙΚΑ οτι πληρωθηκες το επιδομα τοκετου.

Να ρωτησω κατι?

Κι εγω που εργαζομαι στο δημοσιο {στον ΟΑΕΔ συγκεκριμενα} κι εχω ασφαλιση ΙΚΑ το μονο που πηρα ηταν το επιδομα του τοκετου ...μου ειπε η κοπελα στο ΙΚΑ οτι για εμας τους δημοσιους υπαλληλους υπαρχει αλλος δρομος...να μην παρουμε την κυοφορια λοχεια και να συνεχισω να πληρωνομαι απο την υπηρεσια μου κανονικα και το μονο που θα παρω θα ειναι του τοκετου.

Αυτο που λετε για τον ΟΑΕΔ δεν ισχυει για δημοσιους υπαλληλους δεν εχει τυχει να δωσουμε ποτε συμπληρωματικο σε δημοσιο υπαλληλο...που το διαβασατε αυτο???

 

αν και πιστευω τωρα που το σκεφτομαι πως βγηκα ζημειωμενη γιατι οτο μηνιατικο μου ειναι λιγοτερο απο ολα αυτα που θα μου εδινε το ΙΚΑ :(:(

Μηπως πρεπει να το ψαξω και να ρωτησω το ικα χμμμμ τι θα μου εδινε???

Ξερει καμια περιπου ποσο ειναι ?

Οι μερες μας ειναι στο συνολο 130 μερες 50 κυοφορια 60 λοχεια.... στο περιπου

 

Link to comment
Share on other sites

Το επιδομα που προανεφερα απ τον ΟΑΕΔ δεν ειναι μηνιαιο.

Ειναι απ αξ,το παιρνεις μια φορα και τελος.Απλα το παιρνεις επειδη εισαι ασφαλισμενος στο ΙΚΑ και οχι επειδη εισαι δημοσιος υπαλληλος.

Δεν ξερω αν σε μπερδεψα....

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Η συμπληρωματική παροχή απο τον ΟΑΕΔ έρχεται να καλύψει τη δφ από τους μισθούς.Δηλαδή το επίδομα τοκετού και λοχείας είναι συνάρτηση των μικτών μηνιαίων αποδοχών μαζι με κάποιες μέρες που σου πληρώνει ο εργοδότης ως ασθένεια μένει κάποιο υπόλοιπο μείον για την ακέραιη καταβολή των μισθών,αυτό το ποσό στο δίνει τελικά ο ΟΑΕΔ. Για αυτό προϋποθεση για να το πληρωθείς από τον οαεδ είναι να έχεις επιδοτηθεί από το ΙΚΑ για τοκετό και λοχεία.

 

http://www.oaed.gr/Pages/SN_87.pg

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτησω κατι?

Κι εγω που εργαζομαι στο δημοσιο {στον ΟΑΕΔ συγκεκριμενα} κι εχω ασφαλιση ΙΚΑ το μονο που πηρα ηταν το επιδομα του τοκετου ...μου ειπε η κοπελα στο ΙΚΑ οτι για εμας τους δημοσιους υπαλληλους υπαρχει αλλος δρομος...να μην παρουμε την κυοφορια λοχεια και να συνεχισω να πληρωνομαι απο την υπηρεσια μου κανονικα και το μονο που θα παρω θα ειναι του τοκετου.

Αυτο που λετε για τον ΟΑΕΔ δεν ισχυει για δημοσιους υπαλληλους δεν εχει τυχει να δωσουμε ποτε συμπληρωματικο σε δημοσιο υπαλληλο...που το διαβασατε αυτο???

 

αν και πιστευω τωρα που το σκεφτομαι πως βγηκα ζημειωμενη γιατι οτο μηνιατικο μου ειναι λιγοτερο απο ολα αυτα που θα μου εδινε το ΙΚΑ :(:(

Μηπως πρεπει να το ψαξω και να ρωτησω το ικα χμμμμ τι θα μου εδινε???

Ξερει καμια περιπου ποσο ειναι ?

Οι μερες μας ειναι στο συνολο 130 μερες 50 κυοφορια 60 λοχεια.... στο περιπου

Φωτεινή, καθόλου ζημιωμένη δεν βγαίνεις. Και δεν θα μπορούσες να βγεις και κερδισμένη...

 

Εν ολίγοις, το μηνιάτικό μας είτε έτσι είτε αλλιώς είναι ΤΟ ΙΔΙΟ με αυτό που πληρωνόμαστε κανονικά: Εγώ για τους 2 μήνες της άδειας κυοφορίας που πήρα τώρα πληρώθηκα από το ΙΚΑ 1431 ευρώ. Πήγα τα παραστατικά του ΙΚΑ στην υπηρεσία μου και από την κανονική μου μισθοδοσία θα μου κάνουν κράτηση τα 1431 ευρώ. Αρα θα πάρω όσα έπαιρνα, απλώς η υπηρεσία μου βγαίνει "κερδισμένη" κατά 1431 ευρώ και "ζημιώνεται" το ΙΚΑ.

 

Το μόνο έξτρα επίδομα που θα πάρω -όπως όλες οι εργαζόμενες, ιδιωτικού ή δημόσιου τομέα- είναι το βοήθημα τοκετού. Δεν επιδοτείται κάτι άλλο.

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Οποτε εγω βγηκα κερδισμενη με λιγα λογια αφου ο μισθος μου ηταν πριν την γεννα 820 ευρω αραΧ2=1640 ????

Δεν τολμω να ρωτησω στην υπηρεσια μου γιατι πρωτον θα τα κανουν πιο σκ... και θα τρεχω παλι να τους εξηγω....αφου μεχρι τωρα τα εγγραφα μου τα πηγαινοεφερνα εγω απο την υπηρεσια μου στο κεντρο μισθοδοσιας μιας και μια φορα το πρωτοκολο ηταν για μια ακομη φορα στο κοσμο του και δεν θυμοταν που τα ειχαν βαλει....

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...