Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΝΟΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΥΓΡΟ


Recommended Posts

Καλησπέρα.πριν απο 10 μήνες γέννησα το μωράκι μου.Θήλασα για 4 μήνες και λόγω του οτι το παιδί δεν έπερνε βάρος το σταμάτησα.Είχα πολύ λίγο αλλά πήρα και χάπια για να σταματήσει τελείως.

6 μήνες μέτά,'οταν με αγγίζει ο άντρας μου στο στήθος ή πέφτει πάνω το παιδάκι μου πονάω πολύ κ ειδικά στον αριστερό μαστό.Κάποια στιγμή το πίεσα λίγο παραπάνω και έβγαλα σαν νερό και μετά σαν γάλα,όπως όταν ήταν στα τελειώματά του.(και απο τους δυο μαστούς)

Μήπως κάποιος ξέρει να μου απαντήσει τι πμορεί να είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα.πριν απο 10 μήνες γέννησα το μωράκι μου.Θήλασα για 4 μήνες και λόγω του οτι το παιδί δεν έπερνε βάρος το σταμάτησα.Είχα πολύ λίγο αλλά πήρα και χάπια για να σταματήσει τελείως.

6 μήνες μέτά,'οταν με αγγίζει ο άντρας μου στο στήθος ή πέφτει πάνω το παιδάκι μου πονάω πολύ κ ειδικά στον αριστερό μαστό.Κάποια στιγμή το πίεσα λίγο παραπάνω και έβγαλα σαν νερό και μετά σαν γάλα,όπως όταν ήταν στα τελειώματά του.(και απο τους δυο μαστούς)

Μήπως κάποιος ξέρει να μου απαντήσει τι πμορεί να είναι αυτό?

ειναι γαλα εγω μετα απο 1χρονο που ειχα σταματηση τον θηλασμο και το πατησα και ειχα το ιδιο.ας μην σου πω οτι δεν επρεπε να σταματησεις ειναι αλλο θεμα αυτο.αν ποναςμηπως επαθες μαστιτιδα και αυτο γτ λες οτι πονας πολυ σιγουρα πρεπει να σε δει ο γιατρος,αλλα αν υποφερετε ο πονος απλα μην το πειραζεις(σε καιει?)οχι ζεστα μπανια και θα γυρισει το γαλα πισω,(μηπως αν εχεις κουραγιο να σκεφτεις τον επαναγαλακτισμο?)τα χαπια δεν πιανουν παντα ειχα φιλη που δεν της κοπηκε και ειναι και οτι χειροτερο για το στομαχι αφου ειναι πολυ δυνατα.οταν θελεις να σταματησεις τον θηλασμο καλυτερα να κοβεις τα γευματα σταδιακα να αποφευγεις τα ζεστα μπανια οπως προειπα και να μην το πειραζεις καθολου.

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

ειναι γαλα εγω μετα απο 1χρονο που ειχα σταματηση τον θηλασμο και το πατησα και ειχα το ιδιο.ας μην σου πω οτι δεν επρεπε να σταματησεις ειναι αλλο θεμα αυτο.αν ποναςμηπως επαθες μαστιτιδα και αυτο γτ λες οτι πονας πολυ σιγουρα πρεπει να σε δει ο γιατρος,αλλα αν υποφερετε ο πονος απλα μην το πειραζεις(σε καιει?)οχι ζεστα μπανια και θα γυρισει το γαλα πισω,(μηπως αν εχεις κουραγιο να σκεφτεις τον επαναγαλακτισμο?)τα χαπια δεν πιανουν παντα ειχα φιλη που δεν της κοπηκε και ειναι και οτι χειροτερο για το στομαχι αφου ειναι πολυ δυνατα.οταν θελεις να σταματησεις τον θηλασμο καλυτερα να κοβεις τα γευματα σταδιακα να αποφευγεις τα ζεστα μπανια οπως προειπα και να μην το πειραζεις καθολου.

 

 

 

Δυστυχώς ενω δεν ήθελα να σταματήσω το γάλα λιγόστευέ 'ομως γιατί έδινα ξένο στο παιδί για να πα'ιρνει βάρος.στο τέλος δεν έβγαζα ούτε 5 γρ.κάτι σταγονίτσες.και γι αυτό πήρα τα χάπια.Είναι δυνατόν μετά απο 6 μήνες απογαλακτισμού να συμβαίνει να έχω γάλα? κι αν ναι όντως μπορώ να τον ξαναξεκινήσω?(που πολύ θα το ήθελα.στεναχωρήθηκα αφάνταστα όταν το έκοψα.)αν όντως έχω ΄μαστίτιδα θα μπορώ να θηλάσω ξανά?

