Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πως αντιμετωπίζονται οι πόνοι περιόδου?


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους σας έχω έντονους πόνους περιόδου τις 2 πρώτες μέρες δεν μπορώ να πάω ούτε στη δουλεία πήγα γυναικολόγο αλλά μου μην παρω αντισυλληπτικά για λόγους υγειά. Έχω δοκιμάσει ντεπον αναβράζον , ποσταν , min a pon , boscopan , παναντολ , κ.α παυσίπονα αλλά τίποτα ορισμένες φορές τα συνδυάζω κιόλας « ξέρω ότι δεν κάνει αλλά δεν μπορώ ούτε να κουνηθώ από τον πόνο ούτε να φάω δοκιμάζω διάφορα γυμνάζομε καθημερινώς για μειωθούν οι πόνοι » αλλά πάλι τίποτα σπάνια δεν πονάω πολύ δεν θέλω να πάρω αντισυλληπτικά υπάρχει τρόπος να σταματήσω τον πόνο?

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα να πας στο γυναικολογο σου,να σου δωσει φαρμακα υπαρχουν για τους εντονους πονους περιοδου.Εγω πηγα με την κορη μου γιατι υπεφερε πολυ καθε μηνα μεχρι εμετο εκανε απο τον πονο της εδωσε χαπια και σε πολυ εντονο πονο ενεσεις.Τωρα παει πολυ καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως τα αντισσυλιπτικα με εσωσαν οταν τα πηρα.Ετσι σκυλοποναγα κι εγω..επεφτε και η πιεση μου και λιποθυμουσα κιολας απο τον πονο.Και εννοειται δεν τολμαγα να βγω απο το σπιτι..μη σου πω δεν τολμαγα καν να σηκωθω απο το κρεβατι.βεβαια για να λεει ο γιατρος σου οχι αντισυλλιπτικα...κατι θα ξερει περισσοτερο απο μενα.

 

Καταρχας μη μπλεκεις τα χαπια μεταξυ τους...ειναι πολυ επικινδυνο αυτο.

Επισης μην παιρνεις ποσταν ...ειναι κωλοφαρμακο και επικινδυνο κατ'εμε.

Οποτε τολμαγα να το παρω με πεθαιναν τα νεφρα μου στον πονο.

Απο οσα ειχα δοκιμασει εγω τοτε το καλυτερο ηταν το voltaren των 50 αν θυμαμαι καλα...νομιζω ειναι η πιο μικρη δοση.Απόσο ξερω εχει και λιγουλακι ηρεμιστικο μεσα και πραγματικα οποτε το επαιρνα εκανε θαυματα.Επισης τα τελευταια χρονια εχουν βγει καποια καινουρια τα neurofen τα οποια ειναι πολυ καλα και σε πιανουν πολυ γρηγορα.τα παιρνω για πονοκεφαλους.Εννοειται αφου πρωτα ενημερωσεις το γιατρο σου.

 

Ζεστα ροφηματα και καμια θερμοφορα στην κοιλιτσα και απεφυγε να κανεις μπανιο.Γενικως να μενει η κοιλιτσα ζεστη.

Μια ζωη ολοι μου ελεγαν ετσι και γεννησεις οι πονοι θα σταματησουν...αντε ανυπομωνω να γεννησω να δω τι θα γινει!!!

Link to comment
Share on other sites

οσο χαζο κ να ακουστει...επειδη παλια κ εγω ετσι πονουσα (μεχρι που γεννησα κ σταματησαν μαχαιρι οι πονοι) το μονο που με ανακουφιζε ηταν το...κανελοζουμο. οσα παυσιπονα κ να επινα δεν πιανανε μια οταν εβραζα ενα ξυλο κανελας κ επινα το ζουμι του...δεν μπορεις να φανταστεις ανακουφιση. γιατροσοφι μεν αλλα για μενα θαυματουργο...

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα παντως τα αντισσυλιπτικα με εσωσαν οταν τα πηρα.Ετσι σκυλοποναγα κι εγω..επεφτε και η πιεση μου και λιποθυμουσα κιολας απο τον πονο.Και εννοειται δεν τολμαγα να βγω απο το σπιτι..μη σου πω δεν τολμαγα καν να σηκωθω απο το κρεβατι.βεβαια για να λεει ο γιατρος σου οχι αντισυλλιπτικα...κατι θα ξερει περισσοτερο απο μενα.

