Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΠΑΘΟΛΑΔΟ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΑΜΑ? ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ??


Recommended Posts

Καλημερα σε ολες σας.

 

Ο μπεμπης μου 2 1/2 μηνων τωρα, εδω και 2 μερες παρατηρησα οτι εχει συγκαει στο πωπουδακι του. Για να καταλαβετε εχει κατα μηκος του κωλαρικου του κοκκινιλα και λιγακι αγριο δερματακι, σαν να εχει μικρα σπυρακια, μεχρι πισω.

 

Η γιατρος ειπε να παρω μια αλοιφη αν δεν του περασει, φαρμακευτικη και μεχρι τοτε να τον πλενω σε καθε αλλαγη πανας με νερακι και να του βαζω κρεμουλα. Χρησιμοποιουσα απο την αρχη την sudocream πηρα και την hydrovit και την χρησιμοποιω εδω και 2 μερες αλλα τιποτα.

 

Ακουσα οτι το σπαθολαδο κανει θαυματα!!!! Εχει χρησιμοποιησει καμια σας? Αν ναι δωστε μου σας παρακαλω οδηγιες χρησης.... Επισης αν εχετε να μου υποδειξετε κανενα αλλο γιατροσοφι θα με υποχρεωνατε. Δεν θελω να δωσω στον μπεμπουλη μου φαρμακευτικη αλοιφη.

 

Φιλια σε ολες σας και περιμενω νεα σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αχ το εχω δοκιμασει ονως κανει θαυματα αλλα δεν ξερω πως γινεται ειναι ενα χορτο το οποιο το βραζουν κατι τετοιο εμενα μου το δωσαν ετοιμο παντα εχω στο σπιτι.ο δικος μου ειχε χτυπησει του εβαλα και ουτε γρατζουνια.αλλα να ρωτησω γιατι δεν παιρνεις μελανι απο φαρμακειο και μεις ειχαμε τετοιο προβλημα αλλα επεειδη δεν ηθελα να τον βαζω αλοιφες τον εβαζα μελανι

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κοριτσια το σπαθολαδο ειναι ενα λαδι με καταπραυντικες ιδιοτητες που δημιουργητε απο ενα χορτο που λεγετε σπαθοχορτο και το βαζουμε σε ενα μπουκαλι με λαδι για πολθ καιρο μενει στον ηλιο και αποκτα αυτες τις ιδιοτητες που εχει. αλλα εγω στον δικο μου οταν ειχε παθει το ιδιο του εβαλα για δυο ημερες μια ενυδατικη κρεμα της προδερμ και του εφυγε

:DΝΙΚΟΛΑΣ 22/01/09 ΜΠΕΜΠΗΣ 05/01/2011 ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΟΥ:D
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το "μελάνι" που αναφέρουν τα κορίτσια δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, έχω όμως την εντύπωση ότι είναι κάτι "βαρύ" γιατί οι φίλες μου το χρησιμοποιούν μόνο σε περίπτωση σοβαρού συγκάματος και όχι συνεχώς ή προληπτικά.

 

Από την άλλη το σπαθόλαδο είναι ένα προϊόν εντελώς φυσικό, το χρησιμοποιείς όσο τακτικά θέλεις, δεν έχει κανενός είδους παρενέργειες ή προφυλάξεις και είναι όντως θαυματουργό.

 

Εμάς μας το έδινε η παιδίατρος, αλλά νομίζω ότι το πουλάνε και σε φαρμακεία με βιολογικά προϊόντα ή καταστήματα βιολογικών.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες σας.

 

Ο μπεμπης μου 2 1/2 μηνων τωρα, εδω και 2 μερες παρατηρησα οτι εχει συγκαει στο πωπουδακι του. Για να καταλαβετε εχει κατα μηκος του κωλαρικου του κοκκινιλα και λιγακι αγριο δερματακι, σαν να εχει μικρα σπυρακια, μεχρι πισω.

