Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καθυστέρηση στο πρώτο εμβόλιο


mumtobe

Recommended Posts

κορίτσια ολα τα παράξενα σε 'μενα τυχαίνουν μου φαίνεται!

Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής. είναι να κάνουμε το πρώτο εμβόλιο 9 αυγουστου οπου και η μικρή κλείνει 2 μήνες... ο παιδίατρος μας όμως θα απουσιάζει:| και μου είπε να το κάνουμε όταν γυρίσει απο διακοπές, δηλαδή με καθυστέρηση 17 ημερών!!

τον ρώτησα αν αυτό γίνεται και μου είπε βεβαίως ναι. εγω όμως έχω τις αμφιβολίες μου...τι να κάνω? υπάρχει κάποιος παιδίατρος στο φορουμ να μου πεί μια γνώμη? δεν κινδυνεύει το παιδί?

μήπως να αλλάξω παιδίατρο? πεφτει και μές στο κατακαλόκαιρο που σχεδόν όλοι λείπουν με άδεια... μόνο εμείς εδώ..:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χωρίς φυσικά να είμαι γιατρός απλά θα σου πώ ότι και σε εμάς έχει τύχει να καθυστερήσουμε κάποια εμβόλια (όχι το πρώτο) γιατί η μικρή όταν πήγαινε για εμβόλιο ίσως ήταν λίγο αδιάθετη, έβρισκε η παιδίατρος λίγο κόκκινα τα λαιμά της κοκ, οπότε πηγαίναμε την επόμενη ή την μεθεπόμενη εβδομάδα. Φαντάζομαι ότι και για το πρώτο εμβόλιο ισχύει το ίδιο. Λίγες μέρες καθυστέρηση δεν είναι κάτι σημαντικό. Αν μπορείς να πάρεις και τη γνώμη παιδιάτρου από εδώ ακόμα καλύτερα!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς δεν υπάρχει πρόβλημα!!! Πραγματικά αυτό δεν είναι λόγος να αλλάξεις παιδίατρο, κατά την άποψή μου πάντα. Σκέψου ότι στα πρώτα δυο χρόνια που γίνεται ο εντατικός εμβολιασμός όλο και κάτι θα προκύψει όπως πχ μια ίωση του παιδιού και δεν θα μπορείς να κάνεις το εμβόλιο για το ίδιο χρονικό διάστημα μη σου πω και περισσότερο.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν το μωρό δεν είναι σε βάρος πάνω από 4.300 αν και 2 μηνών δεν εμβολιάζονται. Το πάθαμε εμείς, περιμέναμε η μικρή να βάλει βάρος για να μπορέσει να κάνει το πρώτο της εμβόλιο. Δεν είδα την παιδίατρο να ανησυχεί για την καθυστέρηση αλλά δεν θυμάμαι τι μου είπε για το οριακό βάρος των 4.300 και τον εμβολιασμό. Μετά από καιρό το άκουσα και από άλλον παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια ολα τα παράξενα σε 'μενα τυχαίνουν μου φαίνεται!

Θα ήθελα τη γνώμη σας στο εξής. είναι να κάνουμε το πρώτο εμβόλιο 9 αυγουστου οπου και η μικρή κλείνει 2 μήνες... ο παιδίατρος μας όμως θα απουσιάζει:| και μου είπε να το κάνουμε όταν γυρίσει απο διακοπές, δηλαδή με καθυστέρηση 17 ημερών!!

τον ρώτησα αν αυτό γίνεται και μου είπε βεβαίως ναι. εγω όμως έχω τις αμφιβολίες μου...τι να κάνω? υπάρχει κάποιος παιδίατρος στο φορουμ να μου πεί μια γνώμη? δεν κινδυνεύει το παιδί?

μήπως να αλλάξω παιδίατρο? πεφτει και μές στο κατακαλόκαιρο που σχεδόν όλοι λείπουν με άδεια... μόνο εμείς εδώ..:-([/μην αγχωνεσαι...κι εγω του το αργησα...μου ειχε πει να το κανουμε 40 ημερων και εγω του το εκανα 2 μηνων...τιποτα δεν επαθε....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κλείνουμε 2 μήνες στις 3 Αυγούστου και ο παιδίατρος μας είπε να το κάνουμε 3 μέρες πριν, δηλάδη στις 31/7 (1 Αυγούστου φεύγει για διακοπές). Είπε ότι είναι καλύτερα να γίνει λίγο νωρίτερα, παρά αργότερα.

 

eNortjK1UrKwMDYxVbIGXDAS3wKo85.png

eNortjK1UrKwMDYxVbIGXDAS3wKo85.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ξέρω παιδάκια που ξεκίνησαν το πρόγραμμα εμβολιασμού στους 3 μήνες αντί για τους 2 από επιλογή. Στη συνέχεια που δεν θα κανει εμβόλια κάθε μήνα θα καλύψεις τη διαφορά αυτή αν σε ανησυχεί κάτι τέτοιο.

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Min anisixeis,den nomizw na yparxei problima,egw tha anisixousa an mou elege na to kanoume pio noris giati gia na ksekinane ta embolia apo tous 2 mines kapios logos tha yparxei(tha fobomoun pio noris na ekana) ;)

 

Emeis eixame ksekinisei ta embolia stous 3 mines kai mia mera kai se merika ta kaname me kathisteriseis logo iwsewn i logo egxeiresewn.

Diamantis 03.10.2007

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις!

Εμεις ηταν να κανουμε 2 μηνων το πρωτο μας εμβολιο αλλα νοσηλευομασταν στο Παιδων και οταν εν τελει βγηκαμε ηταν 3 μηνων. Μετα περιμεναμε να περασει και μισος μηνας να συνελθει απο τις αντιβιωσεις και τα φαρμακα και τελικα το πρωτο εμβολιο το καναμε οταν ημασταν 3.5 μηνων.

Δεν παθαινει τιποτα για 17 μερες! :)

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

η κουμπαρα μου το 1οεμβολιο του μεγαλου της γιου το εκανε οταν ηταν 8 μηνων γτ επεσε σε μια παιδιατρο που ηταν κατα των εμβολιων και την ειχε καταμπερδεψει.μια χαρα ειναι το παιδι μετα απο 7χρονια.και σε ολες μας νομιζω με τον καιρο υπαρχει καποια καθυστεριση σε καποια εμβολια λογο αρρωστιας,οι ιδιοι οι παιδιατροι λενε οτι δεν πειραζει αρκει να γινονται.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...