 

Καταρχας μη μπλεκεις τα χαπια μεταξυ τους...ειναι πολυ επικινδυνο αυτο.

Επισης μην παιρνεις ποσταν ...ειναι κωλοφαρμακο και επικινδυνο κατ'εμε.

Οποτε τολμαγα να το παρω με πεθαιναν τα νεφρα μου στον πονο.

Απο οσα ειχα δοκιμασει εγω τοτε το καλυτερο ηταν το voltaren των 50 αν θυμαμαι καλα...νομιζω ειναι η πιο μικρη δοση.Απόσο ξερω εχει και λιγουλακι ηρεμιστικο μεσα και πραγματικα οποτε το επαιρνα εκανε θαυματα.Επισης τα τελευταια χρονια εχουν βγει καποια καινουρια τα neurofen τα οποια ειναι πολυ καλα και σε πιανουν πολυ γρηγορα.τα παιρνω για πονοκεφαλους.Εννοειται αφου πρωτα ενημερωσεις το γιατρο σου.

 

Ζεστα ροφηματα και καμια θερμοφορα στην κοιλιτσα και απεφυγε να κανεις μπανιο.Γενικως να μενει η κοιλιτσα ζεστη.

Μια ζωη ολοι μου ελεγαν ετσι και γεννησεις οι πονοι θα σταματησουν...αντε ανυπομωνω να γεννησω να δω τι θα γινει!!!

Ναι και εγω ποναγα πολυ και επερνα αντισσυλιπτικα στη κορη μου ο γιατρος ειπε οχι δεν ξερω γιατι.Ναι οντως και σε μενα οταν γεννησα εξαφανιστηκαν οι πονοι,οποτε γρηγορα να γινεις μανουλα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγω ποναγα πολυ και επερνα αντισσυλιπτικα στη κορη μου ο γιατρος ειπε οχι δεν ξερω γιατι.Ναι οντως και σε μενα οταν γεννησα εξαφανιστηκαν οι πονοι,οποτε γρηγορα να γινεις μανουλα:lol:

 

Αχ μακαρι...τα Χριστουγεννα γενναω οποτε ελπιζω να μη ξανανιωσω ποτε αυτους τους πονους περιοδου.Γιατι ομως σταματανε οι πονοι μετα τη γεννα?με ποια λογικη?Μηπως γνωριζεις?Να υποθεσω οτι περνανε μονο αν γεννησεις φυσιολογικα και οχι με καισαρικη?

Link to comment
Share on other sites

feldene των 20!!!!

 

είχα κ γω αφόρητους πόνους, όλα τα άλλα χάπια τυπου ντεπόν πονστάν τα εκαναν εμετό κ δε καναν κ τίποτα!

 

με αυτά σώθηκα κ ειναι καθαρά για πόνους περιόδου!!!

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Εγω έπαιρνα, (σε μικρή δοσολογία βέβαια) xefo rapid. Εγώ να σημειώσω πως είμαι λίγο χειρότερα απο εσένα, και παρόλο που γέννησα (με καισαρική όμως) οι πόνοι εντάθηκαν. Δεν ξέρω τι γίνεται μετά τη 2η γέννα αλλά η αδελφή μου που γέννησε φυσιολογικά της πέρασαν σε μεγάλο βαθμό γιατί και αυτή τα ίδια με εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Αχ μακαρι...τα Χριστουγεννα γενναω οποτε ελπιζω να μη ξανανιωσω ποτε αυτους τους πονους περιοδου.Γιατι ομως σταματανε οι πονοι μετα τη γεννα?με ποια λογικη?Μηπως γνωριζεις?Να υποθεσω οτι περνανε μονο αν γεννησεις φυσιολογικα και οχι με καισαρικη?

Εγω με καισαρικη γεννησα και μου περασαν,δεν γνωριζω τον λογο αλλα ναι ειναι περιεργο. Με το καλο το μωρακι σου:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Koρίτσια σίγουρα δε γράφω στο σωστό τόπικ, αλλά σήμερα το πρωί αδιαθέτησα και πονάω τρελά!