 

Η γιατρος ειπε να παρω μια αλοιφη αν δεν του περασει, φαρμακευτικη και μεχρι τοτε να τον πλενω σε καθε αλλαγη πανας με νερακι και να του βαζω κρεμουλα. Χρησιμοποιουσα απο την αρχη την sudocream πηρα και την hydrovit και την χρησιμοποιω εδω και 2 μερες αλλα τιποτα.

 

Ακουσα οτι το σπαθολαδο κανει θαυματα!!!! Εχει χρησιμοποιησει καμια σας? Αν ναι δωστε μου σας παρακαλω οδηγιες χρησης.... Επισης αν εχετε να μου υποδειξετε κανενα αλλο γιατροσοφι θα με υποχρεωνατε. Δεν θελω να δωσω στον μπεμπουλη μου φαρμακευτικη αλοιφη.

 

Φιλια σε ολες σας και περιμενω νεα σας.

 

Καλή μου, μην ξαναβάλεις sudocream, είναι πολύ βαριά έως τοξική για το απαλό δερματάκι του μωρού...Να φανταστείς την ίδια κρέμα την χρησιμοποιούν στις κατακλύσεις!!!! Δυστυχώς κι εγώ δεν το γνώριζα και έβαζα στην αρχή.

ΟΜΩΣ

Το σπαθόλαδο κάνει πραγματικά θαύματα!!! Και είναι αγνό! Όπως είπε πιο πάνω μια άλλη κοπέλα είναι από το σπαθόχορτο που το βάζουν σε ελαιόλαδο, το αφήνουν στον ήλιο και βγάζει την καταπραϋντική του ουσία! Εγώ το χρησιμοποιώ όχι μόνο στα συγκάματα αλλά και σε κάθε πληγίτσα!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως ειναι πολυ καλο!

αλλα αν δεν βρεις μπορεις να βαλεις και ελαιολαδο...

επισης κεραλοιφη! κανει επισης θαυματα...

 

Aπό που την παίρνεις την κεραλοιφή; Ή μήπως την κάνεις η ίδια;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι, κι εγώ χρησιμοποιώ σε μια ουλή που έχω. Είναι καλό για το σύγκαμα, καψίματα, κοψίματα, ουλές.

 

Προέρχεται από τα άνθη του φυτού υπερικό, ή αλλιώς βαλσαμόχορτο ή σπαθόχορτο. Γιατρεύει, λεει ο λαός, τις πληγές "από σπαθί".

 

Μπορείς να παραγγείλεις στο φαρμακείο της περιοχής σου. Στην επαρχία κυρίως το φτιάχνουν. Μπορείς να φτιάξεις και μόνη σου.

 

Σε 4 μέρη ελαιόλαδο ή αμυγδαλέλαιο βάζεις 1 μέρος άνθη. Αφήνεις για 40 ημέρες περίπου στον ηλιο, σε γυάλινο, αποστειρωμένο βάζο. Μετά σουρώνεις και χρησιμοποεις. Μπορεις να χρησιμοποιήσεις και αποξηραμένο βαλσαμόχορτο (υπάρχει στα μαγαζιά με βότανα και μπαχάρια) αλλά καλύτερη δουλειά κάνει το φρέσκο άνθος.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι αφού σουρώσεις, μπορείς να προσθέσεις δυο τρεις κάψουλες βιταμίνη Ε (είναι ακίνδυνη, λειτουργεί καλλυντικά και ως ήπιο συντηρητικό).

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα βρηκα ευκαιρια να δω αν ειχα καμια απαντηση και με χαρα βρηκα οχι μια αλλα πολλες!!!!

 

Σας ευχαριστω ολες. Αγορασα απο ενα φαρμακειο με ομοιοπαθητικα προιοντα σπαθολαδο "ετοιμο", γραφει απο εξω "ΕΛΑΙΟΝ ΥΠΕΡΙΚΟΥ (σπαθολαδο ή βαλσαμο) της ΕΥ ΖΗΝ, λεει οτι ειναι 100% φυσικο προιον βιολογικης καλλιεργειας.