Εντωμεταξύ πρόσεξα οτι έχει πρηστεί και το στήθος μου.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ενω δεν ήθελα να σταματήσω το γάλα λιγόστευέ 'ομως γιατί έδινα ξένο στο παιδί για να πα'ιρνει βάρος.στο τέλος δεν έβγαζα ούτε 5 γρ.κάτι σταγονίτσες.και γι αυτό πήρα τα χάπια.Είναι δυνατόν μετά απο 6 μήνες απογαλακτισμού να συμβαίνει να έχω γάλα? κι αν ναι όντως μπορώ να τον ξαναξεκινήσω?(που πολύ θα το ήθελα.στεναχωρήθηκα αφάνταστα όταν το έκοψα.)αν όντως έχω ΄μαστίτιδα θα μπορώ να θηλάσω ξανά?

Εντωμεταξύ πρόσεξα οτι έχει πρηστεί και το στήθος μου.

διαβασε λιγο εδωhttp://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853&highlight=%E5%F0%E1%ED%E1%E3%E1%EB%E1%EA%F4%E9%F3%EC%EF%F2 και στην σελ. που παραπεμπει ο συντονιστης στο τελος.για να εχεις παντος μαστιτιδα πρεπει να εχεις πρησμενο στηθος να σε καιει να ειναι κοκκινο και να εχεις πυρετο ή δεκατα απο οσο ξερω.μην το αφηνεις πανε στον γιατρο σου και δεστο.τωρα για τον επαναγ.απο την στιγμη που το συζητας μαλλον εισαι και διαθετημενη να προσπαθησεις και γτ οχι προσπαθησε το σου ευχομαι καλο αποτελεσμα

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα. Χθες βραδυ εκανα αυτοεξεταση στηθους. Οταν πιεσα τη μια θηλη,βγηκε καφε υγρο. Λιγο. Ανησυχησα. Τι μπορει ναναι?

Βοηθηστε τους γιατρους να βοηθησουν οπου υπαρχει αναγκη. Γιατροι της καρδιας, 2103317288. Γιατροι του κοσμου,2103213150Στελνουμε φαρμακα,ειδη πρωτης αναγκης και κουβερτες,στελνουμε αγαπη...

Ενα μηλο την ημερα...

Link to comment
Share on other sites

σημερα το πρωι μολις σηκωθηκα,πιο ψυχραιμη ξαναπιεσα τη θηλη και απο μια τρυπουλα απ αυτες που ειναι γυρω γυρω πανω στη θηλη βγηκε υγρο. Το κοιταξα κι ηταν σταχτι το χρωμα του τελικα. Ηταν και σα φουσκωμενο λιγο εκει. Δεν πονουσε. Τωρα το μεσημερι το ειδα κ σαν ναχει φυγει.Εχει τυχει σε καμμια? Σκοπευα να παω Οκτωβρη για τεστ παπ αλλα θα παω Σεπτεμβρη για να μην το σκεφτομαι.

Βοηθηστε τους γιατρους να βοηθησουν οπου υπαρχει αναγκη. Γιατροι της καρδιας, 2103317288. Γιατροι του κοσμου,2103213150Στελνουμε φαρμακα,ειδη πρωτης αναγκης και κουβερτες,στελνουμε αγαπη...

Ενα μηλο την ημερα...

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πάτε στους γιατρούς σας το συντομότερο γιατί το υγρό από το στήθος που βγαίνει δεν είναι υγειές όταν μάλλιστα όταν έχει χρώμα. Όσο για την περίπτωση του γάλακτός, η μικρή μου κοντεύει τα 4 και ενώ δεν την θήλασα πολύ καιρό και πάντα με συμπλήρωμα (εμ δεν είχα ιδέα για τον θηλασμο..τεσπα),ακόμα βγάζω γάλα από το στήθος μου αν το πιέσω!

Πρέπει να κλείσετε ραντεβού σε μαστολόγο που είναι πιο ειδικός.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...