Γενικά στις περιόδους μου δεν πονάω, αυτή τη φορά αισθάνομαι ώρες-ώρες πόνους γέννας!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Γνωρίζει καμία κανένα φάρμακο ή κάτι που πρέπει να κάνω;

Μου πε η κολλητή μου για ζεστές κομπρέσες, αλλά δε βοήθησε... :-(

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως εγώ έχω πιο έντονους πόνους όταν έχω κρυώσει τις προηγούμενες μέρες.

Με ανακουφίζουν πολύ τα Buscopan και τα Panadol Extra.

Αγγελίνα μου 1000 ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου. Κοντεύω να τρελαθώ! Buscopan είναι τα χάπια για την περίοδο;

Λες να άρπαξα κρύωμα;;;; Παίζει....:mad:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι χάπια είναι, κάτι μικρούτσικα, και βοηθάνε πολύ σε αυτούς τους "σφάχτες" πίσω στη μέση και χαμηλά στην κοιλιά...και καμιά θερμοφόρα δεν θα έβλαπτε! Γενικά η ζέστη ωφελεί. Κουκουλώσου και στείλε τον άντρα σου να σου πάρει! Περαστικούλια σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα παντως τα αντισσυλιπτικα με εσωσαν οταν τα πηρα.Ετσι σκυλοποναγα κι εγω..επεφτε και η πιεση μου και λιποθυμουσα κιολας απο τον πονο.Και εννοειται δεν τολμαγα να βγω απο το σπιτι..μη σου πω δεν τολμαγα καν να σηκωθω απο το κρεβατι.βεβαια για να λεει ο γιατρος σου οχι αντισυλλιπτικα...κατι θα ξερει περισσοτερο απο μενα.

 

Καταρχας μη μπλεκεις τα χαπια μεταξυ τους...ειναι πολυ επικινδυνο αυτο.

Επισης μην παιρνεις ποσταν ...ειναι κωλοφαρμακο και επικινδυνο κατ'εμε.

Οποτε τολμαγα να το παρω με πεθαιναν τα νεφρα μου στον πονο.

Απο οσα ειχα δοκιμασει εγω τοτε το καλυτερο ηταν το voltaren των 50 αν θυμαμαι καλα...νομιζω ειναι η πιο μικρη δοση.Απόσο ξερω εχει και λιγουλακι ηρεμιστικο μεσα και πραγματικα οποτε το επαιρνα εκανε θαυματα.Επισης τα τελευταια χρονια εχουν βγει καποια καινουρια τα neurofen τα οποια ειναι πολυ καλα και σε πιανουν πολυ γρηγορα.τα παιρνω για πονοκεφαλους.Εννοειται αφου πρωτα ενημερωσεις το γιατρο σου.

 

Ζεστα ροφηματα και καμια θερμοφορα στην κοιλιτσα και απεφυγε να κανεις μπανιο.Γενικως να μενει η κοιλιτσα ζεστη.

Μια ζωη ολοι μου ελεγαν ετσι και γεννησεις οι πονοι θα σταματησουν...αντε ανυπομωνω να γεννησω να δω τι θα γινει!!!

Το voltaren μυοχαλαρωτικό δεν είναι; Βέβαια και η μήτρα μυς είναι, αλλά το 'χω συνδιάσει διαφορετικά...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι χάπια είναι, κάτι μικρούτσικα, και βοηθάνε πολύ σε αυτούς τους "σφάχτες" πίσω στη μέση και χαμηλά στην κοιλιά...και καμιά θερμοφόρα δεν θα έβλαπτε! Γενικά η ζέστη ωφελεί. Κουκουλώσου και στείλε τον άντρα σου να σου πάρει! Περαστικούλια σου!

Καλά αυτός θα πάει στο φαρμακείο, πού να πάω εγώ!!!

Πονάνε και τα γόνατά μου κιόλας... Δηλαδή πονάω κοιλιά, μέση, γόνατα!!!:?

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε περιτριγυρίζει και καμια ίωση...ή μήπως παρακουράστηκες τις τελευταίες μέρες?

Πιες και κανένα τσαγάκι/πορτοκαλάδα, χτύπα και καμια βιταμινούλα να δεις, αμέσως θα στανιάρεις!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω απο τοτε που γέννησα αλλαξε συμπεριφορα το σωμα μου στην περιοδο, ποναω πολυ...εχω περισσοτερη ροη....και μια μερα λιγοτερη! Ενω προ εγκυμ. ουτε που το καταλαβαινα οτι εχω περιοδο...