 

Απλα δεν ξερω πως να το χρησιμοποιησω.

Καθε ποτε και πως??????

Να βαζω σε ενα βαμβακι και να αλοιφω στην ερεθισμενη περιοχη μετα απο καθε αλλαγη πανας?

 

Αγορασα και μαι κρεμα της frezyderm ειδικη για συγμακατα και τωρα χρησιμοποιω αυτη, αλλα θα προτιμουσα να του βαζω κατι πιο "φυσικο"....

 

Περιμενω οδηγιες χρησης για το σπαθολαδο και αν θελετε πεστε μου που αλλου μπορω να το χρησιμοποιω.

Φιλακια σε ολες σας

Link to comment
Share on other sites

Aπλώνεις με βαμβάκι ή γαζούλα για να ελέγχεις την ποσότητα, και κάνεις μασαζάκι με τα χέρια για να απορροφηθεί, όπως ακριβώς θα έκανες και με την κρέμα.

 

Κάνει για πληγές, καψίματα, ουλές, κοψίματα, εφόσον έχουν βέβαια επουλωθεί (δηλαδή δεν βάζεις πάνω σε "ανοιχτή" πληγή που τρέχει αίμα ή υγρό).

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΣΠΑΘΟΛΑΔΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ. ΚΑΝΕΙ ΘΑΥΜΑΤΑ. ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΣΩΣΕΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΡΙΧΟΦΑΓΟ, ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ, ΠΛΗΓΕΣ, ΚΑΨΙΜΑΤΑ, ΚΟΨΙΜΑΤΑ Κ.Ο.Κ (ΑΚΟΜΗ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΕΠΕΦΤΑ ΜΟΥ ΕΒΑΖΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΠΟΘΟΛΑΔΟ ΣΤΗΝ ΠΛΗΓΗ). ΣΟΥ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΑΝΕΠΗΦΥΛΑΚΤΑ. ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΘΕΣΗ ΨΑΞΕ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΘΟΧΟΡΤΟ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟ ΒΡΕΙΣ ΣΤΗ ΦΥΣΗ ΚΑΝΤΟ ΜΟΝΗ ΣΟΥ. Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ (MONO TA ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΧΟΡΤΟΥ) ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΙΝΙΜΟΥΜ ΜΕΧΡΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙΣ. ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΚΚΙΝΟ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΔΕΙΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά. εγώ το βάζω και σε ανοιχτές πληγίτσες εδώ και χρόνια και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Ίσα ίσα που επουλώνεται πολύ πιο γρήγορα!!!

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες σας.

 

Λοιπον.... Δεν προλαβα να χρησιμοποιησω το σπαθολαδο γιατι γιατρευτηκαμε!!!! Πηρα μια κρεμα της frezyderm και με πλυσιμο με λεκανακι και νερακι καθε φορα που αλλαζαμε την πανα εφυγε το συγκαμα σε μια μερα.

 

Αλλα το σπαθολαδο εκανε θαυματα σε εμενα. Απο τον θηλασμο και απο τα ρευματα ειχα ενα πιασιμο ψηλα στην πλατη και ο αντρας μου με ετριψε με το λαδακι 2 φορες και περασε. Επισης τις μερες που ειχα πονο ειχα και πονοκεφαλο και μπορω να πω οτι με ανακουφιζε πολυ.....

 

Οποτε περα απο οσα ειπατε το σπαθολαδο ανακουφιζει και απο πιασιματα και απο πονοκεφαλους!!!!!!!!!

 

Φιλια σε ολες σας.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι το ίδιο. Το φυτό λέγεται σπαθόχορτο ή βάλσαμο.

 

Εγώ πάντως ενίσχυσα και την κεραλοιφή με λίγο σπαθόλαδο κι έχει γίνει σούπερ... Για το σύγκαμα ότι πρέπει.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι το ίδιο. Το φυτό λέγεται σπαθόχορτο ή βάλσαμο.

 

Εγώ πάντως ενίσχυσα και την κεραλοιφή με λίγο σπαθόλαδο κι έχει γίνει σούπερ... Για το σύγκαμα ότι πρέπει.

 

 

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση....

εγώ αυτό το φυτό εδώ στη Σπάρτη δε το έχω δει πουθενά γι αυτό ψάχνω να παραγγειλω από ιντερνετ έτοιμο και το έβλεπα σα βαλσαμελαιο και δεν ήξερα αν είναι το ίδιο......

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια φίλη που μένει στους Μολάους και μου είπε ότι φτιάχνει σπαθόλαδο, άρα ίσως να υπάρχει στην περιοχή και να το ξέρουν με άλλο όνομοα. Επίσης μπορείς να το βρεις αποξηραμένο- συσκευασμένο σε βιολογικάδικο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγοράζω το σπαθοχορτο απο την λαικη κ το φτιαχνω μονη μου.Σε κατσαρολα,μπαιν μαρι το σιγοβραζω με το λαδακι του κ γινετε μια χαρα.Με τον μεγαλο που ειχε προβλημα γιατι ανοιγε συνεχεια,μεχρι που ξαπανιασαμε με αυτο τον ειχα.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγοράζω το σπαθοχορτο απο την λαικη κ το φτιαχνω μονη μου.Σε κατσαρολα,μπαιν μαρι το σιγοβραζω με το λαδακι του κ γινετε μια χαρα.Με τον μεγαλο που ειχε προβλημα γιατι ανοιγε συνεχεια,μεχρι που ξαπανιασαμε με αυτο τον ειχα.

 

 

το αγοράζεις ξερό ή φρέσκο;;;;

και για πόση ώρα το βράζεις;;;;

βάζεις και κάτι άλλο μέσα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια φίλη που μένει στους Μολάους και μου είπε ότι φτιάχνει σπαθόλαδο, άρα ίσως να υπάρχει στην περιοχή και να το ξέρουν με άλλο όνομοα. Επίσης μπορείς να το βρεις αποξηραμένο- συσκευασμένο σε βιολογικάδικο.

 

κι αν πάρω αποξηραμένο είναι η ίδια διαδικασία με το φρέσκο να το φτιάξω;;;;;;

προφανώς εδώ το λένε κάπως αλλιώς και δε μπορώ να το βρω....

αν θυμηθείς και ρωτήσεις τη φίλη σου για το πως το λένε, αν δε σου κάνει κόπος στείλε μου ένα μυν να μου πεις που το βρίσκει και με τι ονομασία....

Link to comment
Share on other sites

κι αν πάρω αποξηραμένο είναι η ίδια διαδικασία με το φρέσκο να το φτιάξω;;;;;;

προφανώς εδώ το λένε κάπως αλλιώς και δε μπορώ να το βρω....

αν θυμηθείς και ρωτήσεις τη φίλη σου για το πως το λένε, αν δε σου κάνει κόπος στείλε μου ένα μυν να μου πεις που το βρίσκει και με τι ονομασία....

 

 

bounitsa ξερω οτι μπορεις και να το καλιεργησεις μη με ρωτησεις παραπανω, ενας θειος μας ειχε στον κηπο και το εβαζε σε λαδι δεν ξερω πως, βαλσαμο το ελεγε, οταν ειχαμε κατι ετρεχε να μας κανει τον μπαμπα στρουμφ ο γλυκος μας

αρα αν βρεις σπορακια ή ριζες μπορεις να καλειργησεις, εννοω για αργοτερα. προς το παρον σε καταστηματα με βοτανα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...