Τα μπουσκοπαν σωτήρια!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον σε περιτριγυρίζει και καμια ίωση...ή μήπως παρακουράστηκες τις τελευταίες μέρες?

Πιες και κανένα τσαγάκι/πορτοκαλάδα, χτύπα και καμια βιταμινούλα να δεις, αμέσως θα στανιάρεις!

Καλά τα γόνατα πάντα με πονάνε στην περίοδο..... Ίωση δε νομίζω, πέρα από τους πόνους αισθάνομαι μια χαρά!

Παίζει να κουράστηκα, γιατί χτές έστρωσα. Ίσως με τόση πίεση που ''τράβηξα'' χτες να κατέβηκε παραπάνω αίμα...

Τί να πω.....:confused:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω απο τοτε που γέννησα αλλαξε συμπεριφορα το σωμα μου στην περιοδο, ποναω πολυ...εχω περισσοτερη ροη....και μια μερα λιγοτερη! Ενω προ εγκυμ. ουτε που το καταλαβαινα οτι εχω περιοδο...

Τα μπουσκοπαν σωτήρια!!!

Καλαμαράκι, είμαι από τις τυχερές που και πριν την εγκυμοσύνη, αλλά και μετά ούτε το καταλαβαίνω ότι έχω περίοδο! 6 μήνες τώρα που έχω γεννήσει μια χαρά η περίοδός μου, ανώδυνη και στην ώρα της!

Τώρα τί στο καλό έπαθα.....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα τρομερούς πόνους στην περίοδο που μόνο με υπόθετα ηρεμούσαν λίγο όταν μια φίλη μου είπε να πίνω πρίν και κατά την περίοδο πολλούς φυσικούς χυμούς πορτοκάλι γιατί είναι αγγείοδιασταλτικοι(γιάυτό τους δίνουν και μετά απο αιμοδοσία) με αποτέλεσμα το αίμα να φεύγεί πιο γρήγορα.Δεν είχα τίποτα να χάσω το δοκίμασα(αλλωστε δεν είχα τίποτα να χάσω) και σώθηκα(σε μένα τουλάχιστον έπιασε) μακάρι να ησυχάσεις και εσύ ξέρω πόσο δυσκολο είναι.

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με την περίοδο ένα δράμα περνούσα:εμετούς, διάρροιες, αφόρητοι πόνοι στην κοιλιά και στη μέση (ελπίζω μετά τη γέννα να βελτιωθούν τα πράγματα). Κυριολεκτικά έχω δοκιμάσει τα πάντα σε χάπια και ενέσεις αλλά αυτό που με πιάνει μόνο είναι το mesulid. Είναι ισχυρό χάπι και καλό είναι να το πάρει κάποιος μόνο αν έχει εντολή γιατρού αφού πολλές φορές μπορεί να έχει επιπτώσεις στο συκώτι. Κατά τα άλλα, και το ρόφημα κανέλλας βοηθάει και οι ζεστές κομπρέσσες στην κοιλιά αλλά μόνο μετά το χάπι.

RNcFp3.png

DBP9p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με την περίοδο ένα δράμα περνούσα:εμετούς, διάρροιες, αφόρητοι πόνοι στην κοιλιά και στη μέση (ελπίζω μετά τη γέννα να βελτιωθούν τα πράγματα). Κυριολεκτικά έχω δοκιμάσει τα πάντα σε χάπια και ενέσεις αλλά αυτό που με πιάνει μόνο είναι το mesulid. Είναι ισχυρό χάπι και καλό είναι να το πάρει κάποιος μόνο αν έχει εντολή γιατρού αφού πολλές φορές μπορεί να έχει επιπτώσεις στο συκώτι. Κατά τα άλλα, και το ρόφημα κανέλλας βοηθάει και οι ζεστές κομπρέσσες στην κοιλιά αλλά μόνο μετά το χάπι.

 

Και εγω με το mesulid σωθηκα. Εμετους, πονους, κλπ ειχα. Ενα καθε μήνα την στιγμη που ερχετε και εχω τους εντονους πόνους, και στο 20λεπτο που αρχίζει η δράση του ειναι σαν μην μου ηρθε ποτε περιοδος.

vHVdp3.png"]vHVdp3